arrow search crossMałżeństwo Ślebodów z Wałbrzycha

Udostępnij

„Jeśli zmieni się prezydent to bardzo chętnie przyjmiemy to odznaczenie. Na razie wszystko popsuł Andrzej Duda. Jedyna dobra rzecz w tej sytuacji to fakt, że będzie nas to mobilizowało, by razem dotrwać do czasu zmiany w pałacu”

 

Państwo Śleboda z Wałbrzycha obchodzą w 2018 roku 50. rocznicę ślubu. Z tej okazji otrzymali powiadomienie z Urzędu stanu Cywilnego, że przyznane zostały im pamiątkowe medale od prezydenta Andrzeja Dudy. Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie to polskie cywilne odznaczenie państwowe przyznawane przez prezydenta osobom, które mają 50-letni staż małżeński.

 

27 listopada 2018 roku Pan Śleboda poinformował jednak na Twitterze, że razem z żoną odmawia przyjęcia odznaczenia od prezydenta. Napisał:

 

Otrzymaliśmy – żona i ja – powiadomienie z Urzędu Stanu Cywilnego, że przeżyliśmy wspólnie 50 lat i w związku z tym możemy otrzymać pamiątkowe medale z Kancelarii Prezydenta. Nasza odpowiedź brzmi: Poczekamy aż prezydent się zmieni.

 

Pod wpisem jubilata natychmiast pojawiło się wiele odpowiedzi internautów. W jednym z komentarzy zwrócono uwagę, że medal wręczany jest przez prezydenta miasta. „Ale podpisy są z Kancelarii Prezydenta Polski. Te obecnie nam nie pasują” – odpowiedział pan Śleboda. W kolejnym wpisie przekonywał, że medal z podpisanym dokumentem można byłoby przyjąć, gdyby podpisał go prezydent „szanujący konstytucję”. „Tylko tak możemy wyrazić swoje niezadowolenie ze stanu naszej Polski, po »dobrej zmianie«” – wyjaśnił.

 

W rozmowie z Wirtualną Polską Pan Śleboda powiedział, że nie może przyjąć odznaczenia od polityka, który łamie Konstytucję RP:

 

To wielki smutek, że obywatele Polski muszą się wstydzić za decyzje prezydenta wybranego w demokratycznych wyborach. Trybunał Konstytucyjny, deforma sądownictwa, zakusy na Sąd Najwyższy. Długo bym musiał wymieniać działania prezydenta, które są niezgodne z konstytucją.

 

Pan Śleboda dodał też, że chętnie przyjmie odznaczenie, ale najwcześniej w 2020 roku, „jeśli zmieni się prezydent”:

 

Jeśli zmieni się prezydent to bardzo chętnie przyjmiemy to odznaczenie. Na razie wszystko popsuł Andrzej Duda. Jedyna dobra rzecz w tej sytuacji to fakt, że będzie nas to mobilizowało, by razem dotrwać do czasu zmiany w pałacu – mówi Daniel Śleboda. I dodaje: – Rocznicę ślubu mieliśmy jakiś czas temu i już świętowaliśmy. Szkoda, że nie możemy tego zrobić także w urzędzie, ale poczekamy i może za dwa lata się uda.

 

Przypomnijmy, że to nie pierwszy raz, gdy Andrzej Duda spotyka się z odmową. W marcu 2017 roku odznaczenia od prezydenta nie przyjął dr Piotr Kuropatwiński z Uniwersytetu Gdańskiego, w grudniu 2017 roku tak samo postąpił prof. Wojciech Bielecki z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. W styczniu br. taką decyzję podjęła prof. Ludmiła Żylińska z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zaś w październiku „nie” prezydentowi powiedział dr Andrzej Kompa, historyk z Uniwersytetu Łódzkiego. Wszyscy tłumaczyli, że ich zdaniem Andrzej Duda łamie konstytucję.

 

Sylwetkę opracowano na podstawie artykułu w Gazecie Wyborczej: Małżeństwo z Wałbrzycha nie przyjęło medalu od Andrzeja Dudy.


Opublikowano:

Wesprzyj bunt!