Prokurator skrytykował system Ziobry. Teraz ścigają go za togę na Marszu Tóg

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Ścigany to prokurator Mariusz Krasoń z Krakowa. Wystarczyło, że skrytykował prokuraturę Ziobry i od blisko roku spadają na niego represje. Został zdegradowany, w związku z jego sprawą Prokuratura Krajowa prowadzi śledztwo, a teraz grozi mu jeszcze absurdalna dyscyplinarkaMariusz Krasoń z Prokuratury Regionalnej w Krakowie, obecnie zdegradowany do prokuratury rejonowej, dostał właśnie wezwanie od rzecznika dyscyplinarnego Zbigniewa Ziobry. Rzecznik dyscyplinarna dla prokuratorów Małgorzata Ciężkowska-Gabryś (zajmuje się regionem krakowskim) wzywa go, by wytłumaczył się dlaczego 11 stycznia 2020 r. był w todze prokuratora na Marszu Tysiąca Tóg.

 

Krasoń szedł wtedy ulicami Warszawy na czele Marszu wraz z szefem stowarzyszenia sędziów Iustitia Krystianem Markiewiczem i byłym rzecznikiem poprzedniej, legalnej KRS Waldemarem Żurkiem. A za nimi szli adwokaci, radcowie prawni i sędziowie z innych krajów.

 

Marsz Tysiąca Tóg był bezprecedensowym, milczącym protestem prawników przeciwko ustawie kagańcowej i przeciwko represjom za obronę niezależności wymiaru sprawiedliwości.

Na Marszu było ok. 120 prokuratorów.

 

Lista ściganych prokuratorów za Marsz Tysiąca Tóg

 

Zdaniem rzeczniczki dyscyplinarnej Ziobry prokurator Mariusz Krasoń niezgodnie z prawem użył stroju urzędowego, który co do zasady powinien być wykorzystany tylko na sali rozpraw w sądzie. Żąda od niego wyjaśnień w ramach postępowania wyjaśniającego, które może zakończyć się postawieniem zarzutów dyscyplinarnych.

 

Krasoń jest piątym prokuratorem wezwanym przez rzecznika dyscyplinarnego do złożenia wyjaśnień za togę na Marszu Tysiąca Tóg. Wcześniej takie wezwania dostali:

– Dariusz Ślepokura z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, były rzecznik prasowy tej prokuratury za czasów Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta. Brał udział m.in. w lekcjach prawa dla młodzieży w ramach Tygodnia Konstytucyjnego. Jest członkiem stowarzyszenie niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia.
– Damian Gałek z Prokuratury Rejonowej w Nowej Soli, członek Lex Super Omnia.
 Elżbieta Gieło z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, członkini Lex Super Omnia.
– Katarzyna Gembalczyk z Prokuratury Okręgowej w Warszawie, członkini Lex Super Omnia.

 

Ta czwórka śledczych wezwania od rzeczników dyscyplinarnych dostała w styczniu 2020 r., czyli krótko po Marszu.

 

Krasoń ścigany za krytykę prokuraturę Ziobry

 

Rzecznik dyscyplinarny o Krasoniu przypomniała sobie dopiero teraz, mimo że było go widać w telewizji jak szedł na czele Marszu. Może to wynikać z postawy Krasonia, który walczy z prokuraturą o swoje prawa oraz z tego, że co jakiś czas piszą o nim media.

 

Krasoń jest w zarządzie stowarzyszenia niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia. Głośno się o nim zrobiło w czerwcu 2019 roku. Był on wtedy inicjatorem uchwały z 15 maja 2019 podjętej przez Zgromadzenie Prokuratorów Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

 

Napisano w niej m.in., że „Obecni na Zgromadzeniu prokuratorzy w uchwale wskazali też na »ograniczenie niezależności prokuratorów, zarówno w wymiarze ustawowym, jak i faktycznym, odnoszącym się do sposobu sprawowania funkcji nadzorczych poprzez wpływanie na ich decyzje procesowe, z pominięciem obowiązującej drogi służbowej«”.

 

To nie spodobało się kierownictwu prokuratury, którą od 2016 roku rządzi Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Rzecznik dyscyplinarny zaczął wzywać na przesłuchanie wszystkich prokuratorów, którzy brali udział w tym Zgromadzeniu.

 

Na razie nikomu nie postawiono za to zarzutów dyscyplinarnych. Ale za tę uchwałę spadł grad represji na Mariusza Krasonia, jako jej inicjatora. Najpierw przeniesiono go do innego wydziału w Prokuraturze Regionalnej w Krakowie.

 

A w lipcu 2019 roku na mocy decyzji Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego Krasonia wysłano na półroczną delegację do pracy w odległym od Krakowa o 270 kilometrów Wrocławiu. Jednocześnie zdegradowano go do prokuratury rejonowej. Krasonia wysłano na delegację, mimo że opiekuje się starszymi rodzicami.

 

Prokuratura będzie ścigać sędziów?

 

Prokurator Krasoń pojechał pracować do Wrocławia, ale decyzji o delegacji nie zaakceptował. Pozwał do sądu swojego pracodawcę Prokuraturę Regionalną, której zarzucił nierówne traktowanie w pracy i dyskryminację. Proces się już toczy. Wcześniej Sąd Okręgowy w Krakowie w ramach tzw. zabezpieczenia pozwu wstrzymał jednak wykonanie decyzji o delegacji do Wrocławia.

 

Prokuratura orzeczenie sądu jednak zlekceważyła. Więc Krasoń wystąpił o jego egzekucję. Orzeczenie ws. egzekucji wydał właściwy do tego krakowski sąd rejonowy. Dał on prokuraturze dwa dni na wstrzymanie delegowania, pod rygorem naliczania na rzecz Krasonia po 1 tys. zł dziennie za zwłokę. Ale prokuratura i to orzeczenie zlekceważyła. Krasoń czeka teraz na nadanie klauzuli wykonalności tego ostatniego orzeczenia.

 

Jego odwaga i decyzje sądu mogły dodatkowo rozjuszyć kierownictwo prokuratury. Sprawą pozwu Krasonia przeciwko prokuraturze i korzystnymi dla niego orzeczeniami krakowskiego sądu zainteresowała się Prokuratura Krajowa. Okazało się, że specjalny wydział spraw wewnętrznych powołany przez PiS do ścigania sędziów i prokuratorów zażądał od sądu akt tych spraw. Ale sąd odmówił, bo to mogłoby zdezorganizować proces.

 

Prokuratura Krajowa w odpowiedzi na pytania dziennikarzy przyznała jednocześnie, że prowadzi śledztwo w sprawie ewentualnego przekroczenia uprawnień przez krakowskich sędziów, którzy wydali orzeczenia ws. delegacji.

 

Ujawnienie tego, że jest takie śledztwo, sprowokowało wszczęcie przez rzecznika dyscyplinarnego postępowania wyjaśniającego wobec Krasonia za Marsz Tysiąca Tóg.

 

Prokurator Krasoń na delegacji we Wrocławiu był do stycznia 2020 roku. Teraz jest na kolejnej półrocznej delegacji w krakowskiej prokuraturze rejonowej. Będzie na niej do lipca 2020.

 

Delegacja jako represja

 

Delegacje w obecnej prokuraturze są wykorzystywane do gnębienia niezależnych prokuratorów. Krasoń nie jest bowiem jedynym, którego tak ukarano.

 

Pisaliśmy w OKO.press o delegacji dla prokuratora Zbigniewa Szpiczko z Białegostoku, który został wysłany na delegację do Suwałk. Mimo, że ma chorą żonę. Szpiczko to jeden z obrońców szefa Lex Super Omnia Krzysztofa Parchimowicza. Broni go w jego licznych procesach dyscyplinarnych.

 

Na delegacji był też prokurator Dariusz Wituszko ze Szczecina. Wysłano go na drugi kraniec Polski, do Rzeszowa. Wituszko zmarł na delegacji po zawale serca.

Ten sposób represji jest też opisany w raporcie o represjonowaniu niepokornych sędziów i prokuratorów.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

15 marca 2020Inne artykuły tego autora

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna

23.03.2021

Prokuratura Krajowa zarzuca sieć na stary Sąd Najwyższy. Będzie uderzenie w Izbę Karną i Pracy?

23.03.2021

Sędzia Markiewicz chce, by TSUE orzekł, że sędziowie awansowani przez nową KRS są nielegalni

21.03.2021

Nasz news. Piebiak, Bochniak i Chmura kandydują do nowej KRS

21.03.2021

Prokuratura Krajowa szykuje nalot na SN. Zarzuty grożą Małgorzacie Gersdorf i sędziom Izby Karnej

19.03.2021

Obrona sędziego Żurka. Sędziowie z Wielkopolski składają na siebie donos za krytykę Prokuratury Krajowej

18.03.2021

Stało się. Przemysław Radzik, symbol złej zmiany w sądach, dostał awans od prezydenta

17.03.2021

Zaskakujące stanowisko prezes Manowskiej: wniosek prokuratury o ściganie sędziów SN bezzasadny

17.03.2021

Sędziowie Juszczyszyn i Morawiec pozwą swój sąd. Żądają przywrócenia do pracy

17.03.2021

Kolejne uderzenie w prokuratorów z Lex Super Omnia. Ściga ich rzecznik dyscyplinarny Ziobry

16.03.2021

Prokuratura Krajowa uderza zarzutami karnymi w stary, legalny SN. Ścigany prof. Włodzimierz Wróbel

16.03.2021

Wiemy, kto chce siłowego doprowadzenia Igora Tulei. To prokurator, który za PiS błyskawicznie awansował

13.03.2021

Prokuratura chce siłowego zatrzymania sędziego Tulei. „To już nie scenariusz białoruski, ale turecki”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200