Rudzińska-Bluszcz: mogę obiecać, że urząd RPO nie będzie nigdy brał udziału w politycznej walce

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

W piątek Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, społeczna kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich, w otoczeniu przedstawicieli popierających ją organizacji, przedstawiła swój program i wizję urzędu, o który będzie się ubiegać. Priorytetowe obszary tego programu to: prawo do ochrony zdrowia, prawo dostępu do dobrej edukacji, prawa seniorów, kwestia zmiany klimatu i ochrony środowiska oraz bezpieczeństwo w Internecie.W wydanym oświadczeniu Rudzińska-Bluszcz podkreśliła, że jej misją jest pomoc ludziom słabszym, a urząd RPO powinien być apolityczną ziemią niczyją.

 

– Jestem kandydatką społeczną, poparcie dla mojej kandydatury idzie od dołu – od ludzi. Dlaczego to ważne? Bo świat widziany z perspektywy ludzi to jest zupełnie inny świat niż ten tu, na Wiejskiej. Wszyscy mamy w pamięci powyborczą mapę, dzielącą Polskę na pół. Dwa kolory, dwa wojujące plemiona. Tymczasem moja mapa wskazuje miejsca, w których działa ponad 300 organizacji społecznych popierających moją kandydaturę. I jest to po prostu mapa Polski. Nie dajmy sobie wmówić, że Polska musi być podzielona. Tym co nas łączy, są właśnie prawa obywatelskie. Jakich poglądów byśmy nie mieli, żyjemy przecież obok siebie – powiedziała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

 

Mecenas Rudzińska-Bluszcz od pięciu lat jest koordynatorką strategicznych postępowań sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Od 10 lat, zarówno w imieniu RPO jak i wcześniej pro bono, występuje w sądach w sprawach dotyczących praw osób z niepełnosprawnościami, czystego powietrza, praw dzieci i osób starszych czy wolności słowa [1]. Jej kandydaturę na urząd RPO poparło do tej pory około 340 organizacji społecznych o różnym profilu działalności z całej Polski [2]. Są wśród nich m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Anny Dymnej “Mimo Wszystko”, Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, ruch miejski z Białegostoku – Instytut Działań Miejskich czy organizacje zajmujące się rozwojem konkretnej wsi lub koła gospodyń wiejskich. Lista organizacji jest wciąż uzupełniana na stronie naszrzecznik.pl.

 

– Rzecznik Praw Obywatelskich jest sojusznikiem obywateli wtedy, gdy instytucje nie przestrzegają ich praw. Rosnące poparcie dla naszej inicjatywy pokazuje, że obywatele chcą mieć swój udział w dyskusji o Rzeczniku. Chcą tego i mieszkańcy wsi, i kobiety, i osoby z niepełnosprawnością, i pacjenci, i uczniowie, i seniorzy. Sądzę też, że rośnie świadomość społeczna tego, co to jest za urząd i jak może nam służyć – powiedziała Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

 

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz w swoim oświadczeniu wskazała pięć wyzwań stojących przed Rzecznikiem Praw Obywatelskich, które będą dla niej priorytetem. To prawo do ochrony zdrowia, prawo dostępu do dobrej edukacji, prawa seniorów, kwestia zmiany klimatu i ochrony środowiska oraz bezpieczeństwo w Internecie.

 

– Rola RPO wymaga łączenia dwóch perspektyw. Z jednej strony przypomina często pracę na ostrym dyżurze, wymaga reakcji natychmiast, w konkretnych sprawach ludzi, którym dzieje się krzywda. Z drugiej jednak, rolą rzecznika jest patrzeć daleko w przód, daleko poza perspektywę dziś czy jutro, 20 lat do przodu – podkreśliła Rudzińska-Bluszcz.

 

Rzecznika powołuje w formie uchwały Sejm za zgodą Senatu na wniosek Marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz poinformowała, że wystosowała prośby o spotkanie do wszystkich klubów i kół parlamentarnych oraz odbyła szereg merytorycznych spotkań z parlamentarzystami. Wyraziła zadowolenie z dotychczasowych głosów poparcia świadczących jej zdaniem o tym, że dla wielu polityków wizja apolitycznej urzędniczki państwowej jest przekonująca.

 

Przypisy:

[1] https://naszrzecznik.pl/wybrane-sprawy-sadowe-i-inicjatywy/
[2] https://naszrzecznik.pl/organizacje-wspierajace-kandydature/Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

11 sierpnia 2020Inne artykuły tego autora

26.09.2020

Francuski model dekoncentracji mediów Polsce? Prof. Jędrzejewski pokazuje na czym polega manipulacja PiS

23.09.2020

Śmierć Ruth Bader Ginsburg może zmienić Amerykę. Prawica wyczuła szansę na obalenie prawa do aborcji

21.09.2020

Jednogłośne stanowisko ORA w Warszawie w sprawie SSO Beaty Morawiec

21.09.2020

Poznaj swoje prawa przy zatrzymaniu przez policję – najlepsi prawnicy radzą

14.09.2020

Cudowna broń Adama Bodnara. Fragmenty niezwykłej książki, którą trzeba znać

13.09.2020

Koniec kadencji RPO. „Nigdy nie brakowało nam serca ani poczucia odpowiedzialności i troski o los najsłabszych”

07.09.2020

Sześciło: Powrót do 49 województw oznacza, że władza obgryzie samorząd do kości i przejmie fundusze UE

04.09.2020

Prof. Mirosław Wyrzykowski wyróżniony Odznaką Honorową Rzecznika Praw Obywatelskich

04.09.2020

OKO.press nominowane do Korony Równości. Głosowanie trwa!

02.09.2020

Petycja o odwołanie: „Mikołaj Pawlak nieustannie kompromituje urząd Rzecznika Praw Dziecka”

31.08.2020

Jak Zjednoczona Prawica podbija sądy i jak one się bronią. Przenikliwy esej prof. Garlickiego

28.08.2020

Idziesz na demonstrację? Poznaj swoje prawa! Rewelacyjny film prawników z Wolnych Sądów

25.08.2020

Prof. Maria Janion: „Demokracja w Polsce jest rodzaju męskiego”

19.08.2020

Sędziowie z „Themis” do Komendanta Głównego Policji: Policja w demokratycznym państwie winna pełnić służbę w interesie całego społeczeństwa

15.08.2020

Kobiety „Solidarności” w obronie osób LGBT: Użycie siły wobec najsłabszych dyskwalifikuje władzę

13.08.2020

Korespondenci na Białorusi w niebezpieczeństwie. Apelują do organów RP i UE

11.08.2020

Jak chronić mniejszości seksualne? Propozycja zmian w kodeksie karnym dla prezydenta

11.08.2020

Oświadczenie w sprawie zajść w Warszawie w nocy z 7 na 8 sierpnia 2020 r. po zatrzymaniu aktywistki LGBT+ – Margot

09.08.2020

Kucaj nago, jedzenia nie dostaniesz, na pomoc nie licz: raport o zatrzymaniach w Warszawie mrozi krew

09.08.2020

Stanowisko Zarządu SSP „Iustitia” w związku z zastosowaniem tymczasowego aresztowania wobec aktywistki LGBT oraz zatrzymaniami osób protestujących przeciwko temu aresztowaniuWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200