arrow search crossakcja #Oskarżamy pedofilów #Wierzymy Ofiarom

Udostępnij

– Zapowiadamy: kościelne zbrodnie zostaną ukarane. Odpowiedzą za nie zarówno ich sprawcy, jak i ich pomocnicy w purpurze. I deklarujemy: wierzymy ofiarom kościelnych zbrodni i nie nabieramy się na pogardliwe, puste słowa biskupów – mówi Marta Lempart z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który jest jednym z inicjatorów akcji #Oskarżamy pedofilów #Wierzymy Ofiarom. 

 

W niedzielę, 23 grudnia 2018 roku pod kościołami w całej Polsce płoną znicze, obok leżą dziecięce buciki – symbol bezbronnych ofiarach księży pedofilów. Między nimi kartki z hasłami „Pedofilia hańbą Kościoła”, „Sutanna nie immunitet. Nie uchroni przed karą” i świadectwami ofiar księży pedofilów. To cytaty z książki „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos” Artura Nowaka.

 

Organizatorem akcji #Oskarżamy pedofilów #Wierzymy Ofiarom był Ogólnopolski Strajk Kobiet, Kongres Świeckości, Fundacja „Wolność od religii”, Fundacja im. K. Łyszczyńskiego oraz ruchy „Dość milczenia”, „Zero dla KK”, „Narodowa apostazja”.

 

Akcja  została przeprowadzona 23 grudnia 2018 roku w reakcji na słowa przewodniczącego Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego, który 22 grudnia wypowiedział się na temat pedofilii w Kościele katolickim w wywiadzie radiowym  dla RMF FM. Zapowiedział, że spotka się wreszcie z ofiarami księży pedofilów (a konkretnie z jedną), bo uznaje za „całkiem dorzeczne spotkanie się z ofiarą, jeżeli ktoś prosi”. Na pytanie prowadzącego, co powie takiej osobie, odpowiedział:

 

Że świat się nie kończy na grzechu, że jest coś ważniejszego aniżeli grzech, że istnieje odkupienie i przebaczenie, i możliwość tego, co nazywamy cierpieniem za kogoś innego. Kościół potrzebuje też cierpienia za swoją egzystencję”.

 

Na słowa przewodniczącego Episkopatu Polski organizatorzy akcji #Oskarżamy pedofilów #Wierzymy Ofiarom odpowiedzieli apelem na Facebooku:

 

Arcybiskup Gądecki właśnie powiedział ofiarom księży pedofilów, żeby nie histeryzowały, bo za Kościół trzeba cierpieć. Jego zdaniem gwałty, przemoc i zorganizowany proceder wspierania gwałcicieli przez przenoszenie ich z parafii do parafii, to nic takiego. Tym bardziej – i dlatego właśnie – idziemy z dziecięcymi bucikami i zniczami pod kościoły. Z nadzieją na wyrzut sumienia przynajmniej u wiernych Kościoła – bo na „pasterzy” nie można, jak widać, liczyć. Idziemy, właśnie teraz, bo kościelni zbrodniarze (w tym biskupi – pomocnicy kościelnych gwałcicieli) nie robią sobie przerwy. Idziemy, bo cierpienie ofiar księży – pedofilów trwa cały czas. Dołącz do nas!

 

Podczas akcji Bożena Przyłuska, wiceprezeska Kongresu Świeckości i aktywistka Warszawskiego Strajku Kobiet, apelowała:

 

– Przypuszczamy, że w Kościele ma miejsce systemowe krycie sprawców. Żądamy powołania społeczno-państwowej komisji, która przeprowadzi dochodzenie, w jaki sposób w Kościele przekazuje się informacje o pedofilii.

 

W skład komisji miałyby wejść organizacje pozarządowe walczące o prawa ofiar. Nie byłoby w niej duchownych.

 

– Nikt nie może być świadkiem w swojej sprawie – podkreśla Przyłuska. – Będziemy domagać się sprawiedliwości dla ofiar, bo ta straszliwa zbrodnia niszczy ludziom życie.

 

Akcja #Oskarżamy pedofilów #Wierzymy Ofiarom odbyła się pod kościołami w całej Polsce (m.in. w Lublinie, Krakowie, Toruniu, Płocku, Węgorzewie, Sopocie, Pile, Gryficach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu i Warszawie).

 

– W dalszym ciągu polski Kościół nie wyraża skruchy, nadal ukrywa księży pedofilów i niezmiennie od lat ignoruje ich ofiary – mówił „Wyborczej” Marek Lisiński z Fundacji „Nie lękajcie się”. – Dzisiejsza akcja daje jednak nadzieję. To kolejny zryw społeczny, w ramach którego obywatele i obywatelki pokazują, po której stronie są ofiary i solidaryzują się z nimi. To przebudzenie społeczeństwa daje nam poczucie, że nie jesteśmy sami.

 

To druga tego typu ogólnopolska inicjatywa. W sierpniu 2018 roku, w ramach akcji „Baby shoes remember”, na kościelnych płotach ponad 80 świątyń także pojawiły się dziecięce buciki. Zawiesili je mieszkańcy ok. 50 miast.

 

 

 

 

Na zdjęciach: akcja „Oskarżamy pedofilów – wierzymy ofiarom!” w Lublinie | fot. czytelnik Arkadiusz

 

Sylwetka opracowana na podstawie tekstów „Oskarżamy pedofilów – wierzymy ofiarom”. Znicze i dziecięce buciki pod kościołami oraz Nocna akcja w Warszawie. Na przystankach zawisły plakaty „Stop kościelnej pedofilii” [ZOBACZ FILM]”

 

Zobacz też:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!