Przemysław Radzik, człowiek Ziobry, w nagrodę zostanie wiceprezesem największego sądu w Polsce

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Znany ze ścigania niezależnych sędziów rzecznik dyscyplinarny ministra Ziobry będzie wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie. To kolejny awans dla Przemysława Radzika. Jako wiceprezes będzie miał oko na ten ważny sądZ naszych wynika, że zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów Przemysław Radzik, ma zostać wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie jeszcze przez Świętami Bożego Narodzenia.

 

Będzie drugim wiceprezesem do spraw karnych. Ma odpowiadać za sprawy karne załatwiane w sądzie okręgowym w pierwszej instancji.

 

Jak resort Ziobry obsadza największy sąd w Polsce

 

Awans Radzika to kolejna w tym sądzie nominacja dla wiernego zwolennika „dobrej zmiany” w sądach. W listopadzie na prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie powołano głównego rzecznika dyscyplinarnego Piotra Schaba. Objął on miejsce po odwołanej przez ministerstwo sprawiedliwości Joannie Bitner.

 

Schab jako prezes wdrożył w życie decyzję nielegalnej Izby Dyscyplinarnej, która uchylając immunitet sędziemu Igorowi Tulei jednocześnie zawiesiła go w obowiązkach sędziego. Tulei w efekcie zabrano akta spraw, które prowadził, odcięto go też od internetu w sądzie.

 

Stołeczni prawnicy spekulują, że awansowanie teraz Radzika na zastępcę Schaba to stopniowe wprowadzanie twardego kursu w tym największym i ważnym sądzie w Polsce.

 

„Awans dla Radzika mógł być jednym z warunków przyjęcia przez Schaba propozycji objęcia funkcji prezesa sądu po Bitner. Radzik może być tym od wykonywania brudnej roboty w sądzie, by nic nie obciążało Schaba” – mówiła nam osoba znająca kulisy pracy warszawskiego wymiaru sprawiedliwości.

 

Oprócz Schaba i Radzika w kierownictwie sądu jest jeszcze jedna osoba kojarzona z „dobrą zmianą”. To wiceprezes Dariusz Drajewicz, jednocześnie członek nowej KRS. Jaki pisaliśmy, obecnie nie ma on prawie żadnych obowiązków w tym sądzie i pobiera dodatek za sprawowanie tej funkcji.

 

Z informacji wynika, że na Radziku roszady mogą się nie skończyć. Do tej pory w Sądzie Okręgowym było aż sześciu wiceprezesów. Jeden z nich złożył rezygnację, a kolejny ją rozważa.

 

Czy Schab i Radzik wezmą się za niepokornych sędziów?

 

Nominacja dla Radzika i Schaba da „dobrej zmianie” kontrolę nad Sądem Okręgowym w Warszawie. Dotychczasowa prezes Joanna Bitner, choć została powołana na to stanowisko przez resort Ziobry, nie zarządzała przez represje. Dała sędziom wolną rękę, nie naciskała na nich.

 

Nie chciała dyscyplinarek dla niepokornych sędziów, których w sądzie okręgowym jest wielu. Są oni skupieni głównie w Iustitii i twardo bronią praworządności oraz wolnych sądów. To np. sędzia Igor Tuleya, czy Piotr Gąciarek. Obaj mają wszczęte za to postępowania przez rzeczników dyscyplinarnych Ziobry.

 

Nie można wykluczyć, że Radzik jako wiceprezes będzie teraz próbował dyscyplinować sędziów na drodze służbowej.

 

Stołeczny sąd okręgowy jest ważny jeszcze z jednego powodu. Są tu najważniejsze głośne procesy. Bo w stolicy siedziby mają państwowe instytucje i koncerny. Ponadto tutejszy sąd okręgowy daje zgody na podsłuchy dla służb oraz zgody na operacje specjalne.

 

Jak rzecznicy dyscyplinarni na ściganiu niezależnych sędziów porobili kariery

 

Awans na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie to kolejny szczebel w szybkiej karierze Przemysła Radzika, który poszedł na współpracę z resortem Ziobry.

 

Ten były prokurator przed „dobrą zmianą” był zwykłym sędzią liniowym w Sądzie Rejonowym w Krośnie Odrzańskim. W połowie 2018 roku został zastępca głównego rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów, z nominacji Ziobry. Głównym rzecznikiem został wtedy Piotr Schab, a drugim zastępcą Michał Lasota. Radzik został rzecznikiem dyscyplinarnym choć sam wcześniej był karany dyscyplinarnie.

 

Potem kariera Radzika mocno przyśpieszyła. Resort Ziobry zrobił go prezesem Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim. Zaczął orzekać na delegacji w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

 

W tym roku Radzik „rozbił bank”. Jego żona, radczyni prawna Gabriela Zalewska-Radzik, dostała od nowej KRS nominację na sędziego aż Naczelnego Sądu Administracyjnego, który rangą jest równy Sądowi Najwyższemu. A sam Radzik od nowej KRS dostał nominację na sędziego Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który jest wyższy rangą od sądu okręgowego i jest ostatnim szczeblem przed SN.

 

Teraz będzie też wiceprezesem SO, za co dostanie kilkutysięczny dodatek do pensji.

 

Na współpracy z resortem Ziobry zyskali też pozostali rzecznicy dyscyplinarni. Piotr Schab został sędzią Sądu Apelacyjnego w Warszawie (wcześniej był sędzią okręgowym) i prezesem Sądu Okręgowego w Warszawie.

 

A Michał Lasota został prezesem macierzystego Sądu Rejonowego w Nowym Mieście Lubawskim oraz dostał nominację na sędziego Sądu Okręgowego w Elblągu.

 

Wszyscy trzej są wykonawcami represji uderzających w niezależnych sędziów. Wytaczają im dyscyplinarki za niezależne orzeczenia, obronę wolnych sądów, spotkania z obywatelami. Na ich liście jest już ponad 100 sędziów.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

15 grudnia 2020


Inne artykuły tego autora

15.08.2022

Klęska prokuratury Ziobry ws. sędzi Morawiec. Sąd nie uwierzył w dowody jej rzekomej korupcji

10.08.2022

Władza PiS nie wykona wyroku TSUE. Do nowej Izby SN mogą trafić sami neo-sędziowie

09.08.2022

Haniebna decyzja ws. Tulei. „Egzekutor” Ziobry Radzik zablokował jego powrót do pracy

08.08.2022

Radzik, człowiek Ziobry, zaczął represje sędziów apelacyjnych w Warszawie. To kara za prawo UE

08.08.2022

Ważne. Sędzia Tuleya przywrócony do orzekania. To decyzja nowej prezes sądu, nominatki Ziobry

04.08.2022

Sąd: Manowska z SN może odpowiadać karnie za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

04.08.2022

ETPCz chroni sędziów przed zawieszeniem przez nową Izbę Odpowiedzialności Zawodowej

10.06.2022

Sędziowie z Rzeszowa do wiceszefa neo-KRS Puchalskiego: dymisja za udział w Kaście/Antykaście

06.06.2022

Ważna uchwała SN: neo-KRS jest sprzeczna z Konstytucją, można podważać status neo-sędziów

01.06.2022

Sędziowie i prawnicy do szefowej KE: Bez likwidacji neo-KRS nie zostanie przywrócona praworządność

31.05.2022

Małgorzata Manowska blokuje wykonanie przez SN już drugiego wyroku TSUE. Bruksela wciąż wierzy PiS?

30.05.2022

Ludzie od Ziobry chcą „utłuc” sędziego Żurka. Tak wygląda w praktyce kompromis z UE ws. praworządnośc

23.05.2022

Sędzia Żurek wygrywa z Prokuraturą Krajową i prezeską od Ziobry. Nie symulował wypadku w pracy

21.05.2022

Krzysztof Parchimowicz, symbol wolnej prokuratury, uniewinniony. To porażka człowieka od Ziobry

19.05.2022

Sąd: Prokuratura ma zająć się Małgorzatą Manowską za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

17.05.2022

„To bydlak”, „qtasina”, „Amerykańce nas z mośkami wydupczyc chcą” – oto język sędziów z Kasty/Antykasty

16.05.2022

UE nie zdradziła sędziów. Nie zgodzi się na putinizację sądów, bo to rozsadzi całą Unię [WAWRYKIEWICZ]

14.05.2022

Precedensowa decyzja sądu: prokuratura ma się zająć Maciejem Nawackim za niewykonanie wyroku TSUE

13.05.2022

TVP przegrało proces z sędzią Gąciarkiem. Musi go przeprosić i zapłacić 40 tysięcy złotych

12.05.2022

Sejm powołał neo-KRS bis. Są w niej sędziowie związani z resortem Ziobry i z grupą „Kasta”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200