Prokurator Kwiatkowska startuje na prokuratora krajowego. Chce niezależnej prokuratury dla obywateli

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Prezeska Stowarzyszenia Niezależnych Prokuratorów Lex Super Omnia Katarzyna Kwiatkowska startuje w konkursie na nowego prokuratora krajowego. To już trzeci kandydat. Kwiatkowska za czasów PiS broniła niezależności prokuratury, za co była represjonowanaPROKURATOR Katarzyna Kwiatkowska – na zdjęciu u góry – start w konkursie ministerstwa sprawiedliwości ogłosiła w sobotę 10 lutego 2024 roku. Szefowa Lex Super Omnia jest trzecim kandydatem na nowego prokuratora krajowego, który zastąpi odsuniętego prokuratora krajowego Dariusza Barskiego, nominata Ziobry.

 

 

 

 

 

W piątek 9 lutego swoje kandydatury ogłosili prokuratorzy Ewa Wrzosek i Dariusz Korneluk (ich sylwetki i powody kandydowania opisaliśmy w piątek). Wszyscy są związani z Lex Super Omnia. Kandydatur może być więcej, bo czas na ich zgłoszenie jest do 16 lutego. Spośród nich nowego prokuratora krajowego wybierze komisja konkursowa powołana przez ministra sprawiedliwości na czele, której stoi wiceministra Maria Ejchart.

 

 

 

 

 

Jedynym kryterium jest 15-letni staż pracy w prokuraturze i 50 głosów poparcia od prokuratorów. Dlatego mogą kandydować prokuratorzy wszystkich szczebli, mimo że prokuratorzy rejonowi nie spełniają ustawowych wymogów, by zostać prokuratorem krajowym (potrzebne jest doświadczenie w pracy na różnych szczeblach prokuratury).

 

 

 

 

 

Tłumaczy się to tym, by wszyscy, którzy chcą zmieniać prokuraturę mogli startować. A prokurator generalny będzie mógł szybko awansować zwycięzcę w trybie nagrodowym, na podstawie przepisów uchwalonych przez PiS. Z tych przepisów chętnie korzystał Zbigniew Ziobro.

 

 

 

 

 

Prokurator Katarzyna Kwiatkowska szefową Lex Super Omnia jest od trzech lat. Zastąpiła Krzysztofa Parchimowicza, który zrezygnował z kierowania stowarzyszeniem. Za obronę niezależności zapłacił on wysoką cenę. Został zasypany dyscyplinarkami. Pretekstu do jego oskarżenia szukała też prokuratura Ziobry. Zrezygnował z kierowania Lex Super Omnia ze względu na stan zdrowia.

 

 

 

 

 

Kwiatkowska dała radę jako jego następczyni. Ostro krytykowała prokuraturę oraz jej szefa Zbigniewa Ziobrę i jego stronników w prokuraturze. Za to spadły na nią represje. Została zesłana na półroczną, karną delegację do Golubia-Dobrzynia. Zrobiono jej dyscyplinarkę za krytykę byłego prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. Prokuratura krajowa chciała ją też zmrozić pozwem o 250 tysięcy złotych za krytykę Święczkowskiego i prokuratury w „Gazecie Wyborczej”.

 

 

 

 

 

Ale Kwiatkowska wyszła z tych spraw obronną ręką. W 2023 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie prawomocnie przyznał jej odszkodowanie za karne zesłanie do pracy w Golubiu-Dobrzyniu. Niedawno sąd dyscyplinarny przy prokuratorze generalnym umorzył jej sprawę dyscyplinarną uznając, że nie przekroczyła granic krytyki i działała w interesie publicznym. Zaś pełniący obowiązki prokuratora krajowego Jacek Bilewicz niedawno wycofał z sądu pozew przeciwko niej o 250 tysięcy złotych.

Kwiatkowska to doświadczona prokuratorka. Ten zawód wykonuje od ponad 30 lat. Pracowała stołecznych prokuraturach rejonowej, okręgowej i apelacyjnej. Prowadziła sprawy gospodarcze, urzędnicze i korupcyjne, w tym głośne politycznie. Przez 10 lat była wizytatorem w Prokuraturze Apelacyjnej w Warszawie.

 

 

 

 

 

W 2016 roku, gdy Zbigniew Ziobro przejął kontrole nad prokuraturą, została zdegradowana. Trafiła do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga. Jako jedna z nielicznych wówczas zdegradowanych pozwała prokuraturę za degradację. Proces jest w toku.

 

 

 

 

 

W 2023 roku uczestniczyła w przygotowaniu przez Lex Super Omnia projektu nowej ustawy o prokuraturze, który ma dać jej niezależność od polityków. Projekt ten m.in. wprowadza konkursy na awanse dla prokuratorów, takie, jakie mają sędziowie. Odbudowuje też samorząd i daje niezależność prokuratorom. Projekt jest częścią tzw. pięciopaku praworządnościowego, który ma pomóc odbudować wymiar sprawiedliwości po czasach PiS.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kwiatkowska: Nie będę dzielić prokuratorów, trzeba rozliczyć afery czasów PiS

 

 

 

Prokurator Kwiatkowska w rozmowie z OKO.press mówi o powodach zgłoszenia swojej kandydatury na nowego prokuratora krajowego. Mówi: „Namawiali mnie do tego członkowie Lex Super Omnia i sympatycy naszego stowarzyszenia. Uważam, że przez 8 lat tzw. dobrej zmiany w prokuraturze swoją postawą pokazałam, że spełniam kryteria. Posiadam doświadczenie, kompetencje i umiejętność pracy zespołowej”.

 

 

 

 

Kwiatkowska podkreśla: „Dla mnie najważniejszą sprawą jest budowanie nowej apolitycznej prokuratury dla obywateli, a nie dla jakiejkolwiek partii. Lex Super Omnia przy moim udziale przygotowało projekt nowej ustawy o prokuraturze. Chciałabym uczestniczyć w pracach legislacyjnych i doprowadzić do uchwalenia tej ustawy. Wiem, że przed nowym prokuratorem krajowym jest wiele pracy i duża odpowiedzialność. Ale mam plan na nową prokuraturę”.

 

 

 

 

 

Prokurator Kwiatkowska chce poprawić sytuację kadrową w prokuraturach rejonowych i okręgowych, które są najbliżej obywateli i załatwiają najwięcej spraw. „Chcę ustabilizować kadrę i doprowadzić do sytuacji, w której prokuratorzy będą mieli tyle spraw, by mogli zaangażować się w nie merytorycznie”.

 

 

 

Wylicza dalej swoje pomysły: „Konieczny jest audyt spraw w prokuraturach pod kątem prawidłowości decyzji. Muszą być postępowania przygotowawcze związane z aferami i nieprawidłowościami z ostatnich 8 lat. Uważam, że należy wrócić do spraw, w których oskarżano na podstawie materiałów budzących wątpliwości.

 

 

 

 

Prokuraturę czeka dużo pracy. Będę starała się obiektywnie i rzetelnie realizować zadania wspólnie z prokuratorami. Nie będę dzielić ich na tych, którzy są z Lex Super Omnia i na tych, którzy, choć nie należeli do stowarzyszenia, to nie złamali zasady niezależności. Musimy razem zbudować nową prokuraturę”.

Czy jest za rozliczeniami i weryfikacją prokuratorów, którzy gorliwie angażowali się we współpracę ze Zbigniewem Ziobrą i dzięki temu awansowali na same szczyty prokuratury? Kwiatkowska: „Prokuratorzy, którzy łamali rotę ślubowania lub ślepo wykonywali polecenia przełożonych powinni być ocenieni. A ich postawy powinny być zweryfikowane w postępowaniach dyscyplinarnych i karnych.

 

 

 

 

 

 

Przyszła prokuratura musi mieć inny wizerunek. Prokuratorzy muszą być niezależni. Rozumiem to nie jako przywilej, lecz jako gwarancję dla każdego obywatela, że ich sprawa zostanie rozpoznana obiektywnie i bezstronnie. Aktywność i wpływanie na decyzje prokuratorów ze strony polityków oraz przełożonych skończyły się 15 października 2023 roku”.

 

 

 

 

 

 

OKO.press będzie opisywać wszystkich kandydatów na prokuratora krajowego. Będziemy też relacjonować ich publiczne wysłuchanie przed komisją konkursową.

 

 

 Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

11 lutego 2024


Inne artykuły tego autora

19.02.2024

Bodnar dla OKO.press: „Rozliczę ludzi Ziobry. Zmienię sądy, dam prokuraturze niezależność”

13.02.2024

SN: Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie jest legalnym sądem. Ma „ustrojową i strukturalną wadę”

12.02.2024

Pierwsza neo-sędzia w Polsce chce cofnięcia nominacji od neo KRS. „Przyjęcie awansu było błędem”

12.02.2024

Sędzia Niklas-Bibik była represjonowana przez ludzi Ziobry. Teraz Bodnar powołał ją na prezeskę sądu

12.02.2024

Sędziowie największego w Polsce sądu w Warszawie chcą odwołania prezesa. Apelują do Bodnara

11.02.2024

„Egzekutor” Radzik idzie na zwarcie z Bodnarem. Nie zgadza się na odbieranie dyscyplinarek sędziów

09.02.2024

Odnowa prokuratury. Wrzosek i Korneluk startują w konkursie na Prokuratora Krajowego

08.02.2024

Sukces Bodnara. Odwołanie prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach, nominata władzy PiS

06.02.2024

Bodnar zaczął odwoływać prezesa sądu z Kielc. A prokurator Kwiatkowska wygrała ze Święczkowskim

05.02.2024

Sąd: Prezes Schab złamał prawo przenosząc karnie sędzię Gregajtys. Nie miał do tego podstaw

29.01.2024

Wygrana sędziego Juszczyszyna. Uchylono mu siedem kar za rzekome uchylanie się od pracy

17.01.2024

Bodnar nie cofnie się w sprawie Barskiego. Chce odpartyjnić prokuraturę i dać jej niezależność

17.01.2024

Początek końca kariery „rzeźnika”: Radzik traci stanowisko wiceprezesa sądu w Poznaniu

17.01.2024

Nielegalna KRS dalej betonuje Sąd Najwyższy neo-sędziami. Kandyduje Dudzicz z Kasty/Antykasty

15.01.2024

Lex Super Omnia: Decyzja Bodnara ws. Barskiego jest legalna. Bunt przeciwko niemu wszczęli ziobryści

15.01.2024

Bodnar zawiesił Radzika i prezesa sądu w Poznaniu od Ziobry. Sędziowie chcą więcej takich decyzji

12.01.2024

Duda chce legalnie ułaskawić Kamińskiego i Wąsika. Tłumaczymy, czemu nie odzyskają mandatów poselskich

11.01.2024

Bodnar przywrócił do pracy dyrektora z Gdyni, który nie wpuścił do sądu kandydata PiS

22.12.2023

Kamiński i Wąsik idą do więzienia, odsiadkę mogą zacząć w styczniu. A Hołownia wygasił im mandaty

20.12.2023

Bodnar się nie zatrzymuje, cofa prezesów od Ziobry. Jest apel o dymisję Nawackiego i LasotyWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200