arrow search cross



Inicjatywa #DOŚĆ milczenia

Udostępnij

Kościół katolicki jest jedyną instytucją, która proceder pedofilii ma sformalizowany. Ksiądz-pedofil chroni księdza-pedofila. Jeśli ksiądz ma chęć oczyszczenia sumienia, to idzie do spowiedzi, a ksiądz spowiadający jest zobowiązany do milczenia. Pokażcie swój sprzeciw. Do momentu oczyszczenia się Kościoła nie chodźcie na msze, nie rzucajcie na tacę – apeluje Katarzyna Wójtowicz, pomysłodawczyni i liderka inicjatywy #DOŚĆ milczenia.

 

#DOŚĆ milczenia – inicjatywa obywatelska. Działa od lipca 2018 roku w Krakowie.

 

Na początku to była moja, jednoosobowa inicjatywa. Z czasem dołączały osoby chcące działać na rzecz świeckości państwa oraz rozumiejące jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą klerykalizacja Polski. Dziś stały zespół liczy kilkanaście osób. Po każdym proteście do zespołu dołącza nowa osoba. Planujemy rozszerzyć aktywność na inne miasta. Chciałabym stworzyć struktury „DOŚĆ milczenia” w różnych regionach Polski, tak aby w różnych miejscowościach – mniejszych i większych – był koordynator/ka naszej inicjatywy. Tak żeby realizowane wydarzenia miały zasięg i wydźwięk ogólnopolski – mówi Katarzyna Wójtowicz.

 

Celem inicjatywy – jak mówi jego liderka – jest monitorowanie, nagłaśnianie i piętnowanie wypowiedzi antykobiecych, homofobicznych oraz działań przemocowych (przemoc fizyczna, seksualna) mających miejsce w Kościele katolickim.

 

Ta inicjatywa jest odpowiedzią i jednocześnie sprzeciwem wobec obecności Kościoła w życiu społecznym i politycznym. Ponieważ ma on znaczący wpływ na życie każdego i każdej z nas, czy tego chcemy, czy nie. Uważam, że ludzie powinni mieć możliwość poznać prawdziwą historię Kościoła katolickiego, oraz mieć możliwość poznania  jego „grzechów”.

 

Impulsem do stworzenia „DOŚĆ milczenia” była pewna debata, w której uczestniczyłam jako słuchaczka. Temat bardzo ważny, relacja kobieta – Kościół. Mała sala, zamknięte drzwi. Jak w ukryciu. Frekwencja znikoma. Pomyślałam sobie wtedy „DOŚĆ! Trzeba zacząć głośno i publicznie mówić o Kościele katolickim!”. Należy wyjść do ludzi, na ulicę, w otwartą, publiczną przestrzeń i zacząć rozmawiać. Następnego dnia przystąpiłam do realizacji pomysłu.

 

Zaczęło się od debat. Poruszane są na nich tematy uznawane za niewygodne, tabu, o których Kościół wolałaby, aby milczano. Jednym z nich jest problem pedofilii.

 

Katarzyna Wojtowicz zwraca uwagę na bezradność, osamotnienie ofiar księży-pedofilów. Kościół odmawia wzięcia na siebie odpowiedzialności prawnej jako instytucja, a przez zmowę milczenia i ukrywanie prawdziwej skali tego zjawiska, sprawcy przestępstw seksualnych pozostają bezkarni. Uważa, że jedynie społeczny, kolektywny akt sprzeciwu członków wspólnoty kościoła jest w stanie coś zdziałać.

 

Ksiądz-pedofil chroni księdza-pedofila. Jeśli ksiądz ma chęć oczyszczenia sumienia, to idzie do spowiedzi, a ksiądz spowiadający jest zobowiązany do milczenia. Pokażcie swój sprzeciw. Do momentu oczyszczenia się Kościoła nie chodźcie na msze, nie rzucajcie na tacę – apeluje Wójtowicz.

 

Do tej pory odbyły się trzy debaty: „Antykobiece działania Kościoła katolickiego” – przed Muzeum Narodowym w Krakowie (15.07.2018), „Przemocowe działania Kościoła katolickiego” – na Placu Szczepańskim w Krakowie (18.08.2018) oraz „Lekcje religii – indoktrynacja od przedszkola” – na Małym Rynku w Krakowie (14.10.2018).

 

Nie prowadzimy dysput o charakterze akademickim. One mają być zrozumiałe dla wszystkich. Każda debata składa się z dwóch części. Pierwsza – omówienie tematu przez zaproszonych gości. Druga – Mikrofon w wasze ręce – każdy może zabrać głos. Powiedzieć, co myśli o danym temacie czy zadać pytanie gościom. Nie cenzurujemy wypowiedzi. Debaty, a właściwie rozmowy publiczne, mają pokazać, że Kościół katolicki nie jest nietykalny, że jeśli jego postępowanie i działania są niedopuszczalne, należy o tym o głośno mówić.

 

 

 

 

Oprócz debat inicjatywa „DOŚĆ milczenia” organizuje protesty i demonstracje:

 

Od października 2018 roku w każdą niedzielę o godzinie 14.00 organizujemy cykliczne protesty przeciw pedofilii w Kościele „Ręce Precz – Nie Odpuszczamy”. Protesty odbywają się głównie pod Kurią Krakowską (okno papieskie). Protestujemy też na Rynku Głównym.

 

 

 

7 października 2018 roku inicjatywa zorganizowała marsz przeciw pedofilii wśród duchownych. W wydarzeniu udział wcięło ok. 150 osób. Podczas manifestacji członkowie inicjatywy mówili m.in. o roli Jana Pawła II w procederze ukrywania pedofilów.

 

Dziś już wiadomo, co wynika z dokumentów, że Jan Paweł II ignorował doniesienia o pedofilii wśród księży. Niektórych przestępców seksualnych awansował. Mimo to, w dalszym ciągu dla dużej części naszego społeczeństwa jest osobą świętą. Nie ma nic świętego w ukrywaniu pedofilii.

 

 

Inicjatywa „DOŚĆ milczenia” przyłączyła się również do „Baby Shoes Remember” – międzynarodowej akcji obywatelskiej, której celem jest przypomnienie o bezbronnych ofiarach księży pedofilów.

 

Akcję powtórzyliśmy kilka razy. Miejscem protestów był Kościół św. Floriana – dawne miejsce pracy Karola Wojtyły.

 

 

 

16 września 2018 roku zorganizowaliśmy protest z przemarszem – krakowski odpowiednik ogólnopolskiej akcji „Ręce Precz od Dzieci”. A 11 listopada na Rynku Głównym w Krakowie protestowaliśmy pod hasłem „Wolna Polska to Polska wolna od Kościoła. Stop Nacjonalizmowi”.

 

 

23 grudnia inicjatywa „DOŚĆ milczenia” wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Oskarżamy pedofilów. Wierzymy Ofiarom

 

Protestowaliśmy pod kurią krakowską, gdzie ubraliśmy choinkę, na której powiesiliśmy dziecięce buciki. A 6 stycznia 2019 roku byliśmy w Rynku Głównym w Krakowie, w czasie Święta Trzech Króli. Wybraliśmy ten termin, by mieć możliwość dotarcia do jak największej liczby katolików.

 

 

 

Zaangażowaliśmy się również w kampanię społeczną przeciw drastycznym zdjęciom płodów, używanych w pikietach antyaborcyjnych przez Fundację Pro-Prawo do Życia. Zbieramy podpisy pod petycją do władz Krakowa o wydanie zakazu eksponowania tych zdjęć. Podjęliśmy się również uczestnictwa w Obywatelskiej Inicjatywie Ustawodawczej i zbiórce podpisów pod ustawą o zakazie finansowania kościołów i związków wyznaniowych oraz o jawności udzielanych im przysporzeń majątkowych.

 

 

 

 

więcej informacji o „DOŚĆ milczenia” i o planowanych działaniach można uzyskać na stronie fb inicjatywy: zobacz

 

Opracowanie sylwetki: Aleksandra Gieczys-Jurszo

 

Zobacz też:

 


Opublikowano:





Wesprzyj bunt!