Odważna decyzja sądu dyscyplinarnego. Nie zgodził się na ściganie prokuratora za Smoleńsk

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Sąd dyscyplinarny dla prokuratorów odmówił uchylenia immunitetu prokuratorowi Józefowi Gackowi. Radomska prokuratura chciała stawiać mu zarzuty za to, że nie postawił przed sądem za katastrofę w Smoleńsku byłego szefa BOR gen. Mariana JanickiegoDecyzja sądu dyscyplinarnego dla prokuratorów jest zaskakująca. Składający się z prokuratorów sąd pokazał bowiem, że w obecnych czasach potrafi być niezależny i nie oglądać się na kierownictwo prokuratury na czele ze Zbigniewem Ziobrą i jego stronnikiem Prokuratorem Krajowym Bogdanem Święczkowskim.

 

Prokuratora Józefa Gacka z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga chce ścigać Prokuratura Okręgowa w Radomiu. Planuje postawić mu zarzut z artykułu 231 kodeksu karnego, który mówi o niedopełnieniu obowiązków. Za co?

 

Prokurator Gacek zajmował się przed laty cywilnym wątkiem dotyczącym organizacji lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska do Smoleńska, na uroczystości w Katyniu w 2010 roku. Ten wątek został umorzony, bo nie dopatrzono się poważnych uchybień w organizacji lotu. Gacek stał na czele zespołu prokuratorów, którzy się tym śledztwem zajmowali. Z tej sprawy wyłączono wątek BOR, który odpowiadał za ochronę polskich VIP-ów i za sprawdzenie w Rosji – pod kątem bezpieczeństwa – miejsc w których mieli być premier i prezydent.

 

Janicki nie oskarżony, więc oskarżą prokuratora Gacka

 

W tym wątku Gacek postawił zarzuty byłemu wiceszefowi BOR Pawłowi Bielawnemu. Sąd w 2016 roku skazał go na karę więzienia w zawieszeniu.

 

Gacek nie znalazł jednak dowodów na ewentualną odpowiedzialność za przygotowanie wizyty w Smoleńsku i Katyniu gen. Mariana Janickiego.

 

W sprawie Janickiego w 2012 roku zawiadomienie do prokuratury złożył Antoni Macierewicz, którego podkomisja smoleńska miała wyjaśnić katastrofę, ale do dziś nie przedstawiła swojego raportu, ani dowodów na serwowane przez siebie teorie o przyczynach katastrofy prezydenckiego samolotu.

 

Teraz radomska prokuratura zarzuca, że Gacek popełnił w swoim śledztwie błędy proceduralne, bo nie rozpoznał w całości zawiadomienia Macierewicza. Jej zdaniem, jeśli nie znalazł dowodów na winę Janickiego, to powinien umorzyć sprawę w tym wątku, by można było to umorzenie zaskarżyć do sądu. Prokuratura zarzuca też, że Gacek powinien zainicjować postępowanie przeciwko Janickiemu w ramach procesu jego zastępcy, czyli Bielawnego.

 

W środę 6 listopada 2019 Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym odmówił jednak uchylenia immunitetu prokuratorowi Gackowi. Uznał, że nie ma dowodów na jego rzekomą winę i uchybienia.

Przewodniczącą sądu dyscyplinarnego, który odmówił uchylenia immunitetu, była prokurator Ewa Głogowska-Pietruk. Od tej decyzji radomska prokuratura może jeszcze odwołać się do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

 

Prokurator Gacek nie kłaniał się obecnej władzy

 

Wniosek prokuratury z Radomia jest oceniany przez prawników jako polityczny. PiS i Jarosławowi Kaczyńskiemu zależy bowiem, by jak najwięcej osób obarczyć winą za katastrofę w Smoleńsku, w tym byłego premiera Donalda Tuska.

 

PiS nie lubi też byłego szefa BOR gen. Janickiego, którego formację rozwiązano. Na jej miejsce powołano Służbę Ochrony Państwa, do której byli oficerowie mogli przejść po weryfikacji. Obecnej ekipie rządzącej prokuraturą, na czele ze Zbigniewem Ziobrą, podpadł też Józef Gacek.

 

W 2016 roku, tuż po przejęciu kontroli nad prokuraturą przez Zbigniewa Ziobrę, podwładny Gacka – który sam był wtedy naczelnikiem wydziału – chciał zrobić śledztwo dotyczące nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego przez premier Beatę Szydło. Gdy dowiedział się o tym ówczesny szef Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Paweł Blachowski, sprawę wyroku przekazano innemu śledczemu, który odmówił śledztwa.

 

Blachowski był wtedy świeżo awansowany przez nowe kierownictwo prokuratury i od tamtej pory współpracuje z najwyższym kierownictwem prokuratury. Obecnie jest szefem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. OKO.press pisało o jego awansach.

 

Po odebraniu sprawy wyroku TK prokuratorowi, który chciał robić śledztwo, Józef Gacek w geście protestu złożył rezygnację z funkcji naczelnika wydziału. Zaprotestowali też śledczy z warszawskiej Pragi. Stanęli w obronie Gacka – 22 osoby podpisały protest do Blachowskiego.

 

Sąd dyscyplinarny broni prokuratorów

 

To nie jedyna sprawa, gdy prokuratura chce ścigać śledczych za merytoryczne decyzje, do których mają oni prawo.

 

Pisaliśmy w OKO.press o prokurator Justynie Brzozowskiej, która odmówiła śledztwa w sprawie warszawskiej reprywatyzacji, bo CBA miało bałagan w aktach. Sąd dyscyplinarny również odmówił uchylenia jej immunitetu, sprawa czeka teraz na termin w Izbie Dyscyplinarnej SN.

 

Decyzja sądu dyscyplinarnego dotycząca Józefa Gacka daje jednak nadzieję innym śledczym, że nie będzie on z automatu akceptował dyscyplinarek wytaczanych niezależnym śledczym oraz wniosków o uchylenie immunitetu za merytoryczną pracę.

 

Tym bardziej, że w październiku ten sąd oczyścił z zarzutów o rzekomo opieszałą pracę Krzysztofa Parchimowicza, szefa niezależnego stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

8 listopada 2019Inne artykuły tego autora

09.07.2020

Opozycji brakuje jeszcze 4,5 tysiąca mężów zaufania do kontroli komisji wyborczych

01.07.2020

Sanepid wlepił dziennikarce 10 tys. zł kary. Bo robiła zdjęcia pod Pałacem Prezydenckim

29.06.2020

Lista ściganych i represjonowanych sędziów. Rzecznicy dyscyplinarni Ziobry w akcji (Schab, Radzik, Lasota)

27.06.2020

Sędzia Nawacki, twarz „dobrej zmiany”, może uniknąć dyscyplinarki za podarcie uchwał

24.06.2020

Trzaskowski ostatecznie wygrał z Dudą proces wyborczy o milion bezrobotnych w Polsce

19.06.2020

Awanse last minute nowej KRS. Dla sędziów, którzy poszli na współpracę z resortem Ziobry

17.06.2020

Resort Ziobry chce uderzyć w adwokaturę. Ma być połączona z dużo większą korporacją radców prawnych

17.06.2020

Ziobro żąda dyscyplinarki dla sędziów z Krakowa za powieszenie plakatów w obronie wolnych sądów

16.06.2020

Sędzia z nowej KRS wydał wyrok na dziennikarza za relację z kontrmiesięcznicy smoleńskiej

12.06.2020

Po raz pierwszy zerwano Zgromadzenie sędziów SN. Bo nowi sędziowie SN wzięli urlopy

11.06.2020

Prokurator Generalny bierze się za sędziego Żurka. Grzebie w jego prywatnych sprawach

10.06.2020

Izba Dyscyplinarna miażdży prokuraturę Ziobry w sprawie sędziego Tulei. Znamy uzasadnienie

09.06.2020

Porażka Ziobry. Izba Dyscyplinarna nie uchyliła immunitetu sędziemu Tulei

08.06.2020

Wielka akcja obrony sędziego Tulei ściganego przez Ziobrę. Protestują sędziowie z całego świata

29.05.2020

Gorliwość bez nagrody: sędzia Nawacki nie dostanie awansu. Zablokowała go nowa Izba w SN

28.05.2020

Izba Dyscyplinarna bierze się za sędziego Igora Tuleyę. Pozwoli go oskarżyć prokuraturze Ziobry?

28.05.2020

Założyciel Ordo Iuris Aleksander Stępkowski został twarzą Sądu Najwyższego

25.05.2020

Prezydent powoła swojego prezesa SN. Postawił na sędzię Manowską, byłą zastępczynię Ziobry

24.05.2020

Koniec obrad: prezydent Duda będzie miał swojego prezesa SN. Wybierze kolegę Łukasza Piebiaka?

21.05.2020

Ścigają sędziów za podpisanie listu do OBWE w sprawie wyborów prezydenckichWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200