Prokuratorzy mają donosić na niezależnych sędziów – żąda Prokurator Krajowy

Udostępnij

Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz College of Europe. Zdobywała doświadczenie m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytecie Narodów…

Więcej

List Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego do śledczych otwiera kolejny front walki PiS o zdławienie niezależnego wymiaru sprawiedliwościInformację podał w poniedziałek 16 grudnia 2019 prawicowy i prorządowy portal wPolityce.pl. Z jego ustaleń wynika, że prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, prawa ręka Zbigniewa Ziobry, rozesłał pismo z poleceniem służbowym do wszystkich śledczych w Polsce.

 

Miał nakazać im, by „reagowali na wszelkie próby podważania konstytucyjnych organów i instytucji, w kontekście działania sędziów”.

 

Portal dotarł do treści pisma Święczkowskiego. Prokurator krajowy informuje w nim śledczych, że „wszyscy sędziowie powołani przez Prezydenta RP i opiniowani wcześniej przez KRS są legalnie orzekającymi sędziami, a próba podważenia ich działań może naruszać prawo”.

 

Święczkowski miał też podkreślić, że „walka z próbami dezorganizacji sądownictwa należy do obowiązków prokuratorów w całym kraju”.

 

Jak taka walka miałaby wyglądać? Święczkowski sugeruje, by prokuratorzy wnosili do sądów o wyłączenie sędziów, „którzy podważają konstytucyjne umocowanie legalnie nominowanych kolegów”. Mieliby także informować o takich przypadkach rzeczników dyscyplinarnych.

 

Tym samym otwiera się kolejny – po dyscyplinarkach i projekcie ustawy zgłoszonym 13 grudnia – front walki PiS o zdławienie niezależnego wymiaru sprawiedliwości. Podporządkowane PiS władze prokuratury chcą użyć śledczych do donoszenia na sędziów, którzy postanowili zastosować się do najnowszego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

 

To test na to, czy Zbigniewowi Ziobrze udała się czystka w prokuraturze.

 

Tak nakazał TSUE

 

Jak pisaliśmy w OKO.press 19 listopada TSUE nakazał Sądowi Najwyższemu samodzielną ocenę statusu nowej Krajowej Rady Sądownictwa oraz Izby Dyscyplinarnej SN. Podał także szereg kryteriów niezależności.

 

Wkrótce potem kolejne sądy zaczęły badać, czy neo-KRS jest organem niezależnym. Jako pierwszy zadziałał sędzia Paweł Juszczyszyn z Olsztyna. Poprosił Kancelarię Sejmu, by udostępniła mu ukrywane przez PiS listy poparcia członków KRS. Za tę reakcję spotkała go sroga kara: odwołanie z delegacji, postępowanie dyscyplinarne i zawieszenie w obowiązkach.

 

Sądy w całej Polsce wstrzymywały współpracę z KRS i czekały na orzeczenie SN. Izba Pracy wydała wyrok 5 grudnia. W oparciu o kryteria TSUE orzekła jednoznacznie, że Rada nie jest organem niezależnym, a Izba Dyscyplinarna nie jest sądem.

 

W oparciu o wyroki TSUE i SN sędziowie w całej Polsce mogą badać niezależność nowej KRS, której członków po zmianach PiS w wybiera już nie środowisko sędziowskie, a politycy w Sejmie. Rada bierze udział w procesie powoływania sędziów w całej Polsce. Uznanie jej za zależną od władzy stawia pod znakiem zapytania ich status oraz ważność wydanych przez nich wyroków.

 

To dlatego kwestionowanie statusu neo-KRS – trzonu „reformy” sądownictwa Zbigniewa Ziobry – tak irytuje polityków PiS. By mu zapobiec, partia Kaczyńskiego 13 grudnia zgłosiła projekt ustawy „dyscyplinującej”, która ma zamknąć usta niezależnym sędziom i prokuratorom. Oraz usankcjonować „reformy” niezgodne z prawem Unii.

 

Teraz na pomoc zostali wezwani także prokuratorzy.

 

Czyja prokuratura?

 

Pismo Święczkowskiego to także test na to, czy Zbigniewowi Ziobrze udała się czystka w prokuraturze.

 

Ta trwa w najlepsze od 4 marca 2016 roku, gdy weszła w życie „reforma” PiS. W jej ramach złączono stanowiska ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego – obydwa ponownie przypadły właśnie Ziobrze.

 

Jego pierwszym zastępcą i Prokuratorem Krajowym został wówczas Bogdan Święczkowski.

 

Rozpoczęła się wymiana kadr prokuratorskich, której skalę podsumował raport Prokuratura pod specjalnym nadzorem. Kadry i postępowanie »dobrej zmiany«. Efekty? Prokuratorzy zależni od władzy, przetasowania kadrowe, koleżeńskie nominacje dla starych znajomych i degradacje dla „niewygodnych”.

 

Śledczy niezależni, zrzeszeni w stowarzyszeniu „Lex Super Omnia” muszą mierzyć się z atakami ze strony szefostwa prokuratury. Prezesowi „Lex Super Omnia” Krzysztofowi Parchimowiczowi, za obronę niezależności sądów, grożą liczne sankcje dyscyplinarne.

 

PiS chce dokręcić im śrubę także w nowej ustawie dyscyplinującej. Jak pisaliśmy w OKO.press będą musieli tłumaczyć się m.in. z aktywności w mediach społecznościowych i członkostwa w stowarzyszeniach. Za przewinienia dyscyplinarne grozić im będą nowe, drakońskie kary, w tym usunięcie z zawodu.

 

„Jestem pewien, że tak represyjna ustawa nie przysporzy władzy zwolenników wśród prokuratorów. [Wśród zwolenników – przyp. red.] zostaną wierni politycznemu kierownictwu prokuratury: ci, którzy godzą się na to status quo i czerpią korzyści z obecnych rozwiązań” – powiedział OKO.press Parchimowicz.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz College of Europe. Zdobywała doświadczenie m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytecie Narodów…


Więcej

Opublikowany

16 grudnia 2019Inne artykuły tego autora

27.02.2020

Niezależny prokurator walczy o odszkodowanie od Ziobry. Za niesprawiedliwą degradację

25.02.2020

Parlament Europejski wzywa Radę UE do zajęcia się Polską i Węgrami. „Najwyższy czas działać!”

23.02.2020

WAŻNE. Fiasko negocjacji budżetu UE. W Brukseli ważyła się przyszłość Unii, a porozumienia brak

20.02.2020

OKO.press z Brukseli: UE negocjuje nowy budżet. Charles Michel robi ukłon w stronę Polski

13.02.2020

Sędzia Zabłocki odchodzi z Sądu Najwyższego. Powód? Ustawa kagańcowa i „głęboki konflikt z sumieniem”

11.02.2020

Zapłacimy miliony za reformy Ziobry? OKO.press nieoficjalnie: we wniosku do TSUE na razie nie ma mowy o karach

07.02.2020

Ministerstwo odwetu. Ziobro epatuje zbrodnią na „dzieciątku”. Atakuje profesorów Strzembosza i Zolla

06.02.2020

Sędzia Juszczyszyn nie boi się Izby Dyscyplinarnej. Chce orzekać

04.02.2020

Kancelaria Sejmu ujawnia liczby, by ukryć nazwiska na listach KRS. Ekspert bez wątpliwości: „To mydlenie oczu”

03.02.2020

15 prawnych bzdur PiS o uchwale Sądu Najwyższego. Eksperci punkt po punkcie rozmontowują kłamstwa władzy

30.01.2020

Rada Europy: czas monitorować waszą praworządność. Polska w klubie z Turcją, Rosją, Azerbejdżanem…

30.01.2020

Minister Ziobro okłamał wiceprzewodniczącą KE. OKO.press demaskuje manipulację

25.01.2020

Morawiecki odsyła uchwałę SN do Przyłębskiej. Prof. Matczak: „To atak na konkretne orzeczenie sądu”

24.01.2020

Komisja Europejska wnioskuje do TSUE o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN

23.01.2020

Gersdorf odpowiada Przyłębskiej: „Sporu kompetencyjnego nie ma”. Trwa posiedzenie w Sądzie Najwyższym

22.01.2020

PiS mówi, TK robi. Przyłębska na wezwanie Witek chce zablokować posiedzenie Sądu Najwyższego

22.01.2020

Sąd Najwyższy odpowiada na próbę blokady przez Przyłębską. Rozprawa odbędzie się zgodnie z planem

21.01.2020

Izba Dyscyplinarna chce ratować się w TK. Prof. Łętowska: „Musimy się liczyć z błyskawiczną reakcją”

18.01.2020

Senat przyjmie ustawę przywracającą rządy prawa. Analizujemy, co opozycja zapisała w projekcie naprawczym

17.01.2020

„Cztery razy ocena niedostateczna”. Resort Ziobry nieudolnie kpi z opinii Komisji WeneckiejWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200