Parlament Europejski wyraża „głębokie zaniepokojenie” pozytywną decyzją KE w sprawie polskiego KPO

Udostępnij

Absolwentka prawa i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Res Publice Nowej i Magazynie Kulturalnym.

Więcej

PE przyjął rezolucję wzywającą Radę oraz Komisję do skrupulatnego rozliczania Polski z reform wymiaru sprawiedliwości. Od głosu wstrzymała się większość europarlamentarzystów i parlamentarzystek polskiej opozycji.     W dokumencie przegłosowanym w czwartek 9 czerwca Parlament Europejski „wyraża głębokie zaniepokojenie faktem, że 1 czerwca 2022 roku Komisja pozytywnie oceniła polski plan odbudowy” z uwagi istniejące i […]PE przyjął rezolucję wzywającą Radę oraz Komisję do skrupulatnego rozliczania Polski z reform wymiaru sprawiedliwości. Od głosu wstrzymała się większość europarlamentarzystów i parlamentarzystek polskiej opozycji.

 

 

W dokumencie przegłosowanym w czwartek 9 czerwca Parlament Europejski „wyraża głębokie zaniepokojenie faktem, że 1 czerwca 2022 roku Komisja pozytywnie oceniła polski plan odbudowy” z uwagi istniejące i ciągle naruszenia przez Polskę praworządności i niezależności sądownictwa. Przypomina także, że „stosowanie się do wyroków TSUE i ETPCz oraz przestrzeganie zasady nadrzędności prawa UE nie podlegają negocjacjom i nie mogą być traktowane jako karta przetargowa”.

 

 

Rezolucja wypunktowuje brak w warunkach określonych w KPO natychmiastowego przywrócenia na stanowiska bezprawnie zawieszonych sędziów – proces ten został bowiem rozłożony na kilkanaście miesięcy. Europarlamentarzyści proponują, by sądowa kontrola decyzji wydawanych przez Izbę Dyscyplinarną następowała w trakcie pracy sędziów oraz by nie można ich było w ramach represji przenosić do innych wydziałów lub wysyłać na urlop (tak zrobiono z sędzią Pawłem Juszczyszynem).

Parlament wzywa Radę UE, by zatwierdziła polski KPO dopiero po spełnieniu wszystkich zaleceń dotyczących praworządności, wykonaniu wyroków TSUE i ETPCz oraz spełnieniu warunków ochrony przed nadużyciami finansowymi.

Komisję z kolei wzywa do ścisłego monitorowania przebiegu reformy systemu dyscyplinarnego i wstrzymania wypłaty środków w przypadku niezadowalającego zrealizowania jej celów. W rezolucji wskazano też, że błędem Komisji było nieuwzględnienie w kamieniach milowych kwestii nielegalnego Trybunału Konstytucyjnego oraz nielegalnej Krajowej Rady Sądownictwa. Wezwano tym samym KE do wszczęcia postępowania w tej sprawie.

 

 

Za rezolucją zagłosowało 411 europosłów i europosłanek. Z polskich deputowanych: Sylwia Spurek, należąca do frakcji Zielonych, Janina Ochojska (EPL) oraz Róża Thun (Odnowić Europę).

 

 

Przeciw zagłosowało 129 osób w tym wszyscy eurodeputowani z PiS. Od głosu wstrzymało się zaledwie 31 osób, w tym większość reprezentantów polskiej opozycji – Magdalena Adamowicz, Bartosz Arłukowicz, Jarosław Duda, Andrzej Halicki, Ewa Kopacz, Janusz Lewandowski, Elżbieta Łukacijewska, Jan Olbrycht z EPL oraz Marek Belka i Łukasz Kohut z S&D.

 

 

 

Zaniepokojeni i krytyczni

 

 

Rezolucję poprzedziła we wtorek 7 czerwca debata. Najostrzej o działaniach Komisji wypowiadali się europosłowie i europosłanki z grupy Odnowić Europę. Stéphane Séjourné nazwał zatwierdzenie KPO „błędem politycznym” oraz „poddaniem się szantażowi rządu polskiego”.

 

 

„Ustępstwa ze strony Polski są kosmetyczne. To nie do pomyślenia, żeby choćby euro zostało wydane w państwie, które nie stosuje się do przepisów europejskich. Musimy korzystać z tych narzędzi, które mamy do dyspozycji” – mówił Francuz.

 

 

Ostra krytyka płynęła także ze strony reprezentantów Zielonych, S&D. Znacznie łagodniej wypowiadali się przedstawiciele Europejskiej Partii Ludowej.

 

 

„Decyzja [KE-przyp.] nie była łatwa, ale też nie była czekiem in blanco. Przewodnicząca KE obiecała, że wypłaty nastąpią po reformach. I to jest najważniejsze. Piłeczka jest po stronie Warszawy” – mówił Vladimír Bilčík.

 

 

Podczas debaty złożono sześć projektów rezolucji. Dokument przygotowany przez EPL podkreślał potrzebę przekazania Polsce środków i wzywał Komisję do przyglądania się, czy reformy są należycie realizowane. Projekty Zielonych oraz Odnowić Europę wprost nazywały decyzję KE błędną, rezolucja S&D „wyrażała zaniepokojenie”.

Przegłosowany projekt wspólny zastąpił projekty pięciu frakcji. Jego przyjęcie przez Parlament Europejski oznaczało także odrzucenie rezolucji przygotowanej przez Ryszarda Legutkę w imieniu grupy EKR.

W tym dokumencie pochwalono decyzję KE, „podjętą po wielu miesiącach trudnych negocjacji”. Stwierdzono, że ustawa procedowana w polskim parlamencie jest zgodna z wymogami ustalonymi w ich toku, a także realizuje orzecznictwo TSUE dotyczące praworządności. Zaznaczono także, że „niedopuszczalne [jest – przyp.] wywieranie nadmiernej presji politycznej na Komisję, a w szczególności grożenie i szantażowanie jej wnioskiem o wotum nieufności”.Autor


Absolwentka prawa i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Publikowała m.in. w Dwutygodniku, Res Publice Nowej i Magazynie Kulturalnym.


Więcej

Opublikowany

10 czerwca 2022


Inne artykuły tego autora

30.06.2022

Wiceszefowa KE: Ustawa Dudy nie spełnia kamieni milowych z KPO. Wyjaśniamy, co ma na myśli

29.06.2022

Rozprawa przed TSUE. Trybunał bada, czy powołania sędziów przy udziale neo-KRS są zgodne z prawem

27.06.2022

To który w końcu niszczy te sądy? Morawiecki oskarża Ziobrę, Ziobro Morawieckiego i Dudę, a Kaczyński…

10.06.2022

Ustawa likwidująca Izbę Dyscyplinarną uchwalona. Sejm odrzucił kluczowe poprawki Senatu

09.06.2022

Komisja Sprawiedliwości odrzuca kluczowe poprawki Senatu. Czy ustawa Dudy spełni wymogi KPO?

08.06.2022

Za mało kija, za dużo marchewki”, „Hodujemy sobie mini-Rosję” – PE debatuje nad polskim KPO

02.06.2022

Co zmienia zatwierdzenie KPO? „Unia nadal będzie patrzeć rządowi na ręce” – mówi prof. Łętowska

28.05.2022

Sprawa Ewy Siedleckiej prawomocnie umorzona. Sąd: „Afera hejterska wywołała słuszne oburzenie”

27.05.2022

Sejm przegłosował ustawę o likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Targi PiS z ziobrystami trwały do ostatniej chwili

26.05.2022

Ustawa o Sądzie Najwyższym, zmiana Konstytucji, wotum nieufności wobec Ziobry [SEJM NA ŻYWO]

26.05.2022

Prezydencka ustawa o SN przeszła drugie czytanie. Z poparciem ziobrystów, choć PiS wyrzucił ich poprawki

25.05.2022

Neo-KRS ma nową przewodniczącą. To Dagmara Pawełczyk-Woicka, koleżanka Ziobry

24.05.2022

Proces Siedleckiej. Wytrykowski o grupie Kasta: Co tam jest oprócz wymieniania jakichś śmieszków?

20.05.2022

Dziś obrona doktoratu Łukasza Piebiaka. Praca „skromnej objętości”, promotorem kolega ze studiów

20.05.2022

PiS dogadał się z Solidarną Polską. Ustawa prezydenta przeszła przez Komisję sprawiedliwości

14.05.2022

69 proc. Polek i Polaków chce, żeby PiS podporządkował się zaleceniom UE [SONDAŻ IPSOS]

13.05.2022

Prezes Iustitii: Zatwierdzenie KPO to tylko część układanki. Komisja ma inne narzędzia dotyczące praworządności

11.05.2022

Komisja Europejska jest gotowa do odblokowania KPO. Nie będzie czekać na uchwalenie ustawy o SN

02.05.2022

OKO.press DOMINIKA SITNICKA 30 KWIETNIA 2022 Sędziowie sygnaliści z „Kasty” potwierdzają śledztwo OKO.press i Onetu. Co wiedział Ziobro?

27.04.2022

OKO.press DOMINIKA SITNICKA 27 KWIETNIA 2022 Solidarna Polska blokuje prace nad prezydencką ustawą o SN. Za to komisja przyklepała listę do neo-KRSWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200