Co dalej z Odrą? NSA zdecydował: Wody Polskie nie mają prawa przerabiać rzeki na drogę wodną

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił właśnie (7 marca) zażalenie Wód Polskich i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na grudniową decyzję Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Warszawie, która wstrzymała prace regulacyjne na Odrze. Czy Wody Polskie zignorują decyzję NSA?     POSTANOWIENIE NSA to zwycięstwo polskich i niemieckich ekologów oraz rządu Brandenburgii, domagających się na wstrzymania prac jako szkodliwych […]Naczelny Sąd Administracyjny oddalił właśnie (7 marca) zażalenie Wód Polskich i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na grudniową decyzję Wojewódzkiego Sąd Administracyjnego w Warszawie, która wstrzymała prace regulacyjne na Odrze. Czy Wody Polskie zignorują decyzję NSA?

 

 

POSTANOWIENIE NSA to zwycięstwo polskich i niemieckich ekologów oraz rządu Brandenburgii, domagających się na wstrzymania prac jako szkodliwych dla ekosystemu rzeki, szczególnie po katastrofie ekologicznej, jaka dotknęła Odrę w lipcu i sierpniu 2022 roku.

 

 

Dla rządu PiS prace regulacyjne są oczkiem w głowie jako niezbędne do przekształcenia drugiej co do wielkości polskiej rzeki w kanał żeglugowy.

 

 

Przypomnijmy: rząd, powołując się na „ochronę przeciwpowodziową” planuje rozbudować i przywrócić świetność tzw. Odrzańskiej Drodze Wodnej. Projekt zakłada nawet połączenie z Dunajem, tworząc międzynarodową trasę żeglugową.

 

 

Według wyliczeń z 2016 roku budowa Odrzańskiej Drogi Wodnej miałaby kosztować 30 mld zł (po siedmiu latach w tym pandemii i wojny za wschodnią granicą kwotę należałoby znacząco zwiększyć).

 

 

Nowe progi, nowe mosty

 

 

Część infrastruktury ma zostać wyremontowana, mają też powstać nowe progi wodne czy porty. Pieniądze na ten cel mają pochodzić m.in. z unijnych funduszy oraz pożyczki od Banku Światowego, która ma wspierać programy ochrony przeciwpowodziowej (swoją drogą finansowanie przez BŚ podobnych inwestycji organizacje ekologiczne krytykują od lat).

 

 

Problem w tym, że użeglowienie Odry (a także Wisły, jak chce rząd) wcale nie jest ekologiczną i niskoemisyjną alternatywą do transportu drogowego. Hydrolodzy i przyrodnicy twierdzą, że niskoemisyjny transport rzeczny to mit powstały ponad 30 lat temu. Na podstawie opracowań, w których emisyjność kolei – aktualnie najbardziej „zielonej” gałęzi transportu towarów na masową skalę – wypadała istotnie blado ze względu na ówczesną powszechność lokomotyw spalinowych.

UE nie dopuszcza realizacji dróg wodnych

 

 

„Strategia rządu zakłada rozbudowę dróg wodnych do rangi międzynarodowej, co jest utopią w obliczu kryzysu wodnego jakiego doświadczamy. Co do strategii Komisji Europejskiej, jej realizacja i tak będzie musiała podlegać Ramowej Dyrektywie Wodnej i dyrektywie środowiskowej, które nie dopuszczają realizacji dróg wodnych na cennych ekosystemach” – mówił OKO.press Piotr Nieznański z WWF Polska w 2021 roku.

 

 

Postanowienie NSA torpeduje te plany, chociaż nie można mieć pewność, czy rząd PiS go nie zignoruje tak, jak zignorował wcześniejsze postanowienie WSA. Po wyroku WSA prace na Odrze trwały w najlepsze.

 

 

Wody Polskie i GDOŚ „stanęły na stanowisku, że mogą działać, ponieważ przed tym, jak sprawa prac odrzańskich znalazła się w sądzie, wojewodowie wydali odpowiednie pozwolenia na budowę. I to na ich podstawie, a nie na mocy decyzji środowiskowej prowadzone są prace” – pisała na początku lutego „Gazeta Wyborcza”.

 

 

Rząd PiS nieraz udowodnił, że jest gotów ignorować wyroki sądów jeśli tylko stoją w sprzeczności z jego planami. Według prawa prace na Odrze mogą być kontynuowane tylko jeśli zostanie zmieniona dotycząca ich decyzja środowiskowa lub do czasu zakończenia postępowania głównego (spór sądowy wokół prac na Odrze jest jedynie jego częścią) w sprawie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

Niemcy też są przeciw regulacji

 

 

„Wyrok [NSA] to wielki sukces dla różnorodności przyrodniczej krajobrazu Odry, a także dla ludzi żyjących nad rzeką, którzy już zmagają się ze skutkami kryzysu klimatycznego, takimi jak susza i niski poziom wody” – mówi Florian Schöne, dyrektor Deutscher Naturschutzring (DNR), jednej z kilku polskich i niemieckich organizacji skarżących inwestycje na Odrze.

 

 

”Prace budowlane po polskiej stronie muszą zostać natychmiast wstrzymane. Szczególnie po katastrofie ekologicznej na Odrze w sierpniu ubiegłego roku należy zwrócić większą uwagę na transgraniczne skutki działań budowlanych dla chronionych gatunków i siedlisk. W przyszłości należy nadać priorytet procesom ekologicznym i odporności rzeki” – dodaje Schöne.

 

 

Według Pawła Pawlaczyka z Klubu Przyrodników z Górzycy – jednej z polskich organizacji zaangażowanych w sprawę – postanowienie NSA jest „słuszne, oczekiwane i dla mnie przewidywalne. WSA wydał postanowienie wstrzymujące wykonanie decyzji środowiskowej z przekonującym uzasadnieniem”.

Czy rząd zignoruje postanowienie sądu?

 

 

NSA na razie zamieścił na swojej stronie jedynie krótki wpis „oddalono zażalenie” w bazie e-Wokanda. Publikacja uzasadnienia to kwestia kolejnych dni lub tygodni.

 

Pawlaczyk uważa jednak, że postanowienie NSA nie musi oznaczać, że sprzęt budowlany zniknie and brzegów Odry. „Podobnie jak po postanowieniu WSA Wody Polskie uważają, że mogą działać na podstawie już wydanych pozwoleń na budowę, a nie na podstawie decyzji środowiskowej” – mówi Pawlaczyk.

 

 

Wody Polskie, GDOŚ, ani Ministerstwo Infrastruktury nie odpowiedziały na prośbę OKO.press o komentarz w sprawie postanowienia NSA.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

8 marca 2023


Inne artykuły tego autora

26.05.2023

Sprawiedliwość po latach. SN uchylił wyroki w „procesie brzeskim” wydane pod dyktando Piłsudskiego

18.04.2023

Apel sędziów oraz prokuratorów polskich i europejskich zebranych podczas XXIX Zebrania Delegatów Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” do Komisji Europejskiej o natychmiastowe wszczęcie postępowania przeciwnaruszeniowego w związku z funkcjonowaniem neo-KRS

17.04.2023

Uchwała programowa XXIX Zwyczajnego Zebrania Delegatów SSP „Iustitia” w Ołtarzewie

14.03.2023

Sąd uniewinnił 32 osoby, które przerwały mszę po wyroku TK. „Protest musiał odbyć się w kościele”

19.01.2023

To nie był „kompromis”, ale postawienie polityki nad konstytucją. Opozycja nie powinna [WIDZĘ TO TAK]

09.01.2023

Polska i Węgry już się nie wywiną? Unia Europejska coraz ostrzej broni praworządności [debata]

31.12.2022

2 lata więzienia za krytykę Kościoła? Czytamy kodeks karny projektu ziobrystów

28.12.2022

Studiujesz prawo? Zgłoś się do Akademii Praworządności

15.12.2022

Ustawa o SN nie spełnia kamieni milowych. Nie wykreśla przepisów ustawy kagańcowej [ROZMOWA]

01.12.2022

Wybory wysokiego ryzyka. 13 NGO-sów apeluje do OBWE o monitoring wyborów w 2023 roku. Lista powodów

04.10.2022

Po przejęciu władzy trzeba będzie zbudować prokuraturę od nowa [Gazeta Wyborcza]

18.09.2022

Jest decyzja KE w sprawie obcięcia funduszy dla Węgier. Victor Orbán raczej się nie zmartwi

05.09.2022

Konfederacja i cenzura Facebooka. Czy platforma medialna ma decydować, co mamy widzieć i czytać?

10.08.2022

Wyniki losowania sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej

27.07.2022

Sąd Najwyższy przeprowadził pierwszy test niezależności sędziego. Przełomowe orzeczenie [Gazeta Wyborcza]

15.07.2022

Warszawska adwokatura jednogłośnie i zdecydowanie za obecnym optymalnym modelem samorządu adwokackiego

13.07.2022

Sprawozdanie na temat praworządności z 2022 r. Komisja wydaje konkretne zalecenia kierowane do państw członkowskich (komunikat prasowy)

11.07.2022

Oświadczenie Pana Mariusza Muszyńskiego w sprawie tzw. maili Dworczyka i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego

17.03.2022

Uchwała Komitetu Nauk Prawnych PAN wzywająca do podjęcia rzeczywistych działań zmierzających do zakończenia kryzysu praworządności w Polsce

15.03.2022

Postanowienia końcowe Otwartego Kongresu Obywateli na rzecz trwałego pokoju, wolności i demokracjiWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200