Prokuratura Ziobry nie taka wszechwładna: sąd wziął w obronę szykanowanego śledczego

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Prokurator Mariusz Krasoń postawił się kierownictwu prokuratury i został wysłany na karną delegację 270 kilometrów od domu. Sąd w Krakowie stanął jednak po jego stronie i wstrzymał wykonanie decyzji Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego



To pierwsza taka wygrana szeregowego prokuratora zesłanego karnie do pracy na delegacji w odległej od domu jednostce. Prokurator Krasoń w rozmowie z OKO.press zapowiedział, że we wtorek po Święcie Niepodległości stawi się do pracy w macierzystej Prokuraturze Regionalnej w Krakowie.

 

Delegacja do odległej placówki to nie tylko przypadek Krasonia: obecne kierownictwo prokuratury na czele ze Zbigniewem Ziobrą często stosuje tego rodzaju działania wobec niezależnych śledczych. Środowisko prawników odbiera je jako formę szykany.

 

Krasoń pozywa prokuraturę za dyskryminację

 

Mariusz Krasoń na co dzień jest śledczym w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie. W maju 2019 roku był inicjatorem bezprecedensowej  uchwały Zgromadzenia Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

 

Skrytykowano w niej „ograniczenie niezależności prokuratorów, zarówno w wymiarze ustawowym, jak i faktycznym, odnoszącym się do sposobu sprawowania funkcji nadzorczych poprzez wpływanie na ich decyzje procesowe, z pominięciem obowiązującej drogi służbowej”.

 

Uchwała się nie spodobała kierownictwu prokuratury. Najpierw rzecznik dyscyplinarny dla prokuratorów wezwał na przesłuchanie do Warszawy wszystkie osoby biorące udział w Zgromadzeniu. Potem Krasonia przeniesiono do innego wydziału w krakowskiej prokuraturze.

 

Wezwanie na przesłuchanie i przeniesienie do innego wydziału nie zakończyło sprawy. Na początku lipca Krasoń dowiedział się, że z dnia na dzień ma stawić się do pracy w odległym od Krakowa o 270 kilometrów Wrocławiu. Decyzję o delegowaniu go tam na pół roku podpisał Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski. Bez uzasadnienia.

 

Na takie delegacje zezwala uchwalona przez PiS ustawa o prokuraturze, która nie została podana kontroli zgodności z Konstytucją przez niezależny Trybunał Konstytucyjny.

 

Święczkowski wysyłając Krasonia do Wrocławia, jednocześnie go zdegradował – ze szczebla regionalnego do rejonowego.

 

Niepokorny śledczy podporządkował się decyzji, choć opiekuje się starszymi rodzicami. Wystąpił o podanie powodów delegacji. Bez rezultatu.

 

Represje wobec Krasonia mogły wynikać również z tego, że od niedawna jest w zarządzie stowarzyszenia niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia, organizacji krytycznej wobec Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry i jego stronników.

 

Za Krasoniem murem stanęło środowisko prawników i sędziów. Pod sądami organizowano pikiety solidarnościowe.

 

Krasoń pojechał pracować do Wrocławia, ale nie dał się złamać. Złożył pozew do Sądu Okręgowego w Krakowie przeciwko Prokuraturze Regionalnej. Domagał się w nim ustalenia, że miejscem wykonywania przez niego pracy jest Prokuratura Regionalna w Krakowie oraz o ustalenia, że decyzja Święczkowskiego o jego delegowaniu i degradacji jest sprzeczna m.in. z kodeksem pracy.

 

W pozwie czytamy, że decyzja Święczkowskiego jest przejawem nierównego traktowania pracowników. I ma na to wpływ m.in. fakt, że Krasoń jest członkiem Lex Super Omnia, wchodzi w skład zarządu stowarzyszenia oraz że krytykował zmiany w prokuraturze wprowadzone przez Zbigniewa Ziobrę.

 

Sąd: żądania Krasonia są uprawdopodobnione

 

Krasoń w pozwie wystąpił również o wydanie tzw. zabezpieczenia do czasu wydania wyroku, bo proces może potrwać wiele miesięcy. A w tym czasie skończy mu się półroczna delegacja we Wrocławiu.

 

5 listopada krakowski sąd pracy wydał postanowienie o zabezpieczeniu jego roszczeń. Sędzia Jarosław Łukasik nakazał Prokuraturze Regionalnej w Krakowie wstrzymanie delegowania Krasonia.

Sąd zgodził się na zabezpieczenie, bo uznał, że Krasoń uprawdopodobnił swoje roszczenia w pozwie.

 

W uzasadnieniu postanowienia podkreślono, że „fakty uwiarygodnione przez powoda treścią materiału załączonego do pozwu potwierdzają, że (…) przed wystąpieniem na drogę sądową (…), został on zlekceważony przez adresatów jego opartych na przepisach wystąpień i nie uzyskał od właściwych organów prokuratury jakiegokolwiek uzasadnienia pozwalającego wykluczyć prawdopodobieństwo zasadności domniemania faktycznego, że czynność, której dotyczy powództwo ma cechy wskazane w opisie podstawy faktycznej powództwa, czyli m.in. cechy naruszenia zakazu o jakim mowa w art. 18 paragraf 1 kodeksu pracy [chodzi o zakaz wprowadzania dla pracowników obowiązków sprzecznych z przepisami kodeksu pracy – red.]”.

 

Krasoń to nie jedyny przypadek

 

To nie jedyny przypadek, gdy karnie zsyła się niepokornego prokuratora do pracy w mieście oddalonym od domu.

 

Środowiskiem prokuratorów wstrząsnęła historia prokuratora IPN Dariusza Wituszki ze Szczecina, który został zesłany do pracy w odległym o 700 kilometrów Rzeszowie. Wituszko na delegacji zmarł po zawale serca.

 

Z kolei prokurator Zbigniew Szpiczko z Białegostoku został zesłany do Suwałk, choć wiedziano, że ma chorą żonę. Szpiczko nie chciał się zgodzić z koncepcją kierownictwa dotyczącą prowadzenia jednej ze spraw. Ponadto jest obrońcą szefa Lex Super Omnia Krzysztofa Parchimowicza w jego procesach dyscyplinarnych.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.



Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

12 listopada 2019




Inne głosy w debacie



Inne artykuły tego autora

27.03.2025

OKO.press składa zawiadomienie do prokuratury na Hermesa. Za sprawdzanie dziennikarzy i sędziów

22.03.2025

Wojownicza Wrzosek nie powinna być twarzą rozliczeń. Prokuratura nie potrzebuje szeryfa, ale spokoju

20.03.2025

Prezydent Duda powołał 61 wadliwych neo-sędziów. A neo-KRS dała awans do SN mężowi swojej członkini

19.03.2025

Prokuratura Ziobry użyła Hermesa przeciw Giertychowi, Wrzosek i do podważenia ostatnich wyborów

24.02.2025

Ujawniamy: ludzie Ziobry używali Hermesa przeciwko sędziom i mediom. Również przeciwko OKO.press

21.02.2025

Prokuratorowi Ostrowskiemu grozi 3. dyscyplinarka. „Za wykorzystanie stanowiska do prywatnej sprawy”

19.02.2025

Prokurator Ostrowski, spadek jego babci i wyjątkowe działania prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim

31.01.2025

Radzik chce dopaść sędziego Żurka, za wszelką cenę. Jest śledztwo Prokuratury Krajowej

27.01.2025

Pierwsza dyscyplinarka dla Radzika i Lasoty. Za represje wobec sędziego Żurka

24.01.2025

Zwycięstwo sędziego Żurka. Sąd nakazał śledztwo ws. prokuratorów, którzy nie szukali Małej Emi

17.12.2024

Prokuratura chce stawiać Schabowi i Radzikowi zarzuty za blokowanie sędziego Tulei

15.12.2024

Ścigany: Piotr Schab. Dostał pierwsze zarzuty za utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości

14.12.2024

Dyscyplinarka dla neosędzi z Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Czy zarzuty dostanie też Schab?

13.12.2024

Bodnar ma zgodę na odwołanie prezesa sądu w Suwałkach. Stanowiska tracą też wiceprezesi apelacji

29.11.2024

Sąd: wejście prokuratury do biura rzeczników dyscyplinarnych Schaba, Radzika i Lasoty było legalne

25.11.2024

Jest 6. zawiadomienie na Manowską z SN do prokuratury. Złożył je sędzia Żurek za „aresztowanie” akt

22.11.2024

10 filarów Bodnara w sądach: reforma biegłych, więcej asystentów, digitalizacja, mediacja, szkolenia

18.11.2024

Sędzia Dudzicz o Żydach: To ja, jako Jorry 123, napisałem „podły, parszywy i pazerny naród”

15.11.2024

Komisja kodyfikacyjna: Zlikwidować dwie powołane przez PiS Izby SN i skargę nadzwyczajną

17.10.2024

Rok po wyborach. Bodnar zaczął rozliczenia i reformę sądów, odblokował KPO. Ale nadal mamy neo-KRS



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200