Prokuratura Ziobry nie taka wszechwładna: sąd wziął w obronę szykanowanego śledczego

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Prokurator Mariusz Krasoń postawił się kierownictwu prokuratury i został wysłany na karną delegację 270 kilometrów od domu. Sąd w Krakowie stanął jednak po jego stronie i wstrzymał wykonanie decyzji Prokuratora Krajowego Bogdana ŚwięczkowskiegoTo pierwsza taka wygrana szeregowego prokuratora zesłanego karnie do pracy na delegacji w odległej od domu jednostce. Prokurator Krasoń w rozmowie z OKO.press zapowiedział, że we wtorek po Święcie Niepodległości stawi się do pracy w macierzystej Prokuraturze Regionalnej w Krakowie.

 

Delegacja do odległej placówki to nie tylko przypadek Krasonia: obecne kierownictwo prokuratury na czele ze Zbigniewem Ziobrą często stosuje tego rodzaju działania wobec niezależnych śledczych. Środowisko prawników odbiera je jako formę szykany.

 

Krasoń pozywa prokuraturę za dyskryminację

 

Mariusz Krasoń na co dzień jest śledczym w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie. W maju 2019 roku był inicjatorem bezprecedensowej  uchwały Zgromadzenia Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

 

Skrytykowano w niej „ograniczenie niezależności prokuratorów, zarówno w wymiarze ustawowym, jak i faktycznym, odnoszącym się do sposobu sprawowania funkcji nadzorczych poprzez wpływanie na ich decyzje procesowe, z pominięciem obowiązującej drogi służbowej”.

 

Uchwała się nie spodobała kierownictwu prokuratury. Najpierw rzecznik dyscyplinarny dla prokuratorów wezwał na przesłuchanie do Warszawy wszystkie osoby biorące udział w Zgromadzeniu. Potem Krasonia przeniesiono do innego wydziału w krakowskiej prokuraturze.

 

Wezwanie na przesłuchanie i przeniesienie do innego wydziału nie zakończyło sprawy. Na początku lipca Krasoń dowiedział się, że z dnia na dzień ma stawić się do pracy w odległym od Krakowa o 270 kilometrów Wrocławiu. Decyzję o delegowaniu go tam na pół roku podpisał Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski. Bez uzasadnienia.

 

Na takie delegacje zezwala uchwalona przez PiS ustawa o prokuraturze, która nie została podana kontroli zgodności z Konstytucją przez niezależny Trybunał Konstytucyjny.

 

Święczkowski wysyłając Krasonia do Wrocławia, jednocześnie go zdegradował – ze szczebla regionalnego do rejonowego.

 

Niepokorny śledczy podporządkował się decyzji, choć opiekuje się starszymi rodzicami. Wystąpił o podanie powodów delegacji. Bez rezultatu.

 

Represje wobec Krasonia mogły wynikać również z tego, że od niedawna jest w zarządzie stowarzyszenia niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia, organizacji krytycznej wobec Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry i jego stronników.

 

Za Krasoniem murem stanęło środowisko prawników i sędziów. Pod sądami organizowano pikiety solidarnościowe.

 

Krasoń pojechał pracować do Wrocławia, ale nie dał się złamać. Złożył pozew do Sądu Okręgowego w Krakowie przeciwko Prokuraturze Regionalnej. Domagał się w nim ustalenia, że miejscem wykonywania przez niego pracy jest Prokuratura Regionalna w Krakowie oraz o ustalenia, że decyzja Święczkowskiego o jego delegowaniu i degradacji jest sprzeczna m.in. z kodeksem pracy.

 

W pozwie czytamy, że decyzja Święczkowskiego jest przejawem nierównego traktowania pracowników. I ma na to wpływ m.in. fakt, że Krasoń jest członkiem Lex Super Omnia, wchodzi w skład zarządu stowarzyszenia oraz że krytykował zmiany w prokuraturze wprowadzone przez Zbigniewa Ziobrę.

 

Sąd: żądania Krasonia są uprawdopodobnione

 

Krasoń w pozwie wystąpił również o wydanie tzw. zabezpieczenia do czasu wydania wyroku, bo proces może potrwać wiele miesięcy. A w tym czasie skończy mu się półroczna delegacja we Wrocławiu.

 

5 listopada krakowski sąd pracy wydał postanowienie o zabezpieczeniu jego roszczeń. Sędzia Jarosław Łukasik nakazał Prokuraturze Regionalnej w Krakowie wstrzymanie delegowania Krasonia.

Sąd zgodził się na zabezpieczenie, bo uznał, że Krasoń uprawdopodobnił swoje roszczenia w pozwie.

 

W uzasadnieniu postanowienia podkreślono, że „fakty uwiarygodnione przez powoda treścią materiału załączonego do pozwu potwierdzają, że (…) przed wystąpieniem na drogę sądową (…), został on zlekceważony przez adresatów jego opartych na przepisach wystąpień i nie uzyskał od właściwych organów prokuratury jakiegokolwiek uzasadnienia pozwalającego wykluczyć prawdopodobieństwo zasadności domniemania faktycznego, że czynność, której dotyczy powództwo ma cechy wskazane w opisie podstawy faktycznej powództwa, czyli m.in. cechy naruszenia zakazu o jakim mowa w art. 18 paragraf 1 kodeksu pracy [chodzi o zakaz wprowadzania dla pracowników obowiązków sprzecznych z przepisami kodeksu pracy – red.]”.

 

Krasoń to nie jedyny przypadek

 

To nie jedyny przypadek, gdy karnie zsyła się niepokornego prokuratora do pracy w mieście oddalonym od domu.

 

Środowiskiem prokuratorów wstrząsnęła historia prokuratora IPN Dariusza Wituszki ze Szczecina, który został zesłany do pracy w odległym o 700 kilometrów Rzeszowie. Wituszko na delegacji zmarł po zawale serca.

 

Z kolei prokurator Zbigniew Szpiczko z Białegostoku został zesłany do Suwałk, choć wiedziano, że ma chorą żonę. Szpiczko nie chciał się zgodzić z koncepcją kierownictwa dotyczącą prowadzenia jednej ze spraw. Ponadto jest obrońcą szefa Lex Super Omnia Krzysztofa Parchimowicza w jego procesach dyscyplinarnych.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

12 listopada 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

09.07.2020

Opozycji brakuje jeszcze 4,5 tysiąca mężów zaufania do kontroli komisji wyborczych

01.07.2020

Sanepid wlepił dziennikarce 10 tys. zł kary. Bo robiła zdjęcia pod Pałacem Prezydenckim

29.06.2020

Lista ściganych i represjonowanych sędziów. Rzecznicy dyscyplinarni Ziobry w akcji (Schab, Radzik, Lasota)

27.06.2020

Sędzia Nawacki, twarz „dobrej zmiany”, może uniknąć dyscyplinarki za podarcie uchwał

24.06.2020

Trzaskowski ostatecznie wygrał z Dudą proces wyborczy o milion bezrobotnych w Polsce

19.06.2020

Awanse last minute nowej KRS. Dla sędziów, którzy poszli na współpracę z resortem Ziobry

17.06.2020

Resort Ziobry chce uderzyć w adwokaturę. Ma być połączona z dużo większą korporacją radców prawnych

17.06.2020

Ziobro żąda dyscyplinarki dla sędziów z Krakowa za powieszenie plakatów w obronie wolnych sądów

16.06.2020

Sędzia z nowej KRS wydał wyrok na dziennikarza za relację z kontrmiesięcznicy smoleńskiej

12.06.2020

Po raz pierwszy zerwano Zgromadzenie sędziów SN. Bo nowi sędziowie SN wzięli urlopy

11.06.2020

Prokurator Generalny bierze się za sędziego Żurka. Grzebie w jego prywatnych sprawach

10.06.2020

Izba Dyscyplinarna miażdży prokuraturę Ziobry w sprawie sędziego Tulei. Znamy uzasadnienie

09.06.2020

Porażka Ziobry. Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędziemu Tulei

08.06.2020

Wielka akcja obrony sędziego Tulei ściganego przez Ziobrę. Protestują sędziowie z całego świata

29.05.2020

Gorliwość bez nagrody: sędzia Nawacki nie dostanie awansu. Zablokowała go nowa Izba w SN

28.05.2020

Izba Dyscyplinarna bierze się za sędziego Igora Tuleyę. Pozwoli go oskarżyć prokuraturze Ziobry?

28.05.2020

Założyciel Ordo Iuris Aleksander Stępkowski został twarzą Sądu Najwyższego

25.05.2020

Prezydent powoła swojego prezesa SN. Postawił na sędzię Manowską, byłą zastępczynię Ziobry

24.05.2020

Koniec obrad: prezydent Duda będzie miał swojego prezesa SN. Wybierze kolegę Łukasza Piebiaka?

21.05.2020

Ścigają sędziów za podpisanie listu do OBWE w sprawie wyborów prezydenckichWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200