Ludzie Ziobry ścigają niepokornego prokuratora. Jego wina? Ironiczne wpisy na Twitterze

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Rzecznik dyscyplinarny Zbigniewa Ziobry ściga Krzysztofa Parchimowicza za krytykowanie na Twitterze kierownictwa prokuratury. Wisi też nad nim groźba dyscyplinarki za udzielenie wsparcia ściganej koleżanceKrzysztof Parchimowicz, współzałożyciel stowarzyszenia niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia i jego kilkuletni prezes znowu musi stawać przed sądem dyscyplinarnym dla prokuratorów. Tym razem jest oskarżany za swoje wpisy na Twitterze.

 

W piątek 4 września miał w tej sprawie składać wyjaśnienia, ale rozprawę odroczono, bo jeden z obrońców Parchimowicza poprosił o to z powodów prywatnych, a sąd dyscyplinarny się na to zgodził. Ale to nie koniec. W najbliższy czwartek 10 września Izba Dyscyplinarna przy SN zdecyduje, czy Parchimowicz będzie miał kolejną dyscyplinarkę. Tym razem za to, że był jako publiczność na rozprawach dyscyplinarnych prokurator Beaty Mik, którą ścigano za pisanie krytycznych tekstów do „Rzeczpospolitej”.

 

Prokurator Mik została finalnie uniewinniona przez Izbę Dyscyplinarną. W marcu 2020 r. zmarła. Ale teraz za udzielanie jej wsparcia dyscyplinarkę może mieć Parchimowicz.

 

Jego winą jest fakt, że chodził na jej rozprawy dyscyplinarne. Prokuratorzy w ten sposób solidaryzują się z represjonowanymi kolegami. Robią to po to, żeby ścigani czuli, że nie są sami i by sąd dyscyplinarny widział, że te sprawy są ważne oraz że interesują się nimi obywatele. I w takim charakterze był Parchimowicz na procesach Beaty Mik.

 

Nie spodobało się to jednak jego przełożonym. Chcieli, żeby dostał zarzut dyscyplinarny za to, że był tam w godzinach pracy i nie poinformował o tym szefów. Choć prokurator rozliczany jest z efektów pracy, a nie z tego, ile godzin spędzi za biurkiem. Tym razem rzecznik dyscyplinarny uznał, że sprawa nie nadaje się jednak na zarzuty.

 

Odwołał się jednak od tego do Izby Dyscyplinarnej Prokurator Generalny. I teraz Izba zdecyduje czy ścigać Parchimowicza.

 

Dyscyplinarka dla Parchimowicza za krytykę Prokuratora Generalnego

 

W sprawie, w której były szef Lex Super Omnia miał składać wyjaśnienia w piątek 4 września, zastępca rzecznika dyscyplinarnego Prokuratora Generalnego dla okręgu białostockiego Marek Suchocki postawił mu zarzut rzekomego uchybienia godności urzędu prokuratora. Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego Parchimowicz naruszył artykuł 96 prf 2 ustawy o prokuraturze, bo po godzinach pracy prowadził działalność, która mogła osłabić zaufanie do jego bezstronności.

 

Rzecznikowi nie spodobały się również wpisy Parchimowicza na Twitterze, który umieszczał jako prezes stowarzyszenia prokuratorów. I postawił mu za nie zarzut dyscyplinarny. Rzecznik za uderzające w powagę urzędu prokuratora uznał wpisy z 2017 r., w których Parchimowicz:

 

  • ironicznie proponował pracę w Izbie Dyscyplinarnej za 33 tys. zł miesięcznie, ale z wymogiem dyspozycyjności i podał maila do ministerstwa sprawiedliwości;
  • skrytykował Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę;
  • pisał o żonie Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego, która jest sędzią.

 

Poza wpisami na Twitterze Parchimowicz dostał też zarzut za wypowiedź dla programu „Czarno na białym” w TVN24. W 2017 r. krytykował tam Zbigniewa Ziobrę oraz mówił, że prokuratorzy ze Szczecina powinni umorzyć śledztwo dotyczące sędziów, którzy nie zgodzili się na areszt w śledztwie dotyczącym zakładów w Policach. Parchimowicz mówił, że prowadzenie tego śledztwa jest „trwaniem w błędzie”.

 

Ta sprawa ciągnie się już kilka miesięcy. Wcześniej obrońcy Parchimowicza chcieli jej umorzenia, bo zarzut dyscyplinarny postawił Marek Suchocki, który nie został powołany na urząd zastępcy rzecznika dyscyplinarnego, tylko pełnił obowiązki rzecznika. A takiej funkcji nie ma w ustawie o prokuraturze. Sąd dyscyplinarny nie zgodził się jednak na umorzenie.

 

Parchimowicz ścigany numer 1 wśród niepokornych prokuratorów

 

Krzysztof Parchimowicz za swoją działalność jako prezes Lex Super Omnia płaci dużą cenę. Rzecznicy dyscyplinarni Ziobry wytoczyli mu już kilka dyscyplinarek. Obecna sprawa, która została odroczona, jest trzecią. A ta, która będzie w czwartek w Izbie Dyscyplinarnej – czwartą.

 

Wcześniej Parchimowicz wygrał dwie sprawy w sądzie dyscyplinarnym:

 

 

Obie sprawy też trafiły do Izby Dyscyplinarnej przy SN.

 

Rzecznik dyscyplinarny sprawdza jeszcze wypowiedzi Parchimowicza dla „Newsweeka” i „Trybuny”. Mówił w nich, że część prokuratorów czerpie profity za wykonywanie poleceń kierownictwa prokuratury, a inni – niepokorni – są szykanowani. Ta sprawa jest na etapie postępowania dyscyplinarnego u rzecznika dyscyplinarnego dla prokuratorów.

 

Na Krzysztofa Parchimowicza dodatkową presję wywiera prokuratura. Prowadzi ona śledztwo ws. jego pisma z 2009 roku (pracował wtedy w Prokuraturze Krajowej) rzekomo korzystnego – w ocenie obecnej prokuratury – dla oszustów podatkowych. A Parchimowicz jedynie informował w nim o orzeczeniach Sądu Najwyższego. W tej sprawie w absurdalny sposób próbuje się powiązać go z mafią vatowską. Jak na razie Parchimowicz nie dostał żadnych zarzutów.

 

Rezygnacja z funkcji, ale nie z obrony praworządności

 

Za swoją działalność na rzecz niezależnej prokuratury jako szef Lex Super Omnia Parchimowicz był atakowany i represjonowany. Przypłacił to pogorszeniem się stanu zdrowia. Z tego powodu w kwietniu 2020 r. zrezygnował z tej funkcji. Ale nadal jest członkiem Lex Super Omnia i nadal broni niezależnej prokuratury oraz daje wsparcie represjonowanym prokuratorom.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

7 września 2020Inne artykuły tego autora

24.01.2021

Solidarność w imię prawa: 380 prawników broni prokuratorów zesłanych karnie przez Święczkowskiego

23.01.2021

Piąta porażka prokuratury Ziobry ws. Giertycha. Sąd: Jego zatrzymanie było nielegalne

21.01.2021

Aż 78 sędziów Sądu Najwyższego broni karnie zsyłanych prokuratorów i represjonowanych sędziów

21.01.2021

„Jastrzębie” przejmują władzę w nowej KRS. Przygotowanie do weryfikacji sędziów

15.01.2021

Zastępczyni Ziobry chce degradacji dla sędzi. Pretekst: brak aresztu dla zakażonego koronawirusem

14.01.2021

Przewrót w nowej KRS. „Jastrzębie” Ziobry odwołały przewodniczącego Rady i jej rzecznika

13.01.2021

Dymisja za obronę sędziów Tuleyi, Morawiec i Juszczyszyna. Stanowisko straci sędzia z Łodzi

13.01.2021

Rzecznik dyscyplinarny Radzik ściga sędzię, która postawiła się prokuraturze

10.01.2021

Sędzia Tuleya odpowiada na wezwanie Prokuratury Krajowej: „Nie pójdę, nie boję się ich”

04.01.2021

Prokuratura Ziobry oskarża niezależną prokuratorkę. To precedens, który ma zastraszyć śledczych

29.12.2020

Precedensowy protest sędziów pod siedzibą prokuratury: Przestańcie nas zastraszać!

24.12.2020

Kaczyński po raz pierwszy zapowiedział wprost czystkę wśród sędziów

19.12.2020

Kolejna klęska prokuratury ws. Giertycha. Sąd orzekł, że przeszukanie jego kancelarii było bezprawne

18.12.2020

Sędziowie żądają powrotu do pracy sędziów Tulei, Morawiec i Juszczyszyna. Raz w miesiącu nie będą sądzić

18.12.2020

Precedensowy list sędziów. Żądają ochrony przed naciskami i represjami Prokuratury Krajowej

16.12.2020

Szaleństwo Prokuratury Krajowej. Ściga 7 sędziów za korzystne dla gnębionego prokuratora orzeczenia

16.12.2020

Prokuratura zarzuciła sieć na Giertycha. Czy grożą mu zarzuty za zasłabnięcie i pobyt w szpitalu?

15.12.2020

Przemysław Radzik, człowiek Ziobry, w nagrodę zostanie wiceprezesem największego sądu w Polsce

13.12.2020

Sędziowie i prokuratorzy z całej Europy apelują do Brukseli: brońcie praworządności i wolnych sądów!

12.12.2020

Absurdalne uzasadnienie do odebrania immunitetu sędziemu Tulei: Nie ulegliśmy naciskom!Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200