„Quo vadis Polsko??” – woła sędzia TK Jarosław Wyrembak

Udostępnij

Maria Pankowska - dziennikarka śledcza OKO.press. Pisze m.in. o malwersacjach funduszy europejskich i polityce UE. Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie…

Więcej

„Każdego dnia z dużym wrzaskiem nadciąga widmo nowych »rządów prawa« – sprawowanych za pomocą sierpa i młota” – w komentarzu na stronie Trybunału Konstytucyjnego sędzia „dubler” Jarosław Wyrembak ostrzega przed „tragicznymi” konsekwencjami końca władzy PiS     12 lipca 2022 opublikowano tam osobliwy „komentarz” sędziego TK Jarosława Wyrembaka.     Co komentuje sędzia Wyrembak? Słowa […]„Każdego dnia z dużym wrzaskiem nadciąga widmo nowych »rządów prawa« – sprawowanych za pomocą sierpa i młota” – w komentarzu na stronie Trybunału Konstytucyjnego sędzia „dubler” Jarosław Wyrembak ostrzega przed „tragicznymi” konsekwencjami końca władzy PiS

 

 

12 lipca 2022 opublikowano tam osobliwy „komentarz” sędziego TK Jarosława Wyrembaka.

 

 

Co komentuje sędzia Wyrembak? Słowa polityków partii opozycyjnych a także krytycznych wobec rządu PiS ekspertów.

 

 

„Odkuć prezes Trybunału Konstytucyjnego (Tusk). Wyzerować Trybunał Konstytucyjny (Mucha, Sadurski). Siłą wyprowadzić sędziów Trybunału Konstytucyjnego (Śmiszek). Quo vadis, Polsko??” – już po pierwszych słowach orientujemy się, że mamy do czynienia nie tyle z komentarzem, ile z krzykiem rozpaczy.

 

 

„Moim zdaniem, na Trybunale Konstytucyjnym się nie skończy” – ostrzega sędzia Wyrembak.

 

 

A potem prowadzi czytelników i czytelniczki przez meandry swojej wizji przyszłości. Ta jest katastrofalna, bo rządy w Polsce przejmuje w niej opozycja. A opozycja zamierza „odkuć i wyzerować” kolejne instytucje, które dziś zajmują bogu ducha winni akolici PiS.

O „rządach sierpa i młota”

 

 

„Na pewno będzie odkuwanie i wyprowadzanie siłą Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury. Może uda się też jakoś wyzerować Sejm i Senat. Może będzie nawet próba odkucia i wyprowadzenia siłą Prezydenta RP. Zaraz też media oczywiście, Radio Maryja i TV Trwam na pewno będą pierwsze do wyzerowania – bo nie mówią nic o tym, na kogo nie mogą głosować wierzący w Boga Polacy” – czytamy w komentarzu.

 

 

Trudno powiedzieć, na jakiej zasadzie nowa władza miałaby „wyzerować” w Polsce katolickie media będące przecież nie pod kontrolą państwa, a fundacji Lux Veritatis Tadeusza Rydzyka. Czy sędziemu chodzi o „wyzerowanie” bajońskich sum, jakie media te otrzymują z państwowej kasy w zamian za polityczne wsparcie rządu PiS? Być może.

 

 

Z pewnością dla sędziego Wyrembaka normalny demokratyczny proces, jakim jest przejęcie władzy przez opozycję po latach rządów jednej frakcji, to najgorszy koszmar. Pisze więc nie o wygranych wyborach, a o „wyzerowaniu” Parlamentu. Nie wyklucza wręcz zamachu stanu – „wyprowadzenia siłą” prezydenta Andrzeja Dudy.

 

 

Podobnie sędzia podchodzi do zapowiadanych przez opozycję pomysłów na odkręcenie upolitycznienia polskiego sądownictwa i prokuratury. Wyrembak rzecz jasna nie widzi takiej potrzeby – sam jest beneficjentem rozmontowania praworządności.

To jeden z „dublerów”, wybranych do TK na obsadzone już miejsce. Po zmianie władzy jego obecność w Trybunale z pewnością stanie pod znakiem zapytania.

Sędzia demaskuje zatem: „buńczucznej” opozycji nie chodzi o rządy prawa, a o natychmiastowe zajęcie stanowisk, zwłaszcza tych w TK.

 

 

„Każdego dnia z dużym wrzaskiem nadciąga widmo nowych »rządów prawa« – sprawowanych za pomocą sierpa i młota. […] Tylko ostrzegam – zanim nas wszystkich odkują, wyzerują i siłą wyprowadzą. Zanim zwiążą nam ręce i zakleją usta – może znowu odwołując się do wiary w nagle odnalezionego Boga” – podsumowuje Wyrembak.

 

 

Komentarz Jarosława Wyrembaka, sędziego Trybunału Konstytucyjnego

Odkuć prezes Trybunału Konstytucyjnego (Tusk). Wyzerować Trybunał Konstytucyjny (Mucha, Sadurski). Siłą wyprowadzić sędziów Trybunału Konstytucyjnego (Śmiszek).

Quo vadis, Polsko??

Moim zdaniem, na Trybunale Konstytucyjnym się nie skończy. Na pewno będą będzie odkuwanie i wyprowadzanie siłą Sądu Najwyższego, Krajowej Rady Sądownictwa i Prokuratury. Może uda się też jakoś wyzerować Sejm i Senat. Może będzie nawet próba odkucia i wyprowadzenia siłą Prezydenta RP. Zaraz też media oczywiście, Radio Maryja i TV Trwam na pewno będą pierwsze do wyzerowania – bo nie mówią nic o tym, na kogo nie mogą głosować wierzący w Boga Polacy.

Okazuje się, że rynsztokowy okrzyk, który niedawno był czarnym sztandarem wściekłych na Trybunał miłośniczek przerywania ciąży [chodzi o podnoszone na manifestacjach hasło „wypierdalać” – red.], stał się trwałą – i naczelną – podstawą programową wielu buńczucznych wojowników, którzy czasami mają problem nawet z tym, by ukryć jakoś, że ich osobiste kariery już nie mogą się doczekać funkcji i stanowisk, które najszybciej można byłoby teraz zdobyć przez natychmiastowe odkucie, wyzerowanie i wyprowadzenie siłą tych, którzy teraz te funkcje pełnią i te stanowiska zajmują. Sędziów Trybunału Konstytucyjnego w szczególności.

Każdego dnia z dużym wrzaskiem nadciąga widmo nowych „rządów prawa” – sprawowanych za pomocą sierpa i młota. Żonglerka sierpem i młotem, przez wystrojonych w europejskie krawaty wojowników, zakrywa wszystko: wielki deficyt racji rozumowych, merytorycznych i jurydycznych, łamanie reguł demokracji, totalną pogardę dla szczerego dialogu, i przede wszystkim – absolutny brak szacunku dla drugiego człowieka, dla jego godności.

Tylko ostrzegam, że widmo nadciąga – żeby nie było później, że nikt nie uprzedzał. Tylko ostrzegam – zanim nas wszystkich odkują, wyzerują i siłą wyprowadzą. Zanim zwiążą nam ręce i zakleją usta – może znowu odwołując się do wiary w nagle odnalezionego Boga.

Jarosław Wyrembak

sędzia Trybunału Konstytucyjnego

 

 

 

Marionetkowy TK

 

 

Zgodnie z Kodeksem Etycznym Sędziów Trybunału Konstytucyjnego – uchwalonym w lipcu 2017 roku – sędzia TK „nie uczestniczy w debacie publicznej dotyczącej spraw politycznych ani nie angażuje się w działania partii politycznych i ruchów społecznych zajmujących się bieżącą polityką” (par. 16, ust. 1).

 

 

Zatem jak to możliwe, że tak jawnie polityczny komentarz trafia na stronę Trybunału?

Nie takie rzeczy widzieliśmy już w TK Julii Przyłębskiej, gdzie obecnie zasiada komplet sędziów przychylnych PiS. Sam sędzia Wyrembak, zanim trafił do TK, przez lata był członkiem tej partii.

Oprócz Wyrembaka są tam także dwaj inni „dublerzy” – skonfliktowany z Julią Przyłębską wiceprezes Mariusz Muszyński oraz Justyn Piskorski.

 

 

O ciepłych stosunkach z władzą kolejnych nominatów do TK pisaliśmy w OKO.press wielokrotnie. Tylko ostatnio kolejny cień padł na niezależność dobrej znajomej Jarosława Kaczyńskiego Julii Przyłębskiej. Jak wynika z maili opublikowanych przez portal „Poufna Rozmowa”, prezeska TK spotykała się z przedstawicielami rządu i konsultowała z nimi sprawy w Trybunale.

 

 

W 2019 roku do TK trafili byli posłowie PiS – Stanisław Piotrowicz i Krystyna Pawłowicz. Sędzia Pawłowicz, podobnie jak Jarosław Wyrembak, nie szczędzi opinii publicznej komentarzy do bieżących wydarzeń politycznych.

 

 

„Posłuchajcie jakimi metodami ogłupiania i oszukiwania Polaków będzie »rządził« ZAMACHOWIEC @donaldtusk TUSK,gdy już obali przemocą polskie władze… Będzie »unieważniał« decyzje i wyroki…! A sędziowie TK »nie będą mieli nic do powiedzenia«… POLACY,OBUDŹCIE SIĘ !” – napisała Pawłowicz na Twitterze (pisownia oryginalna) i zilustrowała zdjęciem Tuska witającego się z byłą kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

 

 

Kto śledzi konto prof. Pawłowicz, wie, że to tylko przedsmak jej możliwości.

 

 

W lutym 2022 swojego zausznika w TK dostał także Zbigniew Ziobro. Sędzią został były Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski. Wraz z jego nominacją dopełniło się dzieło przejęcia Trybunału.

 

 

Jak marionetkowy TK radzi sobie z merytoryczną pracą? Jak pisaliśmy, w pierwszym półroczu 2022 roku wydał zaledwie… siedem wyroków, 18 razy decydował o umorzeniu postępowania. Tendencja jest spadkowa.

 

 

Tymczasem sędziowie TK zarabiają miesięcznie pięciokrotność średniego wynagrodzenia z II kwartału poprzedniego roku. W 2022 roku ich pensja wynosi 27 522 zł brutto.

 

 

 

 Autor


Maria Pankowska - dziennikarka śledcza OKO.press. Pisze m.in. o malwersacjach funduszy europejskich i polityce UE. Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie…


Więcej

Opublikowany

13 lipca 2022


Inne artykuły tego autora

06.12.2023

Politycy opozycji zawiadamiają prokuraturę ws. działań neoKRS. Chodzi o ostatnią uchwałę

17.08.2023

Ziobro chce uniewinnienia Magdaleny Ogórek i Rafała Ziemkiewicza. Złożył skargę do SN

04.03.2023

Patryk Jaki dowodzi: Nie ma zasady pierwszeństwa prawa UE. OKO.press: Jest

29.01.2023

System kamieni milowych w fazie testów, Bruksela pod presją. Skorzysta na tym rząd PiS?

26.01.2023

Śledztwo ws. 100 tys. euro Czarneckiego w martwym punkcie. A prokurator dostał awans [UJAWNIAMY]

03.01.2023

Duda krytykuje „wielomiesięczną zwłokę w Sejmie” i nową ustawę o SN. Co z KPO?

06.12.2022

Ogórek i Ziemkiewicz winni zniesławienia Elżbiety Podleśnej. Jest wyrok

04.11.2022

Sędzia na medal. PiS i przyjaciele chcą odznaczyć byłego prezesa Izby Dyscyplinarnej

12.09.2022

Morawiecki na konferencji o Ukrainie broni sądowych „reform” PiS. „Chodzi o dekomunizację

24.08.2022

Legutko o blokadzie KPO: „Priorytetem instytucji europejskich jest obalenie polskiego rządu”

01.07.2022

Ziobro ma kontrolować kontakty polskich śledczych z Prokuraturą Europejską. Zapłacimy za to w euro?

08.06.2022

Sąd po stronie Obajtka. Oddalił skargę RPO na przejęcie Polska Press przez Orlen

16.11.2021

Największe frakcje PE apelują do Komisji Europejskiej: Nie akceptujcie polskiego KPO

09.10.2021

Prawo i moralność UE dotyczą też Polski. Francja i Niemcy ostro o TK Przyłębskiej [CAŁE OŚWIADCZENIE]

08.10.2021

Prof. Łętowska dla OKO.press po wyroku TK: „Nie ma żadnego konfliktu między konstytucją a prawem UE”

31.08.2021

Prawny polexit w TK odroczony. RPO Marcin Wiącek domaga się wyłączenia jednego z sędziów

13.08.2021

Działania pozorowane i chaos w SN. Sędziowie Izby Karnej przejmą część spraw Izby Dyscyplinarnej

12.08.2021

Prezes Manowska wbrew TSUE odmraża Izbę Dyscyplinarną

03.08.2021

Izba Dyscyplinarna SN rusza z dyscyplinarkami. Ignoruje orzeczenia TSUE

30.07.2021

Manowska już nie chce wojny z Unią. Namawia rządzących do wykonania orzeczeń TSUEWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200