Prokuratura Krajowa poluje na sędziego Żurka, symbol wolnych sądów. Szykuje zarzuty karne?

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Prokuratura Krajowa prowadzi czynności dotyczące sędziego Waldemara Żurka, rzecznika starej, legalnej KRS. Sprawdza wypadek, jakiemu sędzia uległ w pracy. Prawdopodobnie po to, by znanemu z obrony niezależności sądów Żurkowi postawić zarzuty karne.Jak ustaliło OKO.press Waldemarem Żurkiem od niedawna zajmuje się wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej. To specjalny wydział stworzony za czasów Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry do ścigania sędziów i prokuratorów. To ten wydział chce m.in. postawić absurdalne zarzuty za jawność orzeczenia sędziemu Igorowi Tulei.

 

Z informacji OKO.press wynika, że Prokuratura Krajowa sprawę wypadku sędziego w pracy przejęła z Prokuratury Rejonowej Kielce – Wschód.

 

Jak sędzia zderzył się z maszyną

 

Waldemar Żurek to twarz wolnych sądów, mocno angażujący się w obronę niezależności wymiaru sprawiedliwości i ostry krytyk „dobrej zmiany” w sądach. Jest w zarządzie stowarzyszenia niezależnych sędziów Themis. Sądów zaczął bronić jeszcze jako rzecznik starej, legalnej KRS, którą wbrew Konstytucji rozwiązał PiS.

 

Żurek za tę obronę płaci wysoką cenę wytaczanymi mu postępowaniami dyscyplinarnymi i szykanami, jakie go dotknęły w macierzystym Sądzie Okręgowym w Krakowie. A CBA sprawdzało legalność jego majątku.

 

Ale jak na razie władza PiS nie znalazła sposobu, by go złamać. Być może dlatego sprawdza go teraz Prokuratura Krajowa, by choć postawić mu absurdalne zarzuty karne w pracowniczej sprawie.

 

Sprawa, którą bada wydział spraw wewnętrznych podległy Prokuratorowi Krajowemu Bogdanowi Święczkowskiemu (stronnik Ziobry), dotyczy wypadku w sądzie, jakiemu Żurek uległ w listopadzie 2018 r.

 

Sprawa na pozór wydaje się błaha. Gdy sędzia wychodził z toalety, po otwarciu drzwi wjechała na niego maszyna do czyszczenia podłóg (kierował nią pracownik) i przycisnęła do drzwi. Sędzia miał uszkodzone kolano. Kontuzja okazała się poważna. Sędzia trafił na kilka miesięcy na zwolnienie lekarskie. Przeszedł też zabieg związany z kolanem.

 

Nie dostał jednak odszkodowania, bo na sędziego padły podejrzenia, że mógł celowo wejść na maszynę, żeby nie przychodzić do pracy. Z wypadku drwił hejterski profil na Twitterze Kasta Watch, który ma dostęp do wrażliwej dokumentacji dotyczącej niezależnych sędziów.

 

Uznania, że zderzenie z maszyną było wypadkiem w pracy, odmawiają władze Sądu Okręgowego w Krakowie, którego prezeską jest Dagmara Pawełczyk-Woicka z nominacji ministra Ziobry i członkini, nowej KRS.

 

Pierwsza o kulisach tego, co działo się po wypadku, napisała Ewa Siedlecka z „Polityki”. Pisała, że sędzia Żurek o wypadku powiadomił dyrektora sądu Piotra Słabego, też z nominacji resortu ministra. Poprosił też o wydanie nagrania z monitoringu. Ale dyrektor odmówił.

 

Sąd powołał komisję powypadkową, która stwierdziła, że wypadek w pracy był. Ale prezes Dagmara Pawełczyk-Woicka odmówiła podpisania protokołu z prac komisji. Zrobiła to, bo nie było tam nagrania z monitoringu, które miał dyrektor sądu. Nagranie potem uzupełniono, ale prezeska nadal nie chciała podpisać protokołu. Uznała bowiem, że komisja została źle powołana. Powołano więc nową komisję, która miała już stwierdzić, że wypadku w pracy jednak nie było.

 

Nie zależnie od tego sędzia jednocześnie złożył pozew do sądu pracy o ustalenie, że był wypadek w pracy. Sprawa czeka na rozpoznanie, bo dopiero niedawno Sąd Najwyższy zdecydował, że sprawą zajmie się sąd w Katowicach.

 

Jak prokuratura wzięła się za wypadek sędziego Żurka

 

Niezależnie od tego sprawę wypadku zaczęła sprawdzać prokuratura. Początkowo zajmowała się tym Prokuratura Rejonowa Kielce – Wschód. To ona prowadzi inne śledztwo dotyczące hejtowania sędziego Żurka na Twitterze.

 

W tej sprawie Żurek został wysłuchany jako pokrzywdzony. Prokurator pytał go, czy były na niego jeszcze inne ataki. Wtedy sędzia odpowiedział o sprawie wypadku i o odmowie wydania monitoringu przez dyrektora sądu. I prokuratura zaczęła badać ten wątek.

 

Sprawdzano, czy sędzia powiadomił o wypadku właściwą osobę w sądzie i czy zrobił to bez zbędnej zwłoki. Gdy OKO.press zapytało o szczegóły tego postępowania, okazało się, że akta tej sprawy z Kielc przejął wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej. A ta w odpowiedzi na nasze pytania informuje jedynie, że prowadzi „czynności sprawdzające mają na celu m.in. wyjaśnienie, czy doszło do popełnienia przestępstwa z art. 220 kodeksu karnego dotyczącego narażania zdrowia i życia pracownika”.

 

Artykuł 220 mówi, że „Kto, będąc odpowiedzialny za bezpieczeństwo i higienę pracy, nie dopełnia wynikającego stąd obowiązku i przez to naraża pracownika na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

 

Żurek dostanie zarzuty karne?

 

Przejęcie przez Prokuraturę Krajową sprawy wypadku sędziego Żurka i sprawdzanie jej pod kątem czynu z artykułu 220 nie oznacza, że prokuratura Ziobry chce nagle pomóc sędziemu w jego sporze z władzami jego macierzystego sądu, które też są z nadania Ziobry.

 

W tej sprawie chodzi raczej o sprawdzenie, czy był wypadek w pracy, a jeśli prokuratura uzna, że nie było, to sędzia może dostać zarzuty karne. Za co? Według prawników, z którymi rozmawiało OKO.press, sędziemu mogą grozić zarzuty za złożenie w prokuraturze rzekomo fałszywych zeznań, o tym, że wypadek był.

 

Prokuratura taki sposób ścigania sędziego przećwiczyła już na sędzim Wojciechu Łączewskim. Dostał on zarzuty składania fałszywych zeznań w sprawie prawdopodobnej prowokacji przeciwko niemu na Twitterze, o której sam zawiadomił prokuraturę.

 

Według prawników sędziemu Żurkowi może grozić też zarzut usiłowania wyłudzenia odszkodowania za wypadek.

 

Zresztą to nie pierwszy raz gdy prokuratura grzebie w prywatnych sprawach sędziego Żurka. Pisaliśmy w OKO.press, jak Prokurator Generalny złożył na niekorzyść sędziego kasację nadzwyczajną w sprawie jego rozliczeń finansowych z byłą żoną.

 

„Jestem zdziwiony, że prokuratura próbuje coś na mnie wytrałować, by zrobić mi sprawę karną i mnie zneutralizować” – mówi OKO.press sędzia Waldemar Żurek.

 

Pojęcia śledztwa trałowe zaczęto używać za czasów pierwszego rządu PiS w latach 2005-07. Zbigniew Ziobro też był ministrem sprawiedliwości i Prokuratorem Generalnym. Wtedy śledztwa, na których zależało władzy, trwały długo, bo prokuratorzy wszystko sprawdzali i szukali nieprawidłowości, za które można postawić zarzuty karne.

 

Takie śledztwa przyrównuje się do łowienia ryb poprzez trałowanie. Rybacy zarzucają dużą sieć, którą ciągną po dnie i łowią wszystko, co do niej wpadnie. Za czasów I rządu PiS śledztwa trałowe robiono przeciwko lekarzom.

 

Sędzia Żurek: Nie dam się

 

Jeśli prokuratura zdecyduje się postawić zarzuty sędziemu Żurkowi, a potem go oskarżyć to będzie to kolejna tzw. pokazówka dla niepokornych sędziów. Uderzenie w niego przez prokuraturę byłoby przestrogą dla innych niepokornych sędziów.

 

Taki efekt ma też wywołać sprawa Igora Tulei, którego prokuratura chce oskarżyć za wpuszczenie dziennikarzy na orzeczenie dotyczące głosowania przez PiS nad budżetem w 2016 r. w Sali Kolumnowej w Sejmie. W tej sprawie Izba Dyscyplinarna na razie nie zgodziła się na uchylenie immunitetu, ale prokuratura się odwołała.

 

Takie sprawy jednak nie mrożą sędziów. Efekt jest wręcz przeciwny. Sędziowie są jeszcze bardziej zjednoczeni w obronie wolnych sądów i stają murem za ściganymi oraz represjonowanymi. Sędzia Żurek mówi OKO.press: „Ja się nie dam”.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

18 sierpnia 2020Inne artykuły tego autora

22.10.2020

Kompromitacja prokuratury Ziobry. Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędzi Majcher z Opola

21.10.2020

Sędzia nie zgodziła się na areszt dla syna Krauzego. Teraz dostaje groźby: lewacka kur.., obić ci mordę?

20.10.2020

Tak sąd zdruzgotał prokuraturę w sprawie Giertycha i innych. Znamy szczegóły orzeczenia

18.10.2020

Blamaż prokuratury Ziobry ws. Giertycha. Kim jest sędzia, która nie zgodziła się na areszty?

17.10.2020

Prokuratura uderza w Giertycha. Nie można go aresztować, więc pozbawiono go prawa wykonywania zawodu

17.10.2020

Prokuratura chce dopaść Giertycha. Przedstawiła mu zarzuty w szpitalu, gdy ten nie reagował

16.10.2020

Adwokaci i sędziowie po zatrzymaniu Giertycha murem stają w obronie tajemnicy adwokackiej

14.10.2020

Sędziowie o Izbie Dyscyplinarnej: to nie jest sąd, nie uznajemy uchylenia immunitetu sędzi Morawiec

13.10.2020

Nielegalna Izba Dyscyplinarna pod osłoną nocy uchyliła immunitet sędzi Beacie Morawiec

12.10.2020

„Wiadomości” TVP uderzają w sędzię Beatę Morawiec przeciekiem z akt prokuratury

06.10.2020

Adwokat z Olsztyna wpłacił na PiS i jest sędzią. Jego wspólnik też wpłacił i też chce zostać sędzią

05.10.2020

Wpłacił na fundusz PiS. Odbierze od prezydenta Andrzeja Dudy nominację na sędziego

03.10.2020

Porażka rzecznika Ziobry. Sędzia z Olsztyna bez dyscyplinarki za koszulkę z napisem „Konstytucja”

03.10.2020

Izba Dyscyplinarna jawnie nie uznaje wyroku TSUE i bawi się w Polexit. Iustitia chce interwencji Komisji Europejskiej

02.10.2020

Rzecznik Praw Obywatelskich staje w obronie ściganej sędzi Beaty Morawiec i pisze o represji

30.09.2020

Ryszard Czarnecki z PiS przegrał proces z Różą Thun. Ma ją przeprosić za porównanie do szmalcowników

23.09.2020

Ziobrze należy się dymisja. 9 powodów, dla których niszczyciel wolnych sądów powinien stracić funkcję

18.09.2020

Prokuratura wchodzi do domu sędzi Morawiec, która walczy o wolne sądy i wygrała proces z Ziobrą

13.09.2020

Prawa ręka Ziobry ingeruje w proces dziennikarza prawicy ze Zbigniewem Bońkiem

13.09.2020

Klęska Ziobry. Przegrał z niepokornym prokuratorem Parchimowiczem w Izbie DyscyplinarnejWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200