Głos czy bojkot? Katarzyna Jagiełło: Te wybory to nie będzie święto demokracji

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

"Tym razem nie widzę wyjścia z tej sytuacji, nie widzę zwyczajowego »mniejszego zła«, na które można się, po wielu targach ze swoim sumieniem zgodzić. Majowe wybory nie dają szansy na uczciwą grę. Chcę porządnej kampanii, chcę traktowania zasad gry z pełną odpowiedzialnością", pisze dla OKO.press Katarzyna Jagiełło



Co zrobić z prezydenckim głosowaniem pocztowym, które PiS planuje na 10 maja? Wziąć udział w wyborach przeprowadzonych z pogwałceniem demokratycznych reguł, czy bojkotować to ułomne głosowanie? Takie pytanie zadaliśmy szanowanym uczestnikom i uczestniczkom polskiego życia publicznego. Poniżej publikujemy odpowiedź Katarzyny Jagiełło*. Wcześniej zamieściliśmy głos prezydenta Bronisława Komorowskiego i prof. Krystyny Skarżyńskiej, Tomasza Stawiszyńskiegoprof. Andrzeja RychardaAgnieszki Graff i Magdaleny Staroszczyk, sędziego Jerzego Stępnia, Adama Wajraka. Wkrótce teksty m.in. prof. Jerzego Zajadły, Elżbiety Podleśnej, Ryszarda Wojtkowskiego.

 

„Sądzę, że życie jest najwspanialszą ze wszystkich gier. Kosztownym błędem jest traktowanie jej jako trywialnej rozgrywki, do której można podejść lekko, a zasady nie mają większego znaczenia. Zasady mają najwyższe znaczenie. W grę należy grać wedle zasad, w innym wypadku przestaje być grą. I nie chodzi tylko o to, by wygrać. Prawdziwe osiągnięcie, to wygrać pięknie i z honorem”. E. Shackleton.

 

Nie istnieje dobra opcja majowych wyborów. Jeśli miałyby się odbyć 10 maja, nie da się ich przeprowadzić w zgodzie z prawem. Jeśli udałoby się je przenieść na 23, to nadal mają rację ci, którzy wskazują, że brak możliwości przeprowadzenia prawdziwej kampanii i faktycznego zainteresowania wyborców pogrążonych w liczeniu różnych poziomów strat, jakie przyniosła pandemia, uczyniłby z nich farsę, a nie święto demokracji.

 

Tym razem nie widzę wyjścia z tej sytuacji, nie widzę zwyczajowego „mniejszego zła”, na które można się, po wielu targach ze swoim sumieniem zgodzić.

 

Poza tym, jeśli wybory mają odbyć się 10 lub 23 maja, nie dają szansy na uczciwą grę. Dlatego nie wezmę w nich udziału. Chcę dokładnie wiedzieć, jakie poglądy mają kandydaci startujący w wyborach, chcę porządnej kampanii, chcę traktowania zasad gry z pełną odpowiedzialnością.

 

Mamy pandemię, ale mamy także gigantyczną suszę, i jedynie kilka lat na podjęcie interwencji w sprawie kryzysu klimatycznego. To są kwestie, które bardzo słabo wybrzmiewają w obecnej debacie, przyćmionej koronawirusem i dyskusją o legalności zgromadzeń.

 

W tematach przyrodniczych i klimatycznych przodują Hołownia i Biedroń. Daleko za nimi plasuje się reszta kandydatów. Żaden nie wybija się jakoś szczególnie pod względem poważnego podejścia do kryzysu klimatycznego i szóstego wymierania. Stawkę zamykają prezydent Duda (Pamiętacie słynne: „Mamy węgla na 200 lat”, deklarację ze szczytu klimatycznego?) oraz Bosak – kolejny raz zafascynowany Rosją (chce za jej przykładem eksportować polski węgiel na cały świat).

 

Obawiam się, że najbliższe lata przyniosą jeszcze większe ograniczania praw i naruszania umów społecznych tworzących podwaliny demokracji. Obawiam się, że z każdym kryzysem będzie ich coraz więcej.

 

Jeśli wybory zostaną przesunięte, jeśli zostaną przeprowadzone w sposób, który nie urąga ani procedurom, ani przyzwoitości – wtedy zagłosuję i będę oceniać kandydatury według kryterium odpowiedzialności klimatycznej.

 

Nie bez kozery na początku cytowałam Ernesta Shackletona. Legendarny odkrywca i kapitan jest przykładem przywódcy godnego naśladowania, charyzmatycznego lidera dbającego o sprawiedliwość i rozkładanie sił tak, by starczyły na długą walkę. Uporanie się z kryzysem przyrodniczo-klimatycznym wymaga dbania o zasady gry.

 

Inaczej przetrwają wyłącznie cwaniacy.

 

Katarzyna Jagiełło – aktywistka ekologiczna, ekspertka ds. różnorodności biologicznej, obrończyni przyrody. Jedna z najważniejszych postaci protestów w Puszczy Białowieskiej. Nagłośniała w mediach sprawę wycinki i tłumaczyła skutki niszczenia ostatniego naturalnego lasu w Europie.



Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

4 maja 2020






Inne artykuły tego autora

29.02.2024

To już oficjalne: 137 mld euro z KPO odblokowane

20.02.2024

Jak odbudować państwo prawa w Polsce? Prof. Morijn: Realizm niech przeważa nad puryzmem

17.01.2024

Rząd powinien przywrócić Europejskiej Konwencji Praw Człowieka należne miejsce

04.01.2024

Minister Kultury wobec mediów publicznych działał w celu usprawiedliwionym konstytucyjnie [ANALIZA]

04.01.2024

List Otwarty Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Sędziów Administracyjnych do Prezesa NSA

29.12.2023

Sytuacja w mediach publicznych. RPO Marcin Wiącek pisze do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

27.12.2023

Czego może nas nauczyć kryzys medialny

22.12.2023

Sędzia Przymusiński do dr. Szweda i innych wątpiących: cały czas wisi nad nami problem neosędziów. Zwlekanie z koniecznymi decyzjami niczemu nie służy

18.12.2023

Jak przywrócić w Polsce praworządność? Sędzia Przymusiński: Sejmie, przyjmij te dwie uchwały! [Gazeta Wyborcza]

13.12.2023

Rozliczenie PiS to nie Norymberga. Niesiołowski polemizuje z Matczakiem [Gazeta Wyborcza, Stefan Niesiołowski]

13.12.2023

Dziś znowu mamy prawo do dumy [Gazeta Wyborcza, Adam Michnik]

11.12.2023

Wrzosek: Tylko radykalna naprawa prokuratury. Usunąć ludzi Ziobry, cofnąć awanse, dać niezależność

29.11.2023

Sejm odwoła członków komisji LexTusk. Ale przyszły rząd nie chce jej likwidować

17.11.2023

Piotr Mikuli: W sprawie ewentualnych uchwał Sejmu RP dotyczących dublerów i członków neo-KRS [Konstytucyjny.pl]

16.11.2023

Państwowe spółki przyczyniły się do kryzysu demokracji. Czy prawo może temu zapobiec? [Analiza]

15.11.2023

Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w SN nie jest niezależnym sądem [analiza]

14.11.2023

W okresie zmiany rządu nie powinno się podejmować poważnych rozstrzygnięć – apel Komitetu Nauk Prawnych PAN do doktora nauk prawnych

07.11.2023

Schodzimy z naszej reduty, banery zachowujemy [Gazeta Wyborcza, List do redakcji]

02.11.2023

Stanowisko dotyczące znaczenia Deklaracji z Reykjaviku  przyjętej na IV Szczycie Rady Europy

31.10.2023

Nasze demokratyczne grzechy główne, czyli jak poprawić III RP [Gazeta Wyborcza, Marek Beylin]



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200