Sprawa Joanny Scheuring-Wielgus umorzona. Prokuratura oskarżała ją o obrazę uczuć religijnych

Udostępnij

Absolwentka prawa i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Res Publice Nowej i Magazynie Kulturalnym.

Więcej

Toruński sąd umorzył postępowanie wobec Joanny Scheuring-Wielgus. Posłanka oskarżona była o złośliwe przeszkadzanie w akcie religijnym oraz obrazę uczuć religijnych w związku z wystąpieniem w sprawie aborcji w kościele św. Jakuba. Ordo Iuris już zapowiada złożenie zażalenia.       W PIĄTEK 3 marca 2023 Sąd Rejonowy w Toruniu postanowił umorzyć postępowanie wobec posłanki Lewicy […]Toruński sąd umorzył postępowanie wobec Joanny Scheuring-Wielgus. Posłanka oskarżona była o złośliwe przeszkadzanie w akcie religijnym oraz obrazę uczuć religijnych w związku z wystąpieniem w sprawie aborcji w kościele św. Jakuba. Ordo Iuris już zapowiada złożenie zażalenia.

 

 

 

W PIĄTEK 3 marca 2023 Sąd Rejonowy w Toruniu postanowił umorzyć postępowanie wobec posłanki Lewicy Joanny Scheuring-Wielgus. Toruńska prokuratura postawiła posłance zarzuty z art. 195 par. 1 kk w zbiegu z art. 196 kk w związku z art. 11 par. 2 kk: złośliwe przeszkadzanie w akcie religijnym oraz obraza uczuć religijnych. Oba przestępstwa zagrożone są karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

 

 

Chodzi o protest w kościele św. Jakuba, gdzie Joanna Schering-Wielgus wraz z mężem stanęła z proaborcyjnymi plakatami podczas Strajku Kobiet po decyzji TK z października 2020 roku.

 

 

Scheuring-Wielgus: „Wyrażałam poglądy”

 

 

Prokurator oraz oskarżyciele posiłkowi wnioskowali o skierowanie sprawy na rozprawę. Sąd jednak, uznając brak znamion czynu zabronionego, zdecydował się wydać postanowienie o umorzeniu podczas posiedzenia. Sędzia w ustnym uzasadnieniu wskazywał, że posłanka nie dopuściła się złośliwego przeszkadzania publicznemu wykonywaniu aktu religijnego, ponieważ prezentowała poglądy na temat decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Zwrócił także uwagę, że już wcześniej sąd wydał prawomocne postanowienie o umorzeniu sprawy wobec jej męża, Piotra Wielgusa, który – według samej prokuratury – współdziałał tego dnia z posłanką.

 

 

„Orzeczenie sądu jest logiczne. Nie zrobiłam nic złego. Stałam w kościele przez niecałe 60 sekund, wyraziłam swoją opinię na temat wtrącania się Kościoła w życie intymne Polek. Pokazuję przestępstwa, hipokryzję Kościoła. To działanie również temu służyło” – tak w rozmowie z dziennikarzami Joanna Scheuring-Wielgus skomentowała decyzję sądu.

 

 

Instytut Ordo Iuris, który bierze udział w postępowaniu w charakterze pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych, w tym m.in. proboszcza parafii, zapowiedział już złożenie zażalenia na umorzenie.

 

 

Decyzja sądu nie spodobała się także politykom Solidarnej Polski, którzy zaczęli krytykować, a nawet straszyć sędziego na Twitterze. „To nie sędzia, lecz przebieraniec realizujący ideologiczne oczekiwania lewaków. Konieczna kontynuacja reformy sądownictwa zatrzymanej w 2017 r. i sprawna Izba Dyscyplinarna w Sądzie Najwyższym” –

 

 

Słowo na niedzielę

 

W niedzielę 25 października 2020 roku Joanna Scheuring-Wielgus razem z mężem stanęli w toruńskim kościele św. Jakuba tyłem do ołtarza i pokazali zgromadzonym na mszy dwa transparenty:

  • „Kobieto! Sama umiesz decydować”
  • „Kobiety powinny mieć prawo do decydowania, czy urodzić, czy nie a nie państwo w oparciu o katolicką ideologię”.

17 lat wcześniej w tym samym kościele para brała ślub. To była pierwsza niedziela po wyroku Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej, który praktycznie zakazał wykonywania zabiegu aborcji w Polsce.

 

 

W całym kraju kobiety protestowały, Strajk Kobiet namawiał do wystąpień w kościołach w ramach akcji „Słowo na niedzielę”. Policja odnotowała w tym czasie 22 „wtargnięcia na mszę”. Jednym z nich było wystąpienie w toruńskim kościele.

 

Prokuratura i policja „w obronie kościołów”

 

 

W grudniu 2020 roku Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokuratura Rejonowa w Toruniu „zgromadziła materiał dowodowy wskazujący, że Joanna Scheuring-Wielgus i jej mąż, urządzając w świątyni rodzaj happeningu promującego poglądy sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego działali złośliwie, obrażając uczucia religijne i znieważając miejsce kultu religijnego. Wśród dowodów tych znalazły się między innymi zeznania kapłanów oraz uczestników Mszy Świętej, którzy stwierdzili, że zachowanie posłanki i jej małżonka zakłóciło przebieg liturgii, rozproszyło ich uwagę i uniemożliwiło im normalne uczestnictwo w nabożeństwie”.

 

 

W związku z tymi ustaleniami Zbigniew Ziobro jako Prokurator Generalny złożył wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Joanny Scheuring-Wielgus. Poparcie dla tego wniosku wyrażali w mediach też inni posłowie PiS, między innymi Michał Dworczyk.

 

 

Miesiącami jednak nic w sprawie posłanki się nie działo. Dopiero 4 listopada 2022 r. sejmowa większość przegłosowała uchylenie Joannie Scheuring-Wielgus immunitetu. Za byli wszyscy obecni na sali posłowie PiS, a także pięciu Konfederatów, jeden poseł Porozumienia, dwóch Kukizowców oraz Łukasz Mejza.

 

 

 

Pod koniec listopada toruńska prokuratura postawiła posłance zarzuty złośliwego przeszkadzania we mszy świętej i obrazy uczyć religijnych. Te same zarzuty usłyszał w czerwcu 2021 roku jej mąż Piotr Wielgus, którego sprawę sąd zdążył już prawomocnie umorzyć.

 

 

Ograniczenie wolności lub grzywna grozi posłance za udział w akcji ‚Baby Shoes Remember” w 2018 roku. Protestowała wtedy przeciwko tuszowaniu pedofilii przez kościół. Na bramie katedry św. Jana w Toruniu zawiesiła dziecięce buciki — podobnie jak wiele innych osób tego dnia. W tej sprawie ściga ją komendant główny policji, a w kwietniu 2022 roku uchylono jej immunitet.

 

 

Posłanka odpowiadać ma z artykułu 63a Kodeksu wykroczeń: „Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”.

 

 

 Autor


Absolwentka prawa i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Res Publice Nowej i Magazynie Kulturalnym.


Więcej

Opublikowany

5 marca 2023


Inne artykuły tego autora

26.11.2023

Zbigniew Ziobro i KRS atakują Trybunał w Strasburgu za wyrok w sprawie Wałęsy. Czy mają rację?

24.11.2023

Wałęsa wygrywa w Strasburgu. Mamy systemowy problem z KRS, Izbą Kontroli SN i skargą nadzwyczajną

14.11.2023

Sejm zagłosuje nad uchwałą o sędziach-dublerach. Co się w niej znajdzie? I czy będzie skuteczna?

20.07.2023

Trybunał wciąż z pełnym składem i związanymi rękami. Co tym razem wydarzyło się na Szucha?

11.07.2023

Polska nie wykonała prawie żadnych zaleceń KE dotyczących praworządności [RAPORT KE]

14.06.2023

Polityczne wymiary kryzysu praworządności w kontekście kampanii wyborczej [Archiwum Osiatyńskiego]

19.05.2023

Morawiecki i Ziobro wzajemnie oskarżają się o upadek sądownictwa. Co na to Kaczyński?

15.05.2023

Kosiniak-Kamysz: Prezydent wciąż może wycofać swój wniosek do TK i odblokować ustawę o SN

10.05.2023

Przyłębska odwołuje rozprawę. Pat w TK trwa, ale Sejm nie zajmie się dziś „ustawą bezradnościową”

05.05.2023

PiS składa ustawę zmniejszającą pełny skład TK. Powód? Bunt sędziów przeciw Przyłębskiej

24.04.2023

Szynkowski vel Sęk cieszy się, że Trybunał Przyłębskiej sprawnie proceduje. Co przegapił minister?

21.04.2023

TSUE obniża dziennie kary dla Polski do 500 tysięcy euro. Do tej pory zapłaciliśmy 1,7 miliarda zł

17.03.2023

Nowy wniosek Dudy do TK. Prezydent chce zablokować niekorzystne dla siebie wyroki NSA

15.02.2023

Co TK Julii Przyłębskiej zrobi z ustawą o SN? Z perspektywy PiS nie ma dobrego wyjścia z sytuacji.

09.02.2023

Ustawa o SN ostatecznie uchwalona. Sejm odrzuca wszystkie poprawki Senatu

27.01.2023

Rzecznik SN mówi Ziobrą: Ustawa jest niekonstytucyjna, bo… wpływała na nią Komisja Europejska

17.01.2023

Przełomowy wyrok Trybunału w Strasburgu: Państwa mają obowiązek uznania związków jednopłciowych

16.01.2023

Prof. Łętowska: kunktatorstwo polskich parlamentarzystów dostarcza amunicji dla łatwego pragmatyzmu KE

13.01.2023

Ustawa o SN przeszła przez Sejm. Opozycja podzielona – część głosowała przeciw, część się wstrzymała

13.01.2023

Ustawa o SN przeszła przez Sejm. Opozycja podzielona – część głosowała przeciw, część się wstrzymałaWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200