Głos czy bojkot? Katarzyna Jagiełło: Te wybory to nie będzie święto demokracji

Udostępnij

W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.

Więcej

"Tym razem nie widzę wyjścia z tej sytuacji, nie widzę zwyczajowego »mniejszego zła«, na które można się, po wielu targach ze swoim sumieniem zgodzić. Majowe wybory nie dają szansy na uczciwą grę. Chcę porządnej kampanii, chcę traktowania zasad gry z pełną odpowiedzialnością", pisze dla OKO.press Katarzyna JagiełłoCo zrobić z prezydenckim głosowaniem pocztowym, które PiS planuje na 10 maja? Wziąć udział w wyborach przeprowadzonych z pogwałceniem demokratycznych reguł, czy bojkotować to ułomne głosowanie? Takie pytanie zadaliśmy szanowanym uczestnikom i uczestniczkom polskiego życia publicznego. Poniżej publikujemy odpowiedź Katarzyny Jagiełło*. Wcześniej zamieściliśmy głos prezydenta Bronisława Komorowskiego i prof. Krystyny Skarżyńskiej, Tomasza Stawiszyńskiegoprof. Andrzeja RychardaAgnieszki Graff i Magdaleny Staroszczyk, sędziego Jerzego Stępnia, Adama Wajraka. Wkrótce teksty m.in. prof. Jerzego Zajadły, Elżbiety Podleśnej, Ryszarda Wojtkowskiego.

 

„Sądzę, że życie jest najwspanialszą ze wszystkich gier. Kosztownym błędem jest traktowanie jej jako trywialnej rozgrywki, do której można podejść lekko, a zasady nie mają większego znaczenia. Zasady mają najwyższe znaczenie. W grę należy grać wedle zasad, w innym wypadku przestaje być grą. I nie chodzi tylko o to, by wygrać. Prawdziwe osiągnięcie, to wygrać pięknie i z honorem”. E. Shackleton.

 

Nie istnieje dobra opcja majowych wyborów. Jeśli miałyby się odbyć 10 maja, nie da się ich przeprowadzić w zgodzie z prawem. Jeśli udałoby się je przenieść na 23, to nadal mają rację ci, którzy wskazują, że brak możliwości przeprowadzenia prawdziwej kampanii i faktycznego zainteresowania wyborców pogrążonych w liczeniu różnych poziomów strat, jakie przyniosła pandemia, uczyniłby z nich farsę, a nie święto demokracji.

 

Tym razem nie widzę wyjścia z tej sytuacji, nie widzę zwyczajowego „mniejszego zła”, na które można się, po wielu targach ze swoim sumieniem zgodzić.

 

Poza tym, jeśli wybory mają odbyć się 10 lub 23 maja, nie dają szansy na uczciwą grę. Dlatego nie wezmę w nich udziału. Chcę dokładnie wiedzieć, jakie poglądy mają kandydaci startujący w wyborach, chcę porządnej kampanii, chcę traktowania zasad gry z pełną odpowiedzialnością.

 

Mamy pandemię, ale mamy także gigantyczną suszę, i jedynie kilka lat na podjęcie interwencji w sprawie kryzysu klimatycznego. To są kwestie, które bardzo słabo wybrzmiewają w obecnej debacie, przyćmionej koronawirusem i dyskusją o legalności zgromadzeń.

 

W tematach przyrodniczych i klimatycznych przodują Hołownia i Biedroń. Daleko za nimi plasuje się reszta kandydatów. Żaden nie wybija się jakoś szczególnie pod względem poważnego podejścia do kryzysu klimatycznego i szóstego wymierania. Stawkę zamykają prezydent Duda (Pamiętacie słynne: „Mamy węgla na 200 lat”, deklarację ze szczytu klimatycznego?) oraz Bosak – kolejny raz zafascynowany Rosją (chce za jej przykładem eksportować polski węgiel na cały świat).

 

Obawiam się, że najbliższe lata przyniosą jeszcze większe ograniczania praw i naruszania umów społecznych tworzących podwaliny demokracji. Obawiam się, że z każdym kryzysem będzie ich coraz więcej.

 

Jeśli wybory zostaną przesunięte, jeśli zostaną przeprowadzone w sposób, który nie urąga ani procedurom, ani przyzwoitości – wtedy zagłosuję i będę oceniać kandydatury według kryterium odpowiedzialności klimatycznej.

 

Nie bez kozery na początku cytowałam Ernesta Shackletona. Legendarny odkrywca i kapitan jest przykładem przywódcy godnego naśladowania, charyzmatycznego lidera dbającego o sprawiedliwość i rozkładanie sił tak, by starczyły na długą walkę. Uporanie się z kryzysem przyrodniczo-klimatycznym wymaga dbania o zasady gry.

 

Inaczej przetrwają wyłącznie cwaniacy.

 

Katarzyna Jagiełło – aktywistka ekologiczna, ekspertka ds. różnorodności biologicznej, obrończyni przyrody. Jedna z najważniejszych postaci protestów w Puszczy Białowieskiej. Nagłośniała w mediach sprawę wycinki i tłumaczyła skutki niszczenia ostatniego naturalnego lasu w Europie.Autor


W Archiwum Wiktora Osiatyńskiego od 2017 roku dokumentujemy, analizujemy i objaśniamy zmiany w zakresie praworządności w Polsce.


Więcej

Opublikowany

4 maja 2020Inne artykuły tego autora

13.01.2021

Prawa człowieka w Polsce po odejściu Adama Bodnara

12.01.2021

Sędzia Tuleya: Instytucje europejskie to wielkie rozczarowanie. Można odnieść wrażenie, że nie traktują Polski jak części UE

11.01.2021

Ile razy podważa Konstytucję, prawo i rozsądek mandatowa rewolucja PiS? Prawnik wylicza po kolei

26.12.2020

Adam Strzembosz popiera Rudzińską-Bluszcz na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich

17.12.2020

Zatrzymanie posła opozycji. Policja: to nie było zatrzymanie. Prokuratura: zatrzymanie było zasadne

05.12.2020

RPO do Morawieckiego: polski kandydat na sędziego TSUE powinien być wybrany w konkursie

01.12.2020

Potrzebujemy mechanizmu uzyskiwania informacji o policjantach, którzy naruszają nasze prawa

29.11.2020

Histeria PiS po orędziu Grodzkiego. „Nóż w plecy”, „hołd brukselski”, „ośmiesza Senat”. Czyli trafił

28.11.2020

[PRZEWODNIK ABORCYJNEGO DREAM TEAMU] Kupiłaś tabletkę, a policja wzywa cię na przesłuchanie?

28.11.2020

Ponad 70 organizacji społecznych przeciw przemocy policji wobec pokojowych demonstracji

27.11.2020

Jerzy Kranz: Po orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z 22 października 2020 r. – Bukareszt w Warszawie

27.11.2020

57 ekspertów od UE przestrzega: weto unijnego budżetu wyznacza Polsce kierunek „exit”

26.11.2020

Apel ekspertów Team Europe o zmianę stanowiska Rządu ws. weta wobec Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2021-2027

24.11.2020

Apel dziennikarzy do Policji: przestańcie ograniczać wolność mediów, uniemożliwiać nam pracę

23.11.2020

Sądy pozytywnie rozpatrują zażalenia na zatrzymania podczas protestów. Prawdopodobne odszkodowania i zadośćuczynienia dla protestujących

19.11.2020

Oświadczenie Stowarzyszenia Sędziów Themis w sprawie represji wobec Igora Tuleyi

18.11.2020

Morawiecki powinien odpowiadać karnie za zwłokę w publikacji ustawy antycovidowej [ANALIZA]

17.11.2020

Konferencja Ambasadorów RP: Weto przeciw Polsce

14.11.2020

Archiwum Osiatyńskiego w debacie: Igrzyska Wolności [ZAPROSZENIE]

10.11.2020

Apel Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Naczelnej Rady Adwokackiej i Krajowej Izby Radców Prawnych do Kandydatek i Kandydatów na stanowisko Sędziego ETPCWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200