NEWS. Pierwsza dyscyplinarka za Marsz Tysiąca Tóg. Ścigają niezależną prokurator

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Rzecznik dyscyplinarny dla prokuratorów wszczął postępowanie wobec Katarzyny Gembalczyk, należącej do władz stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia, krytycznego wobec Zbigniewa Ziobry. chce wiedzieć, dlaczego była ubrana w togę na Marszu Tysiąca Tóg. "Realizowałam obowiązek strzeżenia praworządności"„Użycie przeze mnie togi prokuratorskiej podczas tego Marszu było realizacją obowiązku strzeżenia praworządności wynikającego ze złożonego przeze mnie ślubowania prokuratorskiego. Protestowanie przeciwko złym rozwiązaniom ustawowym zmierzającym wprost do naruszenia konstytucyjnej zasady trójpodziału władzy uważam za wykonywanie moich praw obywatelskich, których jako prokurator nie jestem pozbawiona”, mówi OKO.press Katarzyna Gembalczyk, członek zarządu Lex Super Omnia i prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

 

Zastępca rzecznika dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego, działający przy Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, Małgorzata Ziółkowsk-Siwczyk wyjaśnień od niej zażądała w piśmie datowanym na 21 stycznia 2020. Rzeczniczka informuje w nim, że wszczęła postępowanie wyjaśniające, by ustalić okoliczności „konieczne do stwierdzenia znamion przewinienia dyscyplinarnego”.

 

Gembalczyk pierwsza ścigana za togę na Marszu. Będą następni?

 

Rzeczniczka Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry uważa, że deliktem dyscyplinarnym jest „użycie przez Panią prokurator podczas zgromadzenia publicznego w dniu 11 stycznia 2020 roku w Warszawie stroju urzędowego prokuratora w postaci togi, wbrew jej przeznaczeniu wynikającemu z treści przepisów”. Rzecznik dyscyplinarna powołuje się na przepisy rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 2016 roku w sprawie określenia stroju urzędowego prokuratorów biorących udział w rozprawach sądowych. Jest ono bardzo krótkie i mówi jedynie, że strojem prokuratorów biorących udział w rozprawach jest toga. Z tego rzecznik dyscyplinarna wywodzi, że można jej używać tylko na sali sądowej.

 

Katarzyna Gembalczyk ma czas na złożenie wyjaśnień do końca stycznia. Nie musi ich składać.

 

Na razie wobec niej toczy się postępowanie wyjaśniające. Nie musi się ono zakończyć zarzutami dyscyplinarnymi, ale też nie można ich wykluczyć.

 

Gembalczyk jest pierwszym w Polsce prawnikiem ściganym za użycie togi na Marszu Tysiąca Tóg. Wcześniej do wyjaśnień wzywano prokuratora Damiana Gałka z Prokuratury Rejonowej w Nowej Soli, też członka Lex Super Omnia. Wyjaśnień żądał szef Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze. Pytał, czy wziął na Marsz togę i w jakim celu, ale Gałek odmówił wyjaśnień.

 

Według szacunków Lex Super Omnia na Marszu Tysiąca Tóg oprócz sędziów (również z zagranicy), adwokatów, czy radców prawnych było też ok. 120 niepokornych prokuratorów. Część z nich była w togach, w tym Mariusz Krasoń z Krakowa, obecnie nękany i represjonowany służbowo przez prokuraturę Zbigniewa Ziobry.

 

Krasoń szedł na czele Marszu z sędziami Krystianem Markiewiczem, szefem „Iustitii” i Waldemarem Żurkiem, byłym rzecznikiem prasowym, starej, legalnej KRS.

 

Dyscyplinarka za obronę sędzi

 

Katarzyna Gembalczyk ma już jedną dyscyplinarkę za działalność na rzecz niezależnej prokuratury i za działalność w stowarzyszeniu Lex Super Omnia, które skupia niezależnych prokuratorów. Rzecznik dyscyplinarny postawił jej zarzuty za obronę sędzi Agnieszki Pilarczyk z Krakowa, która uniewinniła lekarzy leczących ojca ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

 

Gembalczyk ma zarzut za to, że na stronie internetowej Lex Super Omnia ukazał się komunikat, w którym skrytykowano szefa Prokuratury Regionalnej w Katowicach Tomasza Janeczka (zaufany obecnych władz prokuratury). Bo podległa mu prokuratura zaczęła badać opinie biegłych jakie wydawano w procesie prowadzonym przez Agnieszkę Pilarczyk, co odebrano jako naciski na sędzię.

 

Proces dyscyplinarny prokurator Gembalczyk za tę sprawę jeszcze nie ma wyznaczonego terminu.

 

Zarzuty za ten komunikat ma też Dariusz Korneluk (też jest w zarządzie Lex Super Omnia) oraz Krzysztof Parchimowicz, szef Lex Super Omnia. Rzecznik postawił im zarzuty grupowe, bo nie mógł ustalić kto jest autorem komunikatu i kto go zamieści na stronie stowarzyszenia. Zastosował więc zbiorową odpowiedzialność wobec ówczesnego zarządu Lex Super Omnia, czyli Parchimowicza, Gembalczyk i Korneluka.

 

Proces dyscyplinarny w tej sprawie Dariusza Korneluka zaczął się kilka dni temu. Postępowanie dyscyplinarne przeciwko Parchimowiczowi już się zakończyło – w listopadzie 2019 sąd dyscyplinarny nieprawomocnie umorzył sprawę z powodu „oczywistego braku podstaw oskarżenia”.

 

Czy rzecznicy dyscyplinarni Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry są legalni?

 

Na kanwie procesów dyscyplinarnych szefa Lex Super Omnia Krzysztofa Parchimowicza wyszła na jaw ważna dla ściganych niepokornych prokuratorów okoliczność, która może podważyć legalność wytaczanych im dyscyplinarek. Wyszło bowiem na jaw, że większość z kilkunastu regionalnych rzeczników dyscyplinarnych Zbigniewa Ziobry była powoływana tylko do pełnienia tych funkcji na czas określony.

 

Tymczasem ustawa o prokuraturze mówi, że powołuje się ich na pełne, czteroletnie kadencje. Powołanie rzecznika dyscyplinarnego na kadencję ma mu dać poczucie niezależności i pewności na tym urzędzie.

 

Rzecznik powołany przez Zbigniewa Ziobrę na pół roku (potem mu się to przedłuża o kolejne pół roku) nie jest pewny jak długo będzie pełnił tę funkcję, bo może być w każdej chwili odwołany za decyzję., która nie spodoba się przełożonym.

 

Z tego powodu sąd dyscyplinarny dla prokuratorów prowadząc trzeci proces dyscyplinarny Parchimowicza zdecydował, że musi rozstrzygnąć tę kwestię. Zażądał od kierownictwa prokuratury informacji o statusie jednego z rzeczników dyscyplinarnych powołanych tylko do pełnienia funkcji na pół roku.

 

Podważenie sposobu jego powołania, będzie oznaczać, że nielegalnie ścigał niepokornych prokuratorów.

 

OKO.press tydzień temu zapytało Prokuraturę Krajową, ilu regionalnych rzeczników dyscyplinarnych Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry zostało powołanych zgodnie z ustawą na kadencję, a ilu jako pełniących funkcję lub obowiązki. Do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi.

 

Z tego powodu nie wiadomo jaki status ma rzecznik dyscyplinarna działająca przy Prokuraturze Regionalnej w Warszawie, ścigająca teraz prokurator Gembalczyk.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

23 stycznia 2020Inne artykuły tego autora

16.02.2020

Iustitia: Listy do KRS poparli niemal wyłącznie beneficjenci rządów PiS. Publikujemy pełen wykaz

16.02.2020

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry uczcił ustawę kagańcową. Zrobił sędziemu dyscyplinarkę za pytanie do SN

15.02.2020

Iustitia: Nie ma KRS. Maciej Nawacki miał za mało podpisów

14.02.2020

Wdzięczność Ziobry? Po podpisie list KRS wielu dostało stanowiska lub awanse

13.02.2020

Sędziowie nie boją się ustawy kagańcowej PiS: Ślubowaliśmy Polsce, nie politykom

13.02.2020

Sędziowie bojkotują konkursy neo-KRS na awanse do wyższych instancji. Pierwsza Łódź, teraz Olsztyn

13.02.2020

Przeciek nazwisk z list poparcia do KRS nic nie wyjaśnia. Nawacki i KRS nadal mają problem

12.02.2020

Sędziowie z Olsztyna złożyli zawiadomienie do prokuratury na Macieja Nawackiego za podarcie uchwały

11.02.2020

Rzecznik dyscyplinarny Schab ściga sędziów za uchylone wyroki. Czy będzie ścigał sam siebie?

11.02.2020

Ziobro już nie kryje, co zrobi z sądami. Będzie reorganizacja i wielka czystka w całej Polsce

09.02.2020

Powstał fundusz dla represjonowanych sędziów. Między innymi dla Juszczyszyna, któremu zabrano połowę pensji

08.02.2020

Sędzia Nawacki, drąc publicznie uchwały, popełnił przestępstwo?

05.02.2020

Izba Dyscyplinarna próbuje uciszyć Juszczyszyna. Zawiesiła go w obowiązkach sędziego i obcięła pensję

02.02.2020

OKO.press ujawnia: Aż 10 z 11 rzeczników dyscyplinarnych powołano wbrew prawu. Ziobro ma problem

01.02.2020

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry po kolei wyłapuje prokuratorów za Marsz Tysiąca Tóg. Grożą im nawet zarzuty karne

31.01.2020

Powołana przez PiS Izba Dyscyplinarna wzmocniona. Idą do niej współpracownicy Ziobry

29.01.2020

Państwo musi wypłacić odszkodowanie, bo rzecznik dyscyplinarny Ziobry opieszale załatwia sprawy zwykłych obywateli

29.01.2020

News OKO.press. Liniowy prokurator postawił się Bogdanowi Święczkowskiemu. Został zdegradowany

28.01.2020

Sędziowie wykonują uchwałę SN. W Łodzi sędzia awansowany przez nową KRS sam przestał sądzić

26.01.2020

Policja ściga ponad 50 sędziów z Krakowa. Doniósł na nich dyrektor sądu z nominacji ministra ZiobryWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200