Komitet Obrony Sprawiedliwości (KOS), List otwarty do Komisji Europejskiej,
List otwarty do Komisji Europejskiej podpisany przez 12 partnerów Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS oraz ponad 60 akademików z całej Europy, zajmujących się prawem Unii i prawami człowieka: Szanowna Pani Przewodnicząca, Szanowna Pani Wiceprzewodnicząca, Szanowny Panie Komisarzu, W nawiązaniu do listu ponad 5000 sędziów i prokuratorów z państw Unii Europejskiej z grudnia 2020 roku, jako przedstawiciele polskich […]
List otwarty do Komisji Europejskiej podpisany przez 12 partnerów Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS oraz ponad 60 akademików z całej Europy, zajmujących się prawem Unii i prawami człowieka:
Szanowna Pani Przewodnicząca,
Szanowna Pani Wiceprzewodnicząca,
Szanowny Panie Komisarzu,
W nawiązaniu do listu ponad 5000 sędziów i prokuratorów z państw Unii Europejskiej z grudnia 2020 roku, jako przedstawiciele polskich organizacji pozarządowych i akademicy z całej Europy, zajmujący się prawem Unii i prawami człowieka, po raz kolejny piszemy do Państwa w związku z kryzysem praworządności w Polsce. Doszliśmy do etapu, w którym niezależnym sędziom grozi się zarzutami karnymi i wykorzystaniem środków przymusu za próby stosowania prawa Unii i orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości. Wobec tego zwracamy się do Państwa z prośbą o natychmiastowe przyjęcie konkretnych środków prawnych, które pozwolą powstrzymać dalszą destrukcję rządów prawa w Polsce.
W szczególności zwracamy się z prośbą o jak najszybsze skierowanie skargi do Trybunału Sprawiedliwości dotyczącej „ustawy kagańcowej” i funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej1, wraz z kompleksowym wnioskiem o pilne zarządzenie środków tymczasowych. W dalszej części listu przedstawiamy dokładną treść takiego wniosku oraz argumenty potwierdza-jące jego zasadność.
Pod koniec lutego 2021 roku upłynął termin wyznaczony przez Komisję w dodatkowej uza-sadnionej opinii skierowanej do polskiego rządu, dotyczącej „ustawy kagańcowej” oraz zawie-szonej Izby Dyscyplinarnej. Pomimo tego polski rząd nie zaprzestał systemowego naruszania prawa Unii i ignorowania orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości.
Pełna treść listu dostępna jest w wersji polskojęzycznej i angielskojęzycznej.