Fundacja Batorego; Analiza (raport) Nowelizacji Kodeksu Wyborczego, 17.07.2023



A.Domanska.M.Wrzalik_Nowelizacja.zmian-w.KW_analiza.pdf

opublikowany

17/07/2023

typ dokumentu

Raport

autor/źródło

Fundacja im. Stefana Batorego



Najnowsza nowelizacja Kodeksu wyborczego wzbudziła olbrzymie kontrowersje na etapie prac legislacyjnych. Ustawa ma w założeniu wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach, ale autorki analizy najistotniejszych zmian w Kodeksie wyborczym i ich skutków - dr hab. Aldona Domańska i Magdalena Wrzalik wskazują, że wiele wprowadzonych rozwiązań może mieć działanie odwrotne.



Przedstawiamy najistotniejsze zmiany wprowadzone ustawą z 26 stycznia 2023 roku o zmianie usta- wy – Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023, poz. 497), które mogą wywołać wąt- pliwości interpretacyjne lub komplikacje w ich stosowaniu. Analizie poddane zostały regulacje, które skutkują najdalej idącymi zmianami w przepisach Kodeksu wyborczego. Z uwagi na obszerny charak- ter regulacji dotyczącej nowej instytucji – Centralnego Rejestru Wyborców – zagadnieniu temu zosta- nie poświęcone osobne opracowanie.

 

Podkreślenia wymaga fakt, że celem ustawodawcy miało być, poza zwiększeniem frekwencji wybor- czej, dostosowanie przepisów Kodeksu wyborczego do wymogów umowy zawartej 29 maja 2020 roku między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie udziału w niektórych wyborach obywateli jednego państwa zamieszkujących na terytorium drugiego państwa. Podstawową zmianą w tym zakresie jest przyznanie prawa wybierania i prawa wy- bieralności w Rzeczypospolitej Polskiej do rady gminy obywatelom Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz prawa wybierania wójta w danej gminie. Postanowienia przyznające prawa wyborcze obywatelom Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej weszły w życie z dniem 17 marca 2023 roku.


plik

A.Domanska.M.Wrzalik_Nowelizacja.zmian-w.KW_analiza.pdf

Pobierz

opublikowany

17/07/2023


typ dokumentu

Raport


autor/źródło

Fundacja im. Stefana Batorego



Wesprzyj nas!

Archiwum Osiatyńskiego powstaje dzięki obywatelom i obywatelkom gotowym bronić państwa prawa.


10 
20 
50 
100 
200