„Działania niegodne sędziego”. Iustitia chce ścigania głównego rzecznika dyscyplinarnego Ziobry

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Szef stowarzyszenia sędziów Iustitia domaga się od ministra Zbigniewa Ziobry dyscyplinarki dla Piotra Schaba. To on wraz z zastępcami nęka sprawami dyscyplinarnymi niepokornych sędziów, którzy bronią niezależności wymiaru sprawiedliwościSzef Iustitii Krystian Markiewicz pismo z żądaniem dyscyplinarki dla Schaba wysłał do ministra sprawiedliwości oraz zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy warszawskim Sądzie Apelacyjnym. Ten rzecznik też może wszcząć postępowanie, ponieważ Piotr Schab (główny rzecznik dyscyplinarny dla sędziów z nominacji ministra Ziobry) jest również stołecznym sędzią.

 

Szef Iustitii chce ścigania Schaba za komunikat z 6 czerwca 2019, który opublikował w internecie. Komunikat jest odpowiedzią na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich. Schab tłumaczył w niej, dlaczego prowadzi postępowanie wobec gdańskiej sędzi Doroty Zabłudowskiej, wskazując, że przyjęła ona „gratyfikację finansową”.

 

Pismo oburzyło środowisko sędziów, bo takie sformułowanie pomawia sędzię o niezgodne z prawem zachowanie.

 

Dlatego sędziowie w całej Polsce stanęli za Zabłudowską murem, a ona sama zapowiedziała, że rozważy kroki prawne przeciwko Schabowi w celu ochrony swojego dobrego imienia. Całe pismo Schaba można przeczytać pod tym adresem.

Sędzia szykanowana za nagrodę

 

Słowa o rzekomej „gratyfikacji finansowej”, którą miała otrzymać Zabłudowska, spotkały się z ostrą krytyką środowiska sędziów. Bo „gratyfikacja” to po prostu Gdańska Nagroda Równości, którą Zabłudowska dostała od prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Sędzia otrzymała ją w grudniu 2018 roku, a kwotę ok. 3 tys. jaką otrzymała wraz z tą nagrodą, przeznaczyła na cel charytatywny.

 

Dorota Zabłudowska jest znana w Gdańsku z działań podejmowanych w obronie niezależności sądów. Spotyka się z obywatelami, przychodzi na pikiety wsparcia dla sędziów pod gdańskim sądem. Jest też bardzo aktywną członkinią największego stowarzyszenia sędziów Iustitia, które jest ostrym recenzentem ministerstwa sprawiedliwości i ministra Zbigniewa Ziobry. Jest odważna i otwarcie mówi o zagrożeniach ze strony obecnej władzy dla niezależności sądów. Od tego roku Zabłudowska jest w Zarządzie Iustitii.

 

Nagrodę dostała za „promowanie zasady równości sprawiedliwości społecznej i poszanowania praw człowieka, w szczególności prawa do niezależnego i niezawisłego sądu” oraz za „otwarcie środowiska sędziowskiego na obywateli”.

 

Nie spodobało się to jednak prawicowym mediom, a potem rzecznikowi dyscyplinarnemu, który czynności wyjaśniające wobec niej wszczął tydzień po zamordowaniu Pawła Adamowicza.

 

„Działania niegodne sędziego”

Szef Iustitii w zawiadomieniu na Schaba napisał, że jego słowa o przyjęciu „gratyfikacji finansowej” naruszają dobre imię Zabłudowskiej jako sędziego, ale też jej jako członka zarządu Iustitii. Ponadto narażają ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu sędziego.

 

„Działania Pana sędziego Piotra Schaba odbieramy jako niegodne sędziego, godzące w powagę sprawowanego urzędu. W tej sytuacji wnioskujemy o zainicjowanie stosownego postępowania dyscyplinarnego wobec Piotra Schaba” – pisze w swoim zawiadomieniu Krystian Markiewicz.

 

Całe podpisane przez niego zawiadomienie można przeczytać pod tym adresem.

Ścigają niepokornych

Piotr Schab został głównym rzecznikiem dyscyplinarnym dla sędziów w 2018 roku. Wraz z dwoma zastępcami Przemysławem Radzikiem i Michałem Lasotą zostali powołani przez ministra Zbigniewa Ziobrę. Szybko dali się poznać jako zespół, który ściga dyscyplinarkami sędziów niepokornych, którzy krytykują „dobrą zmianę” w sądach oraz bronią niezależności sądów.

Kariera obu zastępców Schaba przyspieszyła w ostatnim roku. Radzik i Lasota zostali prezesami sądów rejonowych z nominacji Ziobry. Resort sprawiedliwości wysłał ich też do orzekania na delegację do największego sądu w Polsce – Sądu Okręgowego w Warszawie. Mimo że są zastrzeżenia do jakości ich pracy jako sędziów. Radzik, choć sam ściga teraz sędziów, w przeszłości miał wyrok dyscyplinarny związany z jakością pracy jako sędziego.

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

20 czerwca 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

16.02.2020

Iustitia: Listy do KRS poparli niemal wyłącznie beneficjenci rządów PiS. Publikujemy pełen wykaz

16.02.2020

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry uczcił ustawę kagańcową. Zrobił sędziemu dyscyplinarkę za pytanie do SN

15.02.2020

Iustitia: Nie ma KRS. Maciej Nawacki miał za mało podpisów

14.02.2020

Wdzięczność Ziobry? Po podpisie list KRS wielu dostało stanowiska lub awanse

13.02.2020

Sędziowie nie boją się ustawy kagańcowej PiS: Ślubowaliśmy Polsce, nie politykom

13.02.2020

Sędziowie bojkotują konkursy neo-KRS na awanse do wyższych instancji. Pierwsza Łódź, teraz Olsztyn

13.02.2020

Przeciek nazwisk z list poparcia do KRS nic nie wyjaśnia. Nawacki i KRS nadal mają problem

12.02.2020

Sędziowie z Olsztyna złożyli zawiadomienie do prokuratury na Macieja Nawackiego za podarcie uchwały

11.02.2020

Rzecznik dyscyplinarny Schab ściga sędziów za uchylone wyroki. Czy będzie ścigał sam siebie?

11.02.2020

Ziobro już nie kryje, co zrobi z sądami. Będzie reorganizacja i wielka czystka w całej Polsce

09.02.2020

Powstał fundusz dla represjonowanych sędziów. Między innymi dla Juszczyszyna, któremu zabrano połowę pensji

08.02.2020

Sędzia Nawacki, drąc publicznie uchwały, popełnił przestępstwo?

05.02.2020

Izba Dyscyplinarna próbuje uciszyć Juszczyszyna. Zawiesiła go w obowiązkach sędziego i obcięła pensję

02.02.2020

OKO.press ujawnia: Aż 10 z 11 rzeczników dyscyplinarnych powołano wbrew prawu. Ziobro ma problem

01.02.2020

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry po kolei wyłapuje prokuratorów za Marsz Tysiąca Tóg. Grożą im nawet zarzuty karne

31.01.2020

Powołana przez PiS Izba Dyscyplinarna wzmocniona. Idą do niej współpracownicy Ziobry

29.01.2020

Państwo musi wypłacić odszkodowanie, bo rzecznik dyscyplinarny Ziobry opieszale załatwia sprawy zwykłych obywateli

29.01.2020

News OKO.press. Liniowy prokurator postawił się Bogdanowi Święczkowskiemu. Został zdegradowany

28.01.2020

Sędziowie wykonują uchwałę SN. W Łodzi sędzia awansowany przez nową KRS sam przestał sądzić

26.01.2020

Policja ściga ponad 50 sędziów z Krakowa. Doniósł na nich dyrektor sądu z nominacji ministra ZiobryWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200