arrow search crossMaciej Bajkowski

Pobity w akcji


Udostępnij

„Osobiście walczę z PiS od 2014 roku, robiłem to na początku w internecie, potem na ulicy. Wcześniej nie interesowałem się polityką”

 

Rocznik 1962, programista, działacz stowarzyszenia Obywatele Solidarnie w Akcji. W nocy 13 maja 2018 został pobity przez nieznanych sprawców przed Sejmem zazwyczaj ciasno obstawionym przez policję. Spał w namiocie stowarzyszenia.

 

Namiot to część miasteczka wolności, w którym trwa protest przeciw łamaniu konstytucji. Obudził się, kiedy zrywano mu saszetkę z pieniędzmi. Napastnik kilkakrotnie uderzył go w twarz, wybił mu dwa zęby. Zalany krwią Bajkowski rzucił się w pogoń, ale sprawca uciekł. Policja prowadzi postępowanie. To był kolejny atak na namiot OSA. Wcześniej do napaści dochodziło pod kancelarią premiera.

 

W działalność opozycyjną zaangażował się w 2004 roku, kiedy bracia Kaczyńscy szykowali się do objęcia władzy. Odpuścił po przegranych przez PiS wyborach.

 

Przycichł, jak mówi, na osiem lat, bo uznał, że jest normalnie. Dziś uważa, że to był błąd.

 

Do protestów wrócił po wyborach prezydenckich 2015 roku. Od 10 marca 2016 protestował przed kancelarią premiera przeciwko nieopublikowaniu przez Beatę Szydło wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Od tamtej pory jest na ulicy.

 

Za konsekwencje opozycyjnej działalności uznaje oskarżenia, które przeciw niemu wysuwa policja. Na przykład o to, że na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlał bez zgody zarządcy budynku: „Zdradza ojczyznę ten, kto łamie jej najwyższe prawo”. Albo o to, że zakłócał uroczystości religijne, czyli miesięcznicę smoleńską, czy nazwał rząd Beaty Szydło „faszystowskim”.

 

Na razie wszystkie sprawy zakończyły się w sądach uniewinnieniem, ale nie wszystkie prawomocnie.

 

W lipcu 2017 roku Bajkowski był jednym z działaczy śledzonych przez policję. Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, argumentując, że funkcjonariusze zabezpieczali zgromadzenie, a nie inwigilowali opozycjonistów.

 

Autor tekstu: Wojciech Karpieszuk

 

Źródło: Gazeta Wyborcza (Pobity w akcji. Sylwetka Macieja Bajkowskiego)

 

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!