Nagroda dla niepokornego sędziego Pawła Juszczyszyna. Obywatele docenili go za twardą obronę sądów

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Paweł Juszczyszyn dostał nagrodę od obywateli za szczególne zasługi dla praworządności, obronę wolnych sądów i za determinację w żądaniu list poparcia do nowej KRSSędzia Paweł Juszczyszyn nagrodę od obywateli dostał w głosowaniu zorganizowanym przez stowarzyszenie sędziów Iustitia, którego jest członkiem. Największe stowarzyszenie sędziów w Polsce, co roku wyróżnia sędziów – swoich członków, którzy mają zasługi dla Iustitii, umacniają niezależność sądów, rozwijają demokrację, stoją na straży praw i wolności obywatelskich oraz pomagają rozwijać świadomość prawną społeczeństwa.

 

Obywatele przez internet mogli głosować na sześciu sędziów. Najwięcej głosów oddali właśnie na Pawła Juszczyszyna, który otrzymał Obywatelską Odznakę Honorową Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia.

 

Sędzia Juszczyszyn: Miejmy odwagę postępować zgodnie z własnymi przekonaniami

 

Wyniki głosowania ogłoszono w sobotę 28 marca podczas corocznego zebrania członków Iustitii, które z powodu epidemii wyjątkowo odbywało się online. Sędzia Juszczyszyn też brał w nim udział i zabrał głos.

 

Publikujemy jego wystąpienie w całości:

 

„Moi drodzy!

 

Serdecznie dziękuję za przyznanie mi Honorowej Odznaki Iustitii.

 

Szczególnie wdzięczny jestem za specjalne wyróżnienie w postaci Obywatelskiej Honorowej Odznaki, wszak wynika ono z głosów oddanych przez obywateli, nie tylko sędziów. Właśnie dlatego nagrodę tę należy traktować jako nagrodę i wyraz uznania dla całego naszego środowiska. Jesteśmy bowiem solidarni i stąd nasza siła. Nikt z nas nigdy nie zostanie sam i ja to wiem najlepiej.

 

Wiem też jednak i to, że każdy z nas może dołożyć cegiełkę w walce o niezależność sądów i niezawisłość sędziowską. Natomiast podstawową naszą powinnością jest orzekanie, zgodnie z Konstytucją i zgodnie ze swoim sumieniem. Tak ślubowaliśmy! Nie oglądajmy się zatem na innych, nie oczekujmy, że ktoś rozwiąże problem za nas.

 

Miejmy odwagę postępować zgodnie z własnymi przekonaniami, niezależnie od wywieranej na nas presji, bez względu na grożące sankcje czy szykany… To ma moc. To ma wartość. To zostanie docenione. To wreszcie przynosi prawdziwą i wielką satysfakcję.

 

Wiem, co mówię, bo sam tego doświadczyłem!

 

W taki sposób – będąc z jednej strony niezawisłymi, z drugiej zaś strony solidarnymi – ta walka jest do wygrania! Róbmy więc swoje – razem i każdy z osobna.

 

Bądźmy razem także z obywatelami. Dziś już wiemy, że musimy się otworzyć na ludzi, może nawet bardziej na tych, którzy nie są nam przychylni, którzy nas nie rozumieją lub mają inne zdanie. Trzeba ludzi słuchać i z nimi rozmawiać. Z pokorą przypominać, że to my jesteśmy dla ludzi, nie ludzie dla nas.

 

Jeszcze raz – na koniec – pięknie dziękuję za wsparcie i solidarność okazywaną mi przez członków naszego Stowarzyszenia, tak jak i wszystkich obywateli.

 

Jestem dumny z członkostwa w Iustitii, z tego, że jestem razem z Wami, w tak znakomitym gronie osób oddanych idei niezależnych sądów i niezawisłości sędziowskiej oraz umacnianiu demokratycznego państwa prawnego i – nade wszystko – ochronie wolności, praw i swobód obywatelskich”.

 

Represje za wykonanie wyroku TSUE

 

Sędzia Paweł Juszczyszyn orzeka w Sądzie Rejonowym w Olsztynie. W ostatnich miesiącach za swoją twardą postawę w obronie wolnych sądów stał się jednym z symboli niezależnego wymiaru sprawiedliwości. Głośno zrobiło się o nim gdy jako pierwszy sędzia w Polsce wykonał wyrok TSUE z listopada 2019 roku.

 

Sędzia orzekał wtedy na delegacji w sądzie okręgowym i badał odwołanie od wyroku sądu rejonowego w sprawie cywilnej. Najpierw chciał jednak zbadać status sędziego rejonowego (który wydał wyrok w I instancji), bo został on awansowany przez powołaną w niekonstytucyjny sposób nową KRS. W tym celu zażądał od Kancelarii Sejmu udostępnienia list poparcia dla kandydatów do nowej KRS, żeby sprawdzić czy zostali oni prawidłowo zgłoszeni i wybrani. OKO.press napisało o tym jako pierwsze.

 

Za to spadł na Juszczyszyna grad represji. Resort ministra Zbigniewa Ziobry odwołał go z orzekania na delegacji w sądzie okręgowym, rzecznik dyscyplinarny Ziobry zrobił mu dyscyplinarkę, a prezes jego macierzystego sądu Maciej Nawacki (nominat Ziobry i jednocześnie członek nowej KRS) odsunął go od wykonywania obowiązków służbowych.

 

Nawacki podejmując taką decyzję miał w tym też prywatny interes. Bo nie miał wymaganej liczby 25 podpisów sędziów pod swoją kandydaturą do nowej KRS.

 

Sędzia Juszczyszyn mimo zmasowanego ataku nie przestraszył się. Nadal żądał list poparcia. W tym celu udał się nawet do Kancelarii Sejmu, żeby listy obejrzeć osobiście. Kancelaria odmówiła mu, bo prezes Nawacki cofnął mu delegację służbową do stolicy. Juszczyszyn zażądał więc tych list od ministerstwa sprawiedliwości, pod groźbą nałożenia grzywny.

 

Jego twarda postawa nie spodobała się nielegalnej Izbie Dyscyplinarnej przy SN, obsadzonej głównie współpracownikami ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry. Finalnie Izba na czas prowadzenia sprawy dyscyplinarnej zawiesiła go w wykonywaniu obowiązków sędziego i obcięła mu na ten czas 40 proc. wynagrodzenia. Sędzia Juszczyszyn jest pierwszym sędzią w Polsce, którego za obronę niezależności sądów odsunięto od sądzenia.

 

Sędzia mimo to, nie dał się złamać. Cały czas wyraża gotowość do podjęcia pracy w olsztyńskim sądzie. Nadal angażuje się też w obronę praworządności i w działalność w ramach Iustitii. Dla takich represjonowanych sędziów jak Juszczyszyn stowarzyszenia sędziowskie – w tym Iustitia i Themis – powołały fundusz pomocy, na który datki pieniężne mogą też wpłacać obywatele.

 

RPO chce, by sąd zbadał legalność odwołania Juszczyszyna z delegacji

 

Kilka dni temu w sprawie sędziego Juszczyszyna zabrał głos Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Poinformował, że przyłączył się do sprawy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, którą założył tam Juszczyszyn. Sędzia zaskarżył do sądu decyzję Ziobry o cofnięciu mu delegacji do orzekania w sądzie okręgowym. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że takie decyzje ministra powinny być kontrolowane przez sąd.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

2 kwietnia 2020Inne artykuły tego autora

24.10.2020

Święczkowski idzie na wojnę z Niderlandami. Prokuratorzy mają badać, czy sądy są tam niezależne

22.10.2020

Kompromitacja prokuratury Ziobry. Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędzi Majcher z Opola

21.10.2020

Sędzia nie zgodziła się na areszt dla syna Krauzego. Teraz dostaje groźby: lewacka kur.., obić ci mordę?

20.10.2020

Tak sąd zdruzgotał prokuraturę w sprawie Giertycha i innych. Znamy szczegóły orzeczenia

18.10.2020

Blamaż prokuratury Ziobry ws. Giertycha. Kim jest sędzia, która nie zgodziła się na areszty?

17.10.2020

Prokuratura uderza w Giertycha. Nie można go aresztować, więc pozbawiono go prawa wykonywania zawodu

17.10.2020

Prokuratura chce dopaść Giertycha. Przedstawiła mu zarzuty w szpitalu, gdy ten nie reagował

16.10.2020

Adwokaci i sędziowie po zatrzymaniu Giertycha murem stają w obronie tajemnicy adwokackiej

14.10.2020

Sędziowie o Izbie Dyscyplinarnej: to nie jest sąd, nie uznajemy uchylenia immunitetu sędzi Morawiec

13.10.2020

Nielegalna Izba Dyscyplinarna pod osłoną nocy uchyliła immunitet sędzi Beacie Morawiec

12.10.2020

„Wiadomości” TVP uderzają w sędzię Beatę Morawiec przeciekiem z akt prokuratury

06.10.2020

Adwokat z Olsztyna wpłacił na PiS i jest sędzią. Jego wspólnik też wpłacił i też chce zostać sędzią

05.10.2020

Wpłacił na fundusz PiS. Odbierze od prezydenta Andrzeja Dudy nominację na sędziego

03.10.2020

Porażka rzecznika Ziobry. Sędzia z Olsztyna bez dyscyplinarki za koszulkę z napisem „Konstytucja”

03.10.2020

Izba Dyscyplinarna jawnie nie uznaje wyroku TSUE i bawi się w Polexit. Iustitia chce interwencji Komisji Europejskiej

02.10.2020

Rzecznik Praw Obywatelskich staje w obronie ściganej sędzi Beaty Morawiec i pisze o represji

30.09.2020

Ryszard Czarnecki z PiS przegrał proces z Różą Thun. Ma ją przeprosić za porównanie do szmalcowników

23.09.2020

Ziobrze należy się dymisja. 9 powodów, dla których niszczyciel wolnych sądów powinien stracić funkcję

18.09.2020

Prokuratura wchodzi do domu sędzi Morawiec, która walczy o wolne sądy i wygrała proces z Ziobrą

13.09.2020

Prawa ręka Ziobry ingeruje w proces dziennikarza prawicy ze Zbigniewem BońkiemWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200