HGW zakazuje Marszu Niepodległości. Sąd oceni, czy to uzasadnione

Udostępnij

Absolwentka prawa i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Res Publice Nowej i Magazynie Kulturalnym.

Więcej

Prezydent Warszawy zakazuje Marszu Niepodległości. Bo niebezpieczny, narusza prawo i nie tak powinny oglądać obchody. Narodowcy odwołują się do sądu i zapewniają, że marsz i tak się odbędzie. Policja jest zaskoczona decyzją i twierdzi, że zapewni bezpieczeństwo. A jeszcze rano wiceminister MSWiA straszył rozlewem krwiW uzasadnieniu decyzji czytamy, że występuje duże prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia zdrowia i porządku publicznego, a nawet występuje zagrożenie terrorystyczne, które wymaga specjalnych kroków zabezpieczających. Masowość wydarzeń organizowanych tego dnia w stolicy oraz jednoczesny kryzys kadrowy policji sprawia, że miasto nie może wziąć odpowiedzialności za bezpieczeństwo w mieście.

 

W piśmie wskazano, że Ratusz zwracał się w czerwcu do MSWiA z prośbą o wsparcie w zapewnieniu bezpieczeństwa obchodów 11 listopada. Odpowiedzi nie było.

 

O grozie sytuacji ma świadczyć fakt, że urzędnik wojewody zwrócił się do szpitali o zabezpieczenie „bazy łóżkowej dla większej liczby poszkodowanych”.

 

Prezydent opisuje też organizatorów i incydenty, do których dochodziło w poprzednich latach. Dodaje, że dwukrotnie pisała do min. Ziobry w sprawie delegalizacji ONR.

 

Marsz 2017 organizowany był, jak wskazuje prezydent, przez „skrajne środowiska o poglądach nacjonalistycznych, rasistowskich, homofobicznych, ksenofobicznych”. Zachowanie wielu uczestników naruszało prawo, a sprawcy do dziś nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności. W 2018 r. organizatorzy są ci sami.

 

Prezydent powołuje się także na medialne doniesienia, że na Marszu pojawić się mają organizacje neonazistowskie. Same Media Narodowe (strona towarzysząca Marszowi) zapowiadają przedstawicieli organizacji „Sicz Karpacka” oraz „Szturmowców”, radykalnej grupy neofaszystowskiej.

 

Hanna Gronkiewicz Waltz przywołuje rezolucję Parlamentu Europejskiego wzywającą państwa członkowskie do podjęcia stanowczych kroków wobec ruchów neofaszystowskich.

 

W unijnym dokumencie jako przykłady wymienione zostały właśnie incydenty z udziałem ONR, w tym z Marszu Niepodległości.

 

KSP: Prezydent się z nami nie kontaktowała

 

OKO.press poprosiło o komentarz rzecznika prasowego Komendanta Stołecznego Policji. Kom. Sylwester Marczak odpisał:

 

„Nie było żadnych rozmów Prezydent m. st. Warszawy z Komendantem Stołecznym Policji odnośnie zakazania Marszu Niepodległości. Nie było żadnych pytań odnośnie zabezpieczenia marszu z naszej strony.

 

Informacja ta jest dla nas ogromnym zaskoczeniem. Pytanie, jaki skutek może przynieść dana decyzja na kilka dni przed marszem. Niestety, odpowiedzi, które przychodzą nam do głowy niosą wiele obaw.

 

Należy podkreślić jedną rzecz, Prezydent m. st. Warszawy nie kontaktowała się z Komendantem Stołecznym Policji na temat zwolnień policjantów oraz planowanych działań. Informacja, która znalazła się w części zakazu wydanego przez Prezydent m. st. Warszawy to w mojej ocenie próba wciągnięcia Policji w grę, w której stanowi ona jedynie przedmiot usprawiedliwiający zaskakującą dla nas decyzję”.

 

Narodowcy: Marsz będzie!

 

Organizatorzy mogą odwołać się od decyzji ratusza. Ich skargę wojewódzki sąd administracyjny musi rozpatrzyć w ciągu doby. W przypadku podtrzymania decyzji miasta, mogą odwołać się ponownie – tym razem do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Rzecznik prasowy Młodzieży Wszechpolskiej, Mateusz Marzoch poinformował na Twitterze, że takie odwołanie jest już sporządzane. Poseł Robert Winnicki, prezes partii Ruch Narodowy stwierdził kategorycznie: „Marsz się odbędzie”.

 

Zakaz we Wrocławiu pod lupą RPO i do sądu 

 

Decyzja podjęta przez Hannę Gronkiewicz Waltz to powtórka z Wrocławia, gdzie 6 listopada urzędujący prezydent Rafał Dutkiewicz po konsultacji z miejscową policją oraz prezydentem elektem Jackiem Sutrykiem zdecydował się rozwiązać marsz. Są jednak istotne różnice.

 

Władze miasta zwróciły się 29 października do policji z pytaniami. Wrocławska policja odpowiedziała podając przykłady incydentów podczas zgromadzeń tych samych organizatorów w poprzednich latach. Wymieniono naruszenia, które powtórzyłyby się z dużym prawdopodobieństwem: znieważanie osób, nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych oraz udział w zgromadzeniu osób posiadających wyroby pirotechniczne lub inne niebezpieczne materiały i narzędzia.

 

W rozmowie z OKO.press Anna Błaszczak-Banasiak z biura RPO komentowała: „Z wyroku dotyczącego Marszu Równości w Lublinie [w sprawie Marszu Równości 13 października – red.] wynika niezbicie, że jeżeli zastosowano przesłankę dotyczącą bezpieczeństwa publicznego, to musi ona bezpośrednio dotyczyć organizatorów i to zagrożenie musi być realne, a nie prewencyjne.

 

Nie może być tak, że prezydent założył, że do jakichś zamieszek czy nieporozumień może dojść, tylko musi mieć dowody, a co najmniej bardzo twarde przesłanki, że to zagrożenie jest realne. Na pewno będziemy to badać”.

 

Rzecznik Praw Obywatelskich 7 listopada ogłosił, że interweniuje w sprawie wrocławskiego marszu. Wskazuje, że uzasadnienie decyzji Prezydenta Wrocławia nie wyjaśnia wszystkich kwestii. RPO zwrócił się do policji z prośbą o materiały, które były dla władz Wrocławia podstawą do wydania decyzji w sprawie marszu.

 

Wrocławscy narodowcy ogłosili dziś, że odwołują się do sądu od decyzji miasta.

 

Przeczytaj: Marsz Narodowców we Wrocławiu zakazany. „Może dojść do przestępstwa nawoływania do nienawiści”

 

Co z imprezami cyklicznymi?

 

W przypadku zakazów do zgromadzeń cyklicznych stosuje się przepisy ustawy o zgromadzeniach, więc na podstawie art. 14 decyzję o tym wydaje organ gminy. Czyli w przypadku Warszawy – prezydent miasta.

 

Dotyczy to jedynie konkretnej edycji marszu, a nie całego cyklu. Dzięki PiS-owskiej ustawie Marsz i będzie odbywał się do 2020 roku, chyba, że Rafał Trzaskowski go zakaże, a sąd tego nie uchyli.

 

Ewa Gawor, odpowiedzialna w Ratuszu za bezpieczeństwo, podkreśliła, że wojewoda ma kompetencje do wydawania zgody na zgromadzenia cykliczne. I tyle. Nadzór nad bezpieczeństwem i organizacją należy do gminy.

 

Czy zakaz to dobre rozwiązanie?

 

Co do właściwości takich środków prawnych zdania są podzielone. Była o tym mowa 6 listopada na premierze książki Ewy Siedleckiej „Mówią sędziowie”. Autorka podkreślała, że zgodnie z orzecznictwem w takich sprawach zakaz zgromadzenia nie może być wydawany w oparciu o domniemania. Decydujące tu są deklaracje organizatorów.

 

Prof. Mirosław Wyrzykowski polemizował i zwracał uwagę na różnicę między domniemaniem a uprawdopodobnieniem. W przypadku tego samego organizatora na podstawie jego wypowiedzi i zapraszanych osób, można z dużym prawdopodobieństwem przewidywać, że dojdzie do złamania prawa.

 

Siedlecka uznała, że takie myślenie nadal zawiera w sobie element hipotezy. Zwracała też uwagę, że legalność zgromadzenia, nawet radykalnego w formie czy treści, ma do pewnego stopnia „dobroczynny wpływ” na przebieg wydarzeń. Przynajmniej znamy osoby odpowiedzialne za demonstrację, władze wiedzą z kim rozmawiać. Także straż Marszu Niepodległości do pewnego stopnia chroni bezpieczeństwo zgromadzenia i osób postronnych, w tym ewentualnych kontr-manifestantów.

 

Akcja Demokracja postulowała, by prezydent Warszawy była gotowa do szybkiego rozwiązanie Marszu w przypadku stwierdzenia wystąpienia naruszeń.

 

Takie rozwiązanie z pewnością najpełniej realizuje prawo do zgromadzeń. Problemem mogłaby być jednak frustracja i prawdopodobny wybuch złości demonstrantów. Gdzie i jak miałoby się nagle pokojowo rozejść kilkadziesiąt tysięcy osób, którym przerwano imprezę?

 

Wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker twierdził w środę rano, że podczas marszy narodowców dochodzi tylko do pojedynczych przypadków przemocy. Osoby naruszające prawo należy pojedynczo wyprowadzać ze zgromadzenia i wyciągać wobec nich prawne konsekwencje.  Jak powiedział telewizji wPolsce, zapowiedzi HGW zakazu Marszu to

 

„działania prowokacyjne, żeby polała się krew w Warszawie”.

 

Teza Szefernakera jest dyskusyjna o tyle, że zarzuty łamania prawa, czyli propagowania nienawiści rasowej, etnicznej, wobec mniejszości seksualnych, a nawet totalitarnych ustrojów, wysuwane są wobec samych organizatorów, a nie pojedynczych uczestników. W ostatniej rezolucji na temat delegalizacji organizacji faszystowskich Parlament Europejski wymienił jako przykład właśnie Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

 

 

A,b,c,d,e… POMÓŻ nam dokończyć Alfabet buntu!

 Autor


Absolwentka prawa i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Res Publice Nowej i Magazynie Kulturalnym.


Więcej

Opublikowany

7 listopada 2018


Inne artykuły tego autora

23.11.2022

„W obronie chrześcijan”, czyli przeciwko wolności słowa. Po co Ziobrze taka ustawa?

19.11.2022

„W obronie chrześcijan”, czyli przeciwko wolności słowa. Po co Ziobrze taka ustawa?

17.11.2022

TK Przyłębskiej publikuje uzasadnienie do „prawnego polexitu”. Ma zaszkodzić w negocjacjach z KE?

07.11.2022

PiS zaczyna zapowiadać możliwe ustępstwa w celu odblokowania KPO. Co powinni zrobić?

04.11.2022

Konstytucja nie zabrania małżeństw jednopłciowych – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny

26.10.2022

Bezkarność plus. PiS chce zablokować wyroki dla samorządowców, którzy pomagali w wyborach kopertowych

21.10.2022

Ziobro przegrywa w Strasburgu w sprawie śmierci swojego ojca

20.10.2022

PiS idzie na pełne zwarcie z UE. Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wniosek Ziobry o karach TSUE

06.10.2022

Sędzia Juszczyszyn wygrywa w Strasburgu. Orzeczenie miażdżące dla władz oraz Izby Dyscyplinarnej

03.10.2022

Obywatele muszą mieć możliwość dowiedzenia się, czy byli inwigilowani. Polska zaskarżona przed ETPCz

16.09.2022

Doda wygrywa w Strasburgu. Polska naruszyła Konwencję, karząc ją za obrazę uczuć religijnych

31.08.2022

Cały rząd PiS mówi teraz Ziobrą. Nie wierzą już, że dostaną pieniądze z KPO [BURAS]

15.08.2022

KPO. „Wyciągniemy armaty, odpowiemy ogniem” – odgraża się rząd. Czyli co właściwie zrobi?

08.08.2022

RPO zrezygnował z sądowej walki w sprawie przejęcia spółki Polska Press przez Orlen

29.07.2022

Nie będzie pieniędzy z KPO bez przywrócenia sędziów do pracy. Jak powinno się to odbyć?

25.07.2022

Polska przegrała w Strasburgu w związku z ustawą dezubekizacyjną. Główny winny – Trybunał Konstytucyjny

23.07.2022

Izba Dyscyplinarna już nie istnieje. Ale neo-sędziowie powoli przechodzą do starych izb SN

22.07.2022

Jest plan, jak naprawić Trybunał Konstytucyjny. Oto szczegóły nowych regulacji

20.07.2022

Siedem lat „reform” Ziobry – postępowania dłuższe o 66 proc. Raport Fundacji Helsińskiej

16.07.2022

Im wolno więcej. Jak sędziowie TK ośmieszają przepisy o apolityczności i godności urzęduWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200