Porażka rzecznika dyscyplinarnego od Ziobry. Nie udało mu się zawiesić sędziów z Olsztyna za pytania prawne do SN

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Siedmiu sędziów z Olsztyna nie zostanie zawieszonych za to, że zadali pytania prawne do SN dotyczące legalności nowej KRS. Domagał się tego rzecznik dyscyplinarny ministra Ziobry. Żądał zawieszenia całego wydziału w sądzie, ale prezes sądu mu odmówiła



Zawieszenia sędziów z Sądu Okręgowego w Olsztynie chciał Michał Lasota, jeden z trzech rzeczników dyscyplinarnych ministra Ziobry. Żądanie takie skierował kilkanaście dni temu do prezes sądu okręgowego Danuty Hryniewicz.

 

Prezes odpowiedziała mu 30 kwietnia. Sąd nie ujawnia treści pisma – czeka, aż dotrze ono oficjalnie pocztą do Lasoty. Ale z treści oświadczenia rzecznika prasowego sądu o tej sprawie wynika, że prezes sądu odmówiła zawieszenia sędziów.

 

„Prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie do chwili obecnej nie podejmował żadnych decyzji personalnych z zakresu nadzoru administracyjnego wobec sędziów IX Wydziału Cywilnego Odwoławczego” – napisał w oświadczeniu z 30 kwietnia rzecznik prasowy.

 

Lasota grozi prokuraturą sędziom za działalność orzeczniczą

 

Zastępca głównego rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów Michał Lasota żądał odsunięcia na miesiąc od pracy siedmiu sędziów z IX wydziału cywilnego odwoławczego Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Lasota chce, żeby odsunąć od orzekania: Krystynę Skiepko, Bożenę Charukiewicz, Agnieszkę Żegarską, Ewę Dobrzyńską-Murawkę, Dorotę Ciejek, Jacka Barczewskiego i Mirosława Wieczorkiewicza.

 

Pismo skierował do prezesa sądu, bo zgodnie z prawem to jego kompetencja. Odsunięcie od pracy to w praktyce zawieszenie sędziego.

 

Lasota przekonywał prezes sądu, że jest to ważne ze względu na dobro wymiaru sprawiedliwości, bo prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie zadania przez tych sędziów w styczniu 2020 roku siedmiu pytań prawnych do Sądu Najwyższego. Pytania dotyczyły nowej, powołanej w niekonstytucyjny sposób KRS oraz statusu nominowanych przez nią sędziów i legalności wydawanych przez nią wyroków. W reakcji na pytania rzecznik dyscyplinarny Ziobry błyskawicznie wszczął postępowanie wyjaśniające, kwestią czasu jest kiedy postawi on sędziom zarzuty dyscyplinarne.

 

Według Lasoty sędziowie „swoim zachowaniem mogli w sposób oczywisty i rażący obrazić przepisy prawa, jak i uchybić godności urzędu sędziego”. Dlatego uważa za „zasadne” natychmiastowe odsunięcie od wykonywania obowiązków służbowych.

 

Ponadto Lasota ostrzegł w swoim piśmie prezesa olsztyńskiego sądu, że rozważy nie tylko postawienie sędziom zarzutów dyscyplinarnych, ale też skierowanie na nich zawiadomienia do specjalnego wydziału wewnętrznego Prokuratury Krajowej. Zarzut? Przekroczenie uprawnień. Można to traktować jako wywieranie presji na prezes sądu, bo rzecznik w ten sposób chce zakomunikować, że sprawa jest rzekomo poważna.

 

Ale zarzuty, jakie mogą dostać olsztyńscy sędziowie, są absurdalne. Bo ściga się ich za to, co mają robić, czyli za działalność orzeczniczą. Prawem każdego sędziego jest zadawanie pytań prawnych do SN, czy TSUE jeśli są poważne wątpliwości, jak rozumieć i stosować przepisy. I to zrobili olsztyńscy sędziowie. Na badanie statusu nowej KRS pozwala im też wyrok TSUE z listopada 2019 roku.

 

Z oświadczenia rzecznika olsztyńskiego sądu z 30 kwietnia można jednak wnioskować, że prezes sądu nie uległa presji, jaką próbował wywrzeć na nią Lasota. Zresztą jego żądanie było niewykonalne, bo chciał zawieszenia 7 z 8 sędziów pracujących w tym wydziale. I jeśli prezes by się na to zgodziła, sparaliżowałoby to pracę tego wydziału, który rozpoznaje odwołania od orzeczeń tutejszych sądów rejonowych.

 

Jak prezes z nominacji Ziobry za „podeptanie” olsztyńskich sędziów dostał zarzut dyscyplinarny

 

Zadanie przez olsztyńskich sędziów pytań do SN to efekt ich twardej postawy w obronie niezależności sądów. Pierwszy był sędzia Paweł Juszczyszyn, który w listopadzie 2019 roku, wykonując wyrok TSUE, chciał zbadać legalność nowej KRS i zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do KRS. Juszczyszyn zapłacił za to wysoką cenę. Najpierw odsunął go na miesiąc od orzekania prezes olsztyńskiego sądu rejonowego Maciej Nawacki (teraz jego manewr próbował powtórzyć Lasota), a potem nielegalna Izba Dyscyplinarna zawiesiła go w wykonywaniu obowiązków sędziego i obcięła mu o 40 proc. wynagrodzenie.

 

Za Juszczyszynem stanęli jednak murem olsztyńscy sędziowie. Co doprowadziło do ostrego konfliktu z Maciejem Nawackim. Kulminacyjnym momentem tego sporu było podarcie trzech uchwał olsztyńskich sędziów, które chcieli przegłosować na zebraniu sędziów (zebranie to samorząd sędziowskie). W uchwałach wzywali oni do przywrócenia Juszczyszyna do pracy i wzywali nową KRS do dymisji. Nawackiemu uchwały się nie spodobały. Jest on jednym z żarliwszych zwolenników „dobrej zmiany” w sądach, jest też członkiem nowej KRS i jak się okazało nie miał wymaganych prawem głosów poparcia do KRS.

 

Nawacki, jak ujawniliśmy w OKO.press, trzy tygodnie temu za podarcie uchwał olsztyńskich sędziów dostał zarzut dyscyplinarny. Postawił mu go zastępca rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku.



Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

2 maja 2020






Inne artykuły tego autora

27.03.2025

OKO.press składa zawiadomienie do prokuratury na Hermesa. Za sprawdzanie dziennikarzy i sędziów

22.03.2025

Wojownicza Wrzosek nie powinna być twarzą rozliczeń. Prokuratura nie potrzebuje szeryfa, ale spokoju

20.03.2025

Prezydent Duda powołał 61 wadliwych neo-sędziów. A neo-KRS dała awans do SN mężowi swojej członkini

19.03.2025

Prokuratura Ziobry użyła Hermesa przeciw Giertychowi, Wrzosek i do podważenia ostatnich wyborów

24.02.2025

Ujawniamy: ludzie Ziobry używali Hermesa przeciwko sędziom i mediom. Również przeciwko OKO.press

21.02.2025

Prokuratorowi Ostrowskiemu grozi 3. dyscyplinarka. „Za wykorzystanie stanowiska do prywatnej sprawy”

19.02.2025

Prokurator Ostrowski, spadek jego babci i wyjątkowe działania prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim

31.01.2025

Radzik chce dopaść sędziego Żurka, za wszelką cenę. Jest śledztwo Prokuratury Krajowej

27.01.2025

Pierwsza dyscyplinarka dla Radzika i Lasoty. Za represje wobec sędziego Żurka

24.01.2025

Zwycięstwo sędziego Żurka. Sąd nakazał śledztwo ws. prokuratorów, którzy nie szukali Małej Emi

17.12.2024

Prokuratura chce stawiać Schabowi i Radzikowi zarzuty za blokowanie sędziego Tulei

15.12.2024

Ścigany: Piotr Schab. Dostał pierwsze zarzuty za utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości

14.12.2024

Dyscyplinarka dla neosędzi z Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Czy zarzuty dostanie też Schab?

13.12.2024

Bodnar ma zgodę na odwołanie prezesa sądu w Suwałkach. Stanowiska tracą też wiceprezesi apelacji

29.11.2024

Sąd: wejście prokuratury do biura rzeczników dyscyplinarnych Schaba, Radzika i Lasoty było legalne

25.11.2024

Jest 6. zawiadomienie na Manowską z SN do prokuratury. Złożył je sędzia Żurek za „aresztowanie” akt

22.11.2024

10 filarów Bodnara w sądach: reforma biegłych, więcej asystentów, digitalizacja, mediacja, szkolenia

18.11.2024

Sędzia Dudzicz o Żydach: To ja, jako Jorry 123, napisałem „podły, parszywy i pazerny naród”

15.11.2024

Komisja kodyfikacyjna: Zlikwidować dwie powołane przez PiS Izby SN i skargę nadzwyczajną

17.10.2024

Rok po wyborach. Bodnar zaczął rozliczenia i reformę sądów, odblokował KPO. Ale nadal mamy neo-KRS



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200