Wajrak: Nie ma kampanii, nie ma wyborów. Gdyby w 2015 r. była epidemia, Komorowski wygrałby w I turze

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

"Prezydent Duda już ma reelekcję w kieszeni, tylko nie zdobył jej w uczciwych wyborach. On i PiS o tym wiedzą. Jedyne czego potrzebuje, to jak najwyższej frekwencji, aby ta farsa wybory przypominała. Nie mam zamiaru go w tym wspomagać i mu tego ułatwiać. Przynajmniej tyle mogę zrobić" - pisze dla OKO.press Adam WajrakCo zrobić z prezydenckim głosowaniem pocztowym, które PiS planuje na 10 maja? Wziąć udział w wyborach przeprowadzonych z pogwałceniem demokratycznych reguł, czy bojkotować to ułomne głosowanie? Takie pytanie zadaliśmy szanowanym uczestnikom i uczestniczkom polskiego życia publicznego. Poniżej publikujemy odpowiedź Adama Wajraka*. Wcześniej zamieściliśmy głos prezydenta Bronisława Komorowskiego i prof. Krystyny SkarżyńskiejTomasza Stawiszyńskiegoprof. Andrzeja RychardaAgnieszki Graff i Magdaleny Staroszczyk, sędziego Jerzego Stępnia. Wkrótce teksty m.in.  prof. Jerzego Zajadły, Katarzyny Jagiełło, Elżbiety Podleśnej.

 

Nie będę głosować w żadnej formie i na pewno nie zrobię tego przez najbliższe pół roku. Wybory muszą się składać z dwóch etapów. Wszyscy oczywiście skupiają się na akcie głosowania, ale równie ważna, a może ważniejsza jest kampania i przynajmniej w miarę równy dostęp kandydatów do wyborców.

 

To kampania pozwala ocenić, kto jest dobrym kandydatem, jest szansą na wykazanie się przez kandydatów, ale też szansą na popełnienie błędów.

 

Tym razem kampanii nie było.

 

Nie ma kampanii, nie ma wyborów

 

Urzędujący prezydent zawsze ma przewagę, ale tym razem przez brak kampanii zwyczajnie w tym biegu startuje sam. I nie ma znaczenia, czy biegnie szybko, czy się zatacza, czy potyka, bo do mety i tak dobiega tylko on.

 

W czasach pandemii, gdy ludzie są zamknięci w domach, gdy nie można robić spotkań i ściskać dłoni – a od ilości uściśniętych dłoni podobno do niedawna zależał sukces w wyborach, tych najważniejszych na świecie, czyli na prezydenta USA – kampanii się nie przeprowadzi.

 

Wiec wyborów nie ma, bo nie ma ich najważniejszego składnika.

 

Jak jest on ważny postaram się wyjaśnić na przykładzie samego prezydenta Dudy i wyborów w 2015 r. Wyobraźmy sobie, że wtedy była pandemia. Prezydent Komorowski, ze swym poparciem na poziomie 70 proc., jeździ i fotografuje się na tle służb wszelakich, gasi pożar gdzieś tam, apeluje o zachowanie spokoju. Nie ma nawet szansy powiedzieć swojej słynnej głupoty pt. „weź sobie kredyt” , bo nie ma spotkań z wyborcami.

 

W tym czasie kandydat Duda nie objeżdża powiatów, bo nie może. Może sobie, co najwyżej, nagrywać tylko filmiki z konferencji do internetu. Kandydat Kukiz też nie jeździ i nie śpiewa. Nie ma mowy, aby coś palnął o jakimś referendum, bo referendum nie można zrobić, w związku z czym kandydat Komorowski też nie może strzelić sobie w stopę, podchwytując jego pomysł.

 

I jaki wynik? Stawiam dolary przeciwko orzechom, że prezydent Komorowski wygrywa w pierwszej turze znaczną przewagą. Farsa? No właśnie. Farsa.

 

Dlatego nie będę brał w niej udziału w tej farsie, którą teraz gotują nam wirus i prezes Kaczyński.

 

Prezydent Duda już ma „reelekcję” w kieszeni, tylko nie zdobył jej w uczciwych wyborach. On i PiS o tym wiedzą. Jedyne czego potrzebuje, to jak najwyższej frekwencji, aby ta farsa wybory przypominała. Nie mam zamiaru go w tym wspomagać i mu tego ułatwiać. Przynajmniej tyle mogę zrobić.

 

Adam Wajrak – dziennikarz (m.in. „Gazeta Wyborcza”), działacz na rzecz ochrony przyrody, ekolog, autor kilku książek.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

3 maja 2020Inne artykuły tego autora

01.06.2020

Bartłomiej Nowotarski: Konstytucja albo śmierć

29.05.2020

Fake demokracja Kaczyńskiego. Czy Polska już jest wyborczą dyktaturą? Analiza konstytucjonalisty

28.05.2020

Konstytucyjna kompetencja Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego do przedstawienia Prezydentowi kandydatów na stanowisko Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego

25.05.2020

Jak żaba gotowana w garnku. Polska na drodze do autorytaryzmu

25.05.2020

Kim jest prof. Włodzimierz Wróbel, kandydat na prezesa SN? „Prawnik to zawód, w którym trzeba walczyć o innych”

24.05.2020

Sąd to nie lokal do wynajęcia przez polityków. Słowa sędziego Wróbla jak wyrzut sumienia władzy

22.05.2020

Dawne spotkanie komisarza Stępkowskiego. Kamera OKO.press na półzamkniętej konferencji Ordo Iuris

22.05.2020

Kto za niezawisłością, a kto nie? Wyjątkowy ranking kandydatów na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego przygotowany przez Iustitię

21.05.2020

Czujność w czasach zarazy

19.05.2020

Apel Inicjatywy Wolne Sądy – wyrazy wsparcia i uznania dla prawidłowo powołanych Sędziów Sądu Najwyższego

15.05.2020

Michał Literski: 14 dni spokoju w Sądzie Najwyższym

10.05.2020

Adam Bodnar: Partia zafundowała nam spektakl. A potrzebujemy zaufania i solidarności [FRAGMENT KSIĄŻKI]

04.05.2020

Elżbieta Podleśna: To pozory, nie wybory. Nie chcę mieć kaca moralnego

04.05.2020

Wojtkowski: Po co brać udział w wyborach, które zostaną sfałszowane? Po to, by musieli je sfałszować

04.05.2020

Głos czy bojkot? Katarzyna Jagiełło: Te wybory to nie będzie święto demokracji

03.05.2020

Głosować czy bojkotować? Stawiszyński: Skończyć z szantażem, ludzie mają prawo do swojej decyzji

02.05.2020

Prof. Rychard: Brak udziału w wyborach pocztowych to akt obywatelskiej niezgody, a nie bierności

01.05.2020

Prof. Skarżyńska: Wybory w maju spowodują, że nie będziemy mieli prawomocnie wybranego prezydenta

01.05.2020

Prezydent Komorowski dla OKO.press: „Nie zamierzam brać udziału w wyborczej farsie”

30.04.2020

„Moi obywatele – Pani prezes kochana” Prof. Małgorzata Gersdorf opuszcza gmach Sądu NajwyższegoWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200