Prokuratorzy mają donosić na niezależnych sędziów – żąda Prokurator Krajowy

Udostępnij

Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz College of Europe. Zdobywała doświadczenie m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytecie Narodów…

Więcej

List Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego do śledczych otwiera kolejny front walki PiS o zdławienie niezależnego wymiaru sprawiedliwościInformację podał w poniedziałek 16 grudnia 2019 prawicowy i prorządowy portal wPolityce.pl. Z jego ustaleń wynika, że prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, prawa ręka Zbigniewa Ziobry, rozesłał pismo z poleceniem służbowym do wszystkich śledczych w Polsce.

 

Miał nakazać im, by „reagowali na wszelkie próby podważania konstytucyjnych organów i instytucji, w kontekście działania sędziów”.

 

Portal dotarł do treści pisma Święczkowskiego. Prokurator krajowy informuje w nim śledczych, że „wszyscy sędziowie powołani przez Prezydenta RP i opiniowani wcześniej przez KRS są legalnie orzekającymi sędziami, a próba podważenia ich działań może naruszać prawo”.

 

Święczkowski miał też podkreślić, że „walka z próbami dezorganizacji sądownictwa należy do obowiązków prokuratorów w całym kraju”.

 

Jak taka walka miałaby wyglądać? Święczkowski sugeruje, by prokuratorzy wnosili do sądów o wyłączenie sędziów, „którzy podważają konstytucyjne umocowanie legalnie nominowanych kolegów”. Mieliby także informować o takich przypadkach rzeczników dyscyplinarnych.

 

Tym samym otwiera się kolejny – po dyscyplinarkach i projekcie ustawy zgłoszonym 13 grudnia – front walki PiS o zdławienie niezależnego wymiaru sprawiedliwości. Podporządkowane PiS władze prokuratury chcą użyć śledczych do donoszenia na sędziów, którzy postanowili zastosować się do najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

To test na to, czy Zbigniewowi Ziobrze udała się czystka w prokuraturze.

 

Tak nakazał TSUE

 

Jak pisaliśmy w OKO.press 19 listopada TSUE nakazał Sądowi Najwyższemu samodzielną ocenę statusu nowej Krajowej Rady Sądownictwa oraz Izby Dyscyplinarnej SN. Podał także szereg kryteriów niezależności.

 

Wkrótce potem kolejne sądy zaczęły badać, czy neo-KRS jest organem niezależnym. Jako pierwszy zadziałał sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna. Poprosił Kancelarię Sejmu, by udostępniła mu ukrywane przez PiS listy poparcia członków KRS. Za tę reakcję spotkała go sroga kara: odwołanie z delegacji, postępowanie dyscyplinarne i zawieszenie w obowiązkach.

 

Sądy w całej Polsce wstrzymywały współpracę z KRS i czekały na orzeczenie SN. Izba Pracy wydała wyrok 5 grudnia. W oparciu o kryteria TSUE orzekła jednoznacznie, że Rada nie jest organem niezależnym, a Izba Dyscyplinarna nie jest sądem.

 

W oparciu o wyroki TSUE i SN sędziowie w całej Polsce mogą badać niezależność nowej KRS, której członków po zmianach PiS w wybiera już nie środowisko sędziowskie, a politycy w Sejmie. Rada bierze udział w procesie powoływania sędziów w całej Polsce. Uznanie jej za zależną od władzy stawia pod znakiem zapytania ich status oraz ważność wydanych przez nich wyroków.

 

To dlatego kwestionowanie statusu neo-KRS – trzonu „reformy” sądownictwa Zbigniewa Ziobry – tak irytuje polityków PiS. By mu zapobiec, partia Kaczyńskiego 13 grudnia zgłosiła projekt ustawy „dyscyplinującej”, która ma zamknąć usta niezależnym sędziom i prokuratorom. Oraz usankcjonować „reformy” niezgodne z prawem Unii.

 

Teraz na pomoc zostali wezwani także prokuratorzy.

 

Czyja prokuratura?

 

Pismo Święczkowskiego to także test na to, czy Zbigniewowi Ziobrze udała się czystka w prokuraturze.

 

Ta trwa w najlepsze od 4 marca 2016 roku, gdy weszła w życie „reforma” PiS. W jej ramach złączono stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego – obydwa ponownie przypadły właśnie Ziobrze.

 

Jego pierwszym zastępcą i Prokuratorem Krajowym został wówczas Bogdan Święczkowski.

 

Rozpoczęła się wymiana kadr prokuratorskich, której skalę podsumował raport Prokuratura pod specjalnym nadzorem. Kadry i postępowanie »dobrej zmiany«. Efekty? Prokuratorzy zależni od władzy, przetasowania kadrowe, koleżeńskie nominacje dla starych znajomych i degradacje dla „niewygodnych”.

 

Śledczy niezależni, zrzeszeni w stowarzyszeniu „Lex Super Omnia” muszą mierzyć się z atakami ze strony szefostwa prokuratury. Prezesowi „Lex Super Omnia” Krzysztofowi Parchimowiczowi, za obronę niezależności sądów, grożą liczne sankcje dyscyplinarne.

 

PiS chce dokręcić im śrubę także w nowej ustawie dyscyplinującej. Jak pisaliśmy w OKO.press będą musieli tłumaczyć się m.in. z aktywności w mediach społecznościowych i członkostwa w stowarzyszeniach. Za przewinienia dyscyplinarne grozić im będą nowe, drakońskie kary, w tym usunięcie z zawodu.

 

„Jestem pewien, że tak represyjna ustawa nie przysporzy władzy zwolenników wśród prokuratorów. [Wśród zwolenników – przyp. red.] zostaną wierni politycznemu kierownictwu prokuratury: ci, którzy godzą się na to status quo i czerpią korzyści z obecnych rozwiązań” – powiedział OKO.press Parchimowicz.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz College of Europe. Zdobywała doświadczenie m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytecie Narodów…


Więcej

Opublikowany

16 grudnia 2019Inne artykuły tego autora

26.02.2021

Wiceszef Ordo Iuris nie będzie doradzał UE ws. LGBT. Trwa postępowanie wyjaśniające

26.02.2021

I Prezes SN robi zamach na jawność. Ograniczy dostęp do informacji o nadużyciach władzy

25.02.2021

Wiceprezes Ordo Iuris doradza UE m.in. w sprawach LGBT. Jak to się stało?

11.02.2021

Europa reaguje. Wiceszefowa KE o proteście mediów w Polsce: „Czarne ekrany mówią bardzo wiele”

09.02.2021

Eurodeputowani o Polsce po wyroku TK: „Kraj niczym dystopijna republika Gilead”

29.01.2021

„Polska jedynym takim krajem w historii najnowszej UE” – zagraniczna prasa po publikacji wyroku TK

25.01.2021

Knebel dla pracowników MSZ. PiS wprowadza „tajemnicę dyplomatyczną”

21.01.2021

Min. Wójcik o zsyłce niezależnych prokuratorów: za PO też były delegacje. Nie takie i nie tyle

13.01.2021

Kaja Godek nazwała osoby LGBT „zboczeńcami”. Dziś wygrała w sądzie. „Państwo nas nie chroni”

08.01.2021

Trybunał Konstytucyjny na wczasach. W 2019 roku orzekał najrzadziej od 20 lat [WYKRESY]

06.01.2021

Ziobro wzywa na pomoc TK. Chce uderzyć w Morawieckiego za wycofanie weta na szczycie UE

05.01.2021

PiS chce wyplenić „gender” z Unii. Poza irytacją partnerów rząd Morawieckiego nic nie uzyska

20.12.2020

Ziobro: „W Sejmie zagłosujemy przeciwko ustaleniom szczytu UE”. Solidarna Polska powstrzyma Unię?

17.12.2020

Parlament Europejski: Mechanizm „pieniądze za praworządność” musi działać od 1 stycznia 2021

15.12.2020

Morawiecki w środę mówił Merkel, że trzeba zmienić tekst rozporządzenia. A w czwartek się poddał

11.12.2020

Koniec weta. „Kompromis” na szczycie UE to sukces Orbána, ale kapitulacja Morawieckiego

09.12.2020

Źródło z rządu mówi: Nie będzie polskiego weta na szczycie UE

07.12.2020

Nieoficjalnie: UE stawia Polskę pod ścianą. Do wtorku czeka na deklaracje w sprawie weta

07.12.2020

Co będzie, jeśli PiS i Orbán zawetują budżet UE? Analizujemy na zimno warianty

03.12.2020

Komisja Europejska chce ostatecznie rozprawić się z nielegalną Izbą Dyscyplinarną SN. Przedstawia nowe zarzutyWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200