Odważna decyzja sądu dyscyplinarnego. Nie zgodził się na ściganie prokuratora za Smoleńsk

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Sąd dyscyplinarny dla prokuratorów odmówił uchylenia immunitetu prokuratorowi Józefowi Gackowi. Radomska prokuratura chciała stawiać mu zarzuty za to, że nie postawił przed sądem za katastrofę w Smoleńsku byłego szefa BOR gen. Mariana JanickiegoDecyzja sądu dyscyplinarnego dla prokuratorów jest zaskakująca. Składający się z prokuratorów sąd pokazał bowiem, że w obecnych czasach potrafi być niezależny i nie oglądać się na kierownictwo prokuratury na czele ze Zbigniewem Ziobrą i jego stronnikiem Prokuratorem Krajowym Bogdanem Święczkowskim.

 

Prokuratora Józefa Gacka z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga chce ścigać Prokuratura Okręgowa w Radomiu. Planuje postawić mu zarzut z artykułu 231 kodeksu karnego, który mówi o niedopełnieniu obowiązków. Za co?

 

Prokurator Gacek zajmował się przed laty cywilnym wątkiem dotyczącym organizacji lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska do Smoleńska, na uroczystości w Katyniu w 2010 roku. Ten wątek został umorzony, bo nie dopatrzono się poważnych uchybień w organizacji lotu. Gacek stał na czele zespołu prokuratorów, którzy się tym śledztwem zajmowali. Z tej sprawy wyłączono wątek BOR, który odpowiadał za ochronę polskich VIP-ów i za sprawdzenie w Rosji – pod kątem bezpieczeństwa – miejsc w których mieli być premier i prezydent.

 

Janicki nie oskarżony, więc oskarżą prokuratora Gacka

 

W tym wątku Gacek postawił zarzuty byłemu wiceszefowi BOR Pawłowi Bielawnemu. Sąd w 2016 roku skazał go na karę więzienia w zawieszeniu.

 

Gacek nie znalazł jednak dowodów na ewentualną odpowiedzialność za przygotowanie wizyty w Smoleńsku i Katyniu gen. Mariana Janickiego.

 

W sprawie Janickiego w 2012 roku zawiadomienie do prokuratury złożył Antoni Macierewicz, którego podkomisja smoleńska miała wyjaśnić katastrofę, ale do dziś nie przedstawiła swojego raportu, ani dowodów na serwowane przez siebie teorie o przyczynach katastrofy prezydenckiego samolotu.

 

Teraz radomska prokuratura zarzuca, że Gacek popełnił w swoim śledztwie błędy proceduralne, bo nie rozpoznał w całości zawiadomienia Macierewicza. Jej zdaniem, jeśli nie znalazł dowodów na winę Janickiego, to powinien umorzyć sprawę w tym wątku, by można było to umorzenie zaskarżyć do sądu. Prokuratura zarzuca też, że Gacek powinien zainicjować postępowanie przeciwko Janickiemu w ramach procesu jego zastępcy, czyli Bielawnego.

 

W środę 6 listopada 2019 Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym odmówił jednak uchylenia immunitetu prokuratorowi Gackowi. Uznał, że nie ma dowodów na jego rzekomą winę i uchybienia.

Przewodniczącą sądu dyscyplinarnego, który odmówił uchylenia immunitetu, była prokurator Ewa Głogowska-Pietruk. Od tej decyzji radomska prokuratura może jeszcze odwołać się do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

 

Prokurator Gacek nie kłaniał się obecnej władzy

 

Wniosek prokuratury z Radomia jest oceniany przez prawników jako polityczny. PiS i Jarosławowi Kaczyńskiemu zależy bowiem, by jak najwięcej osób obarczyć winą za katastrofę w Smoleńsku, w tym byłego premiera Donalda Tuska.

 

PiS nie lubi też byłego szefa BOR gen. Janickiego, którego formację rozwiązano. Na jej miejsce powołano Służbę Ochrony Państwa, do której byli oficerowie mogli przejść po weryfikacji. Obecnej ekipie rządzącej prokuraturą, na czele ze Zbigniewem Ziobrą, podpadł też Józef Gacek.

 

W 2016 roku, tuż po przejęciu kontroli nad prokuraturą przez Zbigniewa Ziobrę, podwładny Gacka – który sam był wtedy naczelnikiem wydziału – chciał zrobić śledztwo dotyczące nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego przez premier Beatę Szydło. Gdy dowiedział się o tym ówczesny szef Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Paweł Blachowski, sprawę wyroku przekazano innemu śledczemu, który odmówił śledztwa.

 

Blachowski był wtedy świeżo awansowany przez nowe kierownictwo prokuratury i od tamtej pory współpracuje z najwyższym kierownictwem prokuratury. Obecnie jest szefem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. OKO.press pisało o jego awansach.

 

Po odebraniu sprawy wyroku TK prokuratorowi, który chciał robić śledztwo, Józef Gacek w geście protestu złożył rezygnację z funkcji naczelnika wydziału. Zaprotestowali też śledczy z warszawskiej Pragi. Stanęli w obronie Gacka – 22 osoby podpisały protest do Blachowskiego.

 

Sąd dyscyplinarny broni prokuratorów

 

To nie jedyna sprawa, gdy prokuratura chce ścigać śledczych za merytoryczne decyzje, do których mają oni prawo.

 

Pisaliśmy w OKO.press o prokurator Justynie Brzozowskiej, która odmówiła śledztwa w sprawie warszawskiej reprywatyzacji, bo CBA miało bałagan w aktach. Sąd dyscyplinarny również odmówił uchylenia jej immunitetu, sprawa czeka teraz na termin w Izbie Dyscyplinarnej SN.

 

Decyzja sądu dyscyplinarnego dotycząca Józefa Gacka daje jednak nadzieję innym śledczym, że nie będzie on z automatu akceptował dyscyplinarek wytaczanych niezależnym śledczym oraz wniosków o uchylenie immunitetu za merytoryczną pracę.

 

Tym bardziej, że w październiku ten sąd oczyścił z zarzutów o rzekomo opieszałą pracę Krzysztofa Parchimowicza, szefa niezależnego stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

8 listopada 2019Inne artykuły tego autora

12.11.2019

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry uderza we władze największego stowarzyszenia sędziów Iustitia

12.11.2019

Prokuratura Ziobry nie taka wszechwładna: sąd wziął w obronę szykanowanego śledczego

07.11.2019

Nowy etap represji. Rzecznicy Ziobry zaczynają ścigać niezależnych sędziów za wyroki

02.11.2019

Sąd Najwyższy uchylił awans dla Michała Lasoty, który ściga niezależnych sędziów

02.11.2019

Rzecznik dyscyplinarny Piotr Schab ściga krakowskich sędziów za badanie legalności wyroku

31.10.2019

Trzeci proces dyscyplinarny Krzysztofa Parchimowicza, obrońcy niezależnej prokuratury

31.10.2019

Rekordowy Tydzień Konstytucyjny. Ponad 30 tys. uczniów wzięło udział w zajęciach o prawie i Konstytucji

27.10.2019

Nie będzie dyscyplinarek dla sędziów z afery hejterskiej. Piotr Schab nie skrzywdzi też swoich zastępców

23.10.2019

Ziobro nie odpuszcza sędziemu, który chciał odwołania ławniczki z partii ministra sprawiedliwości

16.10.2019

Sąd broni prawa do protestów przeciwko narodowcom, a prokurator broni narodowców

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Przemysław Radzik ściga znaną dziennikarkę Ewę Siedlecką

15.10.2019

Rzecznik dyscyplinarny Michał Lasota, który ściga sędziów, ma ponad 350 zaległych spraw do osądzenia

14.10.2019

Nie musi przepraszać PiS za słowa „Tak działa państwo mafijne”. Dziennikarz „Wyborczej” wygrał w SN

10.10.2019

PiS eliminuje niezależnych sędziów. Sądy mają być pasem transmisyjnym władzy

09.10.2019

Znowu sądzą Krzysztofa Parchimowicza. Druga dyscyplinarka za krytykę nominata Ziobry

08.10.2019

Kaczyński mówi co PiS zrobi z sądami po wyborach. Będzie weryfikacja wszystkich sędziów w Polsce

04.10.2019

Sąd dyscyplinarny uniewinnił prokuratora Parchimowicza, który broni niezależności prokuratury

02.10.2019

Po raz pierwszy sędzia wygrała proces z resortem Ziobry. Minister będzie przepraszał

27.09.2019

Największa organizacja sędziów żąda dymisji szefa nowej KRS Leszka Mazura

27.09.2019

Rzecznik Schab, nominat Ziobry, przejmuje dyscyplinarkę wobec Piebiaka od rzecznika stołecznego. Po co?Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200