Prokuratura Krajowa straszy zesłaną w Polskę prokurator. Pozwie ją za krytykę Bogdana Święczkowskiego

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Nie widać końca represji i retorsji wobec delegowanych karnie w Polskę niezależnych prokuratorów. Prokuratura Krajowa zapowiedziała właśnie, że pozwie prokurator Katarzynę Kwiatkowską, zesłaną do Golubia-Dobrzynia. To próba uciszenia szefowej stowarzyszenia niezależnych prokuratorów Lex Super OmniaProkuratura Krajowa pozwanie do sądu pełniącej obowiązki prezesa Lex Super Omnia Katarzyny Kwiatkowskiej zapowiedziała w środę 24 lutego 2021. Wydała komunikat, pod którym podpisało się biuro prasowe. Prokuratura zapowiada, że będzie się domagać „zaniechania naruszeń, opublikowania stosownych przeprosin i wpłaty określonej kwoty na cel społeczny” za jej krytyczny wywiad dla „Gazety Wyborczej”.

 

Kwiatkowska skrytykowała w nim Prokuraturę Krajową i stojącego na jej czele Bogdana Święczkowskiego, zaufanego Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Kwiatkowska zarzucała w wywiadzie Prokuraturze Krajowej łamanie prawa. Krytycznie też oceniała karne delegacje w Polskę, które objęły grupę niezależnych prokuratorów, głównie z Lex Super Omnia. Krytyka bezpośrednio uderzała w Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego, bo to on wydał decyzję o zsyłkach.

 

Wywiad w „Gazecie Wyborczej” jak widać zabolał Prokuraturę Krajową. Może to tylko zbieżność czasu, ale komunikat o pozwaniu Kwiatkowskiej pojawił się dzień po tym, jak złożyła w sądzie pozew przeciwko prokuraturze za karną delegację do Golubia-Dobrzynia, 180 kilometrów od domu. Kwiatkowska zapowiadała też wcześniej, że złoży na Bogdana Święczkowskiego zawiadomienie do prokuratury.

 

Działania prokuratury wobec Kwiatkowskiej doświadczony prokurator komentuje dla nas tak: „Zapowiedź pozwu, to próba uciszenia Kwiatkowskiej jako prokuratora i szefowej Lex Super Omnia. Prokuratura mówi: »jak nie będziesz siedziała cicho, to poniesiesz tego koszty służbowe i finansowe«.

 

Pozywa ją, bo nie chodzi o jej ukaranie w trybie dyscyplinarnym. Chodzi o to, by się ukorzyła i przeprosiła Bogdana Święczkowskiego. Ale znam ją i ona nie przeprosi. Bo powiedziała prawdę.

 

W sądzie przedstawi fakty, które pokażą skalę naruszeń popełnianych w prokuraturze. A jest ich dużo”.

 

Lista karnie zesłanych prokuratorów

 

Przypomnijmy. Na karne delegacje wysłano w połowie stycznia 2021 roku siedmioro niezależnych prokuratorów. Sześcioro z nich to członkowie Lex Super Omnia, które broni niezależności prokuratury i ostro krytykuje prokuraturę Ziobry, w tym troje członków zarządu stowarzyszenia. Dlatego zsyłki są odbierane jako uderzenie w Lex Super Omnia.

 

Karnie delegowani to:

 

  • Daniel Drapała z Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu zesłany do Prokuratury Rejonowej w Goleniowie w Zachodniopomorskiem (pond 400 kilometrów od domu). Miał zatarg z przełożonymi.
  • Mariusz Krasoń z Prokuratury Regionalnej w Krakowie. Jako jedyny nie trafił daleko od domu, bo „jedynie” do Prokuratury Rejonowej Kraków-Podgórze. Krasoń jest w zarządzie Lex Super Omnia. To już jego trzecia karna delegacja. Jest prześladowany za uchwałę z 2019 roku krytykującą prokuraturę Ziobry. Po raz pierwszy został zesłany na delegację do Wrocławia. Pozwał za to macierzystą prokuraturę do sądu.
  • Katarzyna Kwiatkowska z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga zesłana do Prokuratury Rejonowej w Golubiu-Dobrzyniu. Będzie pracować ok. 180 kilometrów od domu. Kwiatkowska jest pełniącą obowiązki prezesa Lex Super Omnia. Stanowisko objęła po Krzysztofie Parchimowiczu, który zrezygnował z powodów zdrowotnych.

 

Kwiatkowska przygotowywała raporty Lex Super Omnia o prokuraturze Ziobry.

 

  • Artur Matkowski z Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald. To prokurator wojskowy. Został zesłany do Prokuratury Rejonowej dla miasta Rzeszów, ponad 500 kilometrów od domu. Jako jedyny z karnie delegowanych nie należy do Lex Super Omnia. Sądzi się z prokuraturą o wynagrodzenie.
  • Jarosław Onyszczuk z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów zesłany do Prokuratury Rejonowej w Lidzbarku Warmińskim (260 kilometrów od domu). Onyszczuk jest w zarządzie Lex Super Omnia.
  • Katarzyna Szeska z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Wola zesłana do Prokuratury Rejonowej w Jarosławiu, 320 kilometrów od domu. Aktywna na Twitterze, nie szczędzi krytyki prokuraturze Ziobry. Nie pojechała na delegację, bo leczy się na depresję.
  • Ewa Wrzosek z Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów zesłana do Prokuratury Rejonowej w Śremie w Wielkopolsce, 310 kilometrów od domu. Wrzosek jest w komisji rewizyjnej Lex Super Omnia. To ona chciała zrobić głośne śledztwo w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w maju 2020 roku w trakcie epidemii. Sprawę jednak jej szybko odebrano i błyskawicznie zrobiono za to dyscyplinarkę.

 

Za co Prokuratura Krajowa chce pozwać Kwiatkowską

 

W mediach po ujawnieniu decyzji Święczkowskiego o karnych delegacjach pojawiło się wiele wypowiedzi zesłanych prokuratorów. Komentowali między innymi kuriozalną wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który radził im, by zmienili pracę. O tym i o prokuraturze mówiła też Katarzyna Kwiatkowska w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, który ukazał się 30 stycznia 2021 roku pod tytułem „Ukarana prokuratorka ostrzega szefów: Nie chcę nikogo straszyć, ale gromadzimy dowody”.

 

Kwiatkowska mówiła w nim, że prokuratura Ziobry: „Jest wykorzystywana do załatwiania partykularnych interesów rządzących. Wiele sił i środków przeznacza się albo na ściganie zwykłych obywateli, którzy uczestniczą w różnych formach społecznego protestu w obronie praworządności, albo do zwalczania przeciwników politycznych. Cel polityczny stał się w prokuraturze dominujący wobec przepisów prawa i orzecznictwa”.

 

Narzekała na ingerencje w niezależność prokuratorów i represjonowanie ich za decyzje. Skrytykowała elastyczną politykę kadrową, która polega na awansach dla „swoich” i „zaufanych”. „Teraz wystarcza lojalność i poddaństwo wobec przełożonych” – zaznaczała Kwiatkowska.

 

Podkreślała, że Lex Super Omnia jest solą w oku kierownictwa prokuratury, i że gdy objęła władzę w stowarzyszeniu po Krzysztofie Parchimowiczu, to liczyła się z tym, że może mieć problemy. O karnej delegacji do Golubia-Dobrzynia mówiła w wywiadzie, że to kolejna retorsja i szykana. Uważa, że decyzje o karnych delegacjach „wydają osoby, które powinny stać na straży prawa, a to prawo otwarcie łamią”.

A o Prokuratorze Krajowym Bogdanie Święczkowskim szefowa Lex Super Omnia mówiła tak: „Prokuratura nie jest służbą mundurową, czy specjalną. Prokurator Krajowy, w przeszłości szef ABW, chyba przejął te metody zarządzania kadrami ze służb. Jesteśmy przedmiotem podejmowanych wobec nas działań, a nie podmiotem mającym określone prawa i obowiązki.

 

(…) Pan Święczkowski nie potrafi odpowiedzieć na konstruktywną krytyczną ocenę stanu polskiej prokuratury. Zatem nadużywa kompetencji do szykanowania niezależnych prokuratorów, inicjując postępowania dyscyplinarne, karne, czy też delegując do odległych jednostek. To nie odwaga, ale objaw słabości, niskich pobudek i emocji (…) Kiedyś te rządy się skończą i przyjdzie czas merytorycznych rozliczeń. W przypadku prokuratora Bogdana Święczkowskiego w grę będzie wchodziło wiele postępowań nie tylko dyscyplinarnych, ale też karnych. Nie chce nikogo straszyć, ale stowarzyszanie gromadzi na to dowody”.

 

Prokuratura Krajowa odwija się niepokornej prokurator pozwem

 

Co się nie spodobało w tym wywiadzie Prokuraturze Krajowej? Biuro prasowe pisze, że „Wypowiedzi Pani prokurator Katarzyny Kwiatkowskiej zawarte w artykule pt. »Ukarana prokuratorka ostrzega szefów: Nie chcę nikogo straszyć, ale gromadzimy dowody«, opublikowanym w »Gazecie Wyborczej«, zawierające insynuacje, że kierownictwo Prokuratury Krajowej dopuszcza się przestępstw i innych naruszeń, są bezprawne. Podważają autorytet Prokuratury Krajowej i godzą w jej dobre imię. Autorka wypowiedzi, przedstawiając Prokuraturę jako instytucję, gdzie dochodzi do łamania przepisów prawa, podważa wiarygodność i narusza godność urzędu, który sama reprezentuje”.

 

I dodaje: „Kierownictwo Prokuratury Krajowej szanuje zagwarantowaną każdemu konstytucyjnie wolność wypowiedzi i prawo do krytyki, jednak tego rodzaju bezprawne, nieprawdziwe i szkalujące wypowiedzi pełniącego swoje obowiązki prokuratora muszą spotkać się ze zdecydowaną reakcją. Dlatego Prokuratura Krajowa wystąpiła wobec autorki na drogę sądową, domagając się zaniechania naruszeń, opublikowania stosownych przeprosin i wpłaty określonej kwoty na cel społeczny”.

 

Prokuratura Krajowa jako instytucja ma prawo do wizerunku i może wytoczyć proces cywilny o ochronę dóbr osobistych. Ale będzie to nadużycie pozycji. Rzadko się zdarza, by instytucje publiczne, które muszą liczyć się nawet z ostrą krytyką, pozywały za wypowiedzi w ramach debaty publicznej – tym bardziej, że za taki proces płacą podatnicy.

 

A Skarb Państwa nie powinien płacić za potyczki kierownictwa prokuratury z niezależnymi prokuratorami. Zwłaszcza, jeśli celem jest wywołanie efektu mrożącego na prokuratorach.

 

Prokuratura Krajowa już raz zastosowała taki mrożący manewr wobec byłego szefa Lex Super Omnia Krzysztofa Parchimowicza. Groziła mu procesem i żądaniem 60 tys. zł na cel społeczny za ujawnienie sprawy ryczałtów mieszkaniowych dla prokuratorów z Prokuratury Krajowej. Parchimowicz nie przestraszył się i nie przeprosił. Procesem grożono też dziennikarce Ewie Ivanovej, która to opisała (obecnie pracuje w „Gazecie Wyborczej”). Wtedy na postraszeniu pozwem się skończyło. Ale portal, w którym wtedy pracowała Ivanova tekst o ryczałtach zdjął.

 

Kwiatkowska się nie boi. Złożyła już pozew za karną delegację

 

Prokurator Katarzyna Kwiatkowska w wywiadzie, za który chce ją ścigać w sądzie Prokuratura Krajowa zapowiadała, że nie da się złamać i nadal będzie bronić honoru zawodu prokuratora. Dlatego broniąc swych praw pracowniczych we wtorek 23 lutego 2021 roku złożyła pozew przeciwko prokuraturze za karną delegację do Golubia-Dobrzynia. Domaga się w nim 76 tys. zł odszkodowania za dyskryminację w pracy oraz za nierówne traktowanie.

 

Chce też, by sąd wstrzymał decyzję o delegacji. Pozew opisała „Gazeta Wyborcza”. Kwiatkowska uważa, że jest szykanowana za działalność w Lex Super Omnia i za to, że już wcześniej pozwała Prokuraturę Krajową za degradację na niższy szczebel, po przejęciu kontroli nad prokuraturą przez Zbigniewa Ziobrę.

 

Podkreśla, że decyzja Bogdana Święczkowskiego miała „charakter dowolny i dyskryminujący, i została wydana z naruszeniem praw i godności pracowniczej powódki jako prokuratora.

 

(…) W konsekwencji czynność tę należy uznać za nieważną i niewywołującą w zakresie stosunku pracy powódki żadnych skutków prawnych”. Zarzuca, że delegacja do Golubia-Dobrzynia nie ma merytorycznego uzasadnienia, bo w tamtejszej prokuraturze jest mało spraw. Dlatego swoją delegację uznaje za rodzaj kary dyscyplinarnej. Pracę w Golubiu-Dobrzyniu Kwiatkowska zacznie od 1 marca.

 

Służbowe szykany i represje za obronę delegowanych kolegów

 

To nie jedyna dodatkowa kara, jaka spadła na zesłanych karnie po kilkaset kilometrów od domu niezależnych prokuratorów.
Szykany spadły też na prokurator Ewę Wrzosek, zesłaną z Warszawy do Wielkopolski. Pracuje teraz w Śremie, 310 kilometrów od domu. Ostatnio prokurator okręgowy w Warszawie Mariusz Dubowski nie zgodził się, by wzięła udział w spotkaniu ze studentami prawa. Wrzosek pro bono, po godzinach pracy miała opowiadać o pracy w prokuraturze.

 

Represje mogą też spaść na 12 prokuratorów z apelacji szczecińskiej, którzy podpisali list 380 szczecińskich prawników w obronie karnie delegowanych prokuratorów. Jak ujawniliśmy, podpisy prokuratorów pod tym listem nie spodobały się rzeczniczce dyscyplinarnej dla prokuratorów ze Szczecina Magdalenie Blank. Wszczęła ona postępowanie wyjaśniające, które może skończyć się dla sygnatariuszy listu dyscyplinarkami.

 

Prokurator Krasoń pokazał, jak się bronić przed Święczkowskim

 

Prokurator Katarzyna Kwiatkowska nie jest pierwszą osobą, która chce się bronić przed karną delegacją w sądzie. Zrobił to już Mariusz Krasoń z Prokuratury Regionalnej w Krakowie, też z zarządu Lex Super Omnia. On również został teraz zesłany, ale do prokuratury rejonowej na terenie Krakowa, bo opiekuje się starszymi rodzicami. Ale w 2019 roku wysłano go aż do Wrocławia. To była kara za zainicjowanie przyjęcia przez samorząd małopolskich prokuratorów krytycznej wobec prokuratury Ziobry uchwały. Za delegacją stał Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.

 

Krasoń nie dał się złamać. Pozwał prokuraturę do krakowskiego sądu. Miał szanse na korzystny wyrok, bo wcześniej zapadły w sądzie korzystne dla niego decyzje procesowe, m.in. sąd wstrzymał delegację. Prokuratura to zlekceważyła, delegacji nie cofnęła i potem zapłaciła za to swego rodzaju karę finansową. Ale nie darowała Krasoniowi wytoczenia procesu. Pod koniec 2020 roku przed rozprawą w sądzie Prokuratura Krajowa nagle zaczęła wzywać na przesłuchania sędziów z Krakowa, którzy wydali dla Krasonia pozytywne orzeczenia procesowe. Wezwania dostało aż 14 sędziów, co odebrano jako wywieranie nacisku na sąd. Sędziom grożą teraz zarzuty karne.

 

OKO.press zapytało Katarzynę Kwiatkowską o komentarz do zapowiedzi pozwania ją przez Prokuraturę Krajową. Odpowiedziała, że zajmie stanowisko po zapoznaniu się z zarzutami.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

25 lutego 2021


Inne artykuły tego autora

29.03.2023

Sędzia Maciej Ferek wraca do orzekania, odwiesiła go nowa Izba SN. To był ostatni zawieszony sędzia

23.03.2023

Sąd: neo-sędzia nie może sądzić głośnej sprawy 13 oskarżonych za protest na białoruskiej granicy

21.03.2023

Żurek kontra państwo PiS. O jego losie zdecydują nominaci Ziobry, do akcji wchodzi prokuratura

21.03.2023

Sąd nakazał prokuraturze Ziobry ścigać hejterów sędziego Waldemara Żurka

20.03.2023

Prezes sądu chroni sędzię Knobel z Poznania przed atakiem neo-KRS. Nie wyśle sędzi na szkolenie

20.03.2023

Aż 1759 sędziów i prokuratorów broni sędzi Knobel, atakowanej za wyrok ws. protestu w kościele

15.03.2023

Sędzia Schab nie będzie ścigał rzecznika SN Stępkowskiego. Celem Gersdorf i legalni sędziowie

14.03.2023

Pilne. Wielka wygrana sędziego Żurka. Sąd nakazał przywrócić go do pracy w starym wydziale sądu

13.03.2023

Nielegalna KRS ustawia Sąd Najwyższy. Będzie jeszcze więcej neo-sędziów w legalnej Izbie Pracy

09.03.2023

Sędziowie do prezydenta: zatrzymać awans sędziego Pelewicza. Za sprawę egzaminu córki Piotrowicza

09.03.2023

Sprawa immunitetu prokurator Ewy Wrzosek. Czy nowa Izba SN pozwoli na inwigilację Pegasusem?

09.03.2023

TK z odsieczą dla PiS. Chce zablokować proces Mariusza Kamińskiego za akcję CBA ws. afery gruntowej

08.03.2023

Sąd wstrzymał akt prezydenta o wyznaczeniu sędziego SN do Izby Odpowiedzialności Zawodowej

08.03.2023

Sędziowie do prezydenta: zatrzymać awans sędziego Pelewicza. Za sprawę egzaminu córki Piotrowicza

07.03.2023

Sąd: To nie lider narodowców będzie decydował, kto wejdzie do kościoła. I skazuje go na roboty

04.03.2023

Ważne. Pierwszy neo-sędzia SN oblał test na niezależność. To bliska Ziobrze była prokurator Bednarek

02.03.2023

Kontrofensywa sędziego Juszczyszyna. Składa na Nawackiego zawiadomienia, a ten chwyta się brzytwy

10.02.2023

Neo-sędziowie rozpychają się w SN. Teraz mogą przejąć kontrolę nad legalną Izbą Karną SN

06.02.2023

ETPCz wzywa rząd do pilnego wykonania orzeczenia w sprawie karnej zsyłki trzech sędzi z Warszawy

06.02.2023

Nagonka na zawieszonego sędziego Macieja Ferka. W akcji nielegalna neo-KRS i była koleżanka ZiobryWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200