arrow search crossMaria Starnawska

Protestowała w 1981. W 2018 protestuje przeciwko reformie Gowina


Udostępnij

„Nie zgadzam się na to, co się dzieje na uczelniach. Reforma Gowina zmierza do ograniczenia autonomii uczelni”

 

„W 1981 roku malowałam na strajku plakaty, choć jestem całkowicie pozbawiona zdolności plastycznych” – mówiła OKO.press prof. Maria Starnawska, jedna z 37 osób, które w związku z trwającym od 5 czerwca protestem na Uniwersytecie Warszawskim spędziły noc na balkonie w Pałacu Kazimierzowskim, siedzibie Rektoratu UW.

 

„Studiowałam historię, należałam do NZS. Całą galerię zdjęć uwieczniających mnie przy malowaniu, zwłaszcza od tylnego aspektu, co wyglądało bardzo malowniczo, zrobili koledzy. Zdjęcia umieścili w hallu koło szatni na specjalnej tablicy. 13 grudnia tę galerię zdjęć sfilmowały wiadome czynniki i potem pokazywały w Dzienniku TV jako widoczny wyraz pełzającej kontrrewolucji. Niestety mam tylko nieliczne z tych zdjęć i to takie najbardziej grzeczne. Niektóre ujęcia mojej osoby przy malowaniu plakatów były ciekawsze”.

 

Dzisiaj prof. Maria Starnawska wykłada na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach. Jest mediewistką, zajmuje się dziejami zakonów rycerskich i szpitalnych, kultem świętych oraz kulturą religijną w średniowiecznej Polsce. Jest kierowniczką Zakładu Dziejów Dawnych w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych, autorką między innymi książki (habilitacja) „Świętych życie po życiu. Relikwie w kulturze religijnej na ziemiach polskich w średniowieczu”.

 

W Pałacu Kazimierzowskim zjawiła się o 9.15 i była w pierwszej „szturmowej” grupie, która zdobywała 5 czerwca 2018 balkon Rektoratu. Mówiła wtedy OKO.press:

 

„Jestem tu, bo fundamentalnie nie zgadzam się na to, co się dzieje na uczelniach. Reforma Gowina, która jest zresztą kontynuacją reformy Kudryckiej, zmierza do ograniczenia autonomii uczelni. Doprowadzi do koncentracji władzy w rękach rektorów i ograniczy rolę Senatów uczelni do postaci czysto dekoracyjnej. To nie jest mój pierwszy występ przeciwko reformie Gowina”.

 

Autor tekstu: Robert Kowalski

 

Źródło: OKO.press (Ludzie z balkonu. Kto protestuje na Uniwersytecie Warszawskim)

 

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!