Rudzińska-Bluszcz: mogę obiecać, że urząd RPO nie będzie nigdy brał udziału w politycznej walce

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

W piątek Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, społeczna kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich, w otoczeniu przedstawicieli popierających ją organizacji, przedstawiła swój program i wizję urzędu, o który będzie się ubiegać. Priorytetowe obszary tego programu to: prawo do ochrony zdrowia, prawo dostępu do dobrej edukacji, prawa seniorów, kwestia zmiany klimatu i ochrony środowiska oraz bezpieczeństwo w Internecie.W wydanym oświadczeniu Rudzińska-Bluszcz podkreśliła, że jej misją jest pomoc ludziom słabszym, a urząd RPO powinien być apolityczną ziemią niczyją.

 

– Jestem kandydatką społeczną, poparcie dla mojej kandydatury idzie od dołu – od ludzi. Dlaczego to ważne? Bo świat widziany z perspektywy ludzi to jest zupełnie inny świat niż ten tu, na Wiejskiej. Wszyscy mamy w pamięci powyborczą mapę, dzielącą Polskę na pół. Dwa kolory, dwa wojujące plemiona. Tymczasem moja mapa wskazuje miejsca, w których działa ponad 300 organizacji społecznych popierających moją kandydaturę. I jest to po prostu mapa Polski. Nie dajmy sobie wmówić, że Polska musi być podzielona. Tym co nas łączy, są właśnie prawa obywatelskie. Jakich poglądów byśmy nie mieli, żyjemy przecież obok siebie – powiedziała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz.

 

Mecenas Rudzińska-Bluszcz od pięciu lat jest koordynatorką strategicznych postępowań sądowych w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Od 10 lat, zarówno w imieniu RPO jak i wcześniej pro bono, występuje w sądach w sprawach dotyczących praw osób z niepełnosprawnościami, czystego powietrza, praw dzieci i osób starszych czy wolności słowa [1]. Jej kandydaturę na urząd RPO poparło do tej pory około 340 organizacji społecznych o różnym profilu działalności z całej Polski [2]. Są wśród nich m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Fundacja Anny Dymnej “Mimo Wszystko”, Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, ruch miejski z Białegostoku – Instytut Działań Miejskich czy organizacje zajmujące się rozwojem konkretnej wsi lub koła gospodyń wiejskich. Lista organizacji jest wciąż uzupełniana na stronie naszrzecznik.pl.

 

– Rzecznik Praw Obywatelskich jest sojusznikiem obywateli wtedy, gdy instytucje nie przestrzegają ich praw. Rosnące poparcie dla naszej inicjatywy pokazuje, że obywatele chcą mieć swój udział w dyskusji o Rzeczniku. Chcą tego i mieszkańcy wsi, i kobiety, i osoby z niepełnosprawnością, i pacjenci, i uczniowie, i seniorzy. Sądzę też, że rośnie świadomość społeczna tego, co to jest za urząd i jak może nam służyć – powiedziała Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.

 

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz w swoim oświadczeniu wskazała pięć wyzwań stojących przed Rzecznikiem Praw Obywatelskich, które będą dla niej priorytetem. To prawo do ochrony zdrowia, prawo dostępu do dobrej edukacji, prawa seniorów, kwestia zmiany klimatu i ochrony środowiska oraz bezpieczeństwo w Internecie.

 

– Rola RPO wymaga łączenia dwóch perspektyw. Z jednej strony przypomina często pracę na ostrym dyżurze, wymaga reakcji natychmiast, w konkretnych sprawach ludzi, którym dzieje się krzywda. Z drugiej jednak, rolą rzecznika jest patrzeć daleko w przód, daleko poza perspektywę dziś czy jutro, 20 lat do przodu – podkreśliła Rudzińska-Bluszcz.

 

Rzecznika powołuje w formie uchwały Sejm za zgodą Senatu na wniosek Marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz poinformowała, że wystosowała prośby o spotkanie do wszystkich klubów i kół parlamentarnych oraz odbyła szereg merytorycznych spotkań z parlamentarzystami. Wyraziła zadowolenie z dotychczasowych głosów poparcia świadczących jej zdaniem o tym, że dla wielu polityków wizja apolitycznej urzędniczki państwowej jest przekonująca.

 

Przypisy:

[1] https://naszrzecznik.pl/wybrane-sprawy-sadowe-i-inicjatywy/
[2] https://naszrzecznik.pl/organizacje-wspierajace-kandydature/Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

11 sierpnia 2020Inne artykuły tego autora

25.01.2021

Oświadczenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku z 24 stycznia 2021 r.

25.01.2021

Oświadczenie Sędziów Sądu Najwyższego: sprzeciw wobec szykan prokuratorów i sędziów oraz funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej

25.01.2021

Komunikat Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex Super Omnia” w przedmiocie delegowania przez Prokuratora Krajowego członków Stowarzyszenia do jednostek odległych od miejsc zamieszkania

13.01.2021

Prawa człowieka w Polsce po odejściu Adama Bodnara

12.01.2021

Sędzia Tuleya: Instytucje europejskie to wielkie rozczarowanie. Można odnieść wrażenie, że nie traktują Polski jak części UE

11.01.2021

Ile razy podważa Konstytucję, prawo i rozsądek mandatowa rewolucja PiS? Prawnik wylicza po kolei

26.12.2020

Adam Strzembosz popiera Rudzińską-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

17.12.2020

Zatrzymanie posła opozycji. Policja: to nie było zatrzymanie. Prokuratura: zatrzymanie było zasadne

05.12.2020

RPO do Morawieckiego: polski kandydat na sędziego TSUE powinien być wybrany w konkursie

01.12.2020

Potrzebujemy mechanizmu uzyskiwania informacji o policjantach, którzy naruszają nasze prawa

29.11.2020

Histeria PiS po orędziu Grodzkiego. „Nóż w plecy”, „hołd brukselski”, „ośmiesza Senat”. Czyli trafił

28.11.2020

[PRZEWODNIK ABORCYJNEGO DREAM TEAMU] Kupiłaś tabletkę, a policja wzywa cię na przesłuchanie?

28.11.2020

Ponad 70 organizacji społecznych przeciw przemocy policji wobec pokojowych demonstracji

27.11.2020

Jerzy Kranz: Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. – Bukareszt w Warszawie

27.11.2020

57 ekspertów od UE przestrzega: weto unijnego budżetu wyznacza Polsce kierunek „exit”

26.11.2020

Apel ekspertów Team Europe o zmianę stanowiska Rządu ws. weta wobec Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027

24.11.2020

Apel dziennikarzy do Policji: przestańcie ograniczać wolność mediów, uniemożliwiać nam pracę

23.11.2020

Sądy pozytywnie rozpatrują zażalenia na zatrzymania podczas protestów. Prawdopodobne odszkodowania i zadośćuczynienia dla protestujących

19.11.2020

Oświadczenie Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie represji wobec Igora Tuleyi

18.11.2020

Morawiecki powinien odpowiadać karnie za zwłokę w publikacji ustawy antycovidowej [ANALIZA]Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200