Rzecznik dyscyplinarny Radzik ściga sędzię, która postawiła się prokuraturze

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry wszczął postępowanie dyscyplinarne wobec sędzi z Myśliborza, bo ta na żądanie prokuratora nie chciała otwierać sądu w nocy. Sprawa ma drugie dno, bo wcześniej sędzia odmówiła prokuraturze aresztu w głośnej sprawieŚcigana sędzia to Alicja Karpus-Rutkowska z Sądu Rejonowego w Myśliborzu w województwie Zachodniopomorskim. Sędzia jest też wiceprezesem tego sądu i przewodniczącą wydziału karnego.

 

Ściga ją zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów Przemysław Radzik, który jest symbolem represji wobec sędziów. Radzik jest znany z wytaczania dyscyplinarek niezależnym sędziom angażującym się w obronę wolnych sądów. Na czym zrobił błyskawiczną „karierę”.

 

Radzik ściga za odmowę dla prokuratury

 

Sędzia Alicja Karpus-Rutkowska jest ścigana dyscyplinarnie, bo podpadła zachodniopomorskiej prokuraturze.

 

Pod koniec 2020 roku Przemysław Radzik postawił jej zarzut uchybienia godności sędziego. Z zarzutu wynika, że 3 listopada 2020 sędzia miała mieć dyżur aresztowy, a mimo to po godzinach pracy sądu odmówiła Prokuraturze Rejonowej w Myśliborzu przyjęcia wniosku o tymczasowy areszt wobec podejrzanego. Wniosek ten został przyjęty następnego dnia rano, po otwarciu sądu dla pracowników i petentów. I został rozpoznany po myśli prokuratury, bo sędzia Alicja Karpus-Rutkowska zgodziła się na areszt.

 

Rzecznik dyscyplinarny uważa jednak, że nie przyjmując wniosku prokuratury w nocy sędzia nie dopełniła swoich obowiązków służbowych i dlatego zarzuca jej przestępstwo urzędnicze z artykułu 231 kodeksu karnego. Według Radzika sędzia nie zachowała się też zgodnie ze ślubowaniem sędziowskim, które nakazuje sędziom stanie na straży prawa.

 

Zdaniem Radzika sędzia powinna przyjąć wniosek w nocy, bo wynika to z regulaminu urzędowania sądów powszechnych, który mówi, że wnioski aresztowe po godzinach pracy przyjmują osoby upoważnione przez sąd.

 

Sędzia ma kłopoty, bo postawiła się prokuraturze

 

Sprawa dyscyplinarki dla wiceprezeski Sądu Rejonowego w Myśliborzu ma jednak szersze tło. A działania Radzika mogą mieć charakter represyjnym i być efektem tego, że sędzia postawiła się prokuraturze.

 

Z informacji wynika, że Radzik przed postawieniem zarzutu sędzi nie poprosił jej o złożenie wyjaśnienia. Gdyby to zrobił, wiedziałby, że 3 listopada 2020, gdy miejscowa prokuratura chciała złożyć wniosek o areszt, sędzia Alicja Karpus-Rutkowska nie miała dyżuru aresztowego. Nie musiała więc przyjmować żadnego wniosku. Sędzia miała taki dyżur, ale następnego dnia i wtedy zgodziła się na areszt.

 

Jednak to do niej zadzwoniono dzień wcześniej po godzinie 19:00 z prokuratury. Sędzia zasugerowała, żeby wniosek o areszt złożyć następnego dnia rano, bo sąd jest zamknięty. Nie ma w nim pracowników i jest włączone ozonowanie antycovidowe oraz alarm. Prokurator miał tego nie przyjąć do wiadomości. Sędzia Alicja Karpus-Rutkowska pozostała jednak nieugięta.

 

Sędzia nie zgodziła się na areszt w głośnej sprawie

 

Nie był to pierwszy konflikt na linii prokuratura – sąd w Myśliborzu. Kilka dni wcześniej, bo 30 października prokuratura ok. godziny 23:00 dzwoniła do sędziego dyżurnego z wnioskiem o areszt dla mężczyzny zatrzymanego po manifestacji Strajku Kobiet.

 

Manifestacja w Myśliborzu odbyła się dwa dni wcześniej. Blisko 200 osób protestowało przeciwko wyrokowi TK Julii Przyłębskiej ws. aborcji. Gdy manifestujący przechodzili koło stacji benzynowej, mężczyzna obserwujący protest zwrócił uwagę, że demonstrujący mają race. Wtedy podbiegł do niego inny mężczyzna i go uderzył. Okazało się, że uwagę zwracał ksiądz ubrany „po cywilnemu”.

 

Sprawę nagłośnił szczeciński radny PiS Dariusz Matecki. Śledztwo o pobicie i znieważenie księdza wszczęła Prokuratura Okręgowa w Szczecinie. Prokuratura twierdziła też, że mężczyzna narażał uczestników demonstracji na zarażenie koronawirusem. Z wnioskiem o areszt w tej sprawie zadzwoniono do sędziego dyżurnego ok. godziny 23:00. Po dyskusji sędzia zgodził się go przyjąć. Ale i tak wniosek został rozpoznany następnego dnia.

 

Trafił on do sędzi Alicji Karpus-Rutkowskiej, która odmówiła aresztu. Sędzia uznała, że nie ma przesłanek do tymczasowego aresztowania mężczyzny. Nie narażał on innych uczestników demonstracji na zachorowanie, bo nie wiedział, że ma koronawirusa. Sędzia orzekła też, nie będzie on mataczył w sprawie, bo wcześniej przesłuchano go aż trzy razy, a zajście z udziałem księdza został utrwalone na nagraniach monitoringu.

 

Sędzia orzekła ponadto, że mężczyzna na wolności nie będzie zagrażał bezpieczeństwu księdza. Bo jego kontakt z nim był incydentalny i zaraz po nim mężczyzna pogodził się z księdzem. Rozmawiał z nim spokojnie i w ramach przeprosin go obejmował.

 

Iustitia broni sędzi przed „medialną nagonką”

 

Odmowa aresztu odbiła się echem w prorządowych mediach. Zarzucano sędzi, że puściła wolno bojówkarza i hejtera, który napadł na księdza. Wytykano też, że jest członkiem stowarzyszenia sędziów Iustitia. Sędzię w obronę wziął wtedy zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. W oświadczeniu napisał, że „Stanowczo sprzeciwia się medialnej nagonce na sędzię Sądu Rejonowego w Myśliborzu Alicję Karpus-Rutkowską w związku z wydanym przez nią ostatnio orzeczeniem, w szczególności ze strony Telewizji Polskiej S.A”.

 

„Zgodnie z Konstytucją RP sądy w Polsce są niezależne, a sędziowie niezawiśli. Wzmacnianie niezależności sądów i niezawisłości sędziów, jako fundamentu państwa prawa, powinno być elementem misji mediów publicznych. Trwające od kilku dni ataki na Panią Sędzię nie mieszczą się w granicach dozwolonej krytyki działań sądów. Mają charakter insynuacyjny, a zawarte w tych materiałach sugestie, że na treść postanowienia Sądu Rejonowego w Myśliborzu miała wpływ przynależność Pani Sędzi do Stowarzyszenia Sędziów Polskich »Iustitia«, są nieetyczne, nieprofesjonalne i oburzające.

 

Po raz kolejny dziennikarze Telewizji Polskiej S.A. przekroczyli w stosunku do sędziów granice przyzwoitości”.

 

Sędzia ponadto wydała prawidłowe orzeczenie o odmowie aresztu, bo w wyniku zażalenia prokuratury utrzymał je w mocy Sąd Okręgowy w Szczecinie.

 

Sąd nie chce przyjmować wniosków prokuratury w nocy

 

Odmowa udzielenia przez Alicję Karpus-Rutkowską zgody na areszt – w głośnej na całą Polskę sprawie – mogła nie spodobać się w prokuraturze. A spięcie z prokuraturą przy próbie złożenia w nocy kolejnego wniosku o areszt mogło być pretekstem do ukarania na drodze dyscyplinarnej wice prezeski myśliborskiego sądu.

 

Osoby znające kulisy wymiaru sprawiedliwości mówią, że małych sądach – a takim jest Sąd Rejonowy w Myśliborzu -, często jest tak, że w nocy nie rozpoznaje się wniosków o areszt. Bo otwarcie sądu w środku nocy to kłopot organizacyjny. Wiążą się z tym procedury. W sądzie nie ma też pracowników, którzy w ciągu dnia zapewniają jego funkcjonowanie oraz obsługę sędziów. Dlatego sędziowie umawiają się z prokuraturą, że jeśli sprawa jest pilna to prokuratura w ciągu dnia uprzedza, że będzie składać wniosek o areszt po godzinach pracy. I sąd ma czas, by się do tego przygotować.

 

Z informacji wynika, że do niedawna tak było też w Myśliborzu. Co się zmieniło? Czy prokuratura sama pracuje pod presją przełożonych i pracuje nawet w nocy? Czy też próbuje pokazać, kto ma większą władzę?

 

Wiceprezes myśliborskiego sądu nie uznaje zasadności zarzutu dyscyplinarnego i będzie się bronić. Jest kolejną z już ponad 100 niezależnych sędziów ściganych przez rzeczników dyscyplinarnych ministra Ziobry, czyli Piotra Schaba, Przemysława Radzika i Michała Lasotę.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

13 stycznia 2021


Inne artykuły tego autora

27.01.2023

Chaos w nowej Izbie SN. Przestaje sądzić sędziów i prokuratorów, przez Manowską i ławników

24.01.2023

Człowiek Ziobry chce zakneblować sędziego Juszczyszyna. Tak wdraża kompromis z UE ws. KPO

16.01.2023

Jest zawiadomienie do prokuratury dotyczące Schaba i Radzika. Za niewykonanie zabezpieczenia ETPCz

15.01.2023

Prawnicy do Senatu: Skierować ustawę o SN do Komisji Weneckiej. Jest sprzeczna z Konstytucją

14.01.2023

Sędzia Juszczyszyn znów ścigany za stosowanie prawa UE. Tak ludzie Ziobry „wspierają” kompromis z KE

13.01.2023

Prezydent awansował ludzi Ziobry i sędziów z grupy Kasta/Antykasta. Tak wygląda kompromis z UE

13.01.2023

Zawieszony bezprawnie sędzia Gąciarek może wrócić do orzekania. Zdecyduje o tym nowa Izba SN

12.01.2023

Prezes legalnej Izby SN Prusinowski odmawia sądzenia z neo-sędziami: „Nie boję się, wybrałem los”

12.01.2023

Pierwszy taki wyrok. Sędzia Pilśnik uniewinniona za podważenie legalności Izby Dyscyplinarnej SN

23.12.2022

Ludzie Ziobry chcą dopaść sędziego Macieja Ferka. Bo wysłał komornika po nielegalnie zabraną pensję

15.12.2022

Prezes Iustitii: KE jeszcze nie zgodziła się na zmiany PiS w sądach. A prezydent zapowiada weto

14.12.2022

PiS dla miliardów z KPO zmienia ustawy o sądach. Ale może złamać Konstytucję i wywołać chaos

08.12.2022

Skandaliczne represje wobec byłej prezes SN Gersdorf. Człowiek Ziobry ściga ją za historyczną uchwałę SN

07.12.2022

Porażka prokuratury Ziobry. Nie ma zgody na ściganie sędziego w związku z książką o Macierewiczu

07.12.2022

Państwo PiS. Prokurator Michera, który chciał zatrzymania Tulei, dostał awans na sędziego

06.12.2022

ETPCz zatrzymuje Schaba i Radzika! Trybunał zakazał represji wobec sędzi apelacyjnych z Warszawy

02.12.2022

Prokuratura uderza w Ewę Wrzosek, chce ją oskarżyć. Czy po to użyto przeciwko niej Pegasusa?

30.11.2022

SN: Igor Tuleya wraca do pracy. Nie popełnił przestępstwa i nie ma zgody na jego siłowe zatrzymanie

28.11.2022

OBWE organizuje „okrągły stół” ws. polskich sądów. Ale nie jest to odsiecz dla PiS w sporze z Unią

23.11.2022

Trzy represjonowane sędzie z Warszawy pozywają ludzi Ziobry za karną zsyłkę do innego wydziałuWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200