arrow search crossNauczycielki z Zabrza

Udostępnij

„Każda z nas uczestniczy w życiu społecznym i reagujemy na to, co się dzieje. Dlatego przyszłyśmy tego dnia ubrane na czarno. Opowiadałyśmy się jedynie za utrzymaniem obecnego stanu prawnego. Jesteśmy niewinne. Niczego złego nie zrobiłyśmy. Dzisiaj zrobiłybyśmy to samo”.

 

3 października 2016 roku przez całą Polskę przelała się fala manifestacji, związanych z planami zaostrzenia przepisów dotyczących aborcji. To wówczas w Sejmie odrzucono obywatelski projekt Komitetu Ratujmy Kobiety, do dalszych prac kierując natomiast restrykcyjny pomysł Instytutu Ordo Iuris.

 

10 nauczycielek (m.in. Małgorzata Rybak, Katarzyna Gwóźdź, Aleksandra Piotrowska, Katarzyna Jaskulska, Ewy Wnorowska) z Zespołu Szkół Specjalnych nr 39 w Zabrzu nie mogło uczestniczyć w proteście. Dlatego wraz z dyrektorką placówki tego dnia ubrały się na czarno, by w symboliczny sposób wyrazić swoją solidarność z Polkami, którego wyszły na ulice w obronie swoich praw.

 

Ponadto nauczycielki podczas przerwy – kiedy nie sprawowały opieki nad dziećmi – zrobiły sobie wspólne zdjęcie, które zostało później umieszczone na portalu społecznościowym. Sprawę właśnie tego zdjęcia nagłośnił ich kolega z pracy, udostępniając zdjęcie oraz informując o zdarzeniu m.in. resort oświaty i kuratorium.

 

– Nie myślałyśmy, że ta sprawa przybierze taki obrót. To było w czasie przerwy. Żadna z nas nie miała wtedy pod opieką dzieci. Potwierdziła to kontrola kuratorium – nie było żadnych uchybień. Dzieci były zabezpieczone. Nauczycielki w innych szkołach zrobiły to samo w tym dniu, zamieściły zdjęcia na szkolnych fejsbukach i sprawa przeszła bez echa. Ale o naszym zdjęciu doniósł do kuratorium nasz kolega z pracy  – opowiadała jedna z nauczycielek

 

Komisja dyscyplinarna przy wojewodzie zadecydowała o wszczęciu sprawy i postawieniu zarzutów za „publiczne manifestowanie swoich poglądów w godzinach i w miejscu pracy związanych z poparciem dla zorganizowanego w tym dniu na terenie całego kraju protestu dotyczącego zmian przepisów w zakresie prawa do aborcji”. Zdaniem rzecznika dyscyplinarnego, nauczycielki „uchybiły godności zawodu”. Groziła im kara nagany, zwolnienie z pracy bądź pozbawienie prawa do wykonywania zawodu.

 

– Każda z nas uczestniczy w życiu społecznym i reagujemy na to, co się dzieje. Dlatego przyszłyśmy tego dnia ubrane na czarno. Opowiadałyśmy się jedynie za utrzymaniem obecnego stanu prawnego. Jesteśmy niewinne. Niczego złego nie zrobiłyśmy. Dzisiaj zrobiłybyśmy to samo – broniły się nauczycielki.

 

Finalnie  nauczycielki zostały uniewinnione. Komisja dyscyplinarna uznała, że każdemu obywatelowi RP zapewnia się wolność sumienia i religii oraz wyrażania swoich poglądów. Zaznaczyła jednocześnie, że etyka zawodu nauczyciela wymaga szczególnego wyczucia w wyrażaniu publicznym swoich poglądów.

 

– Jestem zadowolona, że moja wiara w człowieka nie umarła – oświadczyła po rozprawie Aleksandra Piotrowska.

 

Sprawa nauczycielek nie zakończyła się niestety wraz z uniewinnieniem. Postępowanie przed komisją było wyczerpujące zarówno fizycznie, psychicznie jak i emocjonalnie, ale dopiero po nim zaczęłyśmy ponosić konsekwencje tego, co się stało w październiku.

 

Jesteśmy dyskryminowane i trudno nam funkcjonować w naszym środowisku – mówiły nauczycielki w rocznicę wydarzenia.

 

Ale nie żałują swojego zaangażowania w protesty sprzeciwu. Mówią, że rok, który minął od Czarnego Poniedziałku zmienił ich życie. Uczestniczyły m.in. w Kongresie Kobiet w Poznaniu, angażują się w akcje społeczne i biorą udział w manifestacjach.

 

– Mieszkanki Zabrza niejednokrotnie podchodziły do mnie dziękując za odwagę. Mówiły, że dzięki temu, że nie bałam się przyjść do szkoły ubrana na czarno, same postanowiły uczestniczyć w protestach, zrozumiały, że ich głos też się liczy. Dlatego, chociaż zapłaciłam za ten strój zdrowiem, nie mam wątpliwości, że warto. Dziś zrobiłabym to drugi raz – opowiadała Katarzyna Jaskulska

 

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!