arrow search cross



Joanna Pawluśkiewicz

Udostępnij

„Kiedy pierwszy raz przyjechałam do Puszczy, od razu wiedziałam, że muszę tam zamieszkać i chronić ten las”

 

Joanna Pawluśkiewicz – improwizatorka, pisarka, scenarzystka, aktywistka. Jedna z najważniejszych postaci protestów w obronie Puszczy Białowieskiej. Zaangażowana w Obóz dla Puszczy, całkowicie oddolny ruch, który wyrósł na bazie obywatelskiego sprzeciwu wobec działań Lasów Państwowych w Puszczy.

 

„Za przykucie się do harwestera Soros podobno płaci nam teraz po 700 złotych” – ironicznie mówi o postrzeganiu swojej działalności w Obozie dla Puszczy

 

Późną wiosną aktywiści zjechali się do najstarszego lasu w Polsce, by uniemożliwiać wycinkę drzew. Współpracowali z Greenpeace Polska oraz z Fundacją Dzika Polska i innymi organizacjami ekologicznymi. Sami jednak nie stworzyli klasycznie rozumianej organizacji – nie wybrali na przykład władz, co skutecznie utrudniało interwencje policji i straży leśnej w miejscach blokowania wycinki i wywózki drewna.

 

Obóz dla Puszczy współorganizował marsze sprzeciwu w Puszczy Białowieskiej i innych miejscach w Polsce. Jednak jego najbardziej znaną formą działalności były blokady harvesterów – specjalistycznych kombajnów zrębowych. Joanna wielokrotnie uczestniczyła w tych akcjach. Prowadziła też relacje wideo z blokad na Facebooku i relacjonowała w mediach społecznościowych wszystko, co się dzieje w Puszczy.

 

Źródło: Gazeta Wyborcza (Joanna Pawluśkiewicz. Obrończyni Puszczy oraz Nie jestem w stanie wyobrazić sobie, że im chodzi o kasę’ – aktywistka Obozu dla Puszczy o tym, dlaczego Puszcza Białowieska jest wycinana)

(EK)

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:





Wesprzyj bunt!