Izba Dyscyplinarna SN nie zajmie się w czasie epidemii immunitetem sędziego Igora Tulei

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Powołana przez PiS Izba Dyscyplinarna odwołała zaplanowane na piątek 20 marca posiedzenie w sprawie sędziego Tulei. To skutek nowego zarządzenia prezes Sądu Najwyższego, która z powodu zagrożenia koronawirusem odwołała niemal wszystkie sprawy toczące się w SN



Prezes SN Małgorzata Gersdorf nowe zarządzenie wydała w poniedziałek 16 marca 2020. Dotyczy ono odwołania wszystkich spraw, które są załatwiane niejawnie na posiedzeniach (bez udziału publiczności), do 31 marca. Sędziowie będą załatwiać tylko pilne sprawy np. o areszt.

 

Próba oskarżenia Tulei za orzeczenie to precedens

 

To zarządzenie ważne jest dla sędziego Igora Tulei, którym 20 marca miała się zająć Izba Dyscyplinarna. Izba na wniosek Prokuratury Krajowej miała zdecydować czy uchylić mu immunitet. Prokuratura chce mu postawić absurdalne zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych. Za to, że w grudniu 2017 roku wpuścił media na ogłoszenie swojego orzeczenia dotyczącego głosowania przez PiS nad budżetem w Sali Kolumnowej w 2016 roku, podczas którego utrudniano dostęp do sali posłom opozycji.

 

Tuleya nakazał w tej sprawie prokuraturze śledztwo i można uważać, że obecny wniosek prokuratury jest retorsją za jego orzeczenie z 2017 roku. Było ono bardzo krytyczne wobec posłów PiS. Poza tym Tuleya jest twarzą obrony wolnych sądów. Pisaliśmy o tym wniosku prokuratury w OKO.press.

 

W czwartek 12 marca, gdy narastała epidemia koronawirusa, prezes SN wydała zarządzenie, na mocy którego odwołano do końca marca wszystkie rozprawy z udziałem publiczności. Na mocy tego zarządzenia ograniczono też wstęp osobom „postronnym” do gmachu SN.

 

Zarządzenie nie objęło sprawy sędziego Tulei, bo wniosek o uchylenie jego immunitetu Izba Dyscyplinarna miała rozpoznawać na posiedzeniu niejawnym, bez udziału publiczności. Czyli sprawa ta nadal była na wokandzie i Izba Dyscyplinarna nie planowała jej odwołania.

 

Problem w tym, że sędzia Tuleya jest pierwszym sędzią, wobec którego zastosowano niekonstytucyjną ustawę kagańcową. PiS na jej mocy przesunął sprawy o immunitet sędziów i prokuratorów z sądów dyscyplinarnych pierwszej instancji do Izby Dyscyplinarnej, którą powołał i została ona obsadzona głównie byłymi współpracownikami Prokuratora Generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

 

Dlatego w piątek 20 marca do SN wybierało się wielu dziennikarzy oraz sędziów i obywateli, którzy chcieli dać wsparcie Tulei.

 

Było jednak ryzyko, że sędzia z Izbą musiałby się jednak zmierzyć sam – dziennikarze, sędziowie i publiczność nie zostaliby wpuszczeni do SN, a nawet nie mogliby się gromadzić pod gmachem SN.

 

Izba Dyscyplinarna przez koronawirusa też musi zawiesić działalność

 

Zarządzeniem z poniedziałku 16 marca prezes SN Małgorzata Gersdorf rozwiązała jednak ten problem. I Prezes SN, wprowadzając obowiązek odwołania posiedzeń bez udziału publiczności, nie tylko niemal wygasiła do końca marca działalność SN, ale też nie dała Izbie Dyscyplinarnej wyboru. Jak ustaliło OKO.press jeszcze w poniedziałek Izba odwołała posiedzenie w sprawie Tulei. Nie ma więc ryzyka, że tak głośna sprawa pod osłoną koronawirusa zostanie rozpoznana w pustym gmachu SN. Zarządzenie prezes SN jest tutaj.

 

Izba Dyscyplinarna na mocy poniedziałkowego zarządzenia prezes SN nie będzie też mogła w czasie epidemii rozpoznawać innych spraw wytaczanych niezależnym sędziom przez rzeczników dyscyplinarnych ministra Ziobry, np. o zawieszenie w obowiązkach sędziego. Kilka takich spraw czeka na decyzję Izby. Chodzi o trzech sędziów z Krakowa i dwie sędzie Katowic. Są oni ścigani przez rzecznika dyscyplinarnego ministra Ziobry za zadanie pytań prawnych do SN, dotyczących statusu nowej KRS.

 

Izba nie będzie mogła też w tym czasie decydować czy zawiesi w obowiązkach sędzię Annę Bator-Ciesielską, która zadała pytania prejudycjalne do TSUE. Sędzia m.in. zakwestionowała prawo do orzekania na delegacji w Sądzie Okręgowym w Warszawie dwóch rzeczników dyscyplinarnych ministra Ziobry. Chodzi o Przemysława Radzika i Michała Lasotę.

 

Pisaliśmy w OKO.press o tych wnioskach o zawieszenie sędziów.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.



Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

16 marca 2020






Inne artykuły tego autora

27.03.2025

OKO.press składa zawiadomienie do prokuratury na Hermesa. Za sprawdzanie dziennikarzy i sędziów

22.03.2025

Wojownicza Wrzosek nie powinna być twarzą rozliczeń. Prokuratura nie potrzebuje szeryfa, ale spokoju

20.03.2025

Prezydent Duda powołał 61 wadliwych neo-sędziów. A neo-KRS dała awans do SN mężowi swojej członkini

19.03.2025

Prokuratura Ziobry użyła Hermesa przeciw Giertychowi, Wrzosek i do podważenia ostatnich wyborów

24.02.2025

Ujawniamy: ludzie Ziobry używali Hermesa przeciwko sędziom i mediom. Również przeciwko OKO.press

21.02.2025

Prokuratorowi Ostrowskiemu grozi 3. dyscyplinarka. „Za wykorzystanie stanowiska do prywatnej sprawy”

19.02.2025

Prokurator Ostrowski, spadek jego babci i wyjątkowe działania prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim

31.01.2025

Radzik chce dopaść sędziego Żurka, za wszelką cenę. Jest śledztwo Prokuratury Krajowej

27.01.2025

Pierwsza dyscyplinarka dla Radzika i Lasoty. Za represje wobec sędziego Żurka

24.01.2025

Zwycięstwo sędziego Żurka. Sąd nakazał śledztwo ws. prokuratorów, którzy nie szukali Małej Emi

17.12.2024

Prokuratura chce stawiać Schabowi i Radzikowi zarzuty za blokowanie sędziego Tulei

15.12.2024

Ścigany: Piotr Schab. Dostał pierwsze zarzuty za utrudnianie działania wymiaru sprawiedliwości

14.12.2024

Dyscyplinarka dla neosędzi z Sądu Apelacyjnego w Warszawie. Czy zarzuty dostanie też Schab?

13.12.2024

Bodnar ma zgodę na odwołanie prezesa sądu w Suwałkach. Stanowiska tracą też wiceprezesi apelacji

29.11.2024

Sąd: wejście prokuratury do biura rzeczników dyscyplinarnych Schaba, Radzika i Lasoty było legalne

25.11.2024

Jest 6. zawiadomienie na Manowską z SN do prokuratury. Złożył je sędzia Żurek za „aresztowanie” akt

22.11.2024

10 filarów Bodnara w sądach: reforma biegłych, więcej asystentów, digitalizacja, mediacja, szkolenia

18.11.2024

Sędzia Dudzicz o Żydach: To ja, jako Jorry 123, napisałem „podły, parszywy i pazerny naród”

15.11.2024

Komisja kodyfikacyjna: Zlikwidować dwie powołane przez PiS Izby SN i skargę nadzwyczajną

17.10.2024

Rok po wyborach. Bodnar zaczął rozliczenia i reformę sądów, odblokował KPO. Ale nadal mamy neo-KRS



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200