Prokuratura na usługach Ziobry i Święczkowskiego chce ścigać internautów z art. 212 kk

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

Prokuratura wszczęła z urzędu śledztwo o znieważenie Zbigniewa Ziobry i Bogdana Święczkowskiego na forum "Wyborczej". Większość takich postępowań toczy się z oskarżenia prywatnego, jednak tutaj szefów broni ich własny urządArtykuł Wojciecha Czuchnowskiego ukazał się pierwotnie w „Gazecie Wyborczej”. Archiwum Osiatyńskiego dziękuje za możliwość przedruku.

 

O tym, że takie śledztwo zostało wszczęte, dowiedzieliśmy się z postanowienia Sebastiana Pilcha z Prokuratury Rejonowej w Giżycku (woj. warmińsko-mazurskie). Dlaczego akurat ta prokuratura prowadzi sprawę? Nie wiadomo. Prok. Pilch w swoim postanowieniu zwolnił Agorę SA (wydawcę „Wyborczej”) z obowiązku zachowania tajemnicy służbowej dotyczącej wszelkich danych (nr IP, dane użytkownika) pozwalających zidentyfikować użytkowników forum Wyborcza.pl, którzy pod czterema artykułami krytycznie i czasem też wulgarnie wypowiadali się pod adresem ministra sprawiedliwości i jego prawej ręki, prokuratora krajowego.

 

Śledztwo toczy się ze słynnego art. 212 kodeksu karnego, wielokrotnie krytykowanego przez PiS, gdy partia ta była w opozycji, a używanego do ścigania za publiczne wypowiedzi i teksty dziennikarzy, działaczy politycznych i innych osób. Za znieważenie (jak pisze prokurator Pilch), a dokładnie za pomówienie i „poniżenie w oczach opinii publicznej” za pomocą środków masowego przekazu art. 212 przewiduje karę grzywny lub do 1 roku więzienia.

 

Kaczyńskiemu i Przyłębskiej wcześniej odmówili

 

Sam pozew nie byłby niczym nadzwyczajnym, gdyby nie fakt, że sprawę prokuratura prowadzi z urzędu. Tymczasem w większości przypadków postępowania z art. 212 są wszczynane na podstawie zawiadomień prywatnych, kierowanych przez osoby uważające, że zostały znieważone lub pomówione.

 

Co więcej, nawet za czasów rządów PiS prokuratura odmówiła prowadzenia z urzędu śledztw z zawiadomienia prezesa Jarosława Kaczyńskiego i szefowej TK, Julii Przyłębskiej. Oboje domagali się ścigania (również z art. 212) autorów tekstów w „Gazecie Wyborczej” i oboje dostali odpowiedź odmowną. Oraz pouczenie, że mogą ze swoją sprawą iść do sądu.

 

Szybkie i sprawne śledztwo

 

Tu jednak śledztwo wszczęła sama prokuratura. Na dodatek czynności przebiegają szybko i sprawnie. Postępowanie dotyczy komentarzy pod artykułami z końca stycznia.

 

Przez miesiąc prokurator zdążył przeprowadzić czynności przygotowawcze (czyli sprawdzić, czy jego zdaniem doszło do przestępstwa), wydać postanowienie o wszczęciu śledztwa i już 3 marca 2021 r. wysłać pismo z nakazem ujawnienia danych forumowiczów!

 

4 artykuły, 12 komentarzy

 

Sprawdziliśmy, które wpisy prokuratura uznała za „znieważające i pomawiające” jej szefów. W śledztwie chodzi o komentarze do 4 artykułów.

 

 

Teksty dotyczą różnych aspektów nadużywania władzy przez Ziobrę i Święczkowskiego, w tym powszechnie krytykowanej zsyłki niepokornych prokuratorów. „Znieważający charakter” ma mieć 12 komentarzy internautów występujących pod pseudonimami. Prok. Pilch wymienia te pseudonimy oraz datę i godzinę publikacji. Ale nie podaje treści. Sprawdziliśmy, o co chodzi.

Trzy komentarze są niedostępne, musiały być więc usunięte przez moderatora. Pozostałych dziewięciu forumowiczów używa wobec Ziobry i Święczkowskiego określeń typu „łajdacy”, „bandyci”, „bydło” czy „skur…ny” (z wykropkowanym wulgaryzmem).

 

Przykłady: „Trzeba wierzyć, że za to łajdactwo bydło ludzkie kiedyś zapłaci. Za komuny tak samo traktowano osadzonych i poborowych. Ci z Rzeszowszczyzny służyli albo odsiadywali wyrok w okolicach Szczecina. Żeby tylko zmniejszyć szanse na ucieczkę albo odwiedziny bliskich” (użytkownik rl),

 

„Sku…ały miękiszon! Mam nadzieję, że mimo niesprzyjających okoliczności uda się Was w końcu posadzić tam, gdzie Wasze miejsce.” (użytkownik mo), „w pisowskim szambie ciagle wrze , juz zaraz cale pisowskie gowno sie wyleje i bedzie smrod na cala Europe” (użytkownik mrtke).

 

Ale są też wpisy pozbawione wulgaryzmów i po prostu ostro oceniające obu polityków:

 

„Synku, córeczko, tak wygląda psychopata.”(użytkownik mrtke),

 

„ZZ jeździ opancerzoną furgonetką już drugi raz widziano go jak wysiada z tej rządowej limuzyny, a przyjdzie jeszcze pora, że będzie musiał przeprosić wszystkich obywateli RP za swoje bandyckie wyczyny” (użytkownik samica),

 

„Prezydent Majchrowski już prawie 20 lat temu mówił, że Ziobro jest niezwykle niebezpiecznym człowiekiem. Miał rację.”(użytkownik pawel),

 

„Ziobro jest totalnie obłąkanym szaleńcem. Niezwykle mściwym i pełnym zakłamania oraz cynizmu człowiekiem.” (użytkownik pawel),

 

„zbyniu powinien się zacząć oswajać z wizytami w sądach, jak poleci ze stołka, to się obudzi w pierdlu”, „Ziobro, Święczkowski et consortes to łajdacy zafascynowani stalinowsko-hitlerowskim modelem prokuratury i sądownictwa.” (użytkownik buffalo).

 

Z naszej analizy tych wpisów wynika, że najbardziej agresywne musiał usunąć moderator, zatem wyłapując je, prokuratura działała wyjątkowo szybko. Pozostałe nie odbiegają tonem od poziomu debaty w polskim internecie, a część to po prostu bardzo ostre, ale uprawnione oceny.

 

Agora będzie się odwoływać

 

Kodeks Postępowania Karnego nakłada na wydawców obowiązek przekazania danych, których żąda prokurator. W przeciwnym wypadku śledczy może nakazać rozwiązanie siłowe, czyli przymusowe wydanie informacji potrzebnych do ścigania autorów wpisów. Jednak prawnik Agory mec. Piotr Rogowski zapowiada zaskarżenie decyzji prokuratury do sądu. Tam śledczy będą musieli uzasadnić swoje żądania. A sąd oceni, czy są one słuszne.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

15 marca 2021


Inne artykuły tego autora

14.03.2023

Sąd uniewinnił 32 osoby, które przerwały mszę po wyroku TK. „Protest musiał odbyć się w kościele”

08.03.2023

Co dalej z Odrą? NSA zdecydował: Wody Polskie nie mają prawa przerabiać rzeki na drogę wodną

19.01.2023

To nie był „kompromis”, ale postawienie polityki nad konstytucją. Opozycja nie powinna [WIDZĘ TO TAK]

09.01.2023

Polska i Węgry już się nie wywiną? Unia Europejska coraz ostrzej broni praworządności [debata]

31.12.2022

2 lata więzienia za krytykę Kościoła? Czytamy kodeks karny projektu ziobrystów

28.12.2022

Studiujesz prawo? Zgłoś się do Akademii Praworządności

15.12.2022

Ustawa o SN nie spełnia kamieni milowych. Nie wykreśla przepisów ustawy kagańcowej [ROZMOWA]

01.12.2022

Wybory wysokiego ryzyka. 13 NGO-sów apeluje do OBWE o monitoring wyborów w 2023 roku. Lista powodów

04.10.2022

Po przejęciu władzy trzeba będzie zbudować prokuraturę od nowa [Gazeta Wyborcza]

18.09.2022

Jest decyzja KE w sprawie obcięcia funduszy dla Węgier. Victor Orbán raczej się nie zmartwi

05.09.2022

Konfederacja i cenzura Facebooka. Czy platforma medialna ma decydować, co mamy widzieć i czytać?

10.08.2022

Wyniki losowania sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej

27.07.2022

Sąd Najwyższy przeprowadził pierwszy test niezależności sędziego. Przełomowe orzeczenie [Gazeta Wyborcza]

15.07.2022

Warszawska adwokatura jednogłośnie i zdecydowanie za obecnym optymalnym modelem samorządu adwokackiego

13.07.2022

Sprawozdanie na temat praworządności z 2022 r. Komisja wydaje konkretne zalecenia kierowane do państw członkowskich (komunikat prasowy)

11.07.2022

Oświadczenie Pana Mariusza Muszyńskiego w sprawie tzw. maili Dworczyka i funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego

17.03.2022

Uchwała Komitetu Nauk Prawnych PAN wzywająca do podjęcia rzeczywistych działań zmierzających do zakończenia kryzysu praworządności w Polsce

15.03.2022

Postanowienia końcowe Otwartego Kongresu Obywateli na rzecz trwałego pokoju, wolności i demokracji

14.03.2022

26 sędziów legalnego TK o wyroku Trybunału Przyłębskiej: niszczy podstawy Unii Europejskiej

14.03.2022

Oświadczenie sędziów Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku z 13 marca 2022 rokuWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200