arrow search crossOlgierd Łukaszewicz

Udostępnij

„W przestrzeni publicznej słyszymy coraz więcej negatywnych słów o UE. A przecież nie ma polskiej niepodległości bez europejskiej jedności. To motto naszej fundacji.”

 

Olgierd Łukaszewicz – wybitny aktor, wieloletni prezes Związku Artystów Scen Polskich i aktywista społeczny. Założyciel Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej.

 

W jednym z wywiadów aktor tak opisał powody swojego zaangażowania:

 

„PiS jest wrogo nastawiony do Unii, dezawuuje ją, manipuluje przekazem, wykorzystuje media rządowe do walki z nią. Jako Obywatel UE nie zgadzam się na to to. Można walczyć z Unią, podważać obecność Polski w UE, porównywać bycie w Unii do czasu zaborów i nikt ma nie reagować? Po tym jak w Katowicach narodowcy zaczęli wieszać posłów UE na szubienicach zareagowałem. To przebrało miarę moich emocji. Zrozumiałem, że muszę wziąć sprawy w swoje ręce i powołać Fundację My Obywatele Unii Europejskiej. To jest mój protest. Chcę, by moje wnuki żyły w normalnym kraju, który należy do Unii Europejskiej.”

 

W ramach działalności fundacji My Obywatele Unii Europejskiej Olgierd Łukaszewicz objeżdża Polskę, by przypominać mieszkańcom i władzy, że Polska jest w Unii Europejskiej i dobrze by dla niej było, żeby w niej pozostała. Fundacja zainicjowała również akcję „OBYWATELSKA LISTA WDZIĘCZNOŚCI DLA UE ZA SOLIDARNOŚĆ Z POLSKĄ”, której celem m.in. jest zamanifestowanie przez obywateli swojego poparcia dla obecności Polski w Unii Europejskiej.

 

– Podziękujmy Unii Europejskiej, bo nie kolonizuje nas, tylko pozwala się rozwijać. A przecież nie musi tak być, mogliśmy być drugą Ukrainą. Bez tego poczucia solidarności i poruszenia serca będziemy Unię traktować jedynie jak dojną krowę, co niektórzy teraz czynią – mówi Łukaszewicz.

 

Celem Fundacji My Obywatele Unii Europejskiej jest:

 

I. umacnianie europejskiej tożsamości Polski i jej obywateli, kształtowanej przez humanizm łacińskiego chrześcijaństwa, wzbogacanej kulturą i nauką odrodzenia i oświecenia, tkwiącej korzeniami w greckiej i rzymskiej starożytności;
II. krzewienie świadomości o wielorakich i wzbogacających Polskę jej związkach z innymi narodami Europy;
III. praca nad udziałem Polski w umacnianiu europejskiej jedności, w ramach Unii Europejskiej, stanowiącej istotny warunek polskiej wolności i niepodległości;
IV. kultywowanie i przywracanie pamięci o polskim dążeniu do życia w zjednoczonej i pokojowej Europie oraz o polskich patriotach – twórcach koncepcji i projektów zjednoczonej Europy;
V. krzewienie wartości europejskich, sformułowanych w Traktatach Europejskich.

 

Fundacja zakłada kluby Obywateli UE w różnych regionach Polski, organizuje wykłady i dialogi obywatelskie oraz wystawia spektakl „Konstytucja dla Europy 1831”. Poprzez swoje działania popularyzuje „Konstytucję dla Europy” Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego oraz dokonania m.in. Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Geremka, Władysława Bartoszewskiego. W przygotowaniu jest również podręcznik „Jestem Polakiem, obywatelem Unii Europejskiej”.

 

 

Szczegóły na temat działalności fundacji można śledzić na stronie myobywateleue.org

 

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!