Odważna decyzja sądu dyscyplinarnego. Nie zgodził się na ściganie prokuratora za Smoleńsk

Udostępnij

Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…

Więcej

Sąd dyscyplinarny dla prokuratorów odmówił uchylenia immunitetu prokuratorowi Józefowi Gackowi. Radomska prokuratura chciała stawiać mu zarzuty za to, że nie postawił przed sądem za katastrofę w Smoleńsku byłego szefa BOR gen. Mariana JanickiegoDecyzja sądu dyscyplinarnego dla prokuratorów jest zaskakująca. Składający się z prokuratorów sąd pokazał bowiem, że w obecnych czasach potrafi być niezależny i nie oglądać się na kierownictwo prokuratury na czele ze Zbigniewem Ziobrą i jego stronnikiem Prokuratorem Krajowym Bogdanem Święczkowskim.

 

Prokuratora Józefa Gacka z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga chce ścigać Prokuratura Okręgowa w Radomiu. Planuje postawić mu zarzut z artykułu 231 kodeksu karnego, który mówi o niedopełnieniu obowiązków. Za co?

 

Prokurator Gacek zajmował się przed laty cywilnym wątkiem dotyczącym organizacji lotu prezydenta Lecha Kaczyńskiego i premiera Donalda Tuska do Smoleńska, na uroczystości w Katyniu w 2010 roku. Ten wątek został umorzony, bo nie dopatrzono się poważnych uchybień w organizacji lotu. Gacek stał na czele zespołu prokuratorów, którzy się tym śledztwem zajmowali. Z tej sprawy wyłączono wątek BOR, który odpowiadał za ochronę polskich VIP-ów i za sprawdzenie w Rosji – pod kątem bezpieczeństwa – miejsc w których mieli być premier i prezydent.

 

Janicki nie oskarżony, więc oskarżą prokuratora Gacka

 

W tym wątku Gacek postawił zarzuty byłemu wiceszefowi BOR Pawłowi Bielawnemu. Sąd w 2016 roku skazał go na karę więzienia w zawieszeniu.

 

Gacek nie znalazł jednak dowodów na ewentualną odpowiedzialność za przygotowanie wizyty w Smoleńsku i Katyniu gen. Mariana Janickiego.

 

W sprawie Janickiego w 2012 roku zawiadomienie do prokuratury złożył Antoni Macierewicz, którego podkomisja smoleńska miała wyjaśnić katastrofę, ale do dziś nie przedstawiła swojego raportu, ani dowodów na serwowane przez siebie teorie o przyczynach katastrofy prezydenckiego samolotu.

 

Teraz radomska prokuratura zarzuca, że Gacek popełnił w swoim śledztwie błędy proceduralne, bo nie rozpoznał w całości zawiadomienia Macierewicza. Jej zdaniem, jeśli nie znalazł dowodów na winę Janickiego, to powinien umorzyć sprawę w tym wątku, by można było to umorzenie zaskarżyć do sądu. Prokuratura zarzuca też, że Gacek powinien zainicjować postępowanie przeciwko Janickiemu w ramach procesu jego zastępcy, czyli Bielawnego.

 

W środę 6 listopada 2019 Sąd Dyscyplinarny przy Prokuratorze Generalnym odmówił jednak uchylenia immunitetu prokuratorowi Gackowi. Uznał, że nie ma dowodów na jego rzekomą winę i uchybienia.

Przewodniczącą sądu dyscyplinarnego, który odmówił uchylenia immunitetu, była prokurator Ewa Głogowska-Pietruk. Od tej decyzji radomska prokuratura może jeszcze odwołać się do Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

 

Prokurator Gacek nie kłaniał się obecnej władzy

 

Wniosek prokuratury z Radomia jest oceniany przez prawników jako polityczny. PiS i Jarosławowi Kaczyńskiemu zależy bowiem, by jak najwięcej osób obarczyć winą za katastrofę w Smoleńsku, w tym byłego premiera Donalda Tuska.

 

PiS nie lubi też byłego szefa BOR gen. Janickiego, którego formację rozwiązano. Na jej miejsce powołano Służbę Ochrony Państwa, do której byli oficerowie mogli przejść po weryfikacji. Obecnej ekipie rządzącej prokuraturą, na czele ze Zbigniewem Ziobrą, podpadł też Józef Gacek.

 

W 2016 roku, tuż po przejęciu kontroli nad prokuraturą przez Zbigniewa Ziobrę, podwładny Gacka – który sam był wtedy naczelnikiem wydziału – chciał zrobić śledztwo dotyczące nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego przez premier Beatę Szydło. Gdy dowiedział się o tym ówczesny szef Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Paweł Blachowski, sprawę wyroku przekazano innemu śledczemu, który odmówił śledztwa.

 

Blachowski był wtedy świeżo awansowany przez nowe kierownictwo prokuratury i od tamtej pory współpracuje z najwyższym kierownictwem prokuratury. Obecnie jest szefem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. OKO.press pisało o jego awansach.

 

Po odebraniu sprawy wyroku TK prokuratorowi, który chciał robić śledztwo, Józef Gacek w geście protestu złożył rezygnację z funkcji naczelnika wydziału. Zaprotestowali też śledczy z warszawskiej Pragi. Stanęli w obronie Gacka – 22 osoby podpisały protest do Blachowskiego.

 

Sąd dyscyplinarny broni prokuratorów

 

To nie jedyna sprawa, gdy prokuratura chce ścigać śledczych za merytoryczne decyzje, do których mają oni prawo.

 

Pisaliśmy w OKO.press o prokurator Justynie Brzozowskiej, która odmówiła śledztwa w sprawie warszawskiej reprywatyzacji, bo CBA miało bałagan w aktach. Sąd dyscyplinarny również odmówił uchylenia jej immunitetu, sprawa czeka teraz na termin w Izbie Dyscyplinarnej SN.

 

Decyzja sądu dyscyplinarnego dotycząca Józefa Gacka daje jednak nadzieję innym śledczym, że nie będzie on z automatu akceptował dyscyplinarek wytaczanych niezależnym śledczym oraz wniosków o uchylenie immunitetu za merytoryczną pracę.

 

Tym bardziej, że w październiku ten sąd oczyścił z zarzutów o rzekomo opieszałą pracę Krzysztofa Parchimowicza, szefa niezależnego stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia.

 


 

Kwestie dotyczące praworządności w Polsce oraz w całej Unii Europejskiej będziemy dalej monitorować oraz wyjaśniać na łamach Archiwum Osiatyńskiego, a także – po angielsku – na stronie Rule of Law in Poland.

 

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się na newsletter Archiwum Osiatyńskiego. W każdą środę dostaniesz wybór najważniejszych tekstów, a czasem również zaproszenia na wydarzenia.Autor


Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Od 2000 roku dziennikarz „Gazety Stołecznej” w „Gazecie Wyborczej”. Od 2006 roku…


Więcej

Opublikowany

8 listopada 2019Inne artykuły tego autora

23.01.2020

Rzecznicy dyscyplinarni Ziobry mogą być nielegalni. Chce to zbadać nawet Izba Dyscyplinarna

23.01.2020

NEWS. Pierwsza dyscyplinarka za Marsz Tysiąca Tóg. Ścigają niezależną prokurator

18.01.2020

NEWS OKO.press. Będzie zawiadomienie do prokuratury za blokowanie działań sędziego Juszczyszyna ws. nowej KRS

18.01.2020

Człowiek Ziobry pręży muskuły. Ściga sędziów z Olsztyna za 7 pytań prawnych do Sądu Najwyższego

18.01.2020

Trzecia dyscyplinarka Parchimowicza. Zarzuty stawia nielegalnie powołany rzecznik. Co zrobi sąd?

17.01.2020

News OKO.press. Sędzia Juszczyszyn pojedzie jednak do Kancelarii Sejmu. Chciał to zablokować prezes jego sądu

02.01.2020

Represje Ziobry: już 43 sędziów ściganych przez rzeczników i prokuratorów

27.12.2019

Prezydent oskarżył SN o korupcję. Znowu minął się z prawdą, „korupcję” wykreowało CBA

18.12.2019

Sąd: Siedlecka i Czuchnowski mogli krytykować TVP za materiały o prezydencie Adamowiczu

18.12.2019

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry ściga sędzię za negatywną opinię o nowej KRS

16.12.2019

Rzecznik dyscyplinarny Ziobry chce zawiesić dwie sędzie z Katowic za zadanie pytania prawnego do SN

13.12.2019

Nocny zamach PiS na niezależność sądów i atak na wyrok TSUE. Projekt ustawy punkt po punkcie

13.12.2019

Dziennikarz Wojciech Czuchnowski wygrał z partią Kaczyńskiego: mógł napisać „mafia z PiS”

12.12.2019

Wczoraj sędziowie zapytali o legalność KRS, dziś mają dyscyplinarkę

12.12.2019

Kolejny sąd w Polsce wykonuje wyrok TSUE i pyta o legalność nowej KRS

06.12.2019

Grzebią w starych sprawach sędziego Juszczyszyna. OKO.press pokazuje manipulacje

04.12.2019

55 przewinień zarzuca rzecznik Ziobry szefowi Iustitii. Sędzia Markiewicz: Nie uciszą nas represje

23.11.2019

Powołana przez PiS Izba Dyscyplinarna nie odpuściła sędzi Czubieniak za sprawiedliwe orzeczenie

21.11.2019

Sąd dyscyplinarny po raz drugi uniewinnił Krzysztofa Parchimowicza. Zarzuty są bezpodstawne

14.11.2019

Jacek Wygoda z Izby Dyscyplinarnej SN wyrzucił publiczność z posiedzenia, z pomocą policjiWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200