72 proc. Polek i Polaków przeciwko Kaczyńskiemu. Chcą lepszej ochrony wartości Unii

Udostępnij

Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz College of Europe. Zdobywała doświadczenie m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytecie Narodów…

Więcej

Najnowszy sondaż na zlecenie Parlamentu Europejskiego pokazuje, że zdecydowana większość Polek i Polaków popiera pomysł powiązania wypłat z budżetu UE z praworządnością. To cios dla Jarosława Kaczyńskiego, który niedawno przekonywał, że UE niczym ZSRR chce w ten sposób odebrać Polsce suwerennośćParlament Europejski we wtorek 20 października wieczorem opublikował wstępne wyniki badania Kantar „Opinia publiczna w UE w czasach COVID-19”. Wynika z niego, że zdecydowana większość – aż 77 proc. – obywateli UE popiera pomysł, by Unia powiązała wypłaty ze wspólnego budżetu z przestrzeganiem wartości zapisanych w traktatach.

 

Co ciekawe, mechanizm „pieniądze za praworządność” popiera 72 proc. Polek i Polaków, a przeciw jest zaledwie 16 proc. 12 proc. nie ma zdania.

 

Wyniki te z pewnością nie przypadną do gustu Jarosławowi Kaczyńskiemu, który niedawno przekonywał w wywiadzie dla „Gazety Polskiej”, że UE niczym ZSRR chce w ten sposób odebrać Polsce suwerenność. „Polska nie da się terroryzować pieniędzmi” – powiedział. Ogłosił, że zawetuje cały unijny budżet, jeżeli mechanizm zostanie przyjęty.

 

Jak ostrzegaliśmy – to cyniczny język polexitu, którego Polki i Polacy w zdecydowanej większości nie chcą. Narracja o narodowej dumie wymierzona w Unię Europejską, choć logiczna z punktu widzenia Kaczyńskiego, jak na razie nie uwodzi opinii publicznej.

 

W OKO.press kilkakrotnie pisaliśmy, że Polscy obywatele chcą silniejszej, bardziej zjednoczonej Unii. Najnowsze badanie na zlecenie PE to potwierdza.

 

Cała Unia broni wartości

 

Jedno z pytań sondażu dotyczyło właśnie stosunku Europejek i Europejczyków do mechanizmu powiązania wypłat unijnych pieniędzy z przestrzeganiem wartości UE, w tym praworządności.

 

To sprytny ruch po stronie Parlamentu, który obecnie prowadzi z Radą UE negocjacje na ten temat. Eurodeputowani od dawna domagają się, by ten mechanizm powstał, aby Unia mogła skutecznie reagować na naruszenia podstawowych zasad i wartości. Ankieta dostarczy im argumentów.

 

„By być częścią UE, państwa członkowskie zgadzają się, że będą podzielać i szanować wspólne wartości, w tym praworządność (a w ramach niej dbać o wolność i niezależność wymiaru sprawiedliwości, walczyć z korupcją i chronić prawa jednostki). Czy zgadza się Pan/Pani z następującym stwierdzeniem: Unia powinna przyznawać fundusze państwom członkowskim tylko wówczas, gdy ich rządy wdrażają zasady rządów prawa i demokracji?” – tak dokładnie sformułowano pytanie.

 

W całej Unii Europejskiej 41 proc. ankietowanych „raczej zgadza się” z tym pomysłem, a 36 proc. zgadza się z nim „w zupełności”. 9 proc. raczej się nie zgadza, a zupełny sprzeciw wyraziło zaledwie 3 proc. 11 proc. nie wiedziało, jakiej udzielić odpowiedzi.

 

wyniki sondażu PE
Źródło: badanie Kantar dla PE, październik 2020

 

Przewaga głosów na „tak” największa jest na Cyprze: 89 proc. do 7 proc. Najwięcej odpowiedzi „zdecydowanie tak” oddali mieszkańcy Luksemburga, Austrii, Finlandii, Niemiec, Malty i Szwecji.

 

W Polsce powiązanie funduszy z praworządnością w sumie popiera 72 proc. ankietowanych. Najbardziej sceptyczni są Czesi, choć także i oni w większości skłaniają się ku temu mechanizmowi: 59 do 24 proc.

 

wyniki badania kantar dla PE
Źródło: badanie Kantar dla PE, październik 2020

 

Chcemy więcej Unii w Unii

 

Ankietę przeprowadzono na przełomie września i października we wszystkich krajach Unii Europejskiej – online i telefonicznie. W sumie ankieterzy Kantara zebrali 24 812 wyników.

 

Eurodeputowani zadali obywatelom i obywatelkom UE także pytania dotyczące:

 

  • budżetu Unii i tego, na co powinien być wydawany;
  • wpływu pandemii COVID-19 na ich zarobki;
  • ew. zwiększenia kompetencji Unii w walce z koronawirusem.

 

Wyniki dają obraz społeczeństw znacznie bardziej progresywnych niż rządy poszczególnych krajów.

 

54 proc. ankietowanych uznało, że Unia powinna mieć większy budżet, by skuteczniej radzić sobie ze skutkami pandemii koronawirusa.

 

31 proc. stwierdziło, że obecny poziom budżetu jest wystarczający. To dopiero wstępne wyniki, nie sprecyzowano w nich, czy za status quo uznano stan już po ogłoszeniu Funduszu Obudowy UE.

 

Z pewnością jednak Europejki i Europejczycy widzą potrzebę ambitniejszego budżetu, by Unia mogła skuteczniej reagować na kryzysy takie jak globalna pandemia. Wśród Polek i Polaków przekonanie to jest większe od unijnej średniej – 58 proc.

 

Najmniej odpowiedzi pozytywnych odnotowano w tzw. „klubie oszczędnych”. Czyli w krajach, gdzie dominuje przekonanie, że ich wkład do unijnego budżetu jest zbyt wysoki – m.in. w Danii, Holandii, Szwecji, Austrii i Finlandii. Dość sceptyczni byli także Czesi – ich odpowiedzi rozłożyły się równo pół na pół, po 41 proc.

 

wyniki sondażu Kantar dla PE
Źródło: badanie Kantar dla PE, październik 2020

 

Unia na pomoc w walce z wirusem?

 

To jak pandemia koronawirusa wpłynęła na postrzeganie roli UE widać w pozostałych odpowiedziach. Gdy ankietowanych zapytano, na jakie cele Unia powinna przeznaczać swoje pieniądze, zdecydowana większość (54 proc.) odpowiedziała: na ochronę zdrowia.

 

Kolejne miejsca zajęły: wsparcie dla gospodarki i ratunek dla przedsiębiorców (42 proc.), zmiany klimatu i środowisko (37 proc.), zatrudnienie (35 proc.), edukacja (33 proc.).

 

wyniki badania Kantar dla PE
Źródło: badanie Kantar dla PE, październik 2020

 

Wielu obywateli UE deklaruje, że pandemia miała negatywny wpływ na ich domowy budżet. W całej Unii odpowiedziało tak średnio 39 proc. ankietowanych, a 27 proc. stwierdziło, że spodziewa się negatywnych konsekwencji w przyszłości. 27 proc. takiego wpływu nie odczuło.

 

W Polsce finansowych konsekwencji dopatrzyło się 44 proc. ankietowanych, a 26 proc. uważa, że nadejdą za jakiś czas. 20 proc. żadnej zmiany nie dostrzegło.

 

wyniki badania Kantar dla PE
Źródło: badanie Kantar dla PE, październik 2020

 

Parlament Europejski zapytał też Europejczyków wprost, czy uważają, że UE powinna mieć więcej kompetencji, by móc reagować na kryzysy pokroju pandemii. Obecnie Bruksela ma bowiem związane ręce. Może jedynie uzupełniać polityki krajowe, ale bez narzucania członkom jakichkolwiek rozwiązań.

 

Aż 66 proc. ankietowanych uważa, że UE powinna mieć w tej dziedzinie więcej do powiedzenia. Przeciw było 25 proc. Poszerzenia kompetencji Unii chciałoby też aż 60 proc. Polek i Polaków. Najmniej pozytywnych odpowiedzi odnotowano w Czechach – 42 proc.

 

Wyniki badania Kantar dla PE
Źródło: badanie Kantar dla PE, październik 2020


Autor


Absolwentka lingwistyki stosowanej na Uniwersytecie Warszawskim oraz College of Europe. Zdobywała doświadczenie m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytecie Narodów…


Więcej

Opublikowany

21 października 2020Inne artykuły tego autora

03.12.2020

Komisja Europejska chce ostatecznie rozprawić się z nielegalną Izbą Dyscyplinarną SN. Przedstawia nowe zarzuty

02.12.2020

Holendrzy wściekli na Polskę. Chcą skargi do Trybunału Sprawiedliwości UE

27.11.2020

Prokuratura ściga Strajk Kobiet. Jego liderki mówią: są nas tysiące

26.11.2020

„W negocjacjach nie można być miękiszonem”. Ziobro uderza w Morawieckiego, konflikt narasta

25.11.2020

Polskie weto do budżetu UE zirytowało Holandię i pognębiło Włochy

21.11.2020

Weto Morawieckiego nie ma sensu? Projekt „pieniądze za praworządność” raczej nie zagrozi rządowi PiS

20.11.2020

PiS łagodzi ton i rozważa kompromis z Unią. Ziobro szantażuje i nie odpuszcza

18.11.2020

Unia chce narzucić Polsce małżeństwa homoseksualne? Trzy fałsze PiS o wecie budżetu UE

17.11.2020

Rząd PiS wstępnie wetuje budżet UE. Wyjaśniamy, co będzie, jeśli nie wycofa się z tej decyzji

13.11.2020

Morawiecki i Kaczyński chcą wetować. Stracimy miliardy, by Ziobro nadal mógł trzymać sądy w kagańcu?

11.11.2020

Ziobryści na wojennej ścieżce z UE i Niemcami. W imię narodowej dumy zrezygnujemy z miliardów euro?

10.11.2020

PILNE. Polska Babcia już na wolności. Dostała zarzuty karne

09.11.2020

Ziobryści kontratakują i biją w Morawieckiego: żądają weta budżetu UE, by walczyć z „lewacką agendą”

05.11.2020

To już pewne: fundusze UE będą powiązane z praworządnością. Rząd PiS tego nie zatrzyma

28.10.2020

Przemoc, upokorzenia, brak kontaktu z prawnikiem. Polska łamie prawa zatrzymanych [RADA EUROPY]

27.10.2020

Poseł z listy hańby kandydatem PiS na RPO. Bartłomiej Wróblewski uzasadniał zakaz aborcji w TK

24.10.2020

Zachodnie media o TK i aborcji: „Wyrok na życzenie rządzących ultrakatolickich nacjonalistów”

17.10.2020

Sprzeciw RPO. Nie chce, by w jego sprawie w TK orzekali były poseł PiS Piotrowicz i sędzia „dubler”

16.10.2020

Kaczyński grozi wetem budżetu UE. To pozbawi całą Europę pieniędzy na walkę z koronakryzysem

14.10.2020

„W Unii Europejskiej nie ma miejsca na dyskryminację osób LGBT+”. KE odpowiada na apel 76 twórcówWesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200