Wajrak: Nie ma kampanii, nie ma wyborów. Gdyby w 2015 r. była epidemia, Komorowski wygrałby w I turze

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

"Prezydent Duda już ma reelekcję w kieszeni, tylko nie zdobył jej w uczciwych wyborach. On i PiS o tym wiedzą. Jedyne czego potrzebuje, to jak najwyższej frekwencji, aby ta farsa wybory przypominała. Nie mam zamiaru go w tym wspomagać i mu tego ułatwiać. Przynajmniej tyle mogę zrobić" - pisze dla OKO.press Adam WajrakCo zrobić z prezydenckim głosowaniem pocztowym, które PiS planuje na 10 maja? Wziąć udział w wyborach przeprowadzonych z pogwałceniem demokratycznych reguł, czy bojkotować to ułomne głosowanie? Takie pytanie zadaliśmy szanowanym uczestnikom i uczestniczkom polskiego życia publicznego. Poniżej publikujemy odpowiedź Adama Wajraka*. Wcześniej zamieściliśmy głos prezydenta Bronisława Komorowskiego i prof. Krystyny SkarżyńskiejTomasza Stawiszyńskiegoprof. Andrzeja RychardaAgnieszki Graff i Magdaleny Staroszczyk, sędziego Jerzego Stępnia. Wkrótce teksty m.in.  prof. Jerzego Zajadły, Katarzyny Jagiełło, Elżbiety Podleśnej.

 

Nie będę głosować w żadnej formie i na pewno nie zrobię tego przez najbliższe pół roku. Wybory muszą się składać z dwóch etapów. Wszyscy oczywiście skupiają się na akcie głosowania, ale równie ważna, a może ważniejsza jest kampania i przynajmniej w miarę równy dostęp kandydatów do wyborców.

 

To kampania pozwala ocenić, kto jest dobrym kandydatem, jest szansą na wykazanie się przez kandydatów, ale też szansą na popełnienie błędów.

 

Tym razem kampanii nie było.

 

Nie ma kampanii, nie ma wyborów

 

Urzędujący prezydent zawsze ma przewagę, ale tym razem przez brak kampanii zwyczajnie w tym biegu startuje sam. I nie ma znaczenia, czy biegnie szybko, czy się zatacza, czy potyka, bo do mety i tak dobiega tylko on.

 

W czasach pandemii, gdy ludzie są zamknięci w domach, gdy nie można robić spotkań i ściskać dłoni – a od ilości uściśniętych dłoni podobno do niedawna zależał sukces w wyborach, tych najważniejszych na świecie, czyli na prezydenta USA – kampanii się nie przeprowadzi.

 

Wiec wyborów nie ma, bo nie ma ich najważniejszego składnika.

 

Jak jest on ważny postaram się wyjaśnić na przykładzie samego prezydenta Dudy i wyborów w 2015 r. Wyobraźmy sobie, że wtedy była pandemia. Prezydent Komorowski, ze swym poparciem na poziomie 70 proc., jeździ i fotografuje się na tle służb wszelakich, gasi pożar gdzieś tam, apeluje o zachowanie spokoju. Nie ma nawet szansy powiedzieć swojej słynnej głupoty pt. „weź sobie kredyt” , bo nie ma spotkań z wyborcami.

 

W tym czasie kandydat Duda nie objeżdża powiatów, bo nie może. Może sobie, co najwyżej, nagrywać tylko filmiki z konferencji do internetu. Kandydat Kukiz też nie jeździ i nie śpiewa. Nie ma mowy, aby coś palnął o jakimś referendum, bo referendum nie można zrobić, w związku z czym kandydat Komorowski też nie może strzelić sobie w stopę, podchwytując jego pomysł.

 

I jaki wynik? Stawiam dolary przeciwko orzechom, że prezydent Komorowski wygrywa w pierwszej turze znaczną przewagą. Farsa? No właśnie. Farsa.

 

Dlatego nie będę brał w niej udziału w tej farsie, którą teraz gotują nam wirus i prezes Kaczyński.

 

Prezydent Duda już ma „reelekcję” w kieszeni, tylko nie zdobył jej w uczciwych wyborach. On i PiS o tym wiedzą. Jedyne czego potrzebuje, to jak najwyższej frekwencji, aby ta farsa wybory przypominała. Nie mam zamiaru go w tym wspomagać i mu tego ułatwiać. Przynajmniej tyle mogę zrobić.

 

Adam Wajrak – dziennikarz (m.in. „Gazeta Wyborcza”), działacz na rzecz ochrony przyrody, ekolog, autor kilku książek.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

3 maja 2020Inne artykuły tego autora

13.01.2021

Prawa człowieka w Polsce po odejściu Adama Bodnara

12.01.2021

Sędzia Tuleya: Instytucje europejskie to wielkie rozczarowanie. Można odnieść wrażenie, że nie traktują Polski jak części UE

11.01.2021

Ile razy podważa Konstytucję, prawo i rozsądek mandatowa rewolucja PiS? Prawnik wylicza po kolei

26.12.2020

Adam Strzembosz popiera Rudzińską-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

17.12.2020

Zatrzymanie posła opozycji. Policja: to nie było zatrzymanie. Prokuratura: zatrzymanie było zasadne

05.12.2020

RPO do Morawieckiego: polski kandydat na sędziego TSUE powinien być wybrany w konkursie

01.12.2020

Potrzebujemy mechanizmu uzyskiwania informacji o policjantach, którzy naruszają nasze prawa

29.11.2020

Histeria PiS po orędziu Grodzkiego. „Nóż w plecy”, „hołd brukselski”, „ośmiesza Senat”. Czyli trafił

28.11.2020

[PRZEWODNIK ABORCYJNEGO DREAM TEAMU] Kupiłaś tabletkę, a policja wzywa cię na przesłuchanie?

28.11.2020

Ponad 70 organizacji społecznych przeciw przemocy policji wobec pokojowych demonstracji

27.11.2020

Jerzy Kranz: Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. – Bukareszt w Warszawie

27.11.2020

57 ekspertów od UE przestrzega: weto unijnego budżetu wyznacza Polsce kierunek „exit”

26.11.2020

Apel ekspertów Team Europe o zmianę stanowiska Rządu ws. weta wobec Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027

24.11.2020

Apel dziennikarzy do Policji: przestańcie ograniczać wolność mediów, uniemożliwiać nam pracę

23.11.2020

Sądy pozytywnie rozpatrują zażalenia na zatrzymania podczas protestów. Prawdopodobne odszkodowania i zadośćuczynienia dla protestujących

19.11.2020

Oświadczenie Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie represji wobec Igora Tuleyi

18.11.2020

Morawiecki powinien odpowiadać karnie za zwłokę w publikacji ustawy antycovidowej [ANALIZA]

17.11.2020

Konferencja Ambasadorów RP: Weto przeciw Polsce

14.11.2020

Archiwum Osiatyńskiego w debacie: Igrzyska Wolności [ZAPROSZENIE]

10.11.2020

Apel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Izby Radców Prawnych do Kandydatek i Kandydatów na stanowisko Sędziego ETPCWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200