„Działania niegodne sędziego”. Iustitia chce ścigania głównego rzecznika dyscyplinarnego Ziobry

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Szef stowarzyszenia sędziów Iustitia domaga się od ministra Zbigniewa Ziobry dyscyplinarki dla Piotra Schaba. To on wraz z zastępcami nęka sprawami dyscyplinarnymi niepokornych sędziów, którzy bronią niezależności wymiaru sprawiedliwościSzef Iustitii Krystian Markiewicz pismo z żądaniem dyscyplinarki dla Schaba wysłał do ministra sprawiedliwości oraz zastępcy rzecznika dyscyplinarnego przy warszawskim Sądzie Apelacyjnym. Ten rzecznik też może wszcząć postępowanie, ponieważ Piotr Schab (główny rzecznik dyscyplinarny dla sędziów z nominacji ministra Ziobry) jest również stołecznym sędzią.

 

Szef Iustitii chce ścigania Schaba za komunikat z 6 czerwca 2019, który opublikował w internecie. Komunikat jest odpowiedzią na wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich. Schab tłumaczył w niej, dlaczego prowadzi postępowanie wobec gdańskiej sędzi Doroty Zabłudowskiej, wskazując, że przyjęła ona „gratyfikację finansową”.

 

Pismo oburzyło środowisko sędziów, bo takie sformułowanie pomawia sędzię o niezgodne z prawem zachowanie.

 

Dlatego sędziowie w całej Polsce stanęli za Zabłudowską murem, a ona sama zapowiedziała, że rozważy kroki prawne przeciwko Schabowi w celu ochrony swojego dobrego imienia. Całe pismo Schaba można przeczytać pod tym adresem.

Sędzia szykanowana za nagrodę

 

Słowa o rzekomej „gratyfikacji finansowej”, którą miała otrzymać Zabłudowska, spotkały się z ostrą krytyką środowiska sędziów. Bo „gratyfikacja” to po prostu Gdańska Nagroda Równości, którą Zabłudowska dostała od prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Sędzia otrzymała ją w grudniu 2018 roku, a kwotę ok. 3 tys. jaką otrzymała wraz z tą nagrodą, przeznaczyła na cel charytatywny.

 

Dorota Zabłudowska jest znana w Gdańsku z działań podejmowanych w obronie niezależności sądów. Spotyka się z obywatelami, przychodzi na pikiety wsparcia dla sędziów pod gdańskim sądem. Jest też bardzo aktywną członkinią największego stowarzyszenia sędziów Iustitia, które jest ostrym recenzentem ministerstwa sprawiedliwości i ministra Zbigniewa Ziobry. Jest odważna i otwarcie mówi o zagrożeniach ze strony obecnej władzy dla niezależności sądów. Od tego roku Zabłudowska jest w Zarządzie Iustitii.

 

Nagrodę dostała za „promowanie zasady równości sprawiedliwości społecznej i poszanowania praw człowieka, w szczególności prawa do niezależnego i niezawisłego sądu” oraz za „otwarcie środowiska sędziowskiego na obywateli”.

 

Nie spodobało się to jednak prawicowym mediom, a potem rzecznikowi dyscyplinarnemu, który czynności wyjaśniające wobec niej wszczął tydzień po zamordowaniu Pawła Adamowicza.

 

„Działania niegodne sędziego”

Szef Iustitii w zawiadomieniu na Schaba napisał, że jego słowa o przyjęciu „gratyfikacji finansowej” naruszają dobre imię Zabłudowskiej jako sędziego, ale też jej jako członka zarządu Iustitii. Ponadto narażają ją na utratę zaufania potrzebnego do wykonywania zawodu sędziego.

 

„Działania Pana sędziego Piotra Schaba odbieramy jako niegodne sędziego, godzące w powagę sprawowanego urzędu. W tej sytuacji wnioskujemy o zainicjowanie stosownego postępowania dyscyplinarnego wobec Piotra Schaba” – pisze w swoim zawiadomieniu Krystian Markiewicz.

 

Całe podpisane przez niego zawiadomienie można przeczytać pod tym adresem.

Ścigają niepokornych

Piotr Schab został głównym rzecznikiem dyscyplinarnym dla sędziów w 2018 roku. Wraz z dwoma zastępcami Przemysławem Radzikiem i Michałem Lasotą zostali powołani przez ministra Zbigniewa Ziobrę. Szybko dali się poznać jako zespół, który ściga dyscyplinarkami sędziów niepokornych, którzy krytykują „dobrą zmianę” w sądach oraz bronią niezależności sądów.

Kariera obu zastępców Schaba przyspieszyła w ostatnim roku. Radzik i Lasota zostali prezesami sądów rejonowych z nominacji Ziobry. Resort sprawiedliwości wysłał ich też do orzekania na delegację do największego sądu w Polsce – Sądu Okręgowego w Warszawie. Mimo że są zastrzeżenia do jakości ich pracy jako sędziów. Radzik, choć sam ściga teraz sędziów, w przeszłości miał wyrok dyscyplinarny związany z jakością pracy jako sędziego.

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

20 czerwca 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik ściga znaną dziennikarkę Ewę Siedlecką

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota, który ściga sędziów, ma ponad 350 zaległych spraw do osądzenia

14.10.2019

Nie musi przepraszać PiS za słowa „Tak działa państwo mafijne”. Dziennikarz „Wyborczej” wygrał w SN

10.10.2019

PiS eliminuje niezależnych sędziów. Sądy mają być pasem transmisyjnym władzy

09.10.2019

Znowu sądzą Krzysztofa Parchimowicza. Druga dyscyplinarka za krytykę nominata Ziobry

08.10.2019

Kaczyński mówi co PiS zrobi z sądami po wyborach. Będzie weryfikacja wszystkich sędziów w Polsce

04.10.2019

Sąd dyscyplinarny uniewinnił prokuratora Parchimowicza, który broni niezależności prokuratury

02.10.2019

Po raz pierwszy sędzia wygrała proces z resortem Ziobry. Minister będzie przepraszał

27.09.2019

Największa organizacja sędziów żąda dymisji szefa nowej KRS Leszka Mazura

27.09.2019

Rzecznik Schab, nominat Ziobry, przejmuje dyscyplinarkę wobec Piebiaka od rzecznika stołecznego. Po co?

25.09.2019

Precedens! Sędziowie pozywają prezesa Sądu Okręgowego z nadania ministra Ziobry

19.09.2019

Prokuratura ściga sędzię z Opola za interpretację prawa zgodną z ustawą

17.09.2019

Sędziowie z Warszawy mówią dość. Chcą odsunięcia rzeczników dyscyplinarnych Ziobry, Piebiaka i prezesa Drajewicza

13.09.2019

Szef Iustitii do rzeczników dyscyplinarnych Ziobry: nie macie prawa mnie przesłuchiwać

12.09.2019

Ściganie Parchimowicza. Dla prokuratury dobrej zmiany to wróg numer jeden

09.09.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota chce ścigania sędziów, którzy orzekli, że za długo prowadził sprawę

09.09.2019

Hurtownia dyscyplinarek dla niepokornych sędziów. Tak ścigają rzecznicy Radzik i Lasota

07.09.2019

Warszawscy sędziowie chcą dyscyplinarek dla Piebiaka i Iwańca za aferę hejterską

04.09.2019

Sędzia Bator-Ciesielska, która nie chce sądzić z Radzikiem: „Nie boję się. Ślubowałam Rzeczpospolitej”

03.09.2019

Rzecznik dyscyplinarny Radzik kontratakuje. Chce ścigania sędzi, która nie chciała z nim orzekaćWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200