arrow search crossMarta Frej

Udostępnij

„Jestem feministką. Zdecydowanie. Polska cały czas jest jednym z najbardziej patriarchalnych krajów w Europie. Żyję nadzieją, że będzie coraz mniej i to jest jeden z motorów mojego artystycznego działania. Tworzę, żebyśmy my, kobiety, nie dygały”

 

Marta Frej – malarka, ilustratorka animatorka kulturalna, prezeska fundacji Kulturoholizm. Skończyła ASP w Łodzi. Laureatka Okularów Równości 2015, nagrody przyznawanej przez Fundację im. Izabeli Jarugi-Nowackiej. Pracuje w Centrum Promocji Młodych w Częstochowie. Autorka festiwalu ART.eria.

 

Jej memy stały się głosem młodego, codziennego feminizmu w Polsce.

 

Razem z Agnieszką Graff napisała książkę „Memy i Graffy”, w której autorki z humorem komentują sytuację kobiet w Polsce.

 

Jej obrazki zdobiły tysiące bannerów podczas „czarnych protestów”. Na jednym z nich widać autorkę i inkubator z podpisem: „To jest kobieta. Kobieta jest człowiekiem. To jest inkubator. Inkubator jest maszyną”.

 

 

Na ul. Targowej w Warszawie na podstawie jej rysunku powstał wielki mural upamiętniający Czarny Poniedziałek – kobiety pod parasolkami zalewane paragrafami trzymają transparent: „Martwa dziecka nie urodzę”.

 

 

Tak o Frej pisał Piotr Pacewicz, redaktor naczelny OKO.press:

 

„Zaszczyca OKO.press swoimi rysunkami, które więcej mówią o Polsce, Polkach i Polakach niż nasze teksty. Ironiczna, złośliwa, wściekła. Biskupie grono podpisała: ‚O kobietach wiemy wszystko’. Na jednym z autoportretów tekst: ‚Czasem wychodzi ze mnie straszna zołza, martwię się wtedy, że już nie wróci’. Pytam, skąd jej się to wszystko bierze. ‚Jestem myśląca’. Po chwili: ‚Optymizm to akt wiary, nie jestem optymistką. Raczej’. Po dłuższej chwili: ‚Staram się rozśmieszyć siebie i innych, żeby nie zwariować’.”

 

 

Źródło: Gazeta Wyborcza (50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce: Mają charyzmę, system wartości, umiejętność porwania za sobą ludzi) oraz Oko.Press (17 kobiet, które wstrząsnęły PiS-em. Moja lista nadziei na Nowy Rok)

 

Zobacz również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ao/domains/archiwumosiatynskiego.pl/public_html/app/themes/ao/single-wpis_alfabetbuntu.php on line 309