RPO poddaje wątpliwości regulację prawną zawartą w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Zgodnie z nim w przydziale spraw nie uwzględnia się asesorów sądowych i referendarzy sądowych nieobecnych w pracy z powodu choroby trwającej nieprzerwanie, co najmniej 7 dni kalendarzowych. Zdaniem RPO prowadzi to do nierównego obciążania pracą osób pełniących wymienione urzędy, a także nie jest kompromisowym […]
RPO poddaje wątpliwości regulację prawną zawartą w Regulaminie urzędowania sądów powszechnych. Zgodnie z nim w przydziale spraw nie uwzględnia się asesorów sądowych i referendarzy sądowych nieobecnych w pracy z powodu choroby trwającej nieprzerwanie, co najmniej 7 dni kalendarzowych. Zdaniem RPO prowadzi to do nierównego obciążania pracą osób pełniących wymienione urzędy, a także nie jest kompromisowym rozwiązaniem między zadaniami wymiaru sprawiedliwości związanymi z obywatelskim prawem do sądu a uznanymi zasadami ochrony pracy i jej czasu. Ta regulacja prawna nie ma charakteru kompleksowego, pominięto w niej bowiem dłuższą nieobecność w pracy z powodu korzystania z urlopu wypoczynkowego w wymiarze powyżej 7 dni kalendarzowych, a także długotrwałe urlopy niemające charakteru urlopu wypoczynkowego.
W związku z powyższym Rzecznik zwrócił się do Ministra z wnioskiem o rozważenie możliwości wprowadzenia regulacji prawnej, uzależniającej liczbę spraw przydzielonych referentom od faktycznego czasu ich pracy w skali roku.