Dyscyplinarka dla sędzi za koszulkę z napisem „Konstytucja”

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Sędzia z Olsztyna, która z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pozowała do zdjęcia w koszulce z napisem "Konstytucja", dostała właśnie zarzuty dyscyplinarne. Rzecznik dyscyplinarny uważa, że napis "Konstytucja" jednoznacznie związany jest z ruchem społecznym i politycznymTo pierwsza dyscyplinarka w Polsce dla sędziego za założenie koszulki z napisem Konstytucja. Zarzut dyscyplinarny dostała sędzia Dorota Lutostańska z Sądu Okręgowego w Olsztynie. Postawił go jej zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów Michał Lasota (na tę funkcję powołał go minister Zbigniew Ziobro).

 

Według Lasoty sędzia Lutostańska popełniła przewinienie dyscyplinarne polegające na „oczywistej i rażącej obrazie przepisów prawa”.

 

Zastępcy rzecznika nie spodobało się to, że sędzia nie wyłączyła się sama z jednej z rozpoznawanych przez nią spraw w listopadzie 2018r. A zdaniem rzecznika powinna się wyłączyć, bo mogła ona wywołać uzasadnioną wątpliwość co do swojej bezstronności.

 

OKO.press pisało o tej sprawie w lutym 2019, gdy wyszło na jaw, że rzecznik dyscyplinarny zaczął sędzię ścigać. Wtedy rzecznik żądał wyjaśnień.

 

Przeczytaj: Co łączy Lecha Kaczyńskiego, Smoka Wawelskiego i Baby Pruskie? Konstytucja

 

Koszulki na pruskich babach nie są szkodliwe społecznie

 

Sędzia Lutostańska 23 listopada 2018r., działając jako sąd odwoławczy, rozpoznała apelację policji od orzeczenia Sądu Rejonowego w Olsztynie i wbrew oczekiwani policji podtrzymała orzeczenie sądu pierwszej instancji. Chodzi o głośną w Olsztynie sprawę tzw. bab pruskich. Działaczki KOD z Olsztyna w sierpniu 2018 roku zrobiły happening na Starym Mieście. Ubrały rzeźby bab pruskich w koszulki z napisem „Konstytucja, Jędrek”. Za co policja chciała zrobić im sprawę o wykroczenie z artykułu 63a par. 1, czyli o umieszczenie koszulek z napisem w miejscu publicznym, bez zgody zarządcy terenu.

 

Przeczytaj: Policja „wykryła sprawcę”, gdy działacz KOD poszedł po koszulkę z Konstytucją, w którą ubrał Kaczyńskiego

 

Sąd Rejonowy w Olsztynie w październiku odmówił jednak wszczęcia postępowania, uznając, że czyn dwóch działaczek KOD nie ma znamion wykroczenia i nie jest szkodliwy społecznie. Sąd uznał też, że

 

„W wyniku działań obwinionych rzeźby nie zostały w żaden sposób uszkodzone. Napisy na koszulkach nie zawierały haseł obraźliwych, nagannych, obrażających uczucia religijne”.

 

Sąd rejonowy w uzasadnieniu orzeczenia napisał ponadto, że po zakończonym happeningu działaczki KOD zostały poproszone o zdjęcie koszulek, bo sama policja nie uznała akcji za szkodliwą.

 

W listopadzie to orzeczenie podtrzymała sędzia Lutostańska. Też oceniła, że założenie koszulek „Konstytucja, Jędrek” na rzeźby nie było szkodliwe społecznie. Sędzia w orzeczeniu przyjęła, że działaczki KOD nie zakłóciły porządku publicznego, a ich akcja nie spotkała się z masowym zainteresowaniem.

 

Podkreślała, że koszulki nie uszkodziły rzeźb, a napisy na koszulkach nie były ani wulgarne, ani obraźliwe. Zaś celem akcji było zamanifestowanie poglądów w debacie o poszanowaniu standardów konstytucyjnych w Polsce.

 

Sędzia uznała też, że ich czyn odbył się w ramach wolności słowa.

 

„Konstytucja” się Lasocie kojarzy

 

Dlaczego więc to orzeczenie nie spodobało się rzecznikowi dyscyplinarnemu dla sądów, który uważa, że powinna ona się wyłączyć z tej sprawy? W ocenie Michała Lasoty sędzia rozpoznając apelację policji mogła być stronnicza. Bo kilkanaście dni wcześniej wraz z innymi sędziami z olsztyńskiego sądu zrobiła grupowe zdjęcie z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. I pozowała do tego zdjęcia w koszulce z napisem Konstytucja.

 

Takie zdjęcia robili sędziowie w całej Polsce. W ten sposób składali Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości.

 

Co ma to wspólnego ze sprawą działaczek KOD? Michał Lasota stawiając zarzut dyscyplinarny Lutostańskiej podkreśla, że taki sam napis jaki miała ona koszulce – Konstytucja -, był też na koszulkach na pruskich babach. W ocenie Lasoty symbol ten – Konstytucja – w jednoznaczny sposób kojarzy się z ruchem społecznym i politycznym.

 

KOD nie jest jednak partią polityczną. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego w postanowieniu o przedstawieniu zarzutów nie precyzuje jednak o jaki ruch polityczny mu chodzi.

 

„Konstytucja” nie podoba się nowej KRS

 

Koszulki z napisem „Konstytucja” nie podobają się sędziom, którzy poszli na współpracę z resortem Zbigniewa Ziobry. Nowa Krajowa Rada Sądownictwa – obsadzona przez PiS i Kukiz 15, głównie takimi sędziami – wydała nawet w tej sprawie uchwałę w grudniu 2018.

 

Członkowie neo-KRS uznali w niej, że „Zachowaniem mogącym podważyć zaufanie do niezawisłości i bezstronności sędziego jest publiczne używanie przez sędziego infografik, symboli, które w sposób jednoznaczny są lub mogą być identyfikowane z partiami politycznymi, związkami zawodowymi, a także z ruchami społecznymi, tworzonymi przez związki zawodowe, partie polityczne lub inne organizacje prowadzące działalność polityczną”.

 

Choć nie padła w uchwale nazwa „Konstytucja”, to sugestia nowej KRS dla sędziów była czytelna. Nowej KRS nie podoba się ten napis, bo używali go obywatele na manifestacjach w obronie sądów.

 

„Próba zmuszenia innych sędziów do milczenia”

 

Sędziowie się nie przestraszyli. Przed świętami składali Polakom życzenia w koszulkach z napisem „Konstytucja”. Dlaczego rzecznik zainteresował się tylko sędzią Lutostańską z Olsztyna? Sędziowie wskazują na to, że prezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie jest Maciej Nawacki (nominat ministra Ziobry), który jednocześnie jest członkiem nowej KRS. A o przypadku Lutostańskiej mówiła w wywiadzie – nie podając nazwisk – inna członkini nowej KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka.

 

Sędzia Lutostańska, gdy rzecznik dyscyplinarny zaczął ją ścigać, odpowiedziała mu, że nie miała podstaw do wyłączenia się ze sprawy bab pruskich. Jej wyłączenia nie żądała też policja.

 

Za sędzią murem stoją sędziowie z Olsztyna. W uchwale z lutego napisali, że wyrażają „dezaprobatę” dla działań zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. „Stanowczo podkreślamy, że kwestia wydania przez SSO Dorotę Lutostańską postanowienia [o odmowie wszczęcia postępowania ws. bab pruskich – red.] należy do sfery orzekania, w której sędziowie są niezawiśli, a

 

fakt założenia koszulki z napisem KonsTYtucJA stanowi jedynie symboliczny wyraz przywiązania do wartości konstytucyjnych”

 

– podkreślali w uchwale. Dodali, że działania zastępcy rzecznika dyscyplinarnego traktują „jako próbę zmuszenia innych sędziów do milczenia w sytuacji wyrażania przez nich sprzeciwu wobec łamania zasad demokratycznego państwa prawnego”.

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

28 marca 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

25.05.2020

Prezydent powoła swojego prezesa SN. Postawił na sędzię Manowską, byłą zastępczynię Ziobry

24.05.2020

Koniec obrad: prezydent Duda będzie miał swojego prezesa SN. Wybierze kolegę Łukasza Piebiaka?

21.05.2020

Ścigają sędziów za podpisanie listu do OBWE w sprawie wyborów prezydenckich

19.05.2020

Trybunał w Strasburgu zbada nielegalne rozwiązanie przez PiS starej KRS

17.05.2020

Tak wycisza emocje nowy „komisarz” Dudy w SN: już pierwszego dnia złamał procedury

12.05.2020

Zaradkiewicz sam sobie zmienił wynik głosowania. Naraża się na zarzuty karne?

12.05.2020

Sędzia SN: Zaradkiewicz łamie prawo. Wybrany na siłę prezes Sądu Najwyższego będzie do podważenia

10.05.2020

„Komisarz” Dudy przerwał obrady zgromadzenia sędziów SN, gdy głosowanie nie było po jego myśli

09.05.2020

Wybory na nowego prezesa SN. „Komisarz” Dudy decyzje podejmuje sam, atmosfera konfrontacyjna

08.05.2020

Ścigają sędziego Żurka za pozwanie „komisarza” Dudy. Rzecznik dyscyplinarny sięga po ustawę kagańcową

08.05.2020

Przed wyborem prezesa apel do sędziów starego SN: zatrzymajcie proces niszczenia Sądu Najwyższego

08.05.2020

Precedensowy pozew przeciwko „komisarzowi” Dudy. Sędzia Żurek: Zaradkiewicz nie jest legalnym sędzią SN

07.05.2020

Szarża Zaradkiewicza. Chce przejąć pozwy i zabezpieczyć w SN sędziów „dobrej zmiany”

07.05.2020

Prezydent Duda nagle powołał nowych sędziów SN. Dwa dni przed wyborem nowego prezesa SN

06.05.2020

„Komisarz” prezydenta Dudy odmraża pracę Izby Dyscyplinarnej. Mimo jej zawieszenia przez TSUE

06.05.2020

Zaradkiewicz zaczął porządki w SN od dekomunizacji ścian i zarządził: „Złe portrety zdjąć!”

04.05.2020

Murem za Ewą. Prawnicy w obronie prokurator, która chciała śledztwa ws. wyborów

03.05.2020

„Komisarz” Dudy w SN zapowiada ostry kurs. Sędziowie mają milczeć, media też

02.05.2020

Porażka rzecznika dyscyplinarnego od Ziobry. Nie udało mu się zawiesić sędziów z Olsztyna za pytania prawne do SN

30.04.2020

Zaradkiewicz: Od cenionego prawnika w TK do współpracownika Ziobry i „komisarza” Sądu NajwyższegoWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200