arrow search crossLeyla Elsanova

Udostępnij

„Nigdy nie wiesz, co Cię spotka w życiu. Co dzisiaj zrobisz, jutro do Ciebie wróci”

 

Leyla Elsanova – aktywistka, działaczka społeczna, mentorka uchodźców i edukatorka kulturowa.

 

Mówi, że w naszym kraju jest wielu dobrych ludzi, którzy jej pomogli. Były też gorsze doświadczenia, ale – jak zaznacza – zło nie ma narodowości.

 

Pochodzi z Czeczenii, gdzie w swoim zakładzie krawieckim uczyła szycia. W czasie II wojny w Czeczeńskiej była pracownikiem społecznym, przez 6 lat zajmowała się osobami przesiedlonymi z powodu działań wojennych. Podczas tej wojny (1999 -2009) zginęło 25 tys. cywilów. Leyla uciekając przed nią, znalazła się w Polsce 12 lat temu. Po uzyskaniu ochrony międzynarodowej przez trzy lata pracowała w Polskiej Akcji Humanitarnej jako instruktorka krawiectwa w ośrodku dla uchodźców w Lininie k/Góry Kalwarii. Od 2013 pracuje w Fundacji Ocalenie jako mentorka uchodźców.

 

Pomaga im odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Aktywnie wspiera swoich rodaków i rodaczki w poznaniu miasta, zadomowieniu się w nim. Pomaga uchodźczyniom zapisywać dzieci do szkoły, znaleźć mieszkanie, załatwić sprawę w urzędzie.

 

Dzięki Fundacji Ocalenie to, czym zajmowałam się wcześniej z własnej potrzeby serca, stało się moją pracą, dodatkowo w bardzo fajnym zespole i w przyjemnej atmosferze. Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę pomagać innym, bo sama przeszłam przez to wszystko. Moja praca jest wyrazem wdzięczności dla tych wszystkich Polaków, którzy mi pomogli.

 

Leyla Elsanova jest aktywną działaczką społeczną. Uczestniczy w projektach, seminariach i dyskusjach na rzecz uchodźców, udziela się jako przedstawicielka warszawskiej społeczności czeczeńskiej i uchodźczej w mediach lokalnych i ogólnopolskich.

Fundacja Ocalenie działa od 2000 roku. Zajmuje się wspieraniem  cudzoziemców mieszkających w Polsce oraz Polaków mających kontakt z migrantkami i migrantami. Fundacja prowadzi działania na różnych polach: zapewnia migrantom i migrantkom bezpłatną pomoc prawną, opiekę psychologiczną, organizuje kursy języka polskiego. Członkowie Fundacji prowadzą szkolenia i kursy dla różnych grup zawodowych,  m.in. służb mundurowych, pracowników administracji, NGO, cudzoziemców, wolontariuszy, studentów, dzieci i młodzieży (więcej na temat Fundacji przeczytasz w naszej sylwetce w Alfabecie Buntu).

 

 

Sylwetka opracowana na podstawie tekstów Gazety Wyborczej: Uciekła przed II wojną czeczeńską do Polski. Nosi koszulkę z napisem: „I speak Polish, what’s your super power? oraz  „50 Śmiałych 2018 roku”

Zobacz też:


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!