arrow search crossNadia Kłos

Udostępnij

„Działam ponieważ mam nadzieję, że dzięki temu świat będzie troszkę bardziej znośnym miejscem. Swoje prawa niestety trzeba sobie wywalczyć, a kiedy ktoś próbuje je ograniczać – przeciwstawić się temu. Bardzo ważne wydaje mi się to, żeby w swojej działalności nie zajmować się wyłącznie jednym tematem. Trzeba starać się wspierać wszystkich, których prawa są łamane. Nie chciałam nigdy walczyć o demokrację tylko dla białych, zamożnych, hetero mężczyzn”

 

Nadia Kłos – licealistka, aktywistka. Działaczka ruchów antyfaszystowskich, feministycznych, LGBTQ. Współtworzy kolektyw Queer Solidarnie. Uczestniczka protestów antyrządowych, antyfaszystowskich, protestów w obronie wolnych sądów, praw kobiet i wielu, wielu innych.

 

Pierwszy protest, na którym byłam to marsz antyrasistowski w marcu 2016 roku. Od tamtego czasu zaczęłam chodzić na demonstracje. Na dobre w aktywizm zaangażowałam się w lipcu 2017 roku w czasie protestów pod Sejmem. Wtedy zaczęłam się włączać w organizację protestów. Zaliczyłam też pierwsze legitymowanie i wynoszenie przez policję. Na pewien czas związałam się z Obywatelami RP, ale rozstaliśmy się po około pół roku. W Obywatelach się sporo pozmieniało, moje poglądy też ewoluowały więc nie było sensu tam zostawać. W wakacje 2017 roku powstało Queer Solidarnie do którego należę.

 

 

Queer Solidarnie to społeczność Queer wspierająca wszelkie mniejszości oraz walkę o prawa człowieka. Członkowie Queer Solidarnie biorą udział i współorganizują nie tylko marsze i wydarzenia o profilu LGBTQ, ale biorą też udział m.in. w marszach antyfaszystowskich, na których współtworzą tzw. tęczowy blok (09.08.2017 Blok antyfaszystowski na paradzie równości oraz 11.11.2017 Tęczowy blok na marszu antyfaszystowskim).

 

 

Brałam udział w organizacji marszu antyfaszystowskiego (11.11.2017), marszu koalicji Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi (17.03.2017), Czarnego Piątku (23.03.2017). Angażowałam się też przy kilku mniejszych pikietach. Uczestniczyłam w blokadach marszy neofaszystów (15.08.2017, 01.03.2018, 1.05.2018, 15.08.2018) i w wielu demonstracjach feministycznych, antyfaszystowskich, lokatorskich, queerowych, w obronie sądów, popierających protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów w Sejmie. W 2018 roku zaangażowałam się też w działania w ramach Warszawskiego Strajku Kobiet.

 

Inni aktywiści mówią o Nadii zgodnie: „bardzo aktywna i waleczna, a przy tym skromna, lojalna, dobry człowiek”. Adrian Jechowicz z Queer Solidarnie: „Nie wyobrażam sobie protestów bez Nadii. Jest wszędzie tam, w co wierzy. Zawsze gotowa do pomocy”.

 

Pytam jak na jej aktywność reagują koledzy w szkole i bliscy:

 

W szkole nie spotykają mnie żadne przykrości w związku z moim zaangażowaniem. Wszyscy są nastawieni pozytywnie lub neutralnie. Tylko czasami słyszę, że ktoś mnie akurat widział w telewizji. Mama nauczyła mnie otwartości i szacunku do innych ludzi. Teraz czasami chodzi ze mną na demonstracje.

 

 

 

Opracowanie sylwetki: Aleksandra Gieczys-Jurszo

 

Przeczytaj też:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!