Kompromitacja prokuratury Ziobry. Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędzi Majcher z Opola

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Prokuratura chciała postawić sędzi Majcher absurdalny zarzut karny, obarczając ją winą za coś, czemu nie była winna. Ale Izba Dyscyplinarna przy SN uznała, że sędzia nie złamała prawaIzba Dyscyplinarna swoje orzeczenie wydała w środę 21 października o godzinie 20, po trwającym kilka godzin posiedzeniu. Jej orzeczenie jest ostateczne, co oznacza, że prokuratura nie może dalej ścigać sędzi. Jej samej nie było w Sądzie Najwyższym. Z powodu stresu i kłopotów związanych m.in. z tą sprawą miała zawał serca i operację ratującą życie. Od roku jest na zwolnieniu lekarskim.

 

W SN była trójka jej obrońców – sędzia Anna Korwin – Piotrowska, adwokat Jarosław Różycki i adwokat Katarzyna Gajowniczek – Pruszyńska -, sędziowie z Opola z Iustitii, którzy wspierają ją od początku, prawnicy z Komitetu Obrony Sprawiedliwości i niepokorni sędziowie jak np. sędzia Paweł Juszczyszyn, Igor Tuleya czy Piotr Gąciarek. Przed sądem zorganizowali pikietę wsparcia z hasłami „Murem za sędzią Ireną Majcher”, zorganizowali też konferencję.

 

Irena Majcher dostała też wsparcie największego stowarzyszenia niezależnych sędziów Iustitia, do którego należy. Bo jest pierwszą sędzią ściganą za orzecznictwo. I jest to groźny precedens dla wszystkich sędziów. W środę wygrała. Izba Dyscyplinarna ostatecznie oddaliła odwołanie prokuratury. OKO.press jako pierwsze opisało tę sprawę ponad rok temu.

 

Za co Prokuratura Krajowa ścigała sędzię

 

Zarzuty sędzi Irenie Majcher chciał przedstawić specjalny wydział spraw wewnętrznych Prokuratury Krajowej. Wydział ten powołano w 2016 roku po dojściu przez PiS do władzy. Ma ścigać sędziów i prokuratorów.

 

Sędzi Majcher ten wydział chciał postawić zarzut niedopełnienia obowiązków z artykułu 231 kodeksu karnego. Początkowo sprawę prowadziła prokuratura opolska, ale wydział spraw wewnętrznych ją przejął.

 

Sędzia Majcher na co dzień orzeka w wydziale Krajowego Rejestru Sądowego. W poprzednich latach była jego przewodniczącą. Rejestr prowadzi akta spółek. Sędzia przed laty zdecydowała o wykreśleniu z rejestru stowarzyszenia ONR z Brzegu. Zrobiła to na wniosek prokuratury. Członkowie tego stowarzyszenia byli skazani za hajlowanie na Górze Świętej Anny.

 

Prokuratura Ziobry zaczęła ją ścigać za inną sprawę. Chodzi o zawiadomienia jednej z opolskich spółek. Sprawdzano, czy Majcher z powodu swojej rzekomej bezczynności naraziła ją na utratę majątku. W jaki sposób? Blisko 20 lat temu Sejm uchwalił przepisy, które zobowiązywały spółki do zarejestrowania się w Krajowym Rejestrze Sądowym. KRS zastąpił dotychczasowy Rejestr Handlowy B (RHB), który powstał w 1919 roku.

 

Spółki miały na przerejestrowanie określony czas, ale kilka razy termin był przekładany. Kolejna nowelizacja prawa wprowadziła nieprzekraczalny termin na przeniesienie spółki do Krajowego Rejestru do końca 2015 roku. Za niedopełnienie tego obowiązku spółce groziła utrata majątku, który z mocy ustawy przechodził na rzecz Skarbu Państwa.

 

Jedna z firm z Opolszczyzny nie przerejestrowała się jednak w nałożonym przez ustawę terminie i w wyniku tego utraciła własność nieruchomości. I to władze tej firmy złożyły zawiadomienie do prokuratury, a ta jako winnego wskazała sędzię Majcher.

 

Izba Dyscyplinarna miażdży Prokuraturę Krajową

 

Śledczy uważają, że sędzia powinna była zainicjować postępowanie w celu przymuszenia spółki do przerejestrowania się do KRS. A jeśli ta nadal by tego nie zrobiła, to powinna na nią nałożyć grzywnę.

 

Sędzia do winy się nie poczuwa. Prawnicy, z którymi rozmawiało OKO.press, uważają, że to na spółkach ciążył obowiązek przeniesienia akt rejestrowych z RHB do KRS. I one powinny to zrobić. A jeśli jakaś firma tego obowiązku nie dopełniła, to zgodnie z ustawą ponosi tego konsekwencje, czyli traci majątek.

 

Dlatego prawnicy uważają, że sędzię Majcher prokuratura ściga teraz za stosowanie obowiązującego prawa. I dlatego jej bronią. Bo to groźny precedens wkroczenia prokuratury w sferę orzeczniczą sędziów.

 

Winy sędzi Majcher nie dopatrzył się też sąd dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym we Wrocławiu, który w pierwszej instancji odmówił uchylenia jej immunitetu. Ale prokuratura odwołała się do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Warszawie. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie było we wrześniu 2019 r. i zostało odroczone.

 

Przez ponad rok jednak się nic nie działo, aż do dziś (21 października). Odwołanie Prokuratury Krajowej rozpoznał trzyosobowy skład: Tomasz Przesławski, Konrad Wytrykowski i Ryszard Witkowski. I przyznał rację sędzi Majcher i jej obrońcom. „Izba uznała, że przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym wbrew temu, co twierdził prokurator, nie obligowały sądu rejestrowego do wszczynania postępowania przymuszającego do przerejestrowania spółki do KRS. Izba uznała więc, że nie było żadnego przestępstwa”, mówi OKO.press sędzia Anna Korwin – Piotrowska z Opola, obrończyni sędzi Majcher.

 

Izba przychyliła się też do twierdzeń obrony, która podważała zeznania, jakie w śledztwie złożył przedsiębiorca obarczający winą sędzię za niedopełnienie obowiązku przerejestrowania swojej firmy. Zeznawał on, że nic nie wiedział o takim obowiązku, na co obrońcy wskazywali, że tezie tej przeczą materiały śledztwa. To zamyka ściganie Ireny Majcher.

 

Zarzuty chciał jej stawiać prokurator Michał Walendzik z Prokuratury Krajowej, który zasłynął wejściem po godzinie 6 rano do domu krakowskiej sędzi Beaty Morawiec. Pod groźbą przeszukania zabrał sędzi służbowy komputer. Najście na dom sędzi było złamaniem chroniącego ją immunitetu sędziowskiego.

 

W czwartek 22 października Izba Dyscyplinarna będzie decydować o immunitecie dla Igora Tulei.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

22 października 2020Inne artykuły tego autora

07.04.2021

Sąd w Krakowie: Izba Dyscyplinarna nie jest niezależnym sądem. Nie może orzekać

02.04.2021

PiS domyka kontrolę nad starym Sądem Najwyższym. Więcej władzy dla Manowskiej i nowi „komisarze” Dudy

01.04.2021

Sędzia Żurek pyta TSUE o status 1000 sędziów nominowanych przez nielegalną neo-KRS

29.03.2021

Szarża sędziego Juszczyszyna. Blisko 200 sędziów zdecyduje, czy uznają Izbę Dyscyplinarną

29.03.2021

Sędzia Nawacki atakuje. Chce kary dla Sądu Najwyższego za ujawnienie dyscyplinarki Przemysława Radzika

27.03.2021

„Lista wstydu” Piebiaka. Kto poparł byłego zastępcę ministra Ziobry do nowej KRS [77 nazwisk]

27.03.2021

Liderzy europejskich partii żądają od KE pilnej obrony Igora Tulei i Sądu Najwyższego

26.03.2021

Nawacki się nie zatrzymuje: teraz chce dyscyplinarki dla obrońcy Igora Tulei i Pawła Juszczyszyna

23.03.2021

Prokuratura Krajowa zarzuca sieć na stary Sąd Najwyższy. Będzie uderzenie w Izbę Karną i Pracy?

23.03.2021

Sędzia Markiewicz chce, by TSUE orzekł, że sędziowie awansowani przez nową KRS są nielegalni

21.03.2021

Nasz news. Piebiak, Bochniak i Chmura kandydują do nowej KRS

21.03.2021

Prokuratura Krajowa szykuje nalot na SN. Zarzuty grożą Małgorzacie Gersdorf i sędziom Izby Karnej

19.03.2021

Obrona sędziego Żurka. Sędziowie z Wielkopolski składają na siebie donos za krytykę Prokuratury Krajowej

18.03.2021

Stało się. Przemysław Radzik, symbol złej zmiany w sądach, dostał awans od prezydenta

17.03.2021

Zaskakujące stanowisko prezes Manowskiej: wniosek prokuratury o ściganie sędziów SN bezzasadny

17.03.2021

Sędziowie Juszczyszyn i Morawiec pozwą swój sąd. Żądają przywrócenia do pracy

17.03.2021

Kolejne uderzenie w prokuratorów z Lex Super Omnia. Ściga ich rzecznik dyscyplinarny Ziobry

16.03.2021

Prokuratura Krajowa uderza zarzutami karnymi w stary, legalny SN. Ścigany prof. Włodzimierz Wróbel

16.03.2021

Wiemy, kto chce siłowego doprowadzenia Igora Tulei. To prokurator, który za PiS błyskawicznie awansował

13.03.2021

Prokuratura chce siłowego zatrzymania sędziego Tulei. „To już nie scenariusz białoruski, ale turecki”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200