arrow search crossDemokracja Ilustrowana

Udostępnij

– Nasze państwo i tożsamość sprowadzają się do artykułów konstytucji, więc musimy jej bronić – mówi Luka Rayski, twórca plakatu „Konstytucja”, który stał się symbolem protestów antyrządowych.

 

Plakat powstał w ramach projektu „Demokracja Ilustrowana” realizowanego przez zaangażowaną społecznie grupę artystów-ilustratorów, która za swój cel postawiła pokazanie w formie plakatu, czym jest dla nich demokracja. Jednym z plakatów, który powstał w ramach ich działalności jest właśnie plakat Luki Rayskiego, który można zobaczyć na demonstracjach.

 

Zaczęło się w 2016 roku, kiedy twórcy grupy– Marianna Grzywaczewska i Edgar Bąk – zapytali projektantów najmłodszego pokolenia, czym jest dla nich nowoczesny patriotyzm. Czym jest demokracja? Co to znaczy być obywatelem? Jakie wartości stoją za postawą obywatelską?

 

– Rozesłaliśmy do czołowych polskich grafików pytania o to, czym jest dla nich patriotyzm. Odpowiedzi były punktem wyjścia do przygotowania plakatów. Chodziło o to, żeby były to grafiki pozbawione patosu czy ksenofobicznych treści – mówi Marianna Grzywaczewska.

 

Swoje plakaty zaprezentowali m.in. Gosia Byra, Michał Loba, Wojtek Koss, Jan Kallwejt, a także Mieczysław Wasilewski.

 

Po roku projekty plakatów zaczęły żyć własnym życiem na ulicach polskich miast a „Demokracja Ilustrowana” z przedsięwzięcia artystycznego zmieniła się w inicjatywę obywatelską.

 

Zaczęło się od tego, że w czasie protestów pod Senatem i pod Sądem Najwyższym w lipcu 2017 roku ekipa Demokracji Ilustrowanej rozdawała plakat „Konstytucja”.

 

– Został wydrukowany po spontanicznej zrzutce wśród znajomych i dzięki dobrej woli pewnego drukarza – mówi Luka Rayski.

 

Przez te dwie noce rozeszło się w sumie 20 tys. egzemplarzy „Konstytucji”. Demokracja Ilustrowana uznała, że należy zrobić kolejny dodruk i namawiała uczestników protestów do drukowania plakatów na własną rękę.

 

– Podczas protestów nasz projekt zyskał drugie życie. „Konstytucja” od początku cieszyła się sporą popularnością, ale nie myśleliśmy, że zrobi aż taką furorę. Oprócz tego plakatu z Facebooka za darmo ściągnąć można prace kilkunastu  innych artystów  – dodaje Grzywaczewska.

 

Twórcy grupy starają się nie być polityczni, ale nie ukrywają tego, jaki stosunek mają do zmian wprowadzanych przez PiS:

 

– Jesteśmy temu przeciwni, ale bardzo nam zależy na tym, aby nie zostać wtłoczonym w ramkę antyrządową. Nam przede wszystkim chodzi o to, żeby podkreślić, że nikt nie może zawłaszczać sobie prawa do Polski. Polska jest wszystkich. Każdy inaczej wyraża patriotyzm, nie tylko ci są patriotami, którzy chodzą z orłem na piersi. Dla innych wyrazem patriotyzmu jest walka o konstytucję – mówi Grzywaczewska.

 

Przeczytaj również:

 


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!