Schab wygrał wojnę w rodzinie ludzi Ziobry. Jego zastępca Radzik został zesłany do pracy w Poznaniu

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Przemysław Radzik, jeden z „egzekutorów” ministra Ziobry od czerwca będzie wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Będzie tam też orzekał. To dla niego degradacja, bo do tej pory robił „karierę” w stolicy. Ale popadł w konflikt z Piotrem Schabem.         O TYM, że zastępca rzecznika dyscyplinarnego i wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie Przemysław […]Przemysław Radzik, jeden z „egzekutorów” ministra Ziobry od czerwca będzie wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Poznaniu. Będzie tam też orzekał. To dla niego degradacja, bo do tej pory robił „karierę” w stolicy. Ale popadł w konflikt z Piotrem Schabem.

 

 

 

 

O TYM, że zastępca rzecznika dyscyplinarnego i wiceprezes Sądu Apelacyjnego w Warszawie Przemysław Radzik – na zdjęciu u góry – ma trafić do pracy w terenie, mówiło się od kilku dni. Na giełdzie potencjalnych miejsc zesłania był Sąd Apelacyjny w Poznaniu i Sąd Apelacyjny w Krakowie. W obu kończą się kadencje władz. Radzik był więc typowany na wiceprezesa poznańskiego sądu apelacyjnego lub na prezesa równorzędnego sądu w Krakowie.

 

 

 

Teraz okazuje się, że dostał delegację do orzekania w Poznaniu i tam też od 5 czerwca 2023 roku będzie jednym z dwóch wiceprezesów. Tę informację potwierdził właśnie Piotr Żytnicki z poznańskiej „Gazety Wyborczej”, który widział dokument dotyczący nowego miejsca pracy Radzika.

 

 

 

 

Radzik idzie na zsyłkę do Poznania

 

 

 

Dla znanego ze ścigania i represjonowania niezależnych sędziów Radzika nie jest to jednak awans, a raczej degradacja i posada na pocieszenie. Do tej pory robił „karierę” w stolicy, tu też pracuje jego żona Gabriela Zalewska-Radzik, która jest neo-sędzią NSA.

 

 

 

Radzik do Warszawy trafił w połowie 2018 roku z Krosna Odrzańskiego w Lubuskiem. Tam był nikomu nieznanym, szeregowym sędzią rejonowym. Minister Ziobro najpierw zrobił go prezesem krośnieńskiego sądu i dał mu posadę zastępcy rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów. Głównym rzecznikiem został wtedy Piotr Schab, a drugim zastępcą Michał Lasota. Sędziowie mówią na nich „egzekutorzy” Ziobry.

 

 

Szybko zaczęli ścigać niezależnych sędziów pod byle pretekstem. Wytaczali im masowo postępowania dyscyplinarne. Wszyscy trzej też szybko awansowali. Schab najpierw został prezesem Sądu Okręgowego w Warszawie, a Radzik jego zastępcą. W połowie 2022 roku Schab awansował na prezesa Sądu Apelacyjnego w Warszawie, a Radzik znów na jego zastępcę.

 

 

 

 

Obaj dostali też nominację na neo-sędziego apelacyjnego od nielegalnej KRS. W tym samym czasie Lasota został neo-sędzią Sądu Okręgowego w Elblągu i prezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie.

 

 

 

 

Trio rozsypało się jednak w kwietniu 2023 roku. Wtedy zaczęły się pogłoski o poważnym konflikcie na linii Schab – Radzik. Nie udało nam się ustalić, co było jego powodem. Ale „ofiarą” konfliktu jest sędzia Beata Adamczyk-Łabuda, która pracowała dla nich w biurze rzecznika dyscyplinarnego.

 

 

Nie pracuje już w biurze rzecznika, została odwołana z orzekania na delegacji w sądzie apelacyjnym. Nie jest też już rzecznikiem prasowym tego sądu.

 

 

 

W tym czasie Radzik znalazł się na zwolnieniu lekarskim i nadal na nim przebywa. W środowisku sędziów spekulowano, że będzie musiał dostać posadę na pocieszenie. I dostał w Poznaniu, 300 kilometrów od stolicy. Niewykluczone, że sam wybrał tu sąd apelacyjny, bo ma bliżej do rodzinnego Krosna Odrzańskiego. Ale jest to jego zawodowa degradacja. Nie wiadomo też, czy nadal będzie rzecznikiem dyscyplinarnym. Na razie nie został odwołany.

 

Ulga dla sędziów w stolicy. Represje dla sędziów z Poznania?

 

 

Stołeczni sędziowie zesłanie Radzika do pracy w Poznaniu przyjmują z ulgą. To on wraz ze Schabem stoi za zawieszeniem na miesiąc za stosowanie prawa europejskiego sędziów Piotra Gąciarka i Krzysztofa Chmielewskiego, co uruchomiło procedurę ich bezterminowego zawieszenia. Odpowiadają również za karne przeniesienie do innego wydziału sędziego Piotra Gąciarka i sędzi Anny Ptaszek.

 

 

 

Schab i Radzik za stosowanie prawa europejskiego przenieśli również karnie trzy sędzie apelacyjne: Marzannę Piekarską-Drążek, Ewę Gregajtys i Ewę Leszczyńską-Furtak. Nie wykonali także zabezpieczenia ETPCz nakazującego przywrócenie sędzi do starego wydziału.

 

 

 

Za to obawy mają teraz poznańscy sędziowie, którzy do tej pory uniknęli represji. Poprzedni prezesi tamtejszych sądów nie prowadzili bowiem twardego kursu, zgodnego z linią ministra Ziobry. Trwa jednak w regionie proces powoływania nowych prezesów i zostają nimi ludzie bliżsi resortowi Ziobry.

 

 

 

Nowym prezesem Sądu Okręgowego w Poznaniu został Daniel Jurkiewicz, który awansował za obecnej władzy. Pochodzi z Sądu Rejonowego w Chodzieży, ale jest już neo-sędzią sądu okręgowego. To on zgłosił kandydata do neo-KRS – Marka Jaskulskiego. Awansuje też żona Jurkiewicza Joanna, również neo-sędzia.

 

 

 

Zaś prezesem tutejszego sądu apelacyjnego został Mateusz Bartoszek, także neo-sędzia, który podpisywał listy poparcia do neo-KRS dla Jaskulskiego i Łukasza Piebiaka. Teraz Radzik będzie jednym z dwóch jego zastępców.

 

 Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

30 maja 2023


Inne artykuły tego autora

01.09.2023

Nieudany atak nielegalnej KRS i ministra Ziobry na niezależnych sędziów

31.08.2023

Nielegalna KRS mści się na zawieszonych sędziach i Iustitii. Chce kontroli ich finansów

28.08.2023

Kaczyński zapowiada przejęcie sądów po wyborach. Grozi: „Nikt nas nie zatrzyma”

25.08.2023

Jak współpraca z Ziobrą popłaca. Prezes największego sądu w Polsce dostała awans od nielegalnej KRS

22.08.2023

Szef KRRiT Maciej Świrski nałożył na Radio ZET półmilionową karę niezgodnie z prawem. Odpowie za to?

21.08.2023

Sędzia nakazał „Gazecie Polskiej” przeprosić za okładkę z Wehrmachtem. Teraz ma dyscyplinarkę

18.08.2023

PiS uwłaszczył się na prokuraturze. Ludzie Ziobry mogą nią rządzić co najmniej do 2025 roku

16.08.2023

Ziobro z furią atakuje sąd za umorzenie sprawy furgonetki antyaborcyjnej. Ale myli podstawowe fakty

04.08.2023

Zwycięstwo sędziego Tulei. Nominaci Ziobry nie mogli blokować jego powrotu do sądu

01.08.2023

Sędzia Bagiński z Białegostoku ścigany za prawo UE. To uderzenie ludzi Ziobry w kompromis z KE

31.07.2023

Trzy sędzie z Bydgoszczy ścigane za grzywnę i areszt dla Nawackiego, który nie wykonał orzeczeń

30.07.2023

PiS nie usunie w ciszy sędziego Raczkowskiego. Będzie skarga do Komisji Europejskiej i ETPCz

30.07.2023

Sąd: Karne przeniesienie sędzi Piekarskiej-Drążek jest bezprawne. Schab złamał ustawę o sądach

27.07.2023

Polowanie na sędziego Juszczyszyna. Ludzie Ziobry straszą go nowymi zarzutami i chcą usunąć z zawodu

24.07.2023

Dwie sędzie apelacyjne z Warszawy są ścigane za orzeczenia niepodobające się ludziom władzy PiS

20.07.2023

Sami swoi w sądach. Prezesem sądu w Białymstoku zostanie siostra członkini nielegalnej KRS

14.06.2023

Protest sędziów: Nie chcemy wyborczej „zapomogi” Morawieckiego. To kampania PiS

12.06.2023

Prokurator Wrzosek zawieszona „potajemnie” i bez prawa do obrony. Nic nie wiedziała o sprawie

11.06.2023

Sędziowie się bronią. Jest trzecie zawiadomienie do prokuratury na szefową neo-KRS Pawełczyk-Woicką

10.06.2023

Chcą „utłuc” sędziego Juszczyszyna. Za twardą obronę prawa UE i swoich praw, za byle coWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200