Archiwum Osiatyńskiego zaprasza na wydarzenie pt. „Praworządność – co tracimy?”.

 

 

Część 1

 

18:00-19:00

 

„What’s the Point of the Rule of Law?” – wykład prof. Martina Krygiera, konstytucjonalisty i teoretyka prawa z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney

 

Posłowie prof. Mirosława Wyrzykowskiego

 

Dyskusja z publicznością

 

Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski 

 

What’s the Point of the Rule of Law? / O co chodzi w praworządności?
 
Od upadku komunizmu w Europie prawie 30 lat temu, poparcie dla praworządności rozpowszechniło się na całym świecie, jak nigdy w historii. Niestety, dziś rządy prawa są atakowane przez nowych przeciwników, jeśli nie słownie, to faktycznie i na nowe sposoby. Ostatnie wydarzenia, w Polsce, na Węgrzech i w innych krajach, postawiły pod znakiem zapytania istotę i warunki praworządności. Pokazały też nowe, niepokojące zagrożenia dla rządów prawa.
Zaproponowane obecnie przez prawników diagnozy choroby i leczenie brzmią nieprzekonująco.
 
W moim wykładzie postuluję, że skuteczna ochrona praworządności i wartości rządów prawa wymaga przemyślenia na nowo, co te pojęcia oznaczają. Zamiast rozpocząć, jak to się zwykle robi, od listy formalnych zasad i instytucji prawnych niezbędnych w rządach prawa, powinniśmy zadać sobie pytanie: w jakich sytuacjach ludzie zabiegają o rządy prawa? Kiedy chcą je chronić lub wzmacniać? Dlaczego powinniśmy się troszczyć o praworządność? Po co nam w ogóle ta praworządność? O co, tak naprawdę, w niej chodzi?
Okazuje się, że istota praworządności jest bardziej zmienna, niż mogłoby się wydawać. Zależy w takim samym stopniu od polityki, społeczeństwa i zaangażowania obywatelskiego, jak od litery prawa.
Niniejszy wykład analizuje ostatnie wydarzenia w Polsce, zgodnie z tym podejściem.

 

Martin Krygier – profesor prawa i teorii społecznej na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney oraz na Australijskim Uniwersytecie Narodowym w Canberze. Wykłada również w Szkole Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk oraz w Międzynarodowym Instytucie Socjologii Prawa w Oñati w Hiszpanii. Członek Australijskiej Akademii Nauk Społecznych. W 2016 roku uhonorowany nagrodą Dennis Leslie Mahoney za wkład w rozwój nauki o praworządności. Ostatnio wydał „Philip Selznick: Ideals in the World”.

 

 

Część 2

 

19:00-20:00

 

„Praworządność – co tracimy?”

 

W sferze społecznej, gospodarczej, obywatelskiej działamy w różnych rolach. W każdej z nich potrzebujemy niezawisłych sądów, prawidłowego stanowienia i stosowania prawa, przestrzegania procedur. Inaczej nie możemy osiągać naszych osobistych czy wspólnotowych celów. A w skrajnych przypadkach – zagrożone są nasze podstawowe prawa i wolności.

 

Dyskusja panelowa moderowana przez red. Ewę Siedlecką („Polityka”)

 

Głos zabiorą:

 

mec. Paulina Kieszkowska-Knapik (Wolne Sądy)

prof. Michał Królikowski

mec. Beata Siemieniako (Prawo do Prawa)

Piotr Szumlewicz (OPZZ)

 

Po debacie zapraszamy do dyskusji

 

***

 

Strona wydarzenia na Facebooku

 

Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na Facebooku Archiwum Osiatyńskiego.

 

Nagranie będzie też później dostępne na YouTubie Archiwum Osiatyńskiego.

 

Rejestracja nie jest wymagana



Wystąpią:


Martin Krygier

profesor prawa i teorii społecznej na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney oraz na Australijskim Uniwersytecie Narodowym w Canberze. Wykłada również w Szkole Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk oraz w Międzynarodowym Instytucie Socjologii Prawa w Oñati w Hiszpanii. Członek Australijskiej Akademii Nauk Społecznych. W 2016 roku uhonorowany nagrodą Dennis Leslie Mahoney za wkład w rozwój nauki o praworządności. Ostatnio wydał „Philip Selznick: Ideals in the World”.



Wydarzenie wspierają: