Nocny atak na choinkę krakowskich sędziów. Zniszczono bombki z flagą UE, zabrano gwiazdę z tęczą

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Wandale potłukli wszystkie osiem bombek z flagą UE, które wisiały na choince krakowskich sędziów. Zabrano też gwiazdę z tęczową flagą oraz drut kolczasty symbolizujący cierpienia migrantów na granicy. Sprawcy pracują w sądzie.     Krakowscy sędziowie – na zdjęciu – są jednymi z najbardziej zaangażowanych w obronie wolnych sądów. Od kilku lat przed Bożym Narodzeniem […]Wandale potłukli wszystkie osiem bombek z flagą UE, które wisiały na choince krakowskich sędziów. Zabrano też gwiazdę z tęczową flagą oraz drut kolczasty symbolizujący cierpienia migrantów na granicy. Sprawcy pracują w sądzie.

 

 

Krakowscy sędziowie – na zdjęciu – są jednymi z najbardziej zaangażowanych w obronie wolnych sądów. Od kilku lat przed Bożym Narodzeniem w gmachu krakowskiego sądu stawiają swoją choinkę. Do tej pory wieszali na niej np. bombki z napisem „Konstytucja”.

 

 

W tym roku na choince znalazło się więcej ozdób nawiązujących do tego, co dzieje się w Polsce. Oprócz tradycyjnych ozdób sędziowie powiesili osiem bombek z flagami UE i gwiazdę z flagą w kolorze tęczy (to nawiązanie do symbolu osób LGBT). Najmocniejszym akcentem był drut kolczasty, który oplatał choinkę zamiast świątecznego łańcucha. Drut nawiązywał do sytuacji imigrantów na granicy polsko-białoruskiej.

 

 

Choinkę sędziowie postawili i ubrali w holu sądu w czwartek 16 grudnia 2021 roku. Gdy przyszli do pracy w piątek rano, zobaczyli, że ktoś zniszczył część ozdób. Na podłodze pod choinką leżały potłuczone bombki z unijną flagą. A z choinki znikł drut kolczasty oraz gwiazda z tęczową flagą (była plastikowa, więc pewnie dlatego nie została zbita).

 

 

Z informacji OKO.press wynika, że choinka została celowo uszkodzona w środku nocy, z czwartku na piątek. Mogli to zrobić pracownicy ochrony – na czyjeś polecenie lub z własnej inicjatywy. Sędziowie żądają teraz od władz sądu zabezpieczenia monitoringu i wyjaśnienia tego aktu wandalizmu. Prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie jest Dagmara Pawełczyk-Woicka, nominatka resortu Ziobry i członkini nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

 

 

 

Co wyraża choinka krakowskich sędziów

 

 

O choinkę OKO.press pyta sędziego Dariusza Mazura z Sądu Okręgowego w Krakowie i rzecznika stowarzyszenia niezależnych sędziów Themis, do którego należy wielu krakowskich sędziów. „Co roku ubieramy swoją choinkę. W tym roku powiesiliśmy na niej drut kolczasty, który symbolizował współczucie i wsparcia dla imigrantów na granicy” – mówi sędzia Mazur.

 

 

Dodaje: „Powiesiliśmy też osiem bombek z flagami UE, które symbolizują przestrzeganie prawa UE oraz gwiazdę z tęczową flagą, która byłą gestem sprzeciwu wobec dyskryminacji”. Sędzia Mazur podkreśla, że to nie przypadek, że zostały rozbite wszystkie osiem bombek z flagą UE i że z choinki zabrano drut kolczasty oraz gwiazdę z tęczową flagą. Sprawcy zostawili tylko tradycyjne bombki i bombkę z napisem Konstytucja.

 

 

„W poprzednich latach gdy stawialiśmy swoją choinkę to ginęły ozdoby z wizerunkiem Tulei, ale nie było niszczenia ozdób” – podkreśla sędzia Mazur. Na pytanie OKO.press czy sprawcy mogli uznać, że ozdoby mają akcenty polityczne, sędzia Mazur odpowiada: „My stoimy w obronie prawa europejskiego i praw człowieka. Występujemy przeciwko dyskryminacji i poniżającemu traktowaniu innych ludzi. To nie są podteksty polityczne. Stajemy po stornie wartości, bo jako sędziowie mamy taki obowiązek”.

 

 

Sędzia Mazur uważa, że nieprzypadkowo zniszczono tylko wybrane ozdoby. „To było podszyte hejtem. Dla mnie to niedopuszczalne” – mówi OKO.press sędzia. Dlatego grupa 11 krakowskich sędziów domaga się już od władz sądu wyjaśnienia sprawy. Zażądali też zabezpieczenia nagrań z monitoringu.

 

 

Jak krakowscy sędziowie bronią wolnych sądów

 

Krakowscy sędziowie wyrażają swoje przywiązanie do wartości nie tylko poprzez ubieranie choinki. Znani są z ostrej krytyki „reform” w sądach ministra Ziobry. Znani są też z twardej obrony wolnych sądów. Licznie wychodzą przed gmach sądu by robić pikiety wsparcia dla represjonowanych sędziów. Robili też liczne akcje rozwieszania plakatów w sądzie w obronie represjonowanych sędziów i praworządności.

 

 

W obronie wolnych sądów występują tu liczni sędziowie m.in. Waldemar Żurek, Dariusz Mazur, Maciej Czajka, Beata Morawiec (prezes stowarzyszenia sędziów Themis), Maciej Ferek, czy Wojciech Maczuga.

 

 

Ich akcje i postawa nie podobają się prezes Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmarze Pawełczyk-Woickiej, nominatce ministra Ziobry i członkini nowej KRS. Jest ona skonfliktowana z sędziami od początku pełnienia funkcji prezesa sądu. Nie przypadkiem za jedną z akcji wieszania plakatów w sądzie doniósł na sędziów na policję dyrektor sądu Piotr Słaby, nominat ministra Ziobry. Dwóch sędziów – Dariusz Mazur i Maciej Czajka – ma za to sprawę dyscyplinarną.

 

 

 

Jak prezes sądu skonfliktowała się z sędziami

 

 

Pawełczyk-Woicka uruchomiła też przeciwko sędziom represje administracyjne za to, że we wrześniu 2021 roku zaczęli stosować wyroki ETPCz i TSUE na podstawie, których podważają status neo-sędziów. Za to karnie przeniosła do innych wydziałów czterech sędziów – Beatę Morawiec, Wojciecha Maczugę, Katarzynę Wierzbicką i Beatę Morawiec.

 

 

Pawełczyk-Woicka zawiesiła też na miesiąc sędziego Macieja Ferka, który powołując się na prawo UE w kilku orzeczeniach podważył status neo-sędziów. Ferek jest już bezterminowo zawieszony przez nielegalną Izbę Dyscyplinarną, a rzecznik dyscyplinarny ministra Ziobry zrobił mu dyscyplinarkę.

 

 

Pawełczyk-Woicka zawzięła się też na sędziego Waldemara Żurka, jeden z symboli wolnych sądów. Żurek jako jeden z pierwszych w Polsce zaczął bronić praworządności i krytykować „reformy” ministra Ziobry. Robił to jeszcze jako rzecznik starej, legalnej KRS.

 

 

 

Gdy Pawełczyk-Woicka zajęła miejsce odwołanej w trakcie kadencji prezes sądu Beaty Morawiec, jedną z jej pierwszych decyzji było odwołanie Żurka z funkcji rzecznika prasowego. A potem prezeska karnie przeniosła go do innego wydziału. Żurek to pierwszy sędzia w Polsce przeniesiony za obecnej władzy do innego wydziału (brew swojej woli).

 

 

Pawełczyk-Woicka odmówiła też uznania za wypadek zderzenia Żurka z maszyną do czyszczenia podłóg. Stało się w to sądzie i Żurek miał z tego powodu kłopoty z kolanem. Za ten wypadek ściga go teraz Prokuratura Krajowa, próbując mu zrobić akt oskarżenia za rzekomą próbę wyłudzenia odszkodowania.

 

 

Dagmara Pawełczyk-Woicka jeszcze do niedawna była szeregową sędzią rejonową. Ale nowa KRS, w której zasiada dała jej awans na sędziego sądu okręgowego. Awansował też jej partner życiowy Dariusz Pawłyszcze. Nowa KRS dała mu awans do Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

18 grudnia 2021

Tagi

LGBT

Inne artykuły tego autora

10.08.2022

Władza PiS nie wykona wyroku TSUE. Do nowej Izby SN mogą trafić sami neo-sędziowie

09.08.2022

Haniebna decyzja ws. Tulei. „Egzekutor” Ziobry Radzik zablokował jego powrót do pracy

08.08.2022

Radzik, człowiek Ziobry, zaczął represje sędziów apelacyjnych w Warszawie. To kara za prawo UE

08.08.2022

Ważne. Sędzia Tuleya przywrócony do orzekania. To decyzja nowej prezes sądu, nominatki Ziobry

04.08.2022

Sąd: Manowska z SN może odpowiadać karnie za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

04.08.2022

ETPCz chroni sędziów przed zawieszeniem przez nową Izbę Odpowiedzialności Zawodowej

10.06.2022

Sędziowie z Rzeszowa do wiceszefa neo-KRS Puchalskiego: dymisja za udział w Kaście/Antykaście

06.06.2022

Ważna uchwała SN: neo-KRS jest sprzeczna z Konstytucją, można podważać status neo-sędziów

01.06.2022

Sędziowie i prawnicy do szefowej KE: Bez likwidacji neo-KRS nie zostanie przywrócona praworządność

31.05.2022

Małgorzata Manowska blokuje wykonanie przez SN już drugiego wyroku TSUE. Bruksela wciąż wierzy PiS?

30.05.2022

Ludzie od Ziobry chcą „utłuc” sędziego Żurka. Tak wygląda w praktyce kompromis z UE ws. praworządnośc

23.05.2022

Sędzia Żurek wygrywa z Prokuraturą Krajową i prezeską od Ziobry. Nie symulował wypadku w pracy

21.05.2022

Krzysztof Parchimowicz, symbol wolnej prokuratury, uniewinniony. To porażka człowieka od Ziobry

19.05.2022

Sąd: Prokuratura ma zająć się Małgorzatą Manowską za niewykonanie orzeczenia ws. Juszczyszyna

17.05.2022

„To bydlak”, „qtasina”, „Amerykańce nas z mośkami wydupczyc chcą” – oto język sędziów z Kasty/Antykasty

16.05.2022

UE nie zdradziła sędziów. Nie zgodzi się na putinizację sądów, bo to rozsadzi całą Unię [WAWRYKIEWICZ]

14.05.2022

Precedensowa decyzja sądu: prokuratura ma się zająć Maciejem Nawackim za niewykonanie wyroku TSUE

13.05.2022

TVP przegrało proces z sędzią Gąciarkiem. Musi go przeprosić i zapłacić 40 tysięcy złotych

12.05.2022

Sejm powołał neo-KRS bis. Są w niej sędziowie związani z resortem Ziobry i z grupą „Kasta”

10.05.2022

Siatka Małej Emi. „Ministerstwo ma politykę medialną do dupy. Ty sama robisz więcej niż ten ich spec”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200