Dyscyplinarka dla sędzi za koszulkę z napisem „Konstytucja”

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Sędzia z Olsztyna, która z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pozowała do zdjęcia w koszulce z napisem "Konstytucja", dostała właśnie zarzuty dyscyplinarne. Rzecznik dyscyplinarny uważa, że napis "Konstytucja" jednoznacznie związany jest z ruchem społecznym i politycznymTo pierwsza dyscyplinarka w Polsce dla sędziego za założenie koszulki z napisem Konstytucja. Zarzut dyscyplinarny dostała sędzia Dorota Lutostańska z Sądu Okręgowego w Olsztynie. Postawił go jej zastępca rzecznika dyscyplinarnego dla sędziów Michał Lasota (na tę funkcję powołał go minister Zbigniew Ziobro).

 

Według Lasoty sędzia Lutostańska popełniła przewinienie dyscyplinarne polegające na „oczywistej i rażącej obrazie przepisów prawa”.

 

Zastępcy rzecznika nie spodobało się to, że sędzia nie wyłączyła się sama z jednej z rozpoznawanych przez nią spraw w listopadzie 2018r. A zdaniem rzecznika powinna się wyłączyć, bo mogła ona wywołać uzasadnioną wątpliwość co do swojej bezstronności.

 

OKO.press pisało o tej sprawie w lutym 2019, gdy wyszło na jaw, że rzecznik dyscyplinarny zaczął sędzię ścigać. Wtedy rzecznik żądał wyjaśnień.

 

Przeczytaj: Co łączy Lecha Kaczyńskiego, Smoka Wawelskiego i Baby Pruskie? Konstytucja

 

Koszulki na pruskich babach nie są szkodliwe społecznie

 

Sędzia Lutostańska 23 listopada 2018r., działając jako sąd odwoławczy, rozpoznała apelację policji od orzeczenia Sądu Rejonowego w Olsztynie i wbrew oczekiwani policji podtrzymała orzeczenie sądu pierwszej instancji. Chodzi o głośną w Olsztynie sprawę tzw. bab pruskich. Działaczki KOD z Olsztyna w sierpniu 2018 roku zrobiły happening na Starym Mieście. Ubrały rzeźby bab pruskich w koszulki z napisem „Konstytucja, Jędrek”. Za co policja chciała zrobić im sprawę o wykroczenie z artykułu 63a par. 1, czyli o umieszczenie koszulek z napisem w miejscu publicznym, bez zgody zarządcy terenu.

 

Przeczytaj: Policja „wykryła sprawcę”, gdy działacz KOD poszedł po koszulkę z Konstytucją, w którą ubrał Kaczyńskiego

 

Sąd Rejonowy w Olsztynie w październiku odmówił jednak wszczęcia postępowania, uznając, że czyn dwóch działaczek KOD nie ma znamion wykroczenia i nie jest szkodliwy społecznie. Sąd uznał też, że

 

„W wyniku działań obwinionych rzeźby nie zostały w żaden sposób uszkodzone. Napisy na koszulkach nie zawierały haseł obraźliwych, nagannych, obrażających uczucia religijne”.

 

Sąd rejonowy w uzasadnieniu orzeczenia napisał ponadto, że po zakończonym happeningu działaczki KOD zostały poproszone o zdjęcie koszulek, bo sama policja nie uznała akcji za szkodliwą.

 

W listopadzie to orzeczenie podtrzymała sędzia Lutostańska. Też oceniła, że założenie koszulek „Konstytucja, Jędrek” na rzeźby nie było szkodliwe społecznie. Sędzia w orzeczeniu przyjęła, że działaczki KOD nie zakłóciły porządku publicznego, a ich akcja nie spotkała się z masowym zainteresowaniem.

 

Podkreślała, że koszulki nie uszkodziły rzeźb, a napisy na koszulkach nie były ani wulgarne, ani obraźliwe. Zaś celem akcji było zamanifestowanie poglądów w debacie o poszanowaniu standardów konstytucyjnych w Polsce.

 

Sędzia uznała też, że ich czyn odbył się w ramach wolności słowa.

 

„Konstytucja” się Lasocie kojarzy

 

Dlaczego więc to orzeczenie nie spodobało się rzecznikowi dyscyplinarnemu dla sądów, który uważa, że powinna ona się wyłączyć z tej sprawy? W ocenie Michała Lasoty sędzia rozpoznając apelację policji mogła być stronnicza. Bo kilkanaście dni wcześniej wraz z innymi sędziami z olsztyńskiego sądu zrobiła grupowe zdjęcie z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. I pozowała do tego zdjęcia w koszulce z napisem Konstytucja.

 

Takie zdjęcia robili sędziowie w całej Polsce. W ten sposób składali Polakom życzenia z okazji Święta Niepodległości.

 

Co ma to wspólnego ze sprawą działaczek KOD? Michał Lasota stawiając zarzut dyscyplinarny Lutostańskiej podkreśla, że taki sam napis jaki miała ona koszulce – Konstytucja -, był też na koszulkach na pruskich babach. W ocenie Lasoty symbol ten – Konstytucja – w jednoznaczny sposób kojarzy się z ruchem społecznym i politycznym.

 

KOD nie jest jednak partią polityczną. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego w postanowieniu o przedstawieniu zarzutów nie precyzuje jednak o jaki ruch polityczny mu chodzi.

 

„Konstytucja” nie podoba się nowej KRS

 

Koszulki z napisem „Konstytucja” nie podobają się sędziom, którzy poszli na współpracę z resortem Zbigniewa Ziobry. Nowa Krajowa Rada Sądownictwa – obsadzona przez PiS i Kukiz 15, głównie takimi sędziami – wydała nawet w tej sprawie uchwałę w grudniu 2018.

 

Członkowie neo-KRS uznali w niej, że „Zachowaniem mogącym podważyć zaufanie do niezawisłości i bezstronności sędziego jest publiczne używanie przez sędziego infografik, symboli, które w sposób jednoznaczny są lub mogą być identyfikowane z partiami politycznymi, związkami zawodowymi, a także z ruchami społecznymi, tworzonymi przez związki zawodowe, partie polityczne lub inne organizacje prowadzące działalność polityczną”.

 

Choć nie padła w uchwale nazwa „Konstytucja”, to sugestia nowej KRS dla sędziów była czytelna. Nowej KRS nie podoba się ten napis, bo używali go obywatele na manifestacjach w obronie sądów.

 

„Próba zmuszenia innych sędziów do milczenia”

 

Sędziowie się nie przestraszyli. Przed świętami składali Polakom życzenia w koszulkach z napisem „Konstytucja”. Dlaczego rzecznik zainteresował się tylko sędzią Lutostańską z Olsztyna? Sędziowie wskazują na to, że prezesem Sądu Okręgowego w Olsztynie jest Maciej Nawacki (nominat ministra Ziobry), który jednocześnie jest członkiem nowej KRS. A o przypadku Lutostańskiej mówiła w wywiadzie – nie podając nazwisk – inna członkini nowej KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka.

 

Sędzia Lutostańska, gdy rzecznik dyscyplinarny zaczął ją ścigać, odpowiedziała mu, że nie miała podstaw do wyłączenia się ze sprawy bab pruskich. Jej wyłączenia nie żądała też policja.

 

Za sędzią murem stoją sędziowie z Olsztyna. W uchwale z lutego napisali, że wyrażają „dezaprobatę” dla działań zastępcy rzecznika dyscyplinarnego. „Stanowczo podkreślamy, że kwestia wydania przez SSO Dorotę Lutostańską postanowienia [o odmowie wszczęcia postępowania ws. bab pruskich – red.] należy do sfery orzekania, w której sędziowie są niezawiśli, a

 

fakt założenia koszulki z napisem KonsTYtucJA stanowi jedynie symboliczny wyraz przywiązania do wartości konstytucyjnych”

 

– podkreślali w uchwale. Dodali, że działania zastępcy rzecznika dyscyplinarnego traktują „jako próbę zmuszenia innych sędziów do milczenia w sytuacji wyrażania przez nich sprzeciwu wobec łamania zasad demokratycznego państwa prawnego”.

 


 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

28 marca 2019

Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

16.10.2019

Sąd broni prawa do protestów przeciwko narodowcom, a prokurator broni narodowców

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik ściga znaną dziennikarkę Ewę Siedlecką

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota, który ściga sędziów, ma ponad 350 zaległych spraw do osądzenia

14.10.2019

Nie musi przepraszać PiS za słowa „Tak działa państwo mafijne”. Dziennikarz „Wyborczej” wygrał w SN

10.10.2019

PiS eliminuje niezależnych sędziów. Sądy mają być pasem transmisyjnym władzy

09.10.2019

Znowu sądzą Krzysztofa Parchimowicza. Druga dyscyplinarka za krytykę nominata Ziobry

08.10.2019

Kaczyński mówi co PiS zrobi z sądami po wyborach. Będzie weryfikacja wszystkich sędziów w Polsce

04.10.2019

Sąd dyscyplinarny uniewinnił prokuratora Parchimowicza, który broni niezależności prokuratury

02.10.2019

Po raz pierwszy sędzia wygrała proces z resortem Ziobry. Minister będzie przepraszał

27.09.2019

Największa organizacja sędziów żąda dymisji szefa nowej KRS Leszka Mazura

27.09.2019

Rzecznik Schab, nominat Ziobry, przejmuje dyscyplinarkę wobec Piebiaka od rzecznika stołecznego. Po co?

25.09.2019

Precedens! Sędziowie pozywają prezesa Sądu Okręgowego z nadania ministra Ziobry

19.09.2019

Prokuratura ściga sędzię z Opola za interpretację prawa zgodną z ustawą

17.09.2019

Sędziowie z Warszawy mówią dość. Chcą odsunięcia rzeczników dyscyplinarnych Ziobry, Piebiaka i prezesa Drajewicza

13.09.2019

Szef Iustitii do rzeczników dyscyplinarnych Ziobry: nie macie prawa mnie przesłuchiwać

12.09.2019

Ściganie Parchimowicza. Dla prokuratury dobrej zmiany to wróg numer jeden

09.09.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota chce ścigania sędziów, którzy orzekli, że za długo prowadził sprawę

09.09.2019

Hurtownia dyscyplinarek dla niepokornych sędziów. Tak ścigają rzecznicy Radzik i Lasota

07.09.2019

Warszawscy sędziowie chcą dyscyplinarek dla Piebiaka i Iwańca za aferę hejterską

04.09.2019

Sędzia Bator-Ciesielska, która nie chce sądzić z Radzikiem: „Nie boję się. Ślubowałam Rzeczpospolitej”Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200