Nagroda dla niepokornego sędziego Pawła Juszczyszyna. Obywatele docenili go za twardą obronę sądów

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Paweł Juszczyszyn dostał nagrodę od obywateli za szczególne zasługi dla praworządności, obronę wolnych sądów i za determinację w żądaniu list poparcia do nowej KRSSędzia Paweł Juszczyszyn nagrodę od obywateli dostał w głosowaniu zorganizowanym przez stowarzyszenie sędziów Iustitia, którego jest członkiem. Największe stowarzyszenie sędziów w Polsce, co roku wyróżnia sędziów – swoich członków, którzy mają zasługi dla Iustitii, umacniają niezależność sądów, rozwijają demokrację, stoją na straży praw i wolności obywatelskich oraz pomagają rozwijać świadomość prawną społeczeństwa.

 

Obywatele przez internet mogli głosować na sześciu sędziów. Najwięcej głosów oddali właśnie na Pawła Juszczyszyna, który otrzymał Obywatelską Odznakę Honorową Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

 

Sędzia Juszczyszyn: Miejmy odwagę postępować zgodnie z własnymi przekonaniami

 

Wyniki głosowania ogłoszono w sobotę 28 marca podczas corocznego zebrania członków Iustitii, które z powodu epidemii wyjątkowo odbywało się online. Sędzia Juszczyszyn też brał w nim udział i zabrał głos.

 

Publikujemy jego wystąpienie w całości:

 

„Moi drodzy!

 

Serdecznie dziękuję za przyznanie mi Honorowej Odznaki Iustitii.

 

Szczególnie wdzięczny jestem za specjalne wyróżnienie w postaci Obywatelskiej Honorowej Odznaki, wszak wynika ono z głosów oddanych przez obywateli, nie tylko sędziów. Właśnie dlatego nagrodę tę należy traktować jako nagrodę i wyraz uznania dla całego naszego środowiska. Jesteśmy bowiem solidarni i stąd nasza siła. Nikt z nas nigdy nie zostanie sam i ja to wiem najlepiej.

 

Wiem też jednak i to, że każdy z nas może dołożyć cegiełkę w walce o niezależność sądów i niezawisłość sędziowską. Natomiast podstawową naszą powinnością jest orzekanie, zgodnie z Konstytucją i zgodnie ze swoim sumieniem. Tak ślubowaliśmy! Nie oglądajmy się zatem na innych, nie oczekujmy, że ktoś rozwiąże problem za nas.

 

Miejmy odwagę postępować zgodnie z własnymi przekonaniami, niezależnie od wywieranej na nas presji, bez względu na grożące sankcje czy szykany… To ma moc. To ma wartość. To zostanie docenione. To wreszcie przynosi prawdziwą i wielką satysfakcję.

 

Wiem, co mówię, bo sam tego doświadczyłem!

 

W taki sposób – będąc z jednej strony niezawisłymi, z drugiej zaś strony solidarnymi – ta walka jest do wygrania! Róbmy więc swoje – razem i każdy z osobna.

 

Bądźmy razem także z obywatelami. Dziś już wiemy, że musimy się otworzyć na ludzi, może nawet bardziej na tych, którzy nie są nam przychylni, którzy nas nie rozumieją lub mają inne zdanie. Trzeba ludzi słuchać i z nimi rozmawiać. Z pokorą przypominać, że to my jesteśmy dla ludzi, nie ludzie dla nas.

 

Jeszcze raz – na koniec – pięknie dziękuję za wsparcie i solidarność okazywaną mi przez członków naszego Stowarzyszenia, tak jak i wszystkich obywateli.

 

Jestem dumny z członkostwa w Iustitii, z tego, że jestem razem z Wami, w tak znakomitym gronie osób oddanych idei niezależnych sądów i niezawisłości sędziowskiej oraz umacnianiu demokratycznego państwa prawnego i – nade wszystko – ochronie wolności, praw i swobód obywatelskich”.

 

Represje za wykonanie wyroku TSUE

 

Sędzia Paweł Juszczyszyn orzeka w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. W ostatnich miesiącach za swoją twardą postawę w obronie wolnych sądów stał się jednym z symboli niezależnego wymiaru sprawiedliwości. Głośno zrobiło się o nim gdy jako pierwszy sędzia w Polsce wykonał wyrok TSUE z listopada 2019 roku.

 

Sędzia orzekał wtedy na delegacji w sądzie okręgowym i badał odwołanie od wyroku sądu rejonowego w sprawie cywilnej. Najpierw chciał jednak zbadać status sędziego rejonowego (który wydał wyrok w I instancji), bo został on awansowany przez powołaną w niekonstytucyjny sposób nową KRS. W tym celu zażądał od Kancelarii Sejmu udostępnienia list poparcia dla kandydatów do nowej KRS, żeby sprawdzić czy zostali oni prawidłowo zgłoszeni i wybrani. OKO.press napisało o tym jako pierwsze.

 

Za to spadł na Juszczyszyna grad represji. Resort ministra Zbigniewa Ziobry odwołał go z orzekania na delegacji w sądzie okręgowym, rzecznik dyscyplinarny Ziobry zrobił mu dyscyplinarkę, a prezes jego macierzystego sądu Maciej Nawacki (nominat Ziobry i jednocześnie członek nowej KRS) odsunął go od wykonywania obowiązków służbowych.

 

Nawacki podejmując taką decyzję miał w tym też prywatny interes. Bo nie miał wymaganej liczby 25 podpisów sędziów pod swoją kandydaturą do nowej KRS.

 

Sędzia Juszczyszyn mimo zmasowanego ataku nie przestraszył się. Nadal żądał list poparcia. W tym celu udał się nawet do Kancelarii Sejmu, żeby listy obejrzeć osobiście. Kancelaria odmówiła mu, bo prezes Nawacki cofnął mu delegację służbową do stolicy. Juszczyszyn zażądał więc tych list od ministerstwa sprawiedliwości, pod groźbą nałożenia grzywny.

 

Jego twarda postawa nie spodobała się nielegalnej Izbie Dyscyplinarnej przy SN, obsadzonej głównie współpracownikami ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Finalnie Izba na czas prowadzenia sprawy dyscyplinarnej zawiesiła go w wykonywaniu obowiązków sędziego i obcięła mu na ten czas 40 proc. wynagrodzenia. Sędzia Juszczyszyn jest pierwszym sędzią w Polsce, którego za obronę niezależności sądów odsunięto od sądzenia.

 

Sędzia mimo to, nie dał się złamać. Cały czas wyraża gotowość do podjęcia pracy w olsztyńskim sądzie. Nadal angażuje się też w obronę praworządności i w działalność w ramach Iustitii. Dla takich represjonowanych sędziów jak Juszczyszyn stowarzyszenia sędziowskie – w tym Iustitia i Themis – powołały fundusz pomocy, na który datki pieniężne mogą też wpłacać obywatele.

 

RPO chce, by sąd zbadał legalność odwołania Juszczyszyna z delegacji

 

Kilka dni temu w sprawie sędziego Juszczyszyna zabrał głos Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Poinformował, że przyłączył się do sprawy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, którą założył tam Juszczyszyn. Sędzia zaskarżył do sądu decyzję Ziobry o cofnięciu mu delegacji do orzekania w sądzie okręgowym. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że takie decyzje ministra powinny być kontrolowane przez sąd.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

2 kwietnia 2020Inne artykuły tego autora

15.01.2021

Zastępczyni Ziobry chce degradacji dla sędzi. Pretekst: brak aresztu dla zakażonego koronawirusem

14.01.2021

Przewrót w nowej KRS. „Jastrzębie” Ziobry odwołały przewodniczącego Rady i jej rzecznika

13.01.2021

Dymisja za obronę sędziów Tuleyi, Morawiec i Juszczyszyna. Stanowisko straci sędzia z Łodzi

13.01.2021

Rzecznik dyscyplinarny Radzik ściga sędzię, która postawiła się prokuraturze

10.01.2021

Sędzia Tuleya odpowiada na wezwanie Prokuratury Krajowej: „Nie pójdę, nie boję się ich”

04.01.2021

Prokuratura Ziobry oskarża niezależną prokuratorkę. To precedens, który ma zastraszyć śledczych

29.12.2020

Precedensowy protest sędziów pod siedzibą prokuratury: Przestańcie nas zastraszać!

24.12.2020

Kaczyński po raz pierwszy zapowiedział wprost czystkę wśród sędziów

19.12.2020

Kolejna klęska prokuratury ws. Giertycha. Sąd orzekł, że przeszukanie jego kancelarii było bezprawne

18.12.2020

Sędziowie żądają powrotu do pracy sędziów Tulei, Morawiec i Juszczyszyna. Raz w miesiącu nie będą sądzić

18.12.2020

Precedensowy list sędziów. Żądają ochrony przed naciskami i represjami Prokuratury Krajowej

16.12.2020

Szaleństwo Prokuratury Krajowej. Ściga 7 sędziów za korzystne dla gnębionego prokuratora orzeczenia

16.12.2020

Prokuratura zarzuciła sieć na Giertycha. Czy grożą mu zarzuty za zasłabnięcie i pobyt w szpitalu?

15.12.2020

Przemysław Radzik, człowiek Ziobry, w nagrodę zostanie wiceprezesem największego sądu w Polsce

13.12.2020

Sędziowie i prokuratorzy z całej Europy apelują do Brukseli: brońcie praworządności i wolnych sądów!

12.12.2020

Absurdalne uzasadnienie do odebrania immunitetu sędziemu Tulei: Nie ulegliśmy naciskom!

11.12.2020

Zawieszeniem sędziego Tulei zajmie się TSUE! Warszawski sąd skierował pytania prejudycjalne

08.12.2020

Spektakularna porażka Ziobry w powołanej przez PiS nowej Izbie SN

07.12.2020

Wielka akcja w obronie sędziego Igora Tulei w krakowskim sądzie

03.12.2020

Sąd rozjechał prokuraturę ws. Giertycha. Postawienie mu zarzutów nieskuteczne i nieetyczneWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200