Studiujesz prawo? Zgłoś się do Akademii Praworządności

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Studiujesz prawo w Polsce lub innym kraju? Uważasz, że praworządność jest ważna i chcesz jej lepiej bronić? Aplikuj na Akademię Our Rule of Law i pracuj z mentorami i mentorkami.     STUDIUJESZ prawo w Polsce lub innym kraju Unii Europejskiej? Uważasz, że praworządność jest ważną wartością i chcesz się dowiedzieć, co dokładnie znaczy, jak […]Studiujesz prawo w Polsce lub innym kraju? Uważasz, że praworządność jest ważna i chcesz jej lepiej bronić? Aplikuj na Akademię Our Rule of Law i pracuj z mentorami i mentorkami.

 

 

STUDIUJESZ prawo w Polsce lub innym kraju Unii Europejskiej? Uważasz, że praworządność jest ważną wartością i chcesz się dowiedzieć, co dokładnie znaczy, jak wcielać ją w życie i bronić, gdy jest atakowana? Do 1 stycznia 2023 roku zgłoś się do Akademii Praworządności Our Rule of Law.

 

 

To oddolna inicjatywa czterech studentek prawa na Uniwersytecie w Groningen, które przy wsparciu ekspertek i ekspertów z najlepszych uniwersytetów, think tanków, organizacji społecznych i mediów, chcą stworzyć przestrzeń do spotkania i rozwijania kompetencji przez młodych ludzi.

 

Na czym to polega?

Od stycznia do marca 2023 roku w grupie rówieśników z całej Europy będziesz pracować zdalnie nad projektem pod okiem mentorek i mentorów. 16 i 17 marca 2023 roku na konferencji w Brukseli przedstawicie wyniki swojej pracy. Spotkacie się z uczestnikami, organizatorkami, mentorkami i mentorami oraz europejskimi decydentami.

 

 

 

Do wyboru są ścieżki tematyczne:

 • niezawisłość sędziowska (mentorzy: prof. Laurent Pech, dziekan UCD Sutherland School of Law i sędzia Filipe César Marques, przewodniczący europejskiego stowarzyszenia sędziów MEDEL);
 • prawne metody ochrony praworządności (mentorzy: prof. Petra Bárd z Uniwersytetu Radboud i prof. Daniel Sarmiento z Uniwersytetu Complutense Madrycie i portalu EU Law Live);
 • polityczne metody ochrony praworządności (mentorzy: prof. Marlene Wind z Uniwersytetu w Kopenhadze i prof. Jan Wouters z Uniwersytetu w Lejdzie);
 • wolność mediów (dr Evangelia Psychogiopoulou z Hellenic Foundation for European and Foreign Policy ELIAMEP i dr Anna Wójcik z Polskiej Akademii Nauk i Archiwum Osiatyńskiego/OKO.press);
 • wolność nauki (mentorki: prof. Gráinne de Búrca z New York University School of Law i dr Vasiliki Kosta z Uniwersytetu w Lejdzie);
 • europejskie partie i ugrupowania polityczne (mentorzy: dr Wouter Wolfs z Uniwersytetu w Lejdzie i Aleksejs Dimitrovs, doradca prawny ugrupowania Zieloni-Wolny Sojusz Europejski w Parlamencie Europejskim);
 • ochrona demokracji w państwach Unii Europejskiej (mentorzy: prof. Sébastien Platon z Uniwersytetu w Bordeaux i dr Cassandra Emmons z International Foundation for Electoral Systems IFES);
 • ochrona budżetu Unii Europejskiej i funduszy odbudowy (mentorzy: dr Matteo Bonelli z Uniwersytetu Maastricht i dr Thu Nguyen z Jacques Delors Centre w Berlinie);
 • ochrona niezależności organizacji społeczeństwa obywatelskiego (mentorki: Márta Pardavi, współprzewodnicząca Węgierskiego Komitetu Helsińskiego oraz dr Joelle Grogan z think tanku UK in a Changing Europe przy King’s College w Londynie);
 • problem niewykonywania wyroków europejskich trybunałów (dr Barbara Grabowska-Moroz z Instytutu Demokracji Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego i Jakub Jaraczewski z Democracy Reporting International);
 • opinie prawne przyjaciela sądu, czyli amicus curiae, składane przez the Good Lobby Profs, sieć prawników i prawniczek broniących praworządności (prof. Alberto Alemanno z HEC École des hautes études commerciales de Paris i dr Jasper Krommendijk z Uniwersytetu Radboud).

 

 

Wykłady:

 • „The importance of the Council of Europe for defending the rule of law in Europe” – Hanneke Palm;
 • „The EU’s approach to rule of law protection: – prof. Dan Kelemen, Rutgers University;
 • „How to lobby for defending the rule of law in Europe” – prof. Alberto Alemanno, HEC Paris i the Good Lobby Profs.

Kto może wziąć udział w Akademii?

Studentki i studenci prawa lub kierunków pokrewnych, np. europeistyki, studiów licencjackich lub jednolitych magisterskich (jak w Polsce). Zakwalifikowane zostaną 44 osoby.

Przy wyborze uczestniczek i uczestników będą brane pod uwagę

 • motywacja do wzięcia udziału w programie;
 • wykazanie zainteresowania kryzysem praworządności w Unii Europejskiej;
 • intelektualny rygor i myślenie krytyczne, wykazane poprzez wyniki w nauce lub w inny sposób;
 • umiejętność pracy w zespole i zdolności komunikacyjne;
 • reprezentacja wszystkich państw członkowskich UE.

 

 

Językiem roboczym Akademii jest angielski.

 

 

Wymagana jest znajomość angielskiego na poziomie, który umożliwi efektywną pracę w grupie i przygotowanie pracy pisemnej.

Koszty

 

 

Udział w Akademii jest bezpłatny. Pokrywane są koszty podróży (do 150 euro) i zakwaterowanie w Brukseli 16-17 marca 2023 roku.

 

 

Mentorzy pracują pro bono.

Kto za tym stoi

 

 

Our Rule of Law, czyli „Nasza praworządność” to projekt prowadzony przez cztery studentki prawa: Elenę Amiranashvili, Teklę Emborg, Zuzannę Ubę i Annę Walczak pod opieką profesora Johna Morijna.

 

 

W 2021 roku na Uniwersytecie w Groningen w Holandii zorganizowały festiwal edukujący o ataku na praworządność w Polsce i odpowiedziach społeczeństwa obywatelskiego.

 

 

Na festiwal zaprosiły sędziów, prawników, akademików i dziennikarzy z Polski. Głos zabrali sędziowie Igor Tuleya oraz Dariusz Mazur ze stowarzyszenia sędziów Themis, adwokaci Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z inicjatywy Wolne Sądy, profesorowie Adam Bodnar i Wojciech Sadurski. OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego reprezentowali Mariusz Jałoszewski i Anna Wójcik.

Festiwal okazał się sukcesem. Teraz jego organizatorki chcą pójść o krok dalej i stworzyć europejską społeczność studentek i studentów prawa, którzy będą się uczyć od ekspertek i ekspertów, co praworządność znaczy w teorii i praktyce, jak wcielać ją w życie i jej bronić.

 

 

Akademia „Nasza praworządność” opiera się na trzech filarach:

 

 

Przekonaniu, że „demokracja jest tego warta”. Chęci życia w demokratycznym społeczeństwie, w którym szanowane są zdania i prawa mniejszości, gdzie respektowana jest praworządność i trójpodział władzy oraz gdzie są dobre warunki do rozwoju aktywnego społeczeństwa obywatelskiego.

 

 

Podejmowaniu działań. Przekonaniu, że warto brać sprawy w swoje ręce i działać, aby przeciwdziałać kryzysowi demokracji, z którym mierzy się dziś Polska, ale także inne państwa Unii Europejskiej, a nawet i sama Unia.

 

 

Dewizie „dla studentów, przez studentów”. Chodzi o stworzenie formatu, w którym młodzi ludzie z całej Europy będą mogli lepiej poznawać znaczenie wartości, na których opierają się demokracje, a także dzielić się wiedzą i doświadczeniami, uczyć od siebie nawzajem.

 

 

Dowiedz się więcej na Twitterze.

 

 

Inicjatywę wspierają: Uniwersytet Maastricht – Campus w Brukseli, Uniwersytet Radboud, Meijers Committeee (niezależna grupa badaczy i badaczek promująca praworządność w UE).Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

28 grudnia 2022


Inne artykuły tego autora

14.03.2023

Sąd uniewinnił 32 osoby, które przerwały mszę po wyroku TK. „Protest musiał odbyć się w kościele”

08.03.2023

Co dalej z Odrą? NSA zdecydował: Wody Polskie nie mają prawa przerabiać rzeki na drogę wodną

19.01.2023

To nie był „kompromis”, ale postawienie polityki nad konstytucją. Opozycja nie powinna [WIDZĘ TO TAK]

09.01.2023

Polska i Węgry już się nie wywiną? Unia Europejska coraz ostrzej broni praworządności [debata]

31.12.2022

2 lata więzienia za krytykę Kościoła? Czytamy kodeks karny projektu ziobrystów

15.12.2022

Ustawa o SN nie spełnia kamieni milowych. Nie wykreśla przepisów ustawy kagańcowej [ROZMOWA]

01.12.2022

Wybory wysokiego ryzyka. 13 NGO-sów apeluje do OBWE o monitoring wyborów w 2023 roku. Lista powodów

04.10.2022

Po przejęciu władzy trzeba będzie zbudować prokuraturę od nowa [Gazeta Wyborcza]

18.09.2022

Jest decyzja KE w sprawie obcięcia funduszy dla Węgier. Victor Orbán raczej się nie zmartwi

05.09.2022

Konfederacja i cenzura Facebooka. Czy platforma medialna ma decydować, co mamy widzieć i czytać?

10.08.2022

Wyniki losowania sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej

27.07.2022

Sąd Najwyższy przeprowadził pierwszy test niezależności sędziego. Przełomowe orzeczenie [Gazeta Wyborcza]

15.07.2022

Warszawska adwokatura jednogłośnie i zdecydowanie za obecnym optymalnym modelem samorządu adwokackiego

13.07.2022

Sprawozdanie na temat praworządności z 2022 r. Komisja wydaje konkretne zalecenia kierowane do państw członkowskich (komunikat prasowy)

11.07.2022

Oświadczenie Pana Mariusza Muszyńskiego w sprawie tzw. maili Dworczyka i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego

17.03.2022

Uchwała Komitetu Nauk Prawnych PAN wzywająca do podjęcia rzeczywistych działań zmierzających do zakończenia kryzysu praworządności w Polsce

15.03.2022

Postanowienia końcowe Otwartego Kongresu Obywateli na rzecz trwałego pokoju, wolności i demokracji

14.03.2022

26 sędziów legalnego TK o wyroku Trybunału Przyłębskiej: niszczy podstawy Unii Europejskiej

14.03.2022

Oświadczenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku z 13 marca 2022 roku

11.03.2022

Prawnicy: Agresja Rosji na Ukrainę to zbrodnia, będzie ścigana przez Trybunał Karny i sądy krajoweWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200