arrow search crossDziewuchy Dziewuchom

Udostępnij

„Jesteśmy zwykłymi kobietami, które wkurzyły się na próbę zabierania podstawowych praw człowieka”

 

Dziewuchy Dziewuchom – oddolny, bezpartyjny ogólnopolski ruch pro-choice, który powstał w reakcji na plany zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej przez rząd Beaty Szydło. Obecnie grupa liczy około 100 tys. członkiń i członków zrzeszonych na Facebooku i w grupach lokalnych, także poza granicami Polski. Jak piszą same o sobie, są „zwykłymi kobietami, które wkurzyły się na próbę zabierania podstawowych praw człowieka”. W 2017 r. finalistki 6. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu w kategorii „Działalność społeczna”.

 

Dziewuchy Dziewuchom zebrały się spontanicznie na Facebooku 1 kwietnia 2016 roku, kiedy media zaczęły donosić o planowanym drastycznym zaostrzeniu przepisów dotyczących przerywania ciąży. Już pierwszego dnia grupa liczyła 30 tys. uczestników i uczestniczek, po 10 dniach – 100 tysięcy. Jak czytamy na stronie Dziewuch:

 

W szeregi Dziewuch wstępują kobiety w każdym wieku, pochodzące z całej Polski, różniące się pod względem światopoglądu, ale wszystkie skupione jesteśmy na jednym celu, którym jest obrona reprodukcyjnych praw kobiet w Polsce. Dla wielu z nas to pierwszy głos sprzeciwu, pierwsze tak silne zaangażowanie w naszym życiu. Kobiety, ale także wielu mężczyzn, którzy zjednoczyli się pod hasłem Dziewuchy Dziewuchom, zainicjowali ogólnopolski ruch na wielką skalę.

 

Członkinie Dziewuch prowadzą facebookową grupę Dziewuchy Dziewuchom oraz fanpage. Informują o wszelkich próbach zmian przepisów dotyczących praw reprodukcyjnych, podają ich możliwe konsekwencje na podstawie istniejących lub specjalnie pozyskanych ekspertyz i opinii. Śledzą wydarzenia w kraju, wspierają działania na rzecz respektowania praw kobiet, uczestniczą w spotkaniach, naradach i debatach z udziałem organizacji prokobiecych. Piszą o sobie:

 

Nasza grupa jest miejscem, w którym to my, kobiety, mamy wreszcie głos, którego wcześniej nam nie dano. Nasze dyskusje uświadomiły nam, że mamy siłę, aby wziąć sprawy w swoje ręce i wywalczyć należne nam prawa. Poznałyśmy wiele wspaniałych kobiet i mężczyzn, poczułyśmy wzajemne wsparcie. Dziś wychodzimy na ulice, aby głośno zaprotestować.

 

Dziewuchy protestują w całej Polsce dzięki swoim lokalnym ugrupowaniom. Np. 17 kwietnia 2016 roku grupa „Dziewuchy dziewuchom Wrocław” zorganizowała  happening pod lokalną siedzibą Prawa i Sprawiedliwości. Organizatorka happeningu Ewa Bałazińska, mówiła:

 

– Bycie dziewuchą to nie tylko płeć. Wspólnie przeciwstawmy się pomysłom, które mają na celu krzywdzić kobiety. Już teraz wiele kobiet musi uciekać za granicę, by dokonać aborcji w cywilizowanych warunkach. Niech ten stan się nie pogłębia. Walczmy!

 

Po krótkim wystąpieniu organizatorek, kilka kobiet z zaklejonymi taśmą ustami podeszło do barierek przy schodach prowadzących do siedziby PiS i zawiesiło na nich wieszaki. Instalacja została udokumentowana, a Dziewuchy wysłały zdjęcia lokalnym politykom, którzy deklarowali poparcie dla ustawy całkowicie zabraniającej aborcji.

 

Kilka dni później, 24 kwietnia 2016 roku, w 60. rocznicę uchwalenia prawa dającego kobietom możliwość decydowania o swoim życiu, zdrowiu i rodzinie, przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej protestowała szczecińska grupa Dziewuch.

 

– W Polsce nie ma edukacji seksualnej, powszechnego dostępu do środków antykoncepcyjnych, utrudnia się wykonywanie legalnych aborcji, stygmatyzuje i potępia kobiety, a jednocześnie przymyka oczy na podziemie aborcyjne

 

– wymieniała Bogna Czałczyńska, koordynatorka ruchu Dziewuchy Dziewuchom w Szczecinie.

 

– Pięć mln kobiet to liczba, która przeraża. W Polsce żyje ok. 5 milionów Polek, które – pozbawione wiedzy i środków antykoncepcyjnych, ale też na skutek przemocy seksualnej – zdecydowały się przynajmniej raz w życiu na przerwanie ciąży. Te 5 mln kobiet to nie 5 mln zdzir! Kobiety są rozumne i odpowiedzialne, kiedy podejmują decyzję kierują się tym, co najlepsze mogły zrobić. Potrzebujemy wiedzy i powszechnej antykoncepcji, a nie straszenia i karania – mówiła.

 

Ponad setka uczestniczek protestu i grupka wspierających je mężczyzn stała na schodach na Wałach Chrobrego. Miały zaklejone usta, waliły w bębny. Czytały historie o zgwałconych, niepełnoletnich dziewczynkach, które zaszły w ciąże, o samobójstwach, upokorzeniu i strachu. Przed nimi leżał wielki wieszak –  symbol „domowych” aborcji.

 

Kolejny protest pod biurem PiS odbył się w Gdańsku z inicjatywy grupy „Dziewuchy Dziewuchom Trójmiasto”. Manifestacja odbyła się przed budynkiem na Targu Drzewnym, gdzie swoje biura poselskie mają parlamentarzyści PiS: Jarosław Sellin, Kazimierz Smoliński, Tadeusz Cymański, Jan Kilian, Grzegorz Raczak, senator Antoni Szymański oraz europosłanka Anna Fotyga. Lidia Makowska z grupy trójmiejskiej przemawiała:

 

– Jarosław Kaczyński powiedział, że chce, aby kobiety rodziły dzieci nawet mocno zdeformowane, tylko po to, aby je mogły ochrzcić i pochować. To skazywanie kobiet na niewyobrażalne cierpienia i traumę, której nie da się wyleczyć za cztery tysiące złotych. Ochrona życia i zdrowia kobiet jest od lat w Polsce skandalicznie zaniedbywana i będziemy protestować do skutku. Mamy nadzieję, że prezydent Andrzej Duda nie podpisze tej ustawy.

 

Sukcesem Dziewuch było także współorganizowanie Czarnego Poniedziałku, który wyprowadził na ulice ponad 100 tys. Polek i Polaków sprzeciwiających się projektowi zakazującemu aborcji nawet w sytuacjach gwałtu czy zagrożenia dla życia matki.

 

W kwietniu 2018 roku w ruchu doszło jednak do rozłamu. Agata Maciejewska, która w kwietniu 2016 roku założyła na Facebooku grupę Dziewuchy Dziewuchom, złożyła w Urzędzie Patentowym wniosek o rejestrację nazwy jako słownego znaku towarowego. Oburzyło to członkinie grupy i inne feministki, które zarzucają jej, że chce na znaku zarobić. Członkinie Dziewuch twierdzą, że po pozytywnej decyzji Urzędu nazwa stanie się komercyjną marką. 21 kwietnia na profilu Dziewuchy Dziewuchom na Facebooku pojawiło się oświadczenie Agaty Maciejewskiej w tej sprawie: „W nawiązaniu do nieprawdziwych informacji, które pojawiają się w internecie, a przede wszystkim w mediach społecznościowych, chciałabym odnieść się do zarzutów, pomówień i negatywnych opinii oraz wyjaśnić powody moich działań”. Poinformowała, że facebookowa grupa Dziewuchy Dziewuchom nie jest ruchem społecznym. Głos w sprawie zabrał także Strajk Kobiet. W jego imieniu Natalia Pancewicz poinformowała, że „Ogólnopolski Strajk Kobiet jednoznacznie i bezwarunkowo staje po stronie lokalnych grup aktywistek ruchu »Dziewuchy Dziewuchom«, deklarując pełne wsparcie w procesie odzyskiwania przez nie zawłaszczonej do celów komercyjnych nazwy, znaku i przede wszystkim dorobku ruchu »Dziewuchy Dziewuchom«”.

 

Mimo konfliktu regionalne grupy Dziewuch kontynuują działania na rzecz walki o prawa kobiet. Podczas X Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet, który odbył się 16-17 czerwca 2018 w Łodzi, Ruch Społeczny Łódzkie Dziewuchy Dziewuchom został wyróżniony za „za zwalczanie mitów i stereotypów na temat in vitro przez budowanie w świadomości społecznej tolerancji oraz zwalczanie dyskryminacji ze względu na pochodzenie biologiczne”. Aktywistki Dziewuch uczestniczyły także w „pierwszym marszu pro-choice i o aborcji”, który 27 września przeszedł ulicami Warszawy. I zapowiadają, że nie złożą broni:

 

„Kobiety, jest 2018 rok, to jest nasz rok. Jeśli nie zaczniemy wreszcie walczyć o naszą godność, to nikt za nas tego nie zrobi.”

 

Na zdjęciu: protest szczecińskiej grupy Dziewuch

 

 

Opracowanie sylwetki: Jagoda Grondecka

 

Zobacz też:

 

Pikieta Dziewuch pod biurem PiS. „Hańba, posłowie budują piekło kobiet”

Dziewczyny Czarnego Piątku. Serce rośnie siostrom, a przy okazji braciom

Dziewuchy Dziewuchom: będzie „Czarny protest” w Łodzi

Dziewczyny, pora wyjść na ulice! O planowanym proteście kobiet mówią Marta Dyks i Irina Ovcinicov

Sylwia Chutnik, Grażyna Plebanek: Dziewuchy, co dalej?


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!