Wysłali prokuratora do pracy 800 kilometrów od domu. W delegacji prokurator zmarł po zawale

Udostępnij

dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…

Więcej

Zastępca Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry przeniósł prokuratora ze Szczecina do pracy na drugim końcu Polski, w Rzeszowie. Z dala od domu prokurator zmarł po zawale serca. Teraz o pamięć o nim upominają się prokuratorzy i sędziowieProkuratorzy, sędziowie i prawnicy upomnieli się o pamięć o Dariuszu Wituszce ze Szczecina podczas pikiet pod sądami w ubiegłym tygodniu. Okazją była solidarnościowa akcja z innym prokuratorem Mariuszem Krasoniem z Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

 

Krasoń decyzją Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego został przeniesiony do Wrocławia. Jednocześnie Święczkowski zdegradował go do pracy w prokuraturze rejonowej.

 

Środowisko prawników odebrało to jako szykany wobec Krasonia, za jego zaangażowanie w obronę niezależnej prokuratury i krytykę obecnego kierownictwa prokuratury.

 

Dlatego w ramach akcji solidarnościowej z Mariuszem Krasoniem pod sądami i prokuratorami w całej Polsce zbierali się prawnicy, by pokazać swoje wsparcie. OKO.press pisało o tej akcji.

 

Delegacja, czyli szykana

 

Przy okazji przypomniano też o Dariuszu Wituszce. Pod Sądem Okręgowym w Poznaniu prawnicy stanęli do zdjęcia z tabliczką „Pamiętajmy o Darku Wituszce”, a pod prokuraturą w Gorzowie Wielkopolskim z literami układającymi się w hasło „Dariusz Wituszko pamiętamy!”.

 

Akcja solidarnościowa z prokuratorami Mariuszem Krasoniem i Dariuszem Wituszką przed Sądem Okręgowym w Poznaniu

 

 

Akcja solidarnościowa z prokuratorami Mariuszem Krasoniem i Dariuszem Wituszką przed prokuraturą w Gorzowie Wielkopolskim

 

 

Prawnicy upominają się o pamięć o nim, bo jego historia wstrząsnęła całym środowiskiem prawników, zwłaszcza prokuratorów. Pokazuje ona, jak w obecnej prokuraturze są traktowani śledczy – można ich z dnia na dzień i bez powodu delegować do pracy z dala od domu.

 

Takie delegacje bywają instrumentem szykany. Tak było z Mariuszem Krasoniem. Stowarzyszenie niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia szacuje, że na delegacjach może być obecnie ponad 200 prokuratorów. Część z nich podpadła obecnym władzom prokuratury swoją działalnością związaną z obroną niezależności prokuratury.

 

W sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci”

 

Sprawa Dariusza Wituszki jest delikatna. Od 2001 roku był on związany z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w IPN w Szczecinie, którą pomagał organizować. W 2005 roku został jej naczelnikiem. Za obecnej władzy został odwołany z tej funkcji, ale nadal pracował w Komisji w Szczecinie. Jednak 25 marca 2019 zapadła decyzja, że z początkiem kwietnia będzie oddelegowany do pracy w Oddziałowej Komisji w oddalonym o ponad 800 kilometrów Rzeszowie. Oficjalny powód delegacji to „konieczność wsparcia kadrowego” tamtejszej jednostki IPN.

 

Wituszko na delegacji miał być do 8 czerwca. Nie doczekał jej końca. W sobotę 18 maja znaleziono go Łańcucie na ulicy, niedaleko dworca PKP. Według „Gazety Wyborczej”, która opisała sprawę delegacji prokuratora Wituszko, w Łańcucie zwiedzał zamek. I tam miał zawał serca.

 

Teraz prokuratura w Łańcucie prowadzi śledztwo w sprawie „nieumyślnego spowodowania śmierci” prokuratora Wituszko. Jak tłumaczy OKO.press rzecznik Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie Artur Grabowski, prokuratura chce zbadać wszystkie okoliczności śmierci. Dlatego założyła taki tytuł śledztwa.

 

Decyzję podjął minister sprawiedliwości

 

Dariusza Wituszkę na delegację do Rzeszowa wysłał Dyrektor Głównej Komisji Ścigania zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w IPN, prokurator Andrzej Pozorski. W środowisku prokuratorów spekuluje się, że Pozorski mógł być skonfliktowany z Wituszką. Zanim został dyrektorem Głównej Komisji był podwładnym Wituszki w oddziale Komisji w Szczecinie. Za obecnej władzy role się zmieniły. To Pozorski – po otrzymaniu awansu w 2016 roku na dyrektora Głównej Komisji i jednego z zastępców Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobro – został przełożonym (nie bezpośrednim) Wituszki.

 

Szczecińska „Gazeta Wyborcza” w 2016 roku opisała kulisy awansu Pozorskiego. Wiązała go z tym, że jako pierwszy w Polsce postawił zarzuty za internowanie w stanie wojennym. Zarzuty usłyszał emerytowany generał MO.

 

Teraz kierowana przez niego Główna Komisja wystąpiła do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego o uchylenie immunitetu 3 sędziom i 4 prokuratorom, którzy w PRL brali udział w postępowaniach z udziałem opozycjonistów z czasu stanu wojennego. Dwa wnioski dotyczą sędziów Sądu Najwyższego, co jest na rękę obecnej władzy, która atakuje SN i oczernia go przed obywatelami oraz na Zachodzie, próbując przypiąć sędziom SN łatkę „komunistów”.

 

Pozorski jako dyrektor Głównej Komisji mógł też mieć wpływ na odwołanie Wituszki z funkcji naczelnika w Szczecinie. W odpowiedzi na pytania OKO.press, IPN informuje jedynie, że decyzję o odwołaniu podjął „minister sprawiedliwości – Prokurator Generalny”.

 

Według „Gazety Wyborczej”, która powołuje się na swoich informatorów, Wituszko przed śmiercią miał dowiedzieć się nieoficjalnie, że delegacja ma być przedłużona do sierpnia, choć nie zapadła jeszcze taka formalna decyzja. I miał się tą informacją podłamać. Komisja w odpowiedzi na pytania OKO.press potwierdziła, że za delegacją do Rzeszowa stoi Andrzej Pozorski.

 

Zapewniła też, że Wituszko posiadał aktualne orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy jako prokurator IPN.

 

Z informacji OKO.press wynika, że po nagłośnieniu sprawy delegacji i śmierci na niej Wituszki, do niezależnego stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia zaczęli zgłaszać się prokuratorzy z IPN.

 

Chcą zostać członkami stowarzyszenia, które ostro krytykuje Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobrę i jego stronników.

 

OKO.press próbowało skontaktować się z żoną prokuratora Wituszki, która jest sędzią w szczecińskim sądzie. Nie udało nam się. W sądzie usłyszeliśmy, że jest na zwolnieniu lekarskim i nie wiadomo kiedy z niego wróci.


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


dziennikarz prowadzący kronikę ataku na państwo prawa w Polsce dla OKO.press i Archiwum Osiatyńskiego, za co w 2021 roku został…


Więcej

Opublikowany

17 lipca 2019
Inne głosy w debacieInne artykuły tego autora

01.09.2023

Nieudany atak nielegalnej KRS i ministra Ziobry na niezależnych sędziów

31.08.2023

Nielegalna KRS mści się na zawieszonych sędziach i Iustitii. Chce kontroli ich finansów

28.08.2023

Kaczyński zapowiada przejęcie sądów po wyborach. Grozi: „Nikt nas nie zatrzyma”

25.08.2023

Jak współpraca z Ziobrą popłaca. Prezes największego sądu w Polsce dostała awans od nielegalnej KRS

22.08.2023

Szef KRRiT Maciej Świrski nałożył na Radio ZET półmilionową karę niezgodnie z prawem. Odpowie za to?

21.08.2023

Sędzia nakazał „Gazecie Polskiej” przeprosić za okładkę z Wehrmachtem. Teraz ma dyscyplinarkę

18.08.2023

PiS uwłaszczył się na prokuraturze. Ludzie Ziobry mogą nią rządzić co najmniej do 2025 roku

16.08.2023

Ziobro z furią atakuje sąd za umorzenie sprawy furgonetki antyaborcyjnej. Ale myli podstawowe fakty

04.08.2023

Zwycięstwo sędziego Tulei. Nominaci Ziobry nie mogli blokować jego powrotu do sądu

01.08.2023

Sędzia Bagiński z Białegostoku ścigany za prawo UE. To uderzenie ludzi Ziobry w kompromis z KE

31.07.2023

Trzy sędzie z Bydgoszczy ścigane za grzywnę i areszt dla Nawackiego, który nie wykonał orzeczeń

30.07.2023

PiS nie usunie w ciszy sędziego Raczkowskiego. Będzie skarga do Komisji Europejskiej i ETPCz

30.07.2023

Sąd: Karne przeniesienie sędzi Piekarskiej-Drążek jest bezprawne. Schab złamał ustawę o sądach

27.07.2023

Polowanie na sędziego Juszczyszyna. Ludzie Ziobry straszą go nowymi zarzutami i chcą usunąć z zawodu

24.07.2023

Dwie sędzie apelacyjne z Warszawy są ścigane za orzeczenia niepodobające się ludziom władzy PiS

20.07.2023

Sami swoi w sądach. Prezesem sądu w Białymstoku zostanie siostra członkini nielegalnej KRS

14.06.2023

Protest sędziów: Nie chcemy wyborczej „zapomogi” Morawieckiego. To kampania PiS

12.06.2023

Prokurator Wrzosek zawieszona „potajemnie” i bez prawa do obrony. Nic nie wiedziała o sprawie

11.06.2023

Sędziowie się bronią. Jest trzecie zawiadomienie do prokuratury na szefową neo-KRS Pawełczyk-Woicką

10.06.2023

Chcą „utłuc” sędziego Juszczyszyna. Za twardą obronę prawa UE i swoich praw, za byle coWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200