arrow search cross



Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom

Udostępnij

„Przypominamy, że prawo do decydowania o sobie jest prawem podstawowym każdej kobiety. Określamy to krótko: JESTEM. MYŚLĘ. DECYDUJĘ”

 

Stowarzyszenie Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom – zaczynało działalność w kwietniu 2016 roku jako nieformalny, niezależny ruch społeczny w ramach ogólnopolskiego ruchu pro-choice Dziewuchy Dziewuchom, który powstał w reakcji na plany zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej przez rząd Beaty Szydło. Grupę tworzą kobiety, które mają różne doświadczenia życiowe, poglądy, wyznania. Łączy je walka na rzecz praw kobiet. Od 2017 roku działają jako Stowarzyszenie.

 

Jako część ogólnopolskiego ruchu Dziewuchy Dziewuchom, wyrażamy zdecydowany sprzeciw wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego. Podobnie jak znaczna część środowiska lekarskiego i prawniczego obawiamy się, że całkowity zakaz aborcji będzie miał tragiczne skutki dla zdrowia i życia KAŻDEJ KOBIETY w Polsce. Zamiast karać i skazywać na cierpienie, my proponujemy edukację i podnoszenie świadomości.

 

Zebrały się na Facebooku. Już w pierwszych dniach grupa liczyła 2 tys. uczestników i uczestniczek. Bardzo szybko aktywność w mediach społecznościowych przeistoczyły w działanie.

 

17 kwietnia 2016 zorganizowałyśmy (we współpracy z łódzkim KOD) pierwszy protest w Polsce organizowany przez Dziewuchy, czyli ogólnopolski marsz przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Poszło z nami wtedy ponad 3,500 osób. Następnie zorganizowałyśmy (z łódzkim KOD) marsz 2 października 2016, który zgromadził 10 tys. osób i od czasu marszu głodowego włókniarek w 1981 roku był największym protestem w naszym mieście. Marsz przeszedł, ale Łódzkie Dziewuchy idą dalej!

 

 

 

Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom wspierają i współpracują z Ogólnopolskim Strajkiem Kobiet, w ramach którego organizują wydarzenia i protesty – m.in. Czarny Poniedziałek 3 października 2016, który zgromadził kilka tysięcy osób.

 

Łódzkie Dziewuchy przygotowały też kampanię informacyjną „Punkt dla Dziewuch”, żeby wyjaśniać mieszkankom i mieszkańcom Łodzi, o co chodzi w dwóch projektach ustaw zgłoszonych do czytania w Sejmie w 2016 roku: zaostrzającej oraz liberalizującej prawo aborcyjne. Od tego czasu regularnie organizują własne protesty oraz demonstracje (jak np. „Krąg ciszy” – protest przeciw przemocy na tle seksualnym). Obecnie Łódzkie Dziewuchy są jedną z najprężniej działających grup Dziewuch w Polsce.

 

W październiku 2016 roku wraz z Barbarą Nowacką i Wandą Nowicką oraz grupą aktywistek kobiecych poleciały do Strasburga, gdzie wzięły udział w debacie o sytuacji kobiet w Polsce. W 2017 roku ich przedstawicielki weszły w skład Komitetu Ratujmy Kobiety, a w 2018 roku współorganizowały X Kongres Kobiet w Łodzi.

 

 

Łódzkie Dziewuchy prowadzą facebookową stronę i grupę, stronę internetową, konta na twitterze i instagramie oraz kanał edukacyjny na youtubie. Informują tam o wszelkich próbach zmian przepisów dotyczących praw reprodukcyjnych, podają ich możliwe konsekwencje na podstawie ekspertyz. Śledzą wydarzenia w kraju, uczestniczą w naradach i debatach z udziałem organizacji prokobiecych. Swoje działania dokumentują wydając co roku Kronikę ŁDD.

 

Początkowo zakładałyśmy, że sensem naszego istnienia będzie uzyskanie wiążącej deklaracji od strony rządowej i posłów o wycofaniu się z zaostrzenia ustawy aborcyjnej. I choć nadal czekamy na czytelny przekaz w tej sprawie, to jednocześnie musiałyśmy wziąć się za edukację, by kształtować świadomość kobiet i mężczyzn. (…) Działamy w sposób, który pozwala nam jednoczyć osoby i środowiska do tej pory niezainteresowane tymi kwestiami. Okazało się, że dotyczą one nas wszystkich – naszych sióstr, kuzynek, córek, koleżanek z pracy, przyjaciółek, mam… Z otwartością przyjmujemy osoby, które chcą zaangażować się w działania Dziewuch, niezależnie od płci, wieku i wyznania.

 

Różnorodność ich inicjatyw jest pokaźna. Organizują szkolenia i debaty, warsztaty i projekty wzmacniające kobiety, jak np. warsztaty językowe o feminatywach „Projekt Kobieta na Językach„.

 

 

Dziewuchy realizują również cykl „Mównic Feministycznych”. To spotkania dotyczące problemów kobiet: przemocy domowej, molestowania seksualnego, mowy nienawiści w przestrzeni społecznej i jej skutków. Uczestniczą w nich prelegentki, które na co dzień zajmują się działaniem na rzecz praw kobiet w Polsce, m.in: prawniczki, psycholożki, socjolożki. Do tej pory odbyło się 10 edycji tego projektu.

 

Łódzkie Dziewuchy zorganizowały też Marsz dla Matek, który odbył się w Łodzi 28 maja 2017 roku. W jego realizację zaangażowało się wiele aktywistek i aktywistów łódzkich.

 

Marsz Dla Matek był m.in. odpowiedzią na stereotypowe postrzeganie macierzyństwa, rodziny i ról społecznych, które są nam przypisane. Nie zgadzamy się na to, żeby były one pretekstem dla odbierania nam podstawowych praw człowieka. Zarówno te z nas, które już są matkami, jak i te, które dzieci nie mają, czy to z wyboru, czy też z powodu dramatu niepłodności swojej, czy partnera.

 

W lipcu 2017 roku z ich inicjatywy podczas Festiwalu Transatlantyk odbył się cykl warsztatów przygotowanych dla rodziców pod hasłem „Jak wychować Wonder Women?” oraz warsztaty aktywizujące dla kobiet powyżej 50. roku życia.

 

Grupa wspiera też protesty w obronie swobód obywatelskich, osób LGBTQ, praworządności i wolnych sądów. Angażuje się w akcje prodemokratyczne i proświeckie. 25 sierpnia 2018 roku Łódzkie Dziewuchy zorganizowały protest przed łódzką katedrą w ramach akcji Baby Shoes Remember, która ma przypominać o ofiarach księży-pedofilów i jest apelem o wyjaśnienie tych przestępstw.

 

Natomiast w listopadzie 2018 roku – z okazji setnej rocznicy przyznania praw wyborczych kobietom w Polsce – Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom przygotowały pod hasłem „Kobiety w Polityce” cykl spotkań-debat z udziałem łódzkich radnych z różnych partii politycznych. Chciały, aby mieszkanki i mieszkańcy Łodzi dowiedzieli się o działaniach radnych na rzecz kobiet oraz poznali ich wizję polityki.

 

Specyfiką grupy Łódzkich Dziewuch jest to, że nie ma tu liderek czy liderów, ponieważ wszyscy są tak samo ważni, a podział realizowanych zadań wynika z posiadanych przez nas kompetencji i chęci. Czujemy, że wspólnie wpływamy na rzeczywistość nie tylko przez to, co robimy, ale także, w jaki sposób to robimy. Tworzymy swoisty kolektyw, a nasze relacje oparte są na wzajemnym szacunku oraz przyjaźniach, które zrodziły się podczas wspólnych działań.

 

Za swoją działalność w 2018 roku Dziewuchy Dziewuchom zostały nominowane do Okularów Równości przez Fundację im. Jarugi-Nowackiej. Kapituła wyróżniła grupę za „skuteczne organizowanie wszystkich kobiet w sieci, samokształcenie i edukację kobiet”.

 

 

Opracowanie sylwetki: Aleksandra Gieczys-Jurszo

 

Zdjęcie profilowe: mem Marty Frej

 

Przeczytaj też:

 


Opublikowano: